a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt lensinizi uyurken çıkarın

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan Gül, kontakt lenslerin uygun kullanılmamasının gözün doğal savunma sistemlerini zayıflatabildiğini söyledi. Op.Dr.Gül, lenslere dokunmadan evvel ellerin dikkatlice yıkanması, lens kaplarının her gün sabunlu suyla yıkanıp, açık havada kurutulması, yıpranmaya bağlı oluşan çatlakların, mikrobik ortam riski taşıması sebebiyle ayda bir yenilenmesi gerektiğini kaydetti. Gözün, dünyaya açılan pencere ve insan ve […]

24 Mayıs 2013 - 20:36 'de eklendi ve 1518 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt lensinizi uyurken çıkarın

uyumakGöz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan Gül, kontakt lenslerin uygun kullanılmamasının gözün doğal savunma sistemlerini zayıflatabildiğini söyledi.

Op.Dr.Gül, lenslere dokunmadan evvel ellerin dikkatlice yıkanması, lens kaplarının her gün sabunlu suyla yıkanıp, açık havada kurutulması, yıpranmaya bağlı oluşan çatlakların, mikrobik ortam riski taşıması sebebiyle ayda bir yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

Gözün, dünyaya açılan pencere ve insan ve insan vücuduna tutulan bir ayna olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gül, kontakt lenslerin göz ile uyumlu olduğunda, görme kalitesini arttıran, ileri teknoloji ürünü geçici protezler olduğuna dikkat çekti.

Kontakt lenslerin göz yüzeyinde, kornea üzerinde yer aldığına dikkat çeken Gül, “Saatler ve bazen günler boyunca göz yüzeyi ile sürekli temas halindedirler.

Optik açıdan ve kullanım rahatlığı açısından avantaj olan bu birliktelik olumsuz etkileşimlere de neden olabilir. Kontakt lenslerin uygun kullanılmaması gözün doğal savunma sistemlerini zayıflatabilir. Bu yüzden hem hastanın hemde göz hekiminin amacı; yaşam boyu problemsiz ve sağlıklı şekilde kontakt lenslerin kullanılabilmesidir.” diye konuştu.

“KONTAKT LENSLERE DOKUNMADAN ELLERİNİZİ YIKAYIN”

Kontakt lenslerin gözle uyum sağlayabilmesi için, muayene ve uygulamasının göz doktoru tarafından yapılması gerektiğine vurgu yapan Gül, ellerin ve kontakt lens kaplarının temizliğinin çok büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi. Kontakt lens kullanımının düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini anlatan Gül, şunları kaydetti: “Kullanım sıklığı ve gözde kalma süresi doktor tarafından belirlenmelidir. Kontakt lens kullanıcısının lensini iyi tanıması, takma-çıkarma şeklini tam öğrenmesi ve kontakt lens bakım sistemleri konusunda yeterince bilgilendirilmelidir. Hastaların kontakt lens ile baş başa kaldıklarında bilinçsizce yapacakları bir hata göz sağlığını ciddi şekilde riske sokacaktır.”

Op. Dr. Adnan Gül, lenslere dokunmadan evvel ellerin dikkatlice yıkanması, lens kaplarının her gün sabunlu suyla yıkanıp, açık havada kurutulması, yıpranmaya bağlı oluşan çatlakların, mikrobik ortam riski taşıması sebebiyle ayda bir yenilenmesi gerektiğini söyledi. Lens temizliği için asla musluk suyu ve steril olmayan su kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Gül şöyle devam etti: “Her takma-çıkarma öncesi eller iyice yıkanmalı ve temiz bir havlu yada kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Lensler takıldıktan sonra, lens kabı dezenfeksiyon solüsyonuyla çalkalanır ve havada kurumaya bırakılır. 3 aydan fazla açık kalan lens solüsyonlarında mikrobiyal keratit riski olduğu unutulmamalıdır.

Kontakt lensler yapılarını oluşturan materyale ilişkili olarak, tıpkı bir sünger gibi farklı oranlar da su tutarlar. Lensin su içeriği yumuşaklığını ve oksijen geçirgenliğini etkiler. Fakat aynı zamanda eller veya su ile bulaşabilecek mikropların lens üzerinde ve bazen içinde yerleşmesine zemin hazırlarlar. Çeşme suları ve havuz suları çok dirençli amip türü mikroplarla doludur. Kontakt lenslerin doktor önerisi dışında kullanımı, lensler ile havuza saunaya girilmesi, duş alınması durumunda bu mikroplar, lens ve gözde kendine uygun ortam bulup yerleşmesi ve tedaviye dirençli enfeksiyonlara yol açmaları, en çok korkulan durumlardan biridir.”

KONTAKT LENS KULLANIRKEN İLAÇ ALMAYIN

En sık yapılan hatalardan birisinin de lenslerin tavsiye edilen süre içinde değiştirilmemesi ve istenen süreden daha uzun süre kullanılması olduğunu hatırlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan Gül, kontakt lenslerin sürekli olarak gözyaşı ve göz dokuları yanında dış ortamdaki toz ısı ve hava değişimi gibi faktörlerle temas halinde olduğuna dikkat çekti. Zaman içinde gözyaşına ait bazı maddelerin (protein, musin) ve kişinin yaşadığı ortama ait tozların birikimi sonucu lens yüzeyinin adeta bir tabaka ile kaplandığına işaret eden Dr. Gül, “Su oranı değişir, oksijen geçirgenliği azalır ve görsel kalite bozulur.

Bütün bunlar lensin, doktorun önerdiği sürede değiştirilmesi ile önlenebilecekken ihmal ve masrafı azaltma çabası sonucu, aşırı uzun süre kullanılmaktan dolayı enfeksiyon ve alerjiye davetiye çıkarılabilmektedir. Kontakt lens kullanımı sırasında genelde göz ilacı kullanılması doğru değildir. Kontakt lens üzerine damlatılan ilaçlar, lens materyalini bozmasalar bile, üzerinde birikip gecikmeli olarak salınabilirler. İlaçlardaki prezervan maddeler tahriş edici olabilmektedirler. Bugün için bazı özellikli suni gözyaşı damlaları kontakt lens üzerine damlatılabilmektedir.” şeklinde konuştu.

KONTAKT LENS KULLANIMINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Gül, başarılı bir kontakt lens uygulamasının, uygun hasta seçimi ve uygun kontakt lens seçiminin yanı sıra kontakt lens temizliğine ve dezenfeksiyonuna azami özen göstermekle olabildiğini dile getirdi. Gözyaşından kaynaklanan protein, toz, sigara dumanı, makyaj malzemelerinden kaynaklanan inorganik maddelerin kullanılan lensin yüzeyini kapladığını belirten Op. Dr. Adnan Gül, bu tür etkilerle lens parametrelerinde değişmeler olduğunu dile getirdi. Lenslerin uyku sırasında gözde kalmalarının, kornea epiteli için az oksijenlenme sonucu korneada epitel dökülme alanlarına sebep olduğunu ve gözyaşının musin tabakasının yapıştırıcı etkisiyle lens arka yüzeyine yerleşen mikroplar iltihaba sebep olduğunu açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV