a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Güneş Gözlüğünde bakanlık şartı!

Baharın gelmesiyle güneş ışınlarının insanların gözlerine zarar verebileceği, önlem alınması gerektiği belirtildi. Optisyen Emre Özyazıcı, güneş ışınlarına karşı gözlerin sağlıklı bir güneş gözlüğüyle korunabileceğini, gözlük üzerinde Sağlık Bakanlığı’ nın şartı gereği UV ışınlarını kestiğini gösteren bir tescil olması gerektiğini bildirdi. Optisyen Emre Özyazıcı, güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin, camının yüzde 100 […]

02 Nisan 2014 - 19:31 'de eklendi ve 1064 kez görüntülendi. A+A-

Güneş Gözlüğünde bakanlık şartı!

1391561Baharın gelmesiyle güneş ışınlarının insanların gözlerine zarar verebileceği, önlem alınması gerektiği belirtildi.

Optisyen Emre Özyazıcı, güneş ışınlarına karşı gözlerin sağlıklı bir güneş gözlüğüyle korunabileceğini, gözlük üzerinde Sağlık Bakanlığı’ nın şartı gereği UV ışınlarını kestiğini gösteren bir tescil olması gerektiğini bildirdi.

Optisyen Emre Özyazıcı, güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin, camının yüzde 100 ultraviyole (UV) filtreli ve kaliteli olması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte güneş ışınlarının dik ve dike yakın açıyla gelmesinden dolayı zararının arttığını belirten Özyazıcı, önlemler alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.Özyazıcı, “Yaz aylarında dünyaya ulaşan UV miktarı, kışa oranla üç kat daha fazla olduğu için korunmak büyük önem taşıyor.

Ayrıca, son yıllarda güneş ışınlarının insan vücudunda oluşturduğu zarar, ozon tabakasının hasar görmesiyle daha da arttı. Güneşe maruz kalmak gözde katarakt, yaşa bağlı maküla dejeneresansı (sarı nokta) ve göz eti gibi hastalıklara sebep olur.” dedi.

Güneş gözlüğünün modelinden çok işlevinin önemli olduğunu dile getiren Özyazıcı, “Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Üzerinde, Sağlık Bakanlığı’nın şartı gereği UV ışınlarını kestiğini gösteren bir tescil olması gerekiyor.

Bu yüzden gözlük alırken mutlaka sertifika isteyin. Ayrıca, ışığa karşı tutup aşağı ve yukarı oynatın. Bu sırada dalgalanmalar oluşuyorsa camının düşük kalitede olduğunu gösterir. Güneş gözlüğünü, bir uzmanın yardımıyla yüz şekline göre almak önemlidir.

Yüze tam oturmayan gözlükler, yanlardan sızan güneş ışınlarına maruz kalmanıza sebep olur. Almak istediğiniz gözlüklerin cam renginin duman ve kahverengi olmasına da dikkat edilmelidir. Camın koyuluk miktarı, kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir. Özellikle numaralı gözlük kullanan kişiler, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka bir hekime başvurmalıdır.” diye ifade etti.

Gözün, zararlı ışınlardan korunmak için birçok doğal koruma sistemine sahip olduğunu ifade eden Özyazıcı, şunlara dikkat çekti: “Gözlerin koruyucu kemik yapı içine yerleşmiş olması, kaş, burun, yanaklar, göz kapakları ve iris tabakası gözün fazla ışıktan korunmasını sağlar.

Ancak göze giren bu ışınların miktarı arttığı zaman ve ortamlarda bu tabakaların koruyucu etkisi azalarak hem kendileri, hem de sinir tabakası hasar görür. Gözlerimizi güneşin bu zararlı ışınlarından korumak için yaz aylarında ve açık havalarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Özellikle güneşin dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşle direk temastan kaçınılmalıdır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda konuşan Başkan Şekib Avdagiç, 2018’den bu yana Meslek Komiteleri tarafında...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: ...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Magazin HABERLERİ
Web TV