a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İşletme Körlüğü

“Körlük” biyolojik ve fiziksel yönden insana özgü bir hastalık/engel olarak bilinmektedir. İnsana özgü olan bu problemin izlerine örgütsel düzeyde de rastlamak mümkündür. Zira örgütler ve onları yönetenler insanlar gibi çeşitli faktörlerin etkisi ile hem dış hem de iç çevredeki uyaranları ve sorunları algılayamaz (göremez) zamanla rutinleşip körelirler. Örneğin, hastaneye gittiğinizde içeride, farklı bir koku (ilaç […]

06 Eylül 2015 - 10:07 'de eklendi ve 2257 kez görüntülendi. A+A-

İşletme Körlüğü

“Körlük” biyolojik ve fiziksel yönden insana özgü bir hastalık/engel olarak bilinmektedir.

İnsana özgü olan bu problemin izlerine örgütsel düzeyde de rastlamak mümkündür. Zira örgütler ve onları yönetenler insanlar gibi çeşitli faktörlerin etkisi ile hem dış hem de iç çevredeki uyaranları ve sorunları algılayamaz (göremez) zamanla rutinleşip körelirler.

Örneğin, hastaneye gittiğinizde içeride, farklı bir koku (ilaç vb.) algılarsınız. Çünkü orada kullanılan ilaç ve diğer sarf malzemelerin kokusu dışarıya yayılmıştır. Siz bu kokuyu rahatlıkla algılarken (bazen de rahatsız olurken), orada saatlerce görev yapan sağlık çalışanları bu kokuyu kanıksadıkları için rahatsız olmadan işlerini yaparlar. Nasıl ki aynı kokuya uzun süre maruz kalan sağlık çalışanları hastane kokusunu algılamıyorsa; işletme yöneticileri ve çalışanları da birçok etkenden dolayı(rutinlik vs.) zamanla çevrelerine karşı duyarsızlaşarak sorunları-fırsatları algılayamazlar.

Bu durum işletme körlüğü olarak ifade edilebilir.İşletme Körlüğü kavramı konusunda, yazında az ve kısıtlı sayıda tanımlama ve ifade söz konusudur.

Bir blog yazısında bu kavram: “belli, ortada ve açık olanın görülememesi “olarak ifade edilirken (http://outsidethe3.blogspot.com), konuyla ilgili Türkçe yazındaki bir tanıma göre bu kavram: “aynı kişilerin aynı ekiple uzun zaman aynı işi yapmalarından kaynaklanan bir durumdur. Bu durumda rutinlere, alışkanlıklarınıza öylesine bağımlı hale gelinir ki, sonuçta sizin tarafınızdan değerlendirilmeyi bekleyen en açık fırsatları bile ya görünmez ya da görülse bile rutini bozmamak adına değerlendirmekte tereddüt edilmeye başlanır. Bu tereddüttün sonucu da genellikle rutini bozmama yönünde gerçekleşir.” olarak ifade edilmiştir (Altınay ve diğerleri, 2012).

Başka bir tanımda, İşletme Körlüğü; çalışanlarla doğrudan ilişkili olup bir işletmede kullanılan yöntem ve uygulamalardaki hataların ve gelecekteki olası fırsatların ve risklerin çalışanlar tarafından algılanamaması sorunudur (Sağlam,2014).

Bu ifadelerin harmanlanması ve diğer incelemeler sonucunda İşletme Körlüğü kavramı şöyle tanımlanabilir: Normal koşullarda algılanabilen fiziksel (maddi) ve soyut (sezgisel) unsurların; rutinlik, alışkanlık, kişisel faktörler (yaş, eğitim vb.), içinde bulunulan sektör (durağan, aktif, teknolojik vb.) gibi unsurların etkisi ile organizma (işletme/kişiler) tarafından algılanamaması durumudur.

Bu tanımdan hareketle işletme körlüğü; dış çevre körlüğü, iç çevre körlüğü, geleceği görememe, geçmişi görememe gibi boyutlara ayrılabilir.

İşletme körlüğünden kurtulmak için; birimler arası rotasyon yapmak, sürekli güncel kalmak, farklı yerlere seyahat etmek, işletmemizi üçüncü bir göze analiz yaptırmak vb. birçok yöntemden yararlanılabilir.

taskinkilic

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek kadın bilim insanıydı. Şimdi, ölümünden kırk yıl sonra, Glancy yenilikçi çalı...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek komitesinin taleb...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da en fazla zarar gören sektörlerin başında yer almaktadır....

İTO Geleneksel Sektör Buluşması İTO Geleneksel Sektör Buluşması

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük meslek komitesinin organize ettiği geleneksel sektör buluşma toplantısı 16 Ocak 2022 tarihinde Cemil...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır mı?

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki sonra önemli birkaç kişinin de haritasına bakarız. Özellikle istenilen ünlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek ko...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da ...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır...

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki ...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

Pandemi gerekçesiyle ertelenen ATO Akademi Optisyenlik Müess...

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Atilla Karip davayı kazandı! Atilla Karip davayı kazan...

Anayasa Mahkemesi Kararı sonrası anılan kararı esas alarak y...

Meleklerin Cinsiyeti Meleklerin Cinsiyeti

Örgütlü toplum siyaset için de sermaye için de tehdittir, SE...

Lütfen tuzağa düşmeyelim Lütfen tuzağa düşmeyelim...

Bazı grup mağaza ve kişilerin aşağıdaki örnek dilekçeleri do...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

Bu söyleşiyi kaçırmayın! Bu söyleşiyi kaçırmayın!...

Sektörümüzü 2022 yılında neler bekliyor? Birlik ne gibi çalı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x