a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük Camı Mesleğe Göre Seçilmelidir

Uzmanlar, her mesleğin görüş ihtiyacı farklı olduğu için gözlük kullananların cam tercihlerini bunu dikkate alarak yapması gerektiği konusunda uyardı.

27 Şubat 2023 - 20:36 'de eklendi ve 8487 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük Camı Mesleğe Göre Seçilmelidir

Uzmanlara göre her mesleğin görüş ihtiyacı farklı olduğu için gözlük tercihlerinin bunun dikkate alınarak yapılması, pilot, öğretmen, denizci, asker, polis ya da sporcuların farklı nitelikte cam kullanması gerekiyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, yaptığı açıklamada, göz sağlığı bozuk kişilerin gözlük seçimi yaparken, estetikten ziyade daha nitelikli görüş imkanı veren gözlükleri tercih etmesi gerektiğini belirtti. Gözlük alınırken, camının özelliklerinden daha çok çerçeve üzerinde zaman harcandığını ifade eden Coşar, asıl gözlük camının ne tür özellikleri taşıdığının önemli olduğunu söyledi.

Coşar, yanlış cam seçiminin yeterince net görüş elde edilmemesine, baş ve göz ağrısına yol açtığını vurgulayarak, “Gözlük camında odak doğru merkezlenmediyse, odağı yakalamak için yapılan aşırı baş kaldırma veya baş eğme hareketi boyun ve sırt ağrılarına yol açabilir.” uyarısında bulundu.

“Pilotlar, sürücüler ve denizciler geniş açılı camları kullanmalı”Mesleğe uygun gözlük camı kullanılması gerektiğini dile getiren Coşar, her mesleğin görme ihtiyacının farklılık gösterdiğini ifade etti.Coşar, yanlış gözlük camı seçiminin mesleki başarısızlığa neden olabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:”Pilotlar, sürücüler ve denizciler geniş açılı camları kullanmalı çünkü bu meslek grubundaki kişiler, hem uzağı net gösteren hem de kullandıkları aracın göstergelerini yani yakın mesafeyi net gösteren geniş açılı camları tercih etmeli.

Yol veya deniz gibi yansıtıcı yüzeylere uzun süre bakanlar için polarize camlar kullanılmalı. Bu camlar daha az göz yorgunluğu ve güneşli günlerde yüksek kontrastlı görüş imkanı sağlar.”- “Sporcuların gözlük camları kırılmaya dayanıklı olmalı”Sporcular için hem çerçeve hem de cam seçiminin özel olması gerektiğinin altını çizen Coşar, “Çünkü temas riski olan yüksek sporlarda, camların kırılmaya dayanıklı özellikte olması gerekli. Çerçeveler çarpma anında göze zarar vermeyecek şekilde olmalı, sivri kenarlar içermemeli.

Camlar ise kontrastı artıran ve parlamayı azaltan özellikte olmalı. Camlarda da darbeye karşı dayanıklılık önemli.” uyarısında bulundu.Coşar, ayrıca dış mekan sporlar için camlarda mutlaka güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma bulunması gerektiğini vurgulayarak, camların farklı hava şartları için buğulanmama gibi özellikleri de içermesi gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Coşar, golf, tenis, kayak, yelken, koşu, bisiklet ve yürüyüş için güneşli havalarda yeşil, bakır, kahverengi, kapalı havalarda ise turuncu ve sarı renk tonlarındaki camları, kontrast artırıcı olarak önerdiklerini söyledi.

“Ofis çalışanlarına mavi kontrollü camlar “Özellikle küçük yaş grubundaki öğrencilerin çizilme direnci yüksek camları tercih etmesi gerektiğini aktaran Coşar, “Çünkü çocuklar, camları çizmeme konusunda çok başarılı olamıyor. Ayrıca çok hareketli olan bu yaş grubunu çarpma-vurma gibi durumlardan korumak için kırılmaya dayanıklı ve hafif camları, sivri köşeleri olmayan çerçeveleri tercih etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Coşar, gün içinde ofiste çalışanların, bilgisayar ve cep telefonlarının ekranlarının yaydığı mavi ışıktan korunmak için “Mavi kontrollü” camlar kullanmaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Polis, asker gibi güvenlik mensupları da darbeye dayanıklı cam ve çerçeve seçmeli.

Ayrıca, güneşte koyulaşan fotokromik camlar bu meslek gruplarının açık havada da rahat görüş imkanı sağlar. Öğretmenler ise sınıfın en arkasında oturan öğrenciyi net gösterecek camları tercih etmeli. Öğretmenler hem sınav kağıtlarını hem bilgisayarı hem de sınıfın en arkasında oturan öğrenciyi net gösterecek bir gözlük camı kullanmalı.

Diş hekimlerinin tercihi yakın ve orta mesafeyi net gösteren camlar olmalı. Ressamlar her mesafeyi net gösteren bir cam seçmeli. Renk algılarını bozmamak için fotokromik veya renkli cam seçmemeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve Başsağlığı (Adana) Vefat ve Başsağlığı (Adana)

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

“Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.” “Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.”...

Optisyenlik müesseseleri kendi bilgileri ile kayıt oluşturarak, web sitesini kullanmaya başlayabilir....

Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır! Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır!

Sadece gözlük takmak dahi tüm yaş gruplarında %25 olguda görme artışı sağlar....

Guguk Kuşu Guguk Kuşu

Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrularını bu yuvalardaki ebeveynlere baktırdığını biliyor muydunuz?…...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve Başsağlığı (Adana) Vefat ve Başsağlığı (Adan...

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

“Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.” “Artisan Optik Web Sitesi...

Optisyenlik müesseseleri kendi bilgileri ile kayıt oluşturar...

Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır! Gözlük reçetesi yazmak bi...

Sadece gözlük takmak dahi tüm yaş gruplarında %25 olguda gö...

Guguk Kuşu Guguk Kuşu

Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrula...

Optisyeninsesi e dergi/ 112.Sayı Optisyeninsesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Göz damlası orucu bozar mı? Göz damlası orucu bozar m...

Göz, insan vücudunda kendi kendini yenileyemeyen tek organ. ...

Ramazan Ayı LÖSEV Desteği Ramazan Ayı LÖSEV Desteği...

Bağışladığınız koli koli mutluluklar lösemili ve kanserli ço...

SUT değişikliği ne zaman uygulanacak? SUT değişikliği ne zaman ...

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik...

Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 yeni personel alacak Sağlık Bakanlığı 42 bin 5...

Alım süreçlerinin başlatılması için, başvuru kılavuzları İŞK...

Kanun teklifi meclise sunuldu Kanun teklifi meclise sun...

5193 Sayılı Optisyenlik kanunu ve bazı kanunlarda ve 663 say...

Magazin HABERLERİ
Web TV