a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hukukçudan Zeyilnameye tepki

SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir. Sayın Optisyenler, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan 06.06.2012 tarihli “ 2012 Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesi  Zeyilname -1”  başlıklı Duyuruda 15.06.2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Zeyilname -1 ‘i imzalamayan […]

08 Haziran 2012 - 17:48 'de eklendi.

Hukukçudan Zeyilnameye tepki

SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir.

Sayın Optisyenler,

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yayınlanan 06.06.2012 tarihli “ 2012 Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesi  Zeyilname -1”  başlıklı Duyuruda 15.06.2012 tarihi mesai saati bitimine kadar Zeyilname -1 ‘i imzalamayan optisyenlik müesseselerinin sözleşmelerinin feshedileceği” ifade edilmektedir.

2012 yılı Optik Sözleşmesi ile ilgili olarak Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği tarafından Ankara 12.İdare Mahkemesi’nin 2012/339 Esas sayılı dosyasında açmış olduğumuz ilgili sözleşmenin  barkod ve karekod uygulamasına ilişkin maddelerin ve devamında yer alan cezai şarta ilişkin düzenlemelerin iptali istemli dava kapsamında , Ankara 12.İdare Mahkemesi tarafından  verilen 23.03.2012 tarihli Yürütmenin Durdurulmasına Dair kararda  ;

“……Bu durumda; dava dosyasında yer alan bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirilmesinden, numaralı gözlük camları ve gözlük çerçeveleri ile ilgili olarak kurulmuş ve çalışır bir vaziyette barkod/ karekod sisteminin mevcut olmadığı, bu durumun davalı idare tarafından da kabul edildiği dikkate alındığında, bahse konu cihazlara ilişkin barkod/karekod sistemi ile ilgili alt yapı tamamlanmadan 1.3.2012 tarihinden itibaren barkod/karekod sistemine geçilmesi ve bu sisteme uyulmaması halinde cezai şartlar uygulanacağına dair 2012 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Optik Sözleşmesine karşı yapılan itirazın reddine dair dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Kaldı ki, davalı idare tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası- Medula-Optik entegrasyonu tamamlanması bittikten sonra Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerle ilgili olarak barkod/karekod uygulamasına geçilebileceği de açıktır.

Açıklanan nedenlerle; açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği sonucuna varılan dava konusu işlemin, 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere , 23/03/2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi….”denmektedir.

Ankara 12.İdare Mahkemesi tarafından verilen Yürütmenin Durdurulmasına dair karar Sosyal Güvenlik Kurumu  Hukuk Servisine de tebliğ edilmiş, Bölge İdare Mahkemesine yapılan itiraz ise reddedilmiştir.

İlgili mahkeme tarafından verilen karar geçerliliğini devam ettirmekte iken ve özellikle de mahkeme kararında da yer verildiği üzere ortada henüz kurulu ve çalışılır hale getirilmiş bir sistem söz konusu değil iken bu kez Kurum tarafından yeni bir zorlayıcı işlem ile askıda olan Optik Sözleşmesine 1-Zeyilname hazırlanarak bunun imzalanması için 15.6.2012 tarihine kadar süre verildiği , aksi halde imzalanmış olan sözleşmelerin feshedileceği duyurulmuştur. SGK’nu bu duyurusuna ve zeyilname içeriğine tarafımızdan 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazı ile itiraz edilmiş olup, söz konusu itiraza henüz bir cevap verilmemiştir.

Tüm bu nedenlerle bu aşamada asıl sözleşme ile ilgili verilmiş bir yürütmenin durdurulmasına dair mahkeme kararı mevcut olduğu için, askıda olan asıl sözleşme ile ilgili zeyilnamenin imzalanması ve bunun uygulamaya konulması söz konusu edilemez. Aksi yasal anlamda suç teşkil edecek olup, bundan dolayı zarara uğrayacak olan herkesin bu konuda yasal yollara başvuruda bulunarak zararlarının tazmini talep etme hakkı da söz konusu olabilecektir.

Durumu Tensip ve  Takdirlerinize   sunuyorum.

Saygılarımla

Av.Raziye ÜNAL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünde büyük farklıl...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en çok para harcayanlar olurken, 2.986 Euro ile Romenler en az harcayanlar....

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim yapan kurum ve ku...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kuruluşları 'emekliler.gov.tr' adresinden duyurmaya başladı. İl bazında duyurulan...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var!

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
emre karataş
emre karataş
12 Haziran 2012 10:04

öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar iyi bir cün geçirmeniz dilegiyle kendi menfaatleri icabı optik sektörünü zor duruma düşüren zihniyet meslektaşımızı üzmektedir üzmekle beraber insan da sabah gelip gözlük yapma zevkini bile bitirmiş tır dernegimizin parası ile fuar lara gidip oradaki yenilikleri gezip gören bizim de onlar gibi meslegimizin iyi yer de olmasını isteyen meslek taşlarıma sesleniyorum yapılan işlemlerin hem kurumumuz hem de optisyenlik adına iyi olmasını temen ni ediyorum özllikle bu barkod karekod toptancıyı alakadar ettiğini ikin ci plan da perekendecinin işi oldugına inanıyorum

u.oktay
u.oktay
11 Haziran 2012 16:47

kardeşim adamlar seve seve bize bu zeyilname 1 i kabul ettirecekler .kim hazır Allah aşkına soruyorm .bırakın bu işleri .siz iki tane koyun güdemezken bu barkod işini nası çözeceksiniz ona şaşıyorum.baskıyla tehditle korkuyla şantajla cep telefonu msjlarıyla zeyil namelerle bizleri korkutamazsınız.ey dernek başkanı sana sesleniyorum….büyüklenme senden büyük Allah var.KESER DÖNER SAP DÖNER BİRGÜN ELBETTE B,İ KIŞİLER SİZDEN HESAP SORAR….bu meslek için yapmış olduklarınız bu mesleğe zarar veriyor.pılınızı pırtınızı toplayıp gidiniz 5000 bin kışi bir gün sizdende hesap sormayı bilir.BEN SİZLERİ ÖNCE ALLAH A SONRA BU MESLEK İÇİN NE YAPTIM DİYE VİCDANLARINIZA BIRAKIYORUM.

Mevlüt
Mevlüt
9 Haziran 2012 18:02

Nasıl bir topluluksunuz hiçbir isteğiniz kurumlarca kabul edilmiyorrr…. Kapatın bütün işyerlerini gözlük yapmayın, 1 ay kimseye gözlük vermeyin kimse görmesin… bakalım kurumlar bu ihtiyacı nasıl karşılayacak, Gözlükler Bir sanat eseridir… Kurumlara boyun eğmeyin… Herkes ben varım demeli…

L. İregün
L. İregün
9 Haziran 2012 16:35

Değerli Kardeşim, SGK Gözlükçülerle niçin uğraşıyor? diye soruyorsun. Ama inan bana gözlükçülerle uğraşan SGK değil. İçimizden birileri sürekli altımızı oyuyor. SGK ya yaptıramadıklarını, Sağlık bakanlığı koridorlarında kapı pervazlarını yalayarak yapıyor. Yani bizi kesen BALTANIN SAPI BİZDEN. üstelik bu SAP kestikçe semiriyor, kestikçe palazlanıyor ve daha büyük kapı eşiklerini yalıyor. Hepiniz bu SAPLARI iyi tanıyorsunuz. Çünkü SAPI BALTAYA monte eden sizlersiniz. Herkes şunu iyi bilmeli, O SAP ORADA DURDUKÇA, GÖZLÜKÇÜ ESNAFI HUZUR YÜZÜ GÖREMEYECEK. Diğer şehirlerdeki meslektaşlar da İSTANBUL’un orta yerine çöreklenmiş bu “SAP”lardan bana ne dememeli, zira aleyhte çıkan her karar TÜM TÜRKİYE’deki meslek erbabının YAŞAMINA, YARINLARINA VE ÇOCUKLARININ NAFAKASINA… Read more »

murat taştan
murat taştan
8 Haziran 2012 20:11

Sevgili Meslektaşlar, Hemen SGK nın Çıkarmış olduğu 07.06.2012 tarih ve 421507 sayılı yazısına BÖLGE İDARE MAHKEMESİNDEN YÜRÜTMENİN TEDBİREN DURDURULMASI yönünde dava açılmazsa SGK Zeyilnameyi uygulamaya sokar. Öncelik olarak SGK’nın Sorumlu Birimlerine (Ankaraya ) Fax ve İhtar mektubu gönderiniz.İşin ciddi olduğunu Sorunu Optik Müessesi Değil de Üretici ve İthalatcı firmalarla SGK ve Sağlık Bakanlığı arasında Medula Optik sistemine aktarılarak çözüm üretilebilecektir.Olayın Optisyenlik Müessesine mal edilmesinin arkasında Başka RAntların olduğu şüphesi içindeyim. Bu konu yargıya intikal etmelidir.Dernek Başkanları 5000 optikçi onayını almadan ,Hukuk Danışmanları Bünyesinde olmasına ragmen Optisyenlik müesseselerini bu sıkıntılardan kurtarabilecegi düşüncesindeyim.Bu tipkarakod uygulamasınınn Medula optik sisteminden çözülebilecektir. O yüzden Yenilik… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünd...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en ç...

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Magazin HABERLERİ
Web TV