a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Güneş gözlükleri ithalatında gözetim uygulaması

Ekonomi Bakanlığının İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete de yayımlandı. Buna göre, Ekonomi Bakanlığı, güneş gözlükleri ithalatında ülke ayrımı olmaksızın gözetim uygulamasında, ”güneş gözlükleri ve optik tarzda işlenmiş camları olanlar” grubunu kaldırılırken, ”plastik camlı olanlar ile diğerleri” maddelerini eklendi. Bunların CIF kıymeti ise adet başına 8 ABD doları olarak belirlendi. […]

18 Mart 2012 - 21:32 'de eklendi ve 1838 kez görüntülendi. A+A-

Güneş gözlükleri ithalatında gözetim uygulaması

Ekonomi Bakanlığının İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete de yayımlandı.

Buna göre, Ekonomi Bakanlığı, güneş gözlükleri ithalatında ülke ayrımı olmaksızın gözetim uygulamasında, ”güneş gözlükleri ve optik tarzda işlenmiş camları olanlar” grubunu kaldırılırken, ”plastik camlı olanlar ile diğerleri” maddelerini eklendi. Bunların CIF kıymeti ise adet başına 8 ABD doları olarak belirlendi.

Tebliğde yer alan ”Dış Ticaret Müsteşarlığınca” ibaresi ”Ekonomi Bakanlığınca”, ”TC Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığına” ibaresi de ”Ekonomi Bakanlığına” şeklinde değiştirilirken, ”Tebliğ hükümlerini Ekonomi Bakanı yürütür” ibaresi eklendi.

Gözlük ithalatında uygulanan gözetim uygulamasının kapsamında değişikliğe gidildi. 25 adetin üzerindeki CIF kıymeti adet başına 4 doların altındaki “plastik maddelerden ve diğer maddelerden” yapılan gözlükler ile 8 doların altındaki “plastik camlı gözlüklerin” ithalatında gözetim uygulamasına devam edilecek.

.
Mart 2008’den itibaren 25 adetin üzerindeki ithalatta gözetim uygulaması kapsamında bulunan CIF kıymeti 8 dolardan az olan güneş gözlükleri ile 5 dolardan az olan optik tarzda işlenmiş camları olan gözlüklerin” ithalatında, gözetim uygulaması yapılmayacak.
..
Ekonomi Bakanlığı’nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 13 Mart 2008 tarihli ve 26815 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de değişiklik yapıldı.
.
Buna göre CIF kıymeti adet başına 4 doların altında olan “plastik maddelerden ve diğer maddelerden” yapılan gözlükler ile CIF kıymeti adet başına 8 doların altında olan “plastik camlı gözlükler ve diğerlerinin” ithalatında ileriye yönelik olarak ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulaması yapılacak.
.
Bir gümrük beyannamesi kapsamında söz konusu ürünlerin 25 adet veya daha az miktarda yapılacak ithalatı, gözetim uygulamasından muaf olacak. 25 adetin üzerindeki bu ürünlerin ithalatı, Ekonomi Bakanlığı’nca düzenlenecek gözetim belgesi ile yürütülecek.
.
Gözetim bölgesi gümrük beyannamesinin tescilinde aranacak. 28 Mart 2008’den itibaren gözetim uygulaması kapsamında bulunan, adet başına CIF kıymeti 8 dolardan az olan güneş gözlükleri ile 5 dolardan az olan optik tarzda işlenmiş camları olan gözlüklerin ithalatında, artık gözetim uygulanmayacak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV