OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Genç kalmanın sırrı düzenli güneş gözlüğü kullanımında!

Göz çevrenizde oluşan kaz ayaklarını güneş gözlüğü ile önleyin.

03 Temmuz 2017 - 11:45 'de eklendi ve 1082 kez görüntülendi. A+A-

Genç kalmanın sırrı düzenli güneş gözlüğü kullanımında!

Kadınlar için bakışların büyük önemi olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu yüzden kadınlar genç ve güzel görünmek için göz çevresinde oluşan kaz ayağı diye tabir edilen çizgileri azaltmak üzere birçok bakım ürünü kullanıyor, hatta estetik yöntemlere başvuruyor.

Ancak Mayo Clinic araştırması gösteriyor ki; kaz ayaklarını önlemenin çok daha kolay bir yolu var; “güneş gözlüğü” kullanmak.

Çünkü “güneş”, bulutlar ardında olsa dahi, sızan UV ışınları ile kaz ayaklarının oluşumunda önemli bir etken. Kaliteli bir güneş gözlüğü kullanarak hem stil sahibi hem de daha genç görünmek mümkün!

Yaz mevsimiyle birlikte, güneşin sıcağını daha fazla hissederken aynı zamanda ultraviyole (UV) ışınlara maruz kaldığımızı ve bu ışınların cildimize zarar verebileceğini biliyoruz. Ama bunun ötesinde cildimizin derinlerindeki bağ dokularında kolajen ve elastin üreten hücrelerin parçalanarak hasar gördüğüne dair bilimsel araştırma gerçeğini duymayanlar için yeni bir haber.

Günümüzde uzmanlar tarafından sıklıkla, güneşten korunmaya yönelik halk sağlığı tavsiyeleri veriliyor. Güneş ışınlarına maruz kalınan sürenin sınırlanması, güneş kremi ve koruyucu giysiler kullanılması ve göz hasarını önlemek için güneş gözlüğü kullanılması konusunda yapılan uyarıları gözardı etmemek gerekiyor.

“Güneş gözlüğü” bir aksesuardan çok daha fazlası

Uzmanlar, güneş gözlüğü seçiminde yapılan en büyük hatanın, güneş gözlüğünün sadece bir aksesuar olarak görülmesi olduğunu belirtiyor. Daha güzel görünmek isterken bir yandan da sağlığımızı tehlikeye atacak giysi ve aksesuarları tercih etmemeliyiz. Vücudumuzda en fazla önemsediğimiz bölge yüzümüz olduğu halde, göz ve göz çevremizi riske atarak aslında daha genç görünme fırsatı elimizden kayıp gidiyor.

Oysaki göz ve çevresinin de zararlı güneş ışınlarından öncelikli olarak korunması gerekiyor. Mayo Klinik’in araştırmasına göre, Güneşten gelen UV radyasyon, sadece gözümüzün kornea, lens ve diğer bölümlerine değil, göz çevresindeki cilde de ciddi hasarlar verebiliyor. UV filtresi olmayan güneş gözlükleri yarardan çok zarar veriyor

Amerika Oftalmatoloji Akademisi’nin araştırmasına göre, güneş gözlüğü seçerken “gösterişli olması” kullanıcıların öncelikli tercihi olabiliyor ve maalesef ki UV filtresi olmayan güneş gözlükleri kullanımı oldukça yaygın. Oysaki bunun yarardan çok zararı var. Zira gözlerinize karanlık hissi vererek göz bebeğinizin genişlemesine ve gözünüzün içine daha fazla UV ışını girmesine neden oluyor. Sonuç olarak uzmanlar; insanların dörtte üçünün güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı olduğu düşünüldüğünde ya tam UV koruması sağlayan iyi bir güneş gözlüğü kullanmalarını ya da korumasız bir gözlük kullanmaları yerine hiç kullanmamalarını öneriyor. İşin aslı konusunda uzman olan doğru yerden ve kaliteli markalardan alışveriş yapmak güneş gözlüğü tercihinde risk almamak için en doğru adım.

Bunun yanında sağlıklı gözlere sahip olmakla birlikte, göz çevresinin zararlı ışınlardan korunması da genç kalabilmek için önemli bir fırsat. Amerika Dermatoloji Akademisi uzmanları, göz köşelerindeki kırışıklıkların cilt elastikiyetini sağlayan proteinlerin azalması sonucunda oluşarak kaz ayakları dediğimiz çizgili görüntüyü oluşturarak özellikle kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum yarattığını söylüyor. Yaşlanmanın öncüsü olarak kabul edilse de zararlı güneş ışınlarının çizgilerin oluşumuna katkısı uzmanlarca vurgulanan bir gerçek. Dolayısıyla gözlerimizi korurken, yan ve üstlerden veya yansıma ile aşağıdan gelen güneş ışınlarına karşı tam koruma sağlayacak niteliğe sahip gözlük seçerek göz çevresini de koruyup kaz ayaklarının önlenebileceği unutulmamalı.

Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da güneş gözlüğü kullanımı önemli

Beynimizin yol göstericisi olan gözlerimizin değeri hiçbir maddi ölçekle kıyaslanamaz. Kaldı ki güneşin göz için zararlı etkileri sadece yaz aylarıyla kısıtlı değil. Yıl boyunca göz ve göz çevresindeki hassas deri, UV ışınlarına karşı korumasız kalıyor. Ayrıca güneş gözlüğü olmadan güneşe her çıkıldığında ciddi göz hastalıkları riski artıyor. Glanz ve arkadaşları’nın 1999’da yaptığı bir çalışmaya göre, güneş koruyucu önlemlerin yanı sıra, bulutlardan sızarak kapalı havalarda dahi bize ulaşabilen bu zararlı ışınlardan korunmanın en etkili yolu, güneş gözlüğü kullanmak. Böylelikle güneş ışığına karşı yüzümüzün sürekli kasılarak tepki vermesi önlendiğinden hücre yaşlanması da geciktirilebiliyor. Böylece düzenli güneş gözlüğü kullanarak hem stil sahibi hem de genç görünmenin süresini uzatmak mümkün oluyor.

 

Kaynaklar:

American Academy of Dermatology: https://www.aad.org/media/stats/cosmetic-treatment… (Son erişim: Mayıs 2017).

Glanz K et al. Factors associated with skin cancer prevention practices in a multiethnic population. Health Educ Behav. 1999;26(3):344-59.

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-… (Son erişim: Mayıs 2017).

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-… (Son erişim: Mayıs 2017).

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/sun (Son erişim: Mayıs 2017).

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara ...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kuru...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerinin Optik Servislerine atamalarının yapılması için k...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değiş...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişiklik için harekete geçildi. "Önce öde, sonra devletten al" dönemi kapanacak....

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve önlisans ( iki yıllık ) program olan Optisyenlik başarı sıralaması ile bu b...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yar...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan ...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!...

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sos...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Verg...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişik...

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek...

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve ...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Sağlık sektöründe 60 bin kurumun e-Fatura’ya geçirilmesi planlanıyor Sağlık sektöründe 60 bin ...

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura düzenleyen tüm özel hastane...

Gözlük Kullanıcılarının Cam Tercihleri! Gözlük Kullanıcılarının C...

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Opti...

LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nico...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fra...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakk...

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının ...

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca buna...

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğreni...

Magazin HABERLERİ
Web TV