Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesleki yeterlilik kurumu başkanlığına-Taylan KÜÇÜKER

Bizlerin OPTOMETRİ ye karşı olduğunu kendi çalışmalarını da en son yazısında okuduğunuz gibi engellediğimizi iddia etmektedir. Gerçek maalesef böyle değildir.

15 Ağustos 2011 - 17:07 'de eklendi ve 4005 kez görüntülendi. A+A-

Mesleki yeterlilik kurumu başkanlığına-Taylan KÜÇÜKER

BASİRET –BASİRETSİZLİK ABDULLAH AYDIN MAYIS HAZİRAN 2011

“Mesleğimizin Dünya Çapındaki temsilcileri işbirliğinde optisyenliği geleceğe taşımak adına Mesleki Yeterlilik kurumu ile imzaladığımız protokol kapsamında Optisyen Seviye 5 , Optomerist seviye 6 meslek standartları hazırladık  .”siz Standard yapamazsınız “dediler ve yine ilgili kurum MYK başta olmak üzere bütün Bakanlıkları ayağa kaldırıldı.

Oftalmoloji dernekleri ile toplantılar yapıldı ,bu standardın yürürlüğe girmemesi için her yolu denediler.Meslek standartlarının çıkması halinde Abdullah AYDIN ‘ın hesabına dış sermaye tarafından 4,5 trilyon para aktarılacağı dedikodularını yayarak şube başkanlarımız ve meslektaşlarımızı telefonlarla rahatsız ettiler.

En son meslek standartlarının  Sağlık Meslekleri kanununun oluşturulması sonrasına geçici bir süre ertelenmesini fırsat bilip “geçmiş olsun” mesajları gönderip web sayfalarına yazılar koydular. 

 Sayın Abdullah AYDIN her fırsatta her yazısında, bizleri cahil, zihni kurnaz, lokal(yerel) organik tasdiki dernekler diye aşağılamıştır. Bizlerin OPTOMETRİ ye karşı olduğunu kendi çalışmalarını da yukarda en son yazısında okuduğunuz gibi engellediğimizi iddia etmektedir. Gerçek maalesef böyle değildir. BU YAZDIKLARINI VE YAZI FORMATINI BU MESLEKTAŞIMIZA YAKIŞTIRAMADIĞIMIZI ÜZÜLEREK İTİRAF ETMEK İSTERİZ.Biz MYK da TC Sağlık Bakanlığına’da Optometriye karşıyız asla demedik. MYK şaşılacak bir davranış göstererek bizi Optometri çalışmalarından sürekli uzak tuttu, randevularımıza dahi olumlu cevap vermedi.(Ekte MYK nın bu cevabını bulabilirsiniz)

Optometriye karşı olan bir meslek örgütü optisyen ve optometri tanım görev ve yetkileri ile ilgili bir çalışmayı göz hekimleri ile ortak olarak yürütüp başarıyla sonuçlandırır mı? Optometriye karşı olsak, TC Sağlık Bakanlığının davetini kabul eder miydik? Bizim Optometriye karşı olduğumuzu iddia eden iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde yaptığı iftira olur.

Bırakın MYK da engellemeyi tam tersine, sanki standardı hazırlayan meslek örgütü bizmişiz sorumluluğunda, optisyen ve optometri ile ilgili, her türlü bilgi belge ve dokumanı hem mail yolu ile hem de posta ile MYK ya gönderdik. Bu kayıtlar MYK arşivinde mevcuttur.  (MYK ya gönderdiğimiz bir mail örneği ekte sunulmuştur)

bu iddiada bulunanlara en iyi cevap sanırım, MYK ya gönderdiğimiz yazışmalarımız,ve TC SAĞLIK BAKANLIĞINDA yaptığımız çalışma olmalıdır.

TOOMD MYK daki bu çalışması için harcadığı para ne kadardır?
Bu ülkeye optometri gelecekse bunu tesis edecek kurum TC Sağlık Bakanlığıdır. Optometri tanım görev ve yetkileri ile ilgili çalışma başarı ile tamamlanarak TC Sağlık Bakanlığına teslim edilmiştir.

Bu yazılar cambaza bak cambaza diyerek gündem değiştirme, başarısızlıklarının faturasını ucuz siyasetçiler gibi muhaliflerine yükleme çabalarıdır.

Yapılan çalışmalar, perakendede ve tedarikte tekel oluşturmak, geleneksel optisyenlik müesseseleri ile küçük tedarikçileri yok etme çalışmalarıdır.

Kanun çıkma aşamasında, TOOMD haricinde tüm dernekler “ mesul müdürlüğe” karşı olmuştur. TOOMD AB müktesebatıdır, kursu açtırmayacağım, kursu isteyenlerde mesul müdürlükle bu mesleği yapsın diyerek zincirin önünü açmıştır. Geleneksel mağazaların bir sermaye birikimi olmadığı için nasıl rekabet edebilecektir?

Bu ülkeye OPTOMETRİ gelmesinde bunu kim getirirse getirsin başımızın üstünde yeri vardır. Değerli sektör mensupları sizlere kısaca belgeleri ile açıkladığım gibi bu ve buna benzer iddialar tamamen iftiradır. Belgeleri ile bu iddiaların hepsinin doğru olmadığını her zaman ispat edebiliriz.
 Konfederasyonumuzun Sağlık Bakanlığıyla Yaptığı Optometri Çalışmaları

 08.07.2010 TARİHLİ SAĞLIK EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNESİNDE  “SAĞLIK MESLEKLERİ KANUNU”  VE YÖNETMELİKLERİNDE YER ALMAK ÜZERE OPTİSYEN VE OPTOMETRİ MESLEKLERİNİN TANIM, GÖREV VE SORUMLULUKLARINA DAİR ÇALIŞMA RAPORU HAZIRLANMIŞTIR.

T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü,”Sağlık Bakanımız Sayın Recep AKDAĞ’ın emirleri ile “SAĞLIK MESLEKLERİ KANUN TASLAĞI” nı hazırlamaya başlamıştır. Taslağın 2010 yılında yasalaşması hedeflenmektedir. T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü, Konfederasyonumuzu resmi görevlendirme ile bu çalışma komisyonuna 5 temsilci ile katılmak üzere davet edilmiştir. Sağlık meslekleri kanunu Fizyoterapistler ,psikiyatrist, diyetisyen,Optisyen , OPTOMETRİ, Eczacı vb meslekleri kapsamaktadır.

Komisyon toplantı T.C Sağlık Bakanlığı Sosyal tesisleri hekimevi binasında gerçekleştirilmiştir.
Toplantıda komisyonu bilgilendiren bürokratlarımız, Sağlık meslekleri ile ilgili Standard hazırlama yetkisinin T.C Sağlık Bakanlığına ait olduğunu ifade etmiştir.

Toplantıya konfederasyonu temsilen, Taylan KÜÇÜKER, Nejat KAYIN, Av.Opt Engin KARAMAN, Öğr Gör. Hayrettin KATİPOĞLU, Turgut ÇAKAR, Oftalmolog ları temsilen Op.Dr. Dilek İLERİ, Op. Dr. Ayşe ALTIOK katılmıştır. Komisyon Başkanlığını Taylan KÜÇÜKER yürütmüştür. Komisyon  Optisyen ,Optometrist tanım ve sorumlulukları ile ilgili çalışmasını başarı ile tamamlayarak kuruma teslim etmiştir. Ayrıca Nejat Kayın ‘ın 13 kitabı, Taylan KÜÇÜKER’in bir kitabı, Turgut Çakar’ın bir kitabı, ECOO mavi kitap, örnek kanun taslakları, ECOO haber bültenleri tercümeleri T.C Sağlık Bakanlığına arşiv amacıyla hediye edilmiştir.

Optometri eğitimin ülkemizde başlaması amacıyla, Çalışmalarımız üyesi olmasak ta ECOO tüzüğüne ve Avrupa’daki inkişafına göre yürütülmektedir.

Konfederasyonumuzun T.C Sağlık Bakanlığı işbirliği ile yaptığı bu çalışma ilerleyen dönemde de eşgüdümlü devam edecektir. Ülkemize Optometri Eğitiminin gelmesini isteyen sorumlu ,her meslektaşımızın ve meslek örgütünün destek ve katkı vermesini bekliyoruz.

T.C. Sağlık Bakanı Sn. Prof.Dr.Recep AKDAĞ’a,  Sağlık Eğitimi Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcısı ve  Şube Müdürlerimize mesleğimize yaptıkları katkılarından dolayı meslektaşlarımız adına teşekkürlerimizi sunarız. 

 

Komisyon Başkanı
Öğretim Görevlisi
Taylan KÜÇÜKER

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
muhittin kılıç
muhittin kılıç
9 yıl önce

taylan bey yazılarınızı ve görüşlerinizi hayranlıkla izliyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Yüreğine bir bilet kes Yüreğine bir bilet kes

Aşk; yüzyıllar boyu üzerinde konuşulan, insanları en güzel d...

Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba...

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda a...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Önceki yazıyı okuyun:
Yeşil Kart Ödenekleri

Gözlükçülere Ait Yeşil Kart Ödenekleri de Sağlık Müdürlüklerine gönderilmiştir. Tüm Kurumlarımızın Dikkatine! Kurumlarımıza ait ilaç optik ödenekleri ile özel hastanelerin...

Kapat