Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Konuş Kaynaş nereye kadar?

Yapılan seçimlerin ardından mesleki örgüt oluşumumuzun en üst organı olan meslek Odalarımız çalışmalarına başladı.

06 Ekim 2020 - 10:48 'de eklendi ve 1582 kez görüntülendi. A+A-

Konuş Kaynaş nereye kadar?

Yaşanan sıkıntılı süreçte hepimizin malumu!

Pandemi nedeni ile bir çok proje ertelenmek zorunda kalırken, Birlik genel kuruluna hazırlanan oda yönetimlerimiz, Bakanlığın yayınladığı son duyuru ile de yapılması planlanan genel kurulun ileri bir tarihe erteleme zorunluluğu bekleyen bir çok sorunun da çözümsüzlüğe doğru ilerlemesine sebep oldu.

Kurucu birlik yönetimi her ne kadar bu süreci hızlandırmak ile ilgili aksiyon alsa da içinde bulunduğumuz olağan üstü durum yöneticilerimizin her türlü çabasını neredeyse bertaraf etmektedir. Bu süreçte tabi ki bizlere sabırlı olmak, her konuda yönetimlerimizin yanında ve destekçisi olmak yakışır. Burada amaç üzüm yemek olmalı, Bağcıyı dövmek değil.

Ancak buradan şu durum anlaşılmamalı! Yapılan her çalışmaya eyvallah dememeliyiz. Eleştirel yaklaşım her zaman daha iyiye ve doğruya ulaşmayı hedeflemeli, nezaket sınırlarını da aşmamalı.

Geçtiğimiz günlerde Birlik kurucu yönetimimiz 20 Oda Başkanları ve yanlarında katkı sağlayacak birer yönetim kurulu meslektaşımızı Antalya’da bir toplantıya davet ederek bir çalıştay gerçekleştirdi. Yönetmelik ve tüzükte yapılacak değişiklikler. Yapılacak olan Birlik genel kurulu takvimi ve bunun gibi bir çok önemli konunun konuşulduğu 4 günlük yoğun bir çalışma programı.

Yapılan bu toplantı bazı kesimler tarafından Antalya ilimizde yapıldığından sanki Başkanların ve yanlarında katılım sağlayan meslektaşlarımızın buraya tatile gittiği algısı yaratılmaya çalışıldı. Bu tarz yaklaşımlara ilk olarak şahsım sosyal medya üzerinden tepki gösterdim. Eleştirel yaklaşımın böylesi mesnetsiz davranışlar ile yapılmaması gerektiğini vurgulayan yazımı paylaştım.

Ancak şimdi öğreniyoruz ki bazı başkanlarımızın daveti üzerine Marmaris’te bir toplantı organize ediyorlarmış. Bu toplantıda meslektaşlar arasında yayılmaya ve bel altı yorumlar yapılmaya başlanınca, toplantının konusunu öğrenmek amacı ile birkaç arkadaşıma sordum. Yapılacak Birlik genel kurulu öncesi kaynaşma toplantısı olduğu haberini aldım.

Sektör bileşenlerinden bu toplantının harcamalarının oda bütçesinden mi yapıldığı sorgulanınca bir takım kişiler gereksiz bir savunma ihtiyacı duyarak başkanlar kendi bütçelerinden karşılayacak yorumları yapılmaya başlandı.

Şahsım olarak ben yapılan harcamaların kimin bütçesinden olduğu kısmı ile hiç ilgilenmiyorum. Ancak değerli Başkanlar sizde hiç kabahat yok mu ? Bir hafta öncesinde 4 gün süren bir çalıştay gerçekleştiriyorsunuz, bu yoğun tempo için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 4 gün boyunca kaynaşamıyorsunuz şimdi kaynaşmak için Marmaris’te tekrardan toplanma ihtiyacı duyuyorsunuz. Kusura bakmayın eleştirilere siz çanak tutuyorsunuz.

Bu toplantı en hafifinden Yapılacak Birlik genel kurulu öncesi Kulis, nabız yoklama toplantısı. Burada bazı Başkanlarımı tenzih ediyorum. Her ne kadar katılmak istemeseler de bazı mecburiyetler hasıl olmuştur, anlayışla karşılıyorum.

2021 yılı yaklaşırken mesleğin bir çok sorunları halen hepimizce malum iken Kamu oyuna malzeme verecek davranışlardan uzak durup, çalışmak lazım hem de çok çalışmak.

Konuş Kaynaş nereye kadar?

 

İlker Ayaz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından güncel Tıbbi Cihaz Satış, Reklam Ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasın...

Haftanın Gündemi- 4 Haftanın Gündemi- 4

Her hafta sektörümüzdeki gelişmeleri değerlendirdiğimiz “Haftanın Gündemi” programımızda bu hafta “2021 Yılı SGK Sözleşmeleri” Sözleşme...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denetim!

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş gözlüklerinin akredite laboratuvarlar tarafından yapılacak testlerin uygulanış...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali mutlu
Ali mutlu
15 gün önce

Değerli İlker oda başkanı seçilmiş başkan arkadaşların toplamının davet edildiği ve oda birlik seçimleri öncesi olmasi munasebeti ile sahsi harcama ile katılım sağlanacak olan meslek yetkililerinin birbiri ile istişare yapıp kaynaşması sizleri neden rahatsız etti gerçekten anlamadım sizce adi kulis bizce adı ortak akıl meslek için kavgasız ve başarılı kadro oluşturma oluşumu bu böyle bilinmeli

Ersin Akbaylar
Ersin Akbaylar
15 gün önce

Kamu oyuna malzeme vermeyin cümlesinin çok doğru olduğunu öncelikle söylemek isterim.
ikinci doğru husus, dört gün toplantı yapıyorsun ve neticeye varamıyorsun. Bir ton laf kalabalığı, ego tatmini, kendini kanıtlamak. Günlerce süren toplantılar.
Önerim, Toplantıyı yöneten başkan konudan dışarı çıkılmamasını sağlıyacak,Her bir madde için konuşma sınırlı olacak, ve oylamaya koyup işi bitirecek. Her kes bilmeliki çok konuşucunca daha güzel olmuyor.Yani toplantı yönetmeninin tecrübeli olması gerekiyor. Saygılar.

Mehmet Kahraman
Mehmet Kahraman
15 gün önce
Reply to  Ersin Akbaylar

Çok doğru bir yaklaşım. Toplantı yönetmek çok önemli.

Ali mutlu
Ali mutlu
15 gün önce
Reply to  Ersin Akbaylar

Değerli büyüğüm kulaktan dolma bilgiler ile buradan görüş ve öneri yazmak sizi mutlu ediyor ise bu sektörde aramayın bu mutluluğu bizlerin gerçekten yapacak çok işi var yılların sorunları bu kadroların elinde bu konuşmalar laf ebeligi değil ciddi konular kanuna dayalı yönetmelik kanunlara dayalı meslek Deontoloji tüzüğü kanuna dayalı oda üye yardım sandığı ve mesleki ciddi konular bu toplantılarda tartışılıp sonuçlanıyor emin olun meslek bu kadrolar ile ayağa kalkacak lütfen saygı göstermenizi öneriyor iyi akşamlar diliyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denet...

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş göz...

Pandemi nedeniyle 48 Optik şubesini kapatıyor! Pandemi nedeniyle 48 Opti...

48 optik şubesinin kapatılacağı ve toplam 4 bin kişinin işin...

Yeni teşvik paketi TBMM’ye sunuldu Yeni teşvik paketi TBMM&#...

Yeni paket ile birlikte, kısa çalışma ödeneği şirketleri ala...

Koronavirüsle bağlantılı çıktı! Koronavirüsle bağlantılı ...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün bir belirtisi d...

Sınav Sonuçları Açıklandı Sınav Sonuçları Açıklandı...

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığın...

İş Arıyorum İş Arıyorum

Bu 20 milyonluk şehirde durmaksızın dönen bu ticari hayata t...

“Çin malı” etiketi koydurma şartına protesto “Çin malı” et...

Hong Kong'dan ABD'nin ithal ettiği ürünlere "Çin malı" etike...

’Meslek örgütlerine düzenleme’ ’Meslek örgütlerine düzen...

Cumhurbaşkanı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve diğer meslek ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
Kamu spotu gibi gözlük tanıtımı

İTO gözlükçülük meslek komitesi başkanı sn. Şahap Sabri Tuzal' dan Kamu spotu niteliğinde bir haber program

Kapat