a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Haftalık çalışma süresi 45 saat olacak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesine göre haftalık çalışma süresinin 45 saat olması nedeniyle, SGK müfettişleri tarafından yapılabilecek herhangi bir denetlemede veya herhangi bir şikayet durumunda yüksek rakamlarda maddi ceza uygulanması halinde doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için biz şimdiden bilgilendirelim. İstedik.   Bursa Eczacı Odası Başkanı ve beraberindeki yönetim kurulu Ankara’ya giderek Çalışma ve Sosyal […]

24 Ocak 2015 - 12:04 'de eklendi ve 1454 kez görüntülendi. A+A-

Haftalık çalışma süresi 45 saat olacak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. Maddesine göre haftalık çalışma süresinin 45 saat olması nedeniyle, SGK müfettişleri tarafından yapılabilecek herhangi bir denetlemede veya herhangi bir şikayet durumunda yüksek rakamlarda maddi ceza uygulanması halinde doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için biz şimdiden bilgilendirelim. İstedik.

 

Bursa Eczacı Odası Başkanı ve beraberindeki yönetim kurulu Ankara’ya giderek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştü.

 

Görüşmeler sırasında Bakana, işyeri denetimleri sırasında eczanelerde çalışan personelin haftalık 45 saat mesai barajını aşmaları nedeniyle sorunlar çıktığı anlatıldı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik çalışma sisteminden kaynaklanan sorunun çözülmesi için heyetin yanında Bakanlık Teftiş Kurulu’nu aradı ve direktif verdi.

 

Bakanlık talimatının, Teftiş Kurulunun çalışmalarını nasıl yönlendireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

YENİ İŞ KANUNU NELER GETİRDİ.

İşyerinin devri: İşyeri veya bir bölümünün devri durumunda, devir tarihinde işyerindeki geçerli iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçecek. Her iki işverenin müteselsil sorumluluğu, devir tarihinden itibaren 2 yılla sınırlı olacak.

 

Devralan veya devreden işveren, bu işlemden dolayı iş sözleşmesini feshedemeyecek. Ancak, ekonomik ve teknolojik nedenlerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları, işçi ve işverenlerin haklı sebeplerden derhal fesih hakları saklı kalacak.

 

Çağrı üzerine çalışma: Yasayla kısmi süreli iş sözleşmelerininin özel bir şekli olan “çağrı üzerine çalışma” usulü getirildi. Çağrı üzerine çalışmada taraflar ne kadar süre çalışılacağını belirlemedikleri takdirde haftalık çalışma süresi 20 saat olarak kararlaştırılmış sayılacak.

 

Sözleşmede günlük çalışma süresi kararlaştırılmamış ise işveren her çağrıda işçiyi günde en az 4 saat üst üste çalıştırmak zorunda olacak.

 

Deneme süreli iş sözleşmesi: Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok 2 ay olabilecek. Ancak deneme süreleri toplu iş sözleşmeleriyle 4 aya kadar uzatılabilecek. Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini, bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilecek.

 

İş güvencesinin kapsamı daraltıldı. İş güvencesinde sınır 10 işçiden 30 işçiye çıkarılarak iş güvencesinin kapsamı daraltıldı. AK Parti’nin verdiği önergeyle iş güvencesinin 10 veya daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde uygulanması hükmü, 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerleri olarak değiştirildi. Bu düzenleme, CHP’nin sert muhalefetiyle karşılaştı ve iş güvencesinin ‘askıya alınması’ olarak değerlendirildi.

 

Fesih bildirimine itiraz: Yasaya göre işçinin iş sözleşmesi hakkındaki iddialara karşı savunması alınmadan, davranışı veya verimiyle ilgili nedenlerle iş sözleşmesi feshedilemeyecek. İş sözleşmesi feshedilen işçi tebliğ tarihinden başlayarak bir ay içinde iş mahkemesinde dava açabilecek. Dava iki ay içinde sonuçlandırılacak. Feshin geçerli nedene dayandığını ispat yükümlülüğü işverene ait olacak.

 

Mahkeme veya özel hakem, geçersiz nedenle işçinin sözleşmesine son verildiğine karar verirse işveren işçiyi bir ay içinde işe başlatmakla yükümlü olacak. Tasarı aksi halde işverene tazminat ödeme zorunluluğu getiriyor. Genel kurulda verilen bir değişiklik önerisiyle tazminat miktarı düşürüldü. İşe başlatılmayan işçiye ödenecek tazminatın alt sınırı 6 aydan 4 aya, üst sınırı ise bir yıldan 8 aya indirildi.

 

İşveren, iş sözleşmesinin feshini yazılı yapacak ve fesih nedenini açık ve kesin bir şekilde belirtecek.

 

Yasayla, cumartesi yarım gün izin kaldırılarak, cumartesi günü de normal çalışma günü sayıldı. Böylece işçilerin haftada bir buçuk gün izin yapma şansı da ortadan kalkmış oldu. Buna karşılık çalışma süresini haftada en çok 45 saat olarak düzenleyen madde kabul edildi. Haftalık 45 saati aşan süreler fazla çalışma olarak kabul edilecek ve yüzde 25 fazla ücret ödenecek ya da işçi, fazla çalıştığı her saat için 1.5 saatlik izin kullanabilecek.

 

İşçiler haftada 24 saat izin kullanabilecekler. Yasaya göre, 7 günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat hafta tatili yapılabilecek. Hafta tatili günü için tam ücret uygulanacak.

 

İşverenin konkordato ilanı, iflas veya aciz belgesi alınması yoluyla ücret ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda geçerli olmak üzere, işçilerin son üç aylık ücret alacaklarını karşılamak üzere İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında “Ücret Garanti Fonu” oluşturulacak. Fonu, işverenlerce işsizlik sigortası primi olarak yapılan ödemelerin yıllık toplamının yüzde 1’i olacak.

 

Ücretler zorunlu bir neden olmaksızın 20 gün içerisinde ödenmezse, işçi iş görmeyebilecek. Bu eylem toplu olarak yapılsa bile grev sayılmayacak. İşçiler bu durumda çalışmadıkları için işten çıkarılamayacak. Gününde ödenmeyen ücretlere en yüksek mevduat faizi ödenecek.

 

Fazla çalışma süresinin toplamı yılda 270 saati geçemeyecek.

 

Ulusal bayram ve tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleriyle kararlaştırılacak. Sözleşmede yoksa bu günlerde çalışılması için işçinin onayı gerekli olacak.

 

Çalışanlara ücretleri, TL cinsinden ödenecek. Yabancı para cinsinden yapılacak ödemeler günün kuru üzerinden TL olarak ödenebilecek.

 

Yasayla yıllık izinler artırıldı. Yıllık ücretli izin hakkına da AB normlarına uygun hale getirilerek ikişer gün eklendi. Buna göre, çalışma süreleri 1-5 yıla kadar olanlar 14 gün, 5-15 yıl arasında olanlar 20 gün, 15 yıldan fazla olanlar da 26 gün ücretli izin kullanacak. Yıllık ücretli izin hakkında ‘vazgeçilemez’ hükmü getirildi.

 

Yıllık izne rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemeyecek.

 

Sanayiden sayılan, devamlı olarak en az 50 işçi çalıştıran ve 6 aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı işyerinde her işveren bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu kurmakla yükümlü olacak.

 

İş arayanların elverişli oldukları işlere yerleştirilmeleri ve çeşitli işler için uygun işçiler bulunmasına aracılık görevi Türkiye İş Kurumu ve bu konuda izin verilen özel istihdam bürolarınca yerine getirilecek.

 

Çalışma barışının ve endüstri ilişkilerinin geliştirilmesinde, çalışma hayatıyla ilgili mevzuat çalışmalarının izlenmesi amacıyla hükümet, işveren ve işçi konfederasyonlarından üçlü bir dayanışma kurulu oluşturulacak.

 

Kıdem tazminatı için bir Kıdem Tazminatı Fonu kurulacak. Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin kanun yürürlüğe girinceye kadar işçilerin kıdemleri ile ilgili olarak 1475 sayılı kanunun 14. maddesi yürürlükte olacak.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Pr...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 kontenjana 859 adayın yerleştirildiği görüldü....

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Magazin HABERLERİ
Web TV