a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlüksüz Güneşte Kalmak Adaptasyonu Azaltır.

Erhan Arslan, sahte güneş gözlüklerine karşı uyarılarda bulundu.   Polarize olan güneş gözlüklerinin orijinalliğine dair bir kanıt olmadığının altını çizen Arslan, “Dünyaca ünlü gözlük markalarının bazılarında polarize özelliği yoktur. Ama vatandaşlarımıza sahte güneş gözlüklerini taktırarak gri bir cisme baktırıyorlar.   Gözlükle görülen cisim olduğunda orijinal diyerek satıyorlar. Hâlbuki bu orijinal değil sadece polarize olduğunun kanıtıdır. […]

01 Ağustos 2015 - 15:42 'de eklendi ve 1375 kez görüntülendi. A+A-

Gözlüksüz Güneşte Kalmak Adaptasyonu Azaltır.

Erhan Arslan, sahte güneş gözlüklerine karşı uyarılarda bulundu.

 

Polarize olan güneş gözlüklerinin orijinalliğine dair bir kanıt olmadığının altını çizen Arslan, “Dünyaca ünlü gözlük markalarının bazılarında polarize özelliği yoktur. Ama vatandaşlarımıza sahte güneş gözlüklerini taktırarak gri bir cisme baktırıyorlar.

 

Gözlükle görülen cisim olduğunda orijinal diyerek satıyorlar. Hâlbuki bu orijinal değil sadece polarize olduğunun kanıtıdır. Bu özellik 10 liralık gözlüklerde bile var. Sahte güneş gözlükleri kullananlar ilk zamanlar gözlerine zarar verdiğini anlaması imkansız. Birkaç ay sonra görmelerinde problemler ortaya çıkmaya başlar” diyerek güneş gözlüklerinde dikkat edilmesi gerekenleri bizlerle paylaştı.

 

SERCAN ÇETİNEL / ÖZEL HABER
Güneş gözlüklerinin en çok satıldığı yaz aylarında uzmanlar ve gözlükçüler sahte güneş gözlüklere karşı önemli uyarılarda bulunmaya devam ediyor. 9 yıldır bu meslek dalında hizmet veren Erhan Arslan güneş gözlüğü hakkında özel açıklamalarda bulundu. Yaz döneminde gözlerin güneşten gelen zararlı ışınlarından korunması gerektiğini belirterek bu duruma en iyi çözüm olarak orijinal bir güneş gözlüğü kullanılması olduğu söyledi.

 

Vatandaşların güneş gözlüğü alırken sahte olup olmamasına karşı dikkatli olmalarını gerektiğini belirten Arslan, sahte alınan güneş gözlüklerinin gözlere aşırı derecede zararlı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

 

“Sahte güneş gözlüklerinde ultraviyole filtre olmadığından güneş ışınların yansımasını kırmayarak güneşten gelen zararlı ışınları direk olarak göze temas etmesini sağlıyor. Tabi bunun yanı sıra sahte gözlüklerde odaklama sistemi de bulunmuyor.

 

Vatandaşlarımın birçoğu güneş gözlüğü satın alma konusunda her ne kadar reklamlarda belirtilse de fazla bir bilince sahip değil. Almış olduğu koyu renkli sahte gözlükler ile gözlerini koruyacaklarını düşünen vatandaşlar tam aksine koyu renk olması göz bozukluğuna yol açar. Sahte güneş gözlüğü alarak kullanmaya başlayanlar ilk zamanlar gözünün bozulduğu anlaması imkânsız. Birkaç ay geçtikten sonra yavaş yavaş görmelerinde problemlerin ortaya çıktığının farkına varır.

 

Orijinal ile sahte gözlük arasında farkı anlamanın yollarında biri üzerinde lazer ile yazılı baskılara dikkat etmek gerekir. Sahte gözlüklerde bile lazer yazılmış olsa bile dikkatli bakıldığında işçiliğin kötü olduğundan bile fark etmek kolaydır.

 

Orijinal gözlükler 180 liradan başlar ve yukarılara doğru çıkar. Her yıl sahte gözlük alarak orijinal gözlük parasını fazlasıyla geçiriyorlar. Ama bir kere orijinal gözlük alarak hem sağlıkları için hem keseleri için fazlasıyla karlı.”

 

Vatandaşları özellikle polarize gözlüklerin özelliği ile kandırıldığını belirten Arslan, “Gözlüklerde polarize özelliği olunca orijinal olduğunu kanıtlayıcı bir neden olamaz. Bu özellik 10 liralık gözlüklerde bile var. Hatta şunu diyebilirim ki, dünyaca ünlü güneş gözlüğü markalarında bu özellik yok bile. O zaman bunlar sahte mi oluyor… Bu özelliğe dayanarak kesinlikle güneş gözlüğü alınmamalı. Orijinal güneş gözlüğünde CR39 hammaddeli cam kullanılması çok önemlidir.”

 

Son olarak güneş gözlüğü kullanmak ve kullanmamak arasında oluşabilecek sorunlara değinen arslan sözlerini şöyle noktaladı:

 

“Güneş fazla maruz kalmak katarakt, sarı nokta ve retina hastalıklarına neden olabilir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları gözdeki korneayı kurutabilir. Kaşıntı, yanma, batma ve kanlanma gibi şikayet ve hasarlara neden olabilir. Bu gibi zararlardan korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Güneş gözlüğü kontrast duyarlılığını artırarak net görmeyi sağlar, Uzun süre gözlüksüz şekilde güneşte kalmak karanlıkta görmeyi ve adaptasyonu azaltır. Güneş gözlüğünü kullanmak ise tüm bu sorunları önler.”

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı geldi!

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici gözükmesi nedeniyle gözlük takmasını yasakladığı için eleştirildi....

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alındı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yürüten Cevdet Ceylan görevden alındı, yerine Kürşat Arat atandı....

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x