a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlüksüz Güneşte Kalmak Adaptasyonu Azaltır.

Erhan Arslan, sahte güneş gözlüklerine karşı uyarılarda bulundu.   Polarize olan güneş gözlüklerinin orijinalliğine dair bir kanıt olmadığının altını çizen Arslan, “Dünyaca ünlü gözlük markalarının bazılarında polarize özelliği yoktur. Ama vatandaşlarımıza sahte güneş gözlüklerini taktırarak gri bir cisme baktırıyorlar.   Gözlükle görülen cisim olduğunda orijinal diyerek satıyorlar. Hâlbuki bu orijinal değil sadece polarize olduğunun kanıtıdır. […]

01 Ağustos 2015 - 15:42 'de eklendi.

Gözlüksüz Güneşte Kalmak Adaptasyonu Azaltır.

Erhan Arslan, sahte güneş gözlüklerine karşı uyarılarda bulundu.

 

Polarize olan güneş gözlüklerinin orijinalliğine dair bir kanıt olmadığının altını çizen Arslan, “Dünyaca ünlü gözlük markalarının bazılarında polarize özelliği yoktur. Ama vatandaşlarımıza sahte güneş gözlüklerini taktırarak gri bir cisme baktırıyorlar.

 

Gözlükle görülen cisim olduğunda orijinal diyerek satıyorlar. Hâlbuki bu orijinal değil sadece polarize olduğunun kanıtıdır. Bu özellik 10 liralık gözlüklerde bile var. Sahte güneş gözlükleri kullananlar ilk zamanlar gözlerine zarar verdiğini anlaması imkansız. Birkaç ay sonra görmelerinde problemler ortaya çıkmaya başlar” diyerek güneş gözlüklerinde dikkat edilmesi gerekenleri bizlerle paylaştı.

 

SERCAN ÇETİNEL / ÖZEL HABER
Güneş gözlüklerinin en çok satıldığı yaz aylarında uzmanlar ve gözlükçüler sahte güneş gözlüklere karşı önemli uyarılarda bulunmaya devam ediyor. 9 yıldır bu meslek dalında hizmet veren Erhan Arslan güneş gözlüğü hakkında özel açıklamalarda bulundu. Yaz döneminde gözlerin güneşten gelen zararlı ışınlarından korunması gerektiğini belirterek bu duruma en iyi çözüm olarak orijinal bir güneş gözlüğü kullanılması olduğu söyledi.

 

Vatandaşların güneş gözlüğü alırken sahte olup olmamasına karşı dikkatli olmalarını gerektiğini belirten Arslan, sahte alınan güneş gözlüklerinin gözlere aşırı derecede zararlı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

 

“Sahte güneş gözlüklerinde ultraviyole filtre olmadığından güneş ışınların yansımasını kırmayarak güneşten gelen zararlı ışınları direk olarak göze temas etmesini sağlıyor. Tabi bunun yanı sıra sahte gözlüklerde odaklama sistemi de bulunmuyor.

 

Vatandaşlarımın birçoğu güneş gözlüğü satın alma konusunda her ne kadar reklamlarda belirtilse de fazla bir bilince sahip değil. Almış olduğu koyu renkli sahte gözlükler ile gözlerini koruyacaklarını düşünen vatandaşlar tam aksine koyu renk olması göz bozukluğuna yol açar. Sahte güneş gözlüğü alarak kullanmaya başlayanlar ilk zamanlar gözünün bozulduğu anlaması imkânsız. Birkaç ay geçtikten sonra yavaş yavaş görmelerinde problemlerin ortaya çıktığının farkına varır.

 

Orijinal ile sahte gözlük arasında farkı anlamanın yollarında biri üzerinde lazer ile yazılı baskılara dikkat etmek gerekir. Sahte gözlüklerde bile lazer yazılmış olsa bile dikkatli bakıldığında işçiliğin kötü olduğundan bile fark etmek kolaydır.

 

Orijinal gözlükler 180 liradan başlar ve yukarılara doğru çıkar. Her yıl sahte gözlük alarak orijinal gözlük parasını fazlasıyla geçiriyorlar. Ama bir kere orijinal gözlük alarak hem sağlıkları için hem keseleri için fazlasıyla karlı.”

 

Vatandaşları özellikle polarize gözlüklerin özelliği ile kandırıldığını belirten Arslan, “Gözlüklerde polarize özelliği olunca orijinal olduğunu kanıtlayıcı bir neden olamaz. Bu özellik 10 liralık gözlüklerde bile var. Hatta şunu diyebilirim ki, dünyaca ünlü güneş gözlüğü markalarında bu özellik yok bile. O zaman bunlar sahte mi oluyor… Bu özelliğe dayanarak kesinlikle güneş gözlüğü alınmamalı. Orijinal güneş gözlüğünde CR39 hammaddeli cam kullanılması çok önemlidir.”

 

Son olarak güneş gözlüğü kullanmak ve kullanmamak arasında oluşabilecek sorunlara değinen arslan sözlerini şöyle noktaladı:

 

“Güneş fazla maruz kalmak katarakt, sarı nokta ve retina hastalıklarına neden olabilir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları gözdeki korneayı kurutabilir. Kaşıntı, yanma, batma ve kanlanma gibi şikayet ve hasarlara neden olabilir. Bu gibi zararlardan korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Güneş gözlüğü kontrast duyarlılığını artırarak net görmeyi sağlar, Uzun süre gözlüksüz şekilde güneşte kalmak karanlıkta görmeyi ve adaptasyonu azaltır. Güneş gözlüğünü kullanmak ise tüm bu sorunları önler.”

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, 1890’ları günümüze taşıyan muhteşem bir Müze- Otel vardır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Taklit ürünlerde vergi kaybı 7,2 milyar dolar Taklit ürünlerde vergi ka...

Türkiye’de yaklaşık 17,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak...

Optisyenlik nasıl sürdürülebilir? Optisyenlik nasıl sürdürü...

Almanya da gözlükçü ve optometrist Uwe Hannig, "Optisyenlik ...

Magazin HABERLERİ
Web TV