a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hattat Halimi

4 katlı bir binanın giriş katı.Geniş bir antre.Aynı zamanda lojistik hizmetleri verilen bir yer.Hemen yanında 6-7 sandalyeli küçük bir toplantı salonu gibi bir odadayım. ‘’Hafize hanım birazdan gelecekler. Görüşme başlamadan bir şey içmek ister miydiniz?’’ İnsan yaşamında zor verilen kararlardan biri de iş tercihidir. Hele uzun yıllar aynı yerde çalışmış, hayatınızın hiçbir döneminde gelecek kaygısı […]

24 Mayıs 2012 - 14:01 'de eklendi ve 1219 kez görüntülendi. A+A-

Hattat Halimi

4 katlı bir binanın giriş katı.Geniş bir antre.Aynı zamanda lojistik hizmetleri verilen bir yer.Hemen yanında 6-7 sandalyeli küçük bir toplantı salonu gibi bir odadayım. ‘’Hafize hanım birazdan gelecekler. Görüşme başlamadan bir şey içmek ister miydiniz?’’

İnsan yaşamında zor verilen kararlardan biri de iş tercihidir. Hele uzun yıllar aynı yerde çalışmış, hayatınızın hiçbir döneminde gelecek kaygısı taşımamış, iş aramak, iş değiştirmek gibi bir derdiniz olmamışsa, biraz ’’acaba başka bir yerde, daha rekabetçi bir ortamda verimli olabilir miyim?’’ ,biraz da ‘’olmazsa bir şey kaybetmem ‘’ düşüncesiyle, daha çok ta bunalımlı bir dönemime denk geldiğinden mesül müdürlük için başvurduğum optik dünyasının yükselen yeni trend mağazalarının genel merkezinde çayımı yudumluyorum.

Emekli olunca bir kasabaya yerleşip, keyif ağırlıklı bir yaşamı düşlerken,bir takım ailevi sorumluluklar yüzünden Hafize hanımla karşı karşıyayım.

‘’ Hoşgeldiniz Ekrem bey. Ben insan kaynaklarından Hafize .Genel müdürümüz Abidin bey de birazdan burada olacaklar. Kendileri de bu görüşmede bulunmak istiyorlar.

Eee ne dersiniz başlayalım mı?’’
‘’Buyrun ‘’ diyorum. ‘’ İyi öyleyse.bize kendinizden söz edin. Önce sizi bir tanıyalım.’’

Anlatmaya başlıyorum.Şu kadar yıldır mesleğin içerisindeyim.Ruhsatnamemi 6 aylık bir kursla Haseki hastanesinden falanca yılında aldım. Filanca ustalarla çalıştım. Şurada doğdum, burada oturuyorum .

‘’Bizi neden tercih ettiniz Ekrem bey?

‘’ Ya işte, kariyer yapmak peşindeyim. Sektörün kurumsal nitelikli firması olarak sizi gördüm” gibi şeyler söylüyorum.Personel müdürü hanım habire notlar alıyor, bir taraftan da sorup duruyor:

‘’ Ne tür markalar satıyorsunuz? En pahalı ürününüz ne ? satışını özellikle yapmaktan zevk aldığınız bir ürün, hizmet vermekten özellikle zevk aldığınız müşteri protipi var mı? Mağazanızda ilk gelen müşteriyi kim karşılar? Siz kaçıncı müşteriyi karşılarsınız? Hangi marka cam satıyorsunuz?

Bu arada genel müdür Abidin beyle de tanışmış oluyoruz. Samimi biri. O da ciromuzu merak ediyor. Anlamazlığa geliyorum. Daha önce iş görüşmesinde bulunmadığım için tam bilemiyorum, bu görüşmeler böyle mi oluyor diye ? Çok açık davranıyorlar. Sıkça kendilerinden de bahsediyorlar. Sanki bir optik müşterisiymişim gibi bir reklam, bir propaganda sorma gitsin:

‘’4 Yıllık firmayız.56 şubemiz var. Bu ay 2 tane daha açıyoruz.Şu anda optisyen fazlamız var. Bazı şubelerimzde 2’şer optisyen bulunduruyoruz. Elimizin altında sürekli şekilde fazlaca optisyen istihdam etmek zorundayız. Planlarımızı aksatacak ertelemelere tahammülümüz yok. Bizimle çalışacak optisyenleri kendi kurduğumuz akademide ayrıca farklı bir eğitimde veriyoruz. Kendi camlarımızı satıyoruz. Müşterilerimize Fazla seçenek sunmuyoruz.’

Müşteri sorunlarının çözümüyle ilgili sorular oluyor.’’en son ne zaman bir müşteriye hayır dediniz?,ya da en son yaşadığınız müşteri problemi neydi ? ‘’
Aklıma sırf onlar yüzünden ‘’ sınırsız müşteri memnuniyeti ‘’ sloganının kullanarak bir müşterime yapmak zorunda kaldığım 200 liralık iade olayını anlattım.Belli etmemeye çalıştıkları memnuniyeti yüzlerinde görüyorum.

Görüşme sonrası karışık duygular içindeyim. Bir tarafım “Ne işin vardı lan orda?” diye kendimi sorgularken, diğer yarım ‘’fena mı oldu ? Dünya gözüyle küresel bir mutfak görmüş oldun’’ diyor. Bir tarafım ‘’ ulan sabah akşam sektördeki krizden dolayı zincir mağazaların sorumluluğunu anlatırken, o başvuruyu yapmak yakışır mı’’ derken, krizin bir sebebi de biziz ‘’ diyor özeleştirici yanım. Sol yanım tekelleşmenin her türlüsüne karşı çıkarken,öte yanım ‘’ önemli olan müşteri memnuniyetidir. Rekabet kaliteyi ve ucuzluğu yaratır ‘’diyor.

Hani Temel’e hocası din dersi veriyormuş. ‘’Bak Temel ‘’ demiş. ‘’Omuzlarımızda 2 melek var .Sağ tarafımızdaki melek devamlı yaptığımız iyilikleri not edip bize sevap kazandırırken,sol tarafımızdaki melek te yaptığımız kötülükleri not eder.Günahlarımızı bir yere yazar ki,unutulmasın.Ona göre davran ‘’.Ertesi günü namaza duran Temel, namazın sonunda selam verirken sağa dönerek ‘’esselamu aleykim ve rahmetullah ‘’,sola dönerek te ‘’ Has… oradan ‘’ der.

Bizim ki de o hesap…..
Not : Başvuru sonucunu merak ediyorsunuz di mi ? Evet ,uygun görülmedim.Yeterince profesyonel olmadığım belli oluyor herhalde.
corsluder

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kıvanç Tatlıtuğ’un gözlüğü 25 bin liraya satıldı Kıvanç Tatlıtuğ’un gözlüğü 25 bin ...

Gelir, sokak hayvanlarına bağışlandı....

Jennifer Lopez gözlük kampanyasında Jennifer Lopez gözlük kampanyasında

Jennifer Lopez, bir gözlük markasının 2022 İlkbahar-Yaz gözlük kampanyası için objektif karşısına geçti....

Adellens Adellens

CORTEX ve OPPO markası adı altında 1.5 ile 1.74 arasındaki tüm indekslerdeki Beyaz, Transitions, Photocromic, Polarized, Trivex, Hi-vex...

Gözlük Challenge! Gözlük Challenge!

Sosyal medya denildiğinde aklımıza challengelar, akımlar geliyor. Peki şimdiki akım ne diye soracak olursanız Gözlük Challenge!...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx