a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hukukçudan Zeyilnameye tepki

SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir. Sayın Optisyenler, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan 06.06.2012 tarihli “ 2012 Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesi  Zeyilname -1”  başlıklı Duyuruda 15.06.2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Zeyilname -1 ‘i imzalamayan […]

08 Haziran 2012 - 17:48 'de eklendi ve 1254 kez görüntülendi. A+A-

Hukukçudan Zeyilnameye tepki

SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir.

Sayın Optisyenler,

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan 06.06.2012 tarihli “ 2012 Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesi  Zeyilname -1”  başlıklı Duyuruda 15.06.2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Zeyilname -1 ‘i imzalamayan optisyenlik müesseselerinin sözleşmelerinin feshedileceği” ifade edilmektedir.

2012 yılı Optik Sözleşmesi ile ilgili olarak Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği tarafından Ankara 12.İdare Mahkemesi’nin 2012/339 Esas sayılı dosyasında açmış olduğumuz ilgili sözleşmenin  barkod ve karekod uygulamasına ilişkin maddelerin ve devamında yer alan cezai şarta ilişkin düzenlemelerin iptali istemli dava kapsamında , Ankara 12.İdare Mahkemesi tarafından  verilen 23.03.2012 tarihli Yürütmenin Durdurulmasına Dair kararda  ;

“……Bu durumda; dava dosyasında yer alan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden, numaralı gözlük camları ve gözlük çerçeveleri ile ilgili olarak kurulmuş ve çalışır bir vaziyette barkod/ karekod sisteminin mevcut olmadığı, bu durumun davalı idare tarafından da kabul edildiği dikkate alındığında, bahse konu cihazlara ilişkin barkod/karekod sistemi ile ilgili alt yapı tamamlanmadan 1.3.2012 tarihinden itibaren barkod/karekod sistemine geçilmesi ve bu sisteme uyulmaması halinde cezai şartlar uygulanacağına dair 2012 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesine karşı yapılan itirazın reddine dair dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Kaldı ki, davalı idare tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası- Medula-Optik entegrasyonu tamamlanması bittikten sonra Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerle ilgili olarak barkod/karekod uygulamasına geçilebileceği de açıktır.

Açıklanan nedenlerle; açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği sonucuna varılan dava konusu işlemin, 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere , 23/03/2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi….”denmektedir.

Ankara 12.İdare Mahkemesi tarafından verilen Yürütmenin Durdurulmasına dair karar Sosyal Güvenlik Kurumu  Hukuk Servisine de tebliğ edilmiş, Bölge İdare Mahkemesine yapılan itiraz ise reddedilmiştir.

İlgili mahkeme tarafından verilen karar geçerliliğini devam ettirmekte iken ve özellikle de mahkeme kararında da yer verildiği üzere ortada henüz kurulu ve çalışılır hale getirilmiş bir sistem söz konusu değil iken bu kez Kurum tarafından yeni bir zorlayıcı işlem ile askıda olan Optik Sözleşmesine 1-Zeyilname hazırlanarak bunun imzalanması için 15.6.2012 tarihine kadar süre verildiği , aksi halde imzalanmış olan sözleşmelerin feshedileceği duyurulmuştur. SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir.

Tüm bu nedenlerle bu aşamada asıl sözleşme ile ilgili verilmiş bir yürütmenin durdurulmasına dair mahkeme kararı mevcut olduğu için, askıda olan asıl sözleşme ile ilgili zeyilnamenin imzalanması ve bunun uygulamaya konulması söz konusu edilemez. Aksi yasal anlamda suç teşkil edecek olup, bundan dolayı zarara uğrayacak olan herkesin bu konuda yasal yollara başvuruda bulunarak zararlarının tazmini talep etme hakkı da söz konusu olabilecektir.

Durumu Tensip ve  Takdirlerinize   sunuyorum.

Saygılarımla

Av.Raziye ÜNAL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
emre karataş
emre karataş
10 yıl önce

öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar iyi bir cün geçirmeniz dilegiyle kendi menfaatleri icabı optik sektörünü zor duruma düşüren zihniyet meslektaşımızı üzmektedir üzmekle beraber insan da sabah gelip gözlük yapma zevkini bile bitirmiş tır dernegimizin parası ile fuar lara gidip oradaki yenilikleri gezip gören bizim de onlar gibi meslegimizin iyi yer de olmasını isteyen meslek taşlarıma sesleniyorum yapılan işlemlerin hem kurumumuz hem de optisyenlik adına iyi olmasını temen ni ediyorum özllikle bu barkod karekod toptancıyı alakadar ettiğini ikin ci plan da perekendecinin işi oldugına inanıyorum

u.oktay
u.oktay
10 yıl önce

kardeşim adamlar seve seve bize bu zeyilname 1 i kabul ettirecekler .kim hazır Allah aşkına soruyorm .bırakın bu işleri .siz iki tane koyun güdemezken bu barkod işini nası çözeceksiniz ona şaşıyorum.baskıyla tehditle korkuyla şantajla cep telefonu msjlarıyla zeyil namelerle bizleri korkutamazsınız.ey dernek başkanı sana sesleniyorum….büyüklenme senden büyük Allah var.KESER DÖNER SAP DÖNER BİRGÜN ELBETTE B,İ KIŞİLER SİZDEN HESAP SORAR….bu meslek için yapmış olduklarınız bu mesleğe zarar veriyor.pılınızı pırtınızı toplayıp gidiniz 5000 bin kışi bir gün sizdende hesap sormayı bilir.BEN SİZLERİ ÖNCE ALLAH A SONRA BU MESLEK İÇİN NE YAPTIM DİYE VİCDANLARINIZA BIRAKIYORUM.

Mevlüt
Mevlüt
10 yıl önce

Nasıl bir topluluksunuz hiçbir isteğiniz kurumlarca kabul edilmiyorrr…. Kapatın bütün işyerlerini gözlük yapmayın, 1 ay kimseye gözlük vermeyin kimse görmesin… bakalım kurumlar bu ihtiyacı nasıl karşılayacak, Gözlükler Bir sanat eseridir… Kurumlara boyun eğmeyin… Herkes ben varım demeli…

L. İregün
L. İregün
10 yıl önce

Değerli Kardeşim, SGK Gözlükçülerle niçin uğraşıyor? diye soruyorsun. Ama inan bana gözlükçülerle uğraşan SGK değil. İçimizden birileri sürekli altımızı oyuyor. SGK ya yaptıramadıklarını, Sağlık bakanlığı koridorlarında kapı pervazlarını yalayarak yapıyor. Yani bizi kesen BALTANIN SAPI BİZDEN. üstelik bu SAP kestikçe semiriyor, kestikçe palazlanıyor ve daha büyük kapı eşiklerini yalıyor. Hepiniz bu SAPLARI iyi tanıyorsunuz. Çünkü SAPI BALTAYA monte eden sizlersiniz. Herkes şunu iyi bilmeli, O SAP ORADA DURDUKÇA, GÖZLÜKÇÜ ESNAFI HUZUR YÜZÜ GÖREMEYECEK. Diğer şehirlerdeki meslektaşlar da İSTANBUL’un orta yerine çöreklenmiş bu “SAP”lardan bana ne dememeli, zira aleyhte çıkan her karar TÜM TÜRKİYE’deki meslek erbabının YAŞAMINA, YARINLARINA VE ÇOCUKLARININ NAFAKASINA… Read more »

murat taştan
murat taştan
10 yıl önce

Sevgili Meslektaşlar, Hemen SGK nın Çıkarmış olduğu 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazısına BÖLGE İDARE MAHKEMESİNDEN YÜRÜTMENİN TEDBİREN DURDURULMASI yönünde dava açılmazsa SGK Zeyilnameyi uygulamaya sokar. Öncelik olarak SGK’nın Sorumlu Birimlerine (Ankaraya ) Fax ve İhtar mektubu gönderiniz.İşin ciddi olduğunu Sorunu Optik Müessesi Değil de Üretici ve İthalatcı firmalarla SGK ve Sağlık Bakanlığı arasında Medula Optik sistemine aktarılarak çözüm üretilebilecektir.Olayın Optisyenlik Müessesine mal edilmesinin arkasında Başka RAntların olduğu şüphesi içindeyim. Bu konu yargıya intikal etmelidir.Dernek Başkanları 5000 optikçi onayını almadan ,Hukuk Danışmanları Bünyesinde olmasına ragmen Optisyenlik müesseselerini bu sıkıntılardan kurtarabilecegi düşüncesindeyim.Bu tipkarakod uygulamasınınn Medula optik sisteminden çözülebilecektir. O yüzden Yenilik… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
5
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx