OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Güneş gözlüğü seçerken bilinmesi gerekenler!

“Önemli olan camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasıdır”

11 Temmuz 2017 - 18:25 'de eklendi ve 864 kez görüntülendi. A+A-

Güneş gözlüğü seçerken bilinmesi gerekenler!

En önemli ışık kaynağımız olan Güneş’ten gelen ışınlar, sadece görülebilir olan ışınlarla sınırlı değil.

Vücudumuza yararı olduğu kadar zararı da olan Güneş ışınları için cildimiz kadar gözlerimizin de iyi bir korumaya ihtiyacı var. Bu noktada güneş gözlüğü seçimi de önem arz ediyor.

Güneş gözlüklerinin sadece aksesuar olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez’e göre gözlük seçerken; Gözlük çerçevesinin sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmasına, camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasına ve görüntüden çok işlevselliğine dikkat etmek gerekiyor.

Geride bıraktığımız yüzyılda insanoğlunun ozon tabakasına verdiği zarar, atmosferin koruyucu etkisini azaltmış ve yeryüzüne ulaşan ultraviyole kombinasyonu artmıştır. Bu nedenle de Güneş’ten gelen ışınlar, cildimize olduğu gibi gözlerimize de zarar verebilir. Ancak doğru güneş gözlüğü seçerek Güneş’in göze verebileceği hasarları minimize etmek mümkün.

Doç. Dr. Barış Sönmez: Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır
Uzun süre ve yoğun miktarda ultraviyole ışınlara maruz kalmanın göz kapaklarında kanserojen oluşumları tetikleyebileceğinin altını çizen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, bu ışınların özellikle açık tenli kişilerde bazı göz içi tümör oluşumlarına neden olabileceğini gösteren akademik çalışmaların olduğunu söyledi. Bu nedenle özellikle bu hastalıklar için risk grubunda olan kişilerin dış ortamlarda ultraviyole blokaj filtresi olan güneş gözlüğü takmalarının uygun olacağını söyleyen Doç. Dr. Sönmez, “Göze temas eden ultraviyole ışınlarının çoğunluğu direkt Güneş’ten değil, daha çok saçılma ve yansıma ile gelir.

Yansıma miktarı çayır çimende yüzde 5’lerde iken; betonerme binaların duvarlarından yüzde 10, göl ve denizdeki su yüzeyinden yüzde 15-20 ve kardan yüzde 90’lara varan ultraviyole yansıması şeklinde gerçekleşir. Bu nedenle güneş gözlüğünün dizaynı önemlidir.

Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır. Olması gerekenden küçük çerçeve ve camlar, gözün ve kapakların yanlardan yüzde 20’ye yakın ultraviyoleye maruz kalmasına neden olur. Yazın bol güneşli havalarda veya kışın kar üzerinde fazla ışıktan rahatsız olduğumuz için koyu renkli güneş gözlüğü takmak isteriz. Ancak çok koyu cam her zaman en iyi demek değildir. Önemli olan camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasıdır. Bu nedenle camın rengi – koyuluğu ne olursa olsun ultraviyole ışınlardan koruyucu filtresinin UV yüzde 99 – yüzde 100 blokaj yapabilir standartlarda olması gerekir” dedi.

“Gözlük seçiminde kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve bütçenize uygun alternatifleri masaya koyun”
Ultraviyole koruma dışında; güneş gözlüğünü kumsalda sık kullananlar için de tavsiyelerde bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, “Gözlüğünüzün gözünüzü kum – taş sıçraması gibi darbelerden de korusun istiyorsanız polikarbonat materyalden yapılmış gözlükleri seçebilirsiniz. Polarize filtreli camlar, düz yüzeylerden gelen saçılmaları azalttığı için özellikle uzun yolda araba kullananlar, kayak yapanlar ve tekne gezintisini sevenler bu filtreyi içeren gözlüklerle daha mutlu olabilirler.

Camın rengi veya koyuluğu koruyuculuğunu etkilemez. Sadece gözlükçüde değil dış ortama çıkarak gözlüğü denemek bu konuda doğru seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Güneş gözlüğü seçerken kararlar kozmetik ve maddi kaygılarla verilir. Kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve bütçenize uygun alternatifleri masaya koyup, bunlar arasında ihtiyacınıza uygun özelliklerden en fazlasına sahip olanını seçmek sizin için en doğrusu olacaktır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara ...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kuru...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerinin Optik Servislerine atamalarının yapılması için k...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değiş...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişiklik için harekete geçildi. "Önce öde, sonra devletten al" dönemi kapanacak....

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve önlisans ( iki yıllık ) program olan Optisyenlik başarı sıralaması ile bu b...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yar...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan ...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!...

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sos...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Verg...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişik...

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek...

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve ...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Sağlık sektöründe 60 bin kurumun e-Fatura’ya geçirilmesi planlanıyor Sağlık sektöründe 60 bin ...

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura düzenleyen tüm özel hastane...

Gözlük Kullanıcılarının Cam Tercihleri! Gözlük Kullanıcılarının C...

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Opti...

LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nico...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fra...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakk...

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının ...

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca buna...

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğreni...

Magazin HABERLERİ
Web TV