a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

‘Miyopi’ 2020 Karantina yılı

1960’larda Çin’deki gençlerin% 10-20’si miyoptu. Bu yüzde şimdi genç nüfusun % 90’ına yükseldi. Avrupa’da da aynı eğilim gözlemleniyor: Avrupa’daki 20 yaşındakilerin % 50’si şimdi miyoptur.

16 Ocak 2021 - 16:59 'de eklendi.

‘Miyopi’ 2020 Karantina yılı

Sağlığı etkileyen 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) hakkındaki raporlar 32.000 makaleyi aşsa da, göz üzerindeki doğrudan etkilere ilişkin çalışmalar sınırlı görünmektedir.

JAMA Ophthalmology‘nin bu sayısında Wang ve arkadaşları bize başka bir hikaye anlatıyor. COVID-19’un oftalmik sonucu hakkında, virüsün kendisinden değil, göz sağlığı ile ilgili bir antivirüs önleminin potansiyel sonucundan, özellikle de çocuklarda daha sonraki yaşamda görme keskinliği için önemli sonuçları olabilecek bir sonuçtan endişe etmemiz gerektiğini öne sürüyorlar.

Çin ve diğer Asya ülkeleri, şiddetli virüs salgınını ilk yaşayan, okulları kapatmaya ve evde hapsedilmeye başlayan ilk ülke oldu ve miyopi üzerindeki potansiyel sonuçlarını (bildiğimiz kadarıyla) rapor eden ilk ülke oldu. Göz için genç yaşta miyopi nin arttığını gösteriyor.

Çin’de Ocak-Mayıs ayları arasında ev hapsiyle tam bir tecrit yaşandı ve okullar Haziran ayında yeniden açıldı. Bu bir ay boyunca, araştırmacılar 6 ila 13 yaşları arasındaki okul çocuklarında sikloplejik olmayan fotorefraksiyon gerçekleştirdi; takip eden 3 ay boyunca tüm verileri analiz ettiler ve yayına hazırladılar. Çalışma, 2015’te başlayan yıllık bir anketin parçasıydı ve toplamda gerçekten büyük veriydi. Küçük ama potansiyel olarak ilgili bir eksiklik, her yıl, özellikle bu yıl katılan çocukların sayısıdır. Bu nedenle 2020’deki katılımcı sayısının diğer yıllarla aynı olup olmadığı belirsizdir, bu da adil bir karşılaştırma için daha fazla güven sağlayacaktır. Ayrıca, sikloplejik kırılmalar, bu yaş grubundaki miyopiyi tanımlamada altın standarttır.

Yaş grupları arasında zamansal eğilimleri değerlendirmek için uzmanlar, her yıl, her yaş için ortalama sferik eşdeğerini hesapladı ve miyopi prevalansını (nüfusta var olan hasta sayısının, risk altındaki nüfusun sayısına bölünmesiyle hesaplanır) tahmin etti. Genel olarak, hala ilkokulda olan Asyalı çocuklarda miyopinin yüksek oranına dikkat etmek önemlidir. 13 yaşında, % 80’den fazlası zaten miyopiye sahipken, Avrupalı çocuklarda bu yaştaki prevalans  % 25’tir.

Her yaşta, ortalama kırılma kusuru 2020’de kızlarda erkeklerden daha fazla, miyopiyi içeriyordu. Bununla birlikte, en ilgi çekici olan 6 yaşındaki çocuklardaki verilerdi. Ortalama kırılma kusurları, 2019’da 0’ın hipermetrop tarafından bu yıl miyop tarafına sadece biraz değişti. Bununla birlikte, bu miyop kaymasının, miyopi prevalansı (SE <−0,5D) yönünde değişti; 2015’ten 2019’a% 3,5’ten% 5,7’ye, 2020’de neredeyse% 400 artışla% 21,5’e sıçradı.

7 yaşındaki ve 8 yaşındaki katılımcılar için bu artış önemliydi: sırasıyla% 200 ve% 40. Daha büyük yaşlarda, 2020 yılı belirgin değildi, ancak bu yaşlarda toplam miyopi prevalansı 2020’den önceki yıllarda zaten önemliydi. Birlikte ele alındığında, Çin’deki COVID-19 kilitlenmesinden sonraki yaygınlık verileri, büyük oranda çocuk yaş kayması, başlangıç yaşının yetişkin yaştaki nihai kırma kusuruna çok yakın olduğu iyi anlaşıldığı için klinik olarak oldukça önemlidir. Benzer şekilde, kırma kusuru ne kadar yüksekse miyopik retina dejenerasyonu, glokom ve retina dekolmanı gibi görmeyi tehdit eden komplikasyonların ortaya çıkma olasılığı o kadar yüksektir. Yüksek miyopisi olan her 3 kişiden 1’inin, çoğunlukla çalışma çağında olmak üzere ciddi görme engelli hale geldiği göz önüne alındığında, Çin’in ciddi bir halk sağlığı sorunuyla karşı karşıya olduğu açıktır. Dünyanın geri kalanının çoğu muhtemelen onu takip edecek.
2020’nin ilk 5 ayında tüm dünyada karantina ev hapsi yaşandı. Bazı ülkeler evden çıkmaya hiç izin vermedi; diğerleri daha yumuşak davrandı. Bu süre zarfında yaşam tarzı hakkında bir dizi çalışma bildirildi.

Kanada’da yapılan bir araştırma, kilitlenme sırasında çocuklarda fiziksel aktivite, dışarıda kalma süresi, ekran süresi ve sosyal medya kullanımını anketle değerlendirdi. Sekiz yaşındaki çocuklar eğlence için ekranlarda ortalama 5,14 saat / gün harcadı ve% 83,5’i önerilen 2 saat / gün ekran süresinden daha fazla tüketti. Ebeveynler, en dramatik olarak açık hava etkinliği ve spor için olmak üzere, sağlıklı davranışta bir düşüş bildirdi. Bu çalışma aynı zamanda cinsiyet farklılığını da gösterdi: kızlar ekranlarda ve sosyal medyada daha çok, fiziksel aktiviteye daha az zaman harcadılar.

Dünyanın diğer bölgelerinde yapılan çalışmalar, sıkı COVID-19 düzenlemeleri sırasında çocukların ekran süresinin artması ve dışarıda oyun oynama süresinin azalmasıyla ilgili benzer raporlar yayınladı. COVID-19’un yaşam tarzı değişikliklerine ve miyopi prevalansında bir artışa neden olduğu gözlemi, bu iki pandeminin bağlantılı olduğu ve mevcut miyopi anlayışına uyduğu konusunda güçlü bir vaka oluşturuyor.

Neden 2020 miyopi artışı sadece 6 yaşından 8 yaşına kadar olan çocuklarda farklı?

Daha büyük yaş grupları da daha fazla çevrimiçi eğitimle evde hapsedildi. Birincisi, küçük çocuklar çevreden gelen miyop tetikleyicilere daha duyarlı olabilir. Bu tür yaş etkileri, gelişen çocukların yakın mesafede miyopisi olmayan çocuklara göre 1,5 saat daha fazla zaman harcamaktalar, ancak bu sadece 6 yaşındaki katılımcılardan oluşan daha genç kohortta (hastalığa yakalanma olasılığı) ve 12 yaşındaki katılımcıların daha büyük kohortunda değildi.

Duyarlılığın istatistiksel bir kaynağı olabilir. Eksenel uzunlukta büyüme eğrileri ( http://www.myopie.nl) ve kırılma hatası çizelgeleri 6 ila 9 yaşlarında daha büyük yaşlara göre çok daha diktir ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkileri bulmak için daha az güç gerektirir. İkinci olarak, daha büyük yaş grupları dışarıda daha az zaman geçirdiler ve ulusal kilitlenmeden önce bile işe yakın etkinliklere daha fazla zaman ayırdılar. Davranışsal maruziyetleri zaten çok fazlaydı. Elbette, bu tek çalışmadan şansı göz ardı edemeyiz.

Sonuç olarak, 2020 birçok nedenden dolayı unutulmaz bir yıl olacak. Karantina önlemleri önemliydi ve hala önemlidir. Bununla birlikte, akıllı bir kilitlemenin, iç mekan etkinliklerinin dikkatli bir şekilde planlanmasını ve tercihen küçük çocuklarda açık havada oyun oynamasını kısıtlamaması gerekebilir. Bu, karantina miyopisi dalgasını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Makale Bilgileri
Sorumlu Yazar: Caroline CW Klaver, MD, PhD, Erasmus Tıp Merkezi, Oda Na-2808, PO Box 2040, 3000 CA, Rotterdam, Hollanda ( ccwklaver@erasmusmc.nl ).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idar...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa' da kullanılmış çerçevelerin...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: göz...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV