a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hattat Halimi

4 katlı bir binanın giriş katı.Geniş bir antre.Aynı zamanda lojistik hizmetleri verilen bir yer.Hemen yanında 6-7 sandalyeli küçük bir toplantı salonu gibi bir odadayım. ‘’Hafize hanım birazdan gelecekler. Görüşme başlamadan bir şey içmek ister miydiniz?’’ İnsan yaşamında zor verilen kararlardan biri de iş tercihidir. Hele uzun yıllar aynı yerde çalışmış, hayatınızın hiçbir döneminde gelecek kaygısı […]

24 Mayıs 2012 - 14:01 'de eklendi ve 1439 kez görüntülendi. A+A-

Hattat Halimi

4 katlı bir binanın giriş katı.Geniş bir antre.Aynı zamanda lojistik hizmetleri verilen bir yer.Hemen yanında 6-7 sandalyeli küçük bir toplantı salonu gibi bir odadayım. ‘’Hafize hanım birazdan gelecekler. Görüşme başlamadan bir şey içmek ister miydiniz?’’

İnsan yaşamında zor verilen kararlardan biri de iş tercihidir. Hele uzun yıllar aynı yerde çalışmış, hayatınızın hiçbir döneminde gelecek kaygısı taşımamış, iş aramak, iş değiştirmek gibi bir derdiniz olmamışsa, biraz ’’acaba başka bir yerde, daha rekabetçi bir ortamda verimli olabilir miyim?’’ ,biraz da ‘’olmazsa bir şey kaybetmem ‘’ düşüncesiyle, daha çok ta bunalımlı bir dönemime denk geldiğinden mesül müdürlük için başvurduğum optik dünyasının yükselen yeni trend mağazalarının genel merkezinde çayımı yudumluyorum.

Emekli olunca bir kasabaya yerleşip, keyif ağırlıklı bir yaşamı düşlerken,bir takım ailevi sorumluluklar yüzünden Hafize hanımla karşı karşıyayım.

‘’ Hoşgeldiniz Ekrem bey. Ben insan kaynaklarından Hafize .Genel müdürümüz Abidin bey de birazdan burada olacaklar. Kendileri de bu görüşmede bulunmak istiyorlar.

Eee ne dersiniz başlayalım mı?’’
‘’Buyrun ‘’ diyorum. ‘’ İyi öyleyse.bize kendinizden söz edin. Önce sizi bir tanıyalım.’’

Anlatmaya başlıyorum.Şu kadar yıldır mesleğin içerisindeyim.Ruhsatnamemi 6 aylık bir kursla Haseki hastanesinden falanca yılında aldım. Filanca ustalarla çalıştım. Şurada doğdum, burada oturuyorum .

‘’Bizi neden tercih ettiniz Ekrem bey?

‘’ Ya işte, kariyer yapmak peşindeyim. Sektörün kurumsal nitelikli firması olarak sizi gördüm” gibi şeyler söylüyorum.Personel müdürü hanım habire notlar alıyor, bir taraftan da sorup duruyor:

‘’ Ne tür markalar satıyorsunuz? En pahalı ürününüz ne ? satışını özellikle yapmaktan zevk aldığınız bir ürün, hizmet vermekten özellikle zevk aldığınız müşteri protipi var mı? Mağazanızda ilk gelen müşteriyi kim karşılar? Siz kaçıncı müşteriyi karşılarsınız? Hangi marka cam satıyorsunuz?

Bu arada genel müdür Abidin beyle de tanışmış oluyoruz. Samimi biri. O da ciromuzu merak ediyor. Anlamazlığa geliyorum. Daha önce iş görüşmesinde bulunmadığım için tam bilemiyorum, bu görüşmeler böyle mi oluyor diye ? Çok açık davranıyorlar. Sıkça kendilerinden de bahsediyorlar. Sanki bir optik müşterisiymişim gibi bir reklam, bir propaganda sorma gitsin:

‘’4 Yıllık firmayız.56 şubemiz var. Bu ay 2 tane daha açıyoruz.Şu anda optisyen fazlamız var. Bazı şubelerimzde 2’şer optisyen bulunduruyoruz. Elimizin altında sürekli şekilde fazlaca optisyen istihdam etmek zorundayız. Planlarımızı aksatacak ertelemelere tahammülümüz yok. Bizimle çalışacak optisyenleri kendi kurduğumuz akademide ayrıca farklı bir eğitimde veriyoruz. Kendi camlarımızı satıyoruz. Müşterilerimize Fazla seçenek sunmuyoruz.’

Müşteri sorunlarının çözümüyle ilgili sorular oluyor.’’en son ne zaman bir müşteriye hayır dediniz?,ya da en son yaşadığınız müşteri problemi neydi ? ‘’
Aklıma sırf onlar yüzünden ‘’ sınırsız müşteri memnuniyeti ‘’ sloganının kullanarak bir müşterime yapmak zorunda kaldığım 200 liralık iade olayını anlattım.Belli etmemeye çalıştıkları memnuniyeti yüzlerinde görüyorum.

Görüşme sonrası karışık duygular içindeyim. Bir tarafım “Ne işin vardı lan orda?” diye kendimi sorgularken, diğer yarım ‘’fena mı oldu ? Dünya gözüyle küresel bir mutfak görmüş oldun’’ diyor. Bir tarafım ‘’ ulan sabah akşam sektördeki krizden dolayı zincir mağazaların sorumluluğunu anlatırken, o başvuruyu yapmak yakışır mı’’ derken, krizin bir sebebi de biziz ‘’ diyor özeleştirici yanım. Sol yanım tekelleşmenin her türlüsüne karşı çıkarken,öte yanım ‘’ önemli olan müşteri memnuniyetidir. Rekabet kaliteyi ve ucuzluğu yaratır ‘’diyor.

Hani Temel’e hocası din dersi veriyormuş. ‘’Bak Temel ‘’ demiş. ‘’Omuzlarımızda 2 melek var .Sağ tarafımızdaki melek devamlı yaptığımız iyilikleri not edip bize sevap kazandırırken,sol tarafımızdaki melek te yaptığımız kötülükleri not eder.Günahlarımızı bir yere yazar ki,unutulmasın.Ona göre davran ‘’.Ertesi günü namaza duran Temel, namazın sonunda selam verirken sağa dönerek ‘’esselamu aleykim ve rahmetullah ‘’,sola dönerek te ‘’ Has… oradan ‘’ der.

Bizim ki de o hesap…..
Not : Başvuru sonucunu merak ediyorsunuz di mi ? Evet ,uygun görülmedim.Yeterince profesyonel olmadığım belli oluyor herhalde.
corsluder

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

Göz Teması Göz Teması

Hitap ettiğiniz insanlara değer verdiğinizi göstermenin en iyi yolu göz temasıdır....

Mutlu Yıllar Mutlu Yıllar

Tüm meslektaşlarımıza sağlıklı, mutlu, bereketli bir yıl dileriz....

NOVAX ve ZEISS Stantları Yine “Göz” Kamaştırdı! NOVAX ve ZEISS Stantları Yine “Göz” Kama...

23 – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirilen ve Silmo İstanbul organizasyonuyla düzenlenen 10. Optik...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Magazin HABERLERİ
Web TV