a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Garanti Belgelerindeki Sıkıntı

Turgut Çakar – TOOMD resmi internet sitesinde yayınlanan bir dilekçe yüzünden izdiham boyutunda aranmaya başladım. Değerli meslektaşlarım olayın başlamasından sıkıntıların büyümesine ve bu dilekçeye kadar her şey yanlış gidiyor. Konuyu daha iyi anlamanız için sizlere bir anımı anlatmak istiyorum. On sekiz yaşlarındayken, daha sonra bilgilendirme yapılması gereken bir toplantıda bulunmuştum. Toplantı bitikten sonra gruptan bir […]

22 Kasım 2011 - 1:00 'de eklendi ve 1579 kez görüntülendi. A+A-

Garanti Belgelerindeki Sıkıntı

Turgut Çakar – TOOMD resmi internet sitesinde yayınlanan bir dilekçe yüzünden izdiham boyutunda aranmaya başladım.

Değerli meslektaşlarım olayın başlamasından sıkıntıların büyümesine ve bu dilekçeye kadar her şey yanlış gidiyor.
Konuyu daha iyi anlamanız için sizlere bir anımı anlatmak istiyorum.
On sekiz yaşlarındayken, daha sonra bilgilendirme yapılması gereken bir toplantıda bulunmuştum. Toplantı bitikten sonra gruptan bir büyüğüm yanıma geldi ve benden toplantıyı anlatmamı istedi. Ben hiçbir şey anlatamadım çünkü toplantı boyunca olayın özünü bırakıp sadece dinlemiş, olayın üzerindeki hâkimiyetimi kaybetmiştim. İşte o büyüğüm bana hayatımın dersini vermişti.  İlerde sosyal sorumluluklar alabilecek bir makama gelinirse, not almayı, öğrenmeyi , kriz yönetmeyi ve her olayda sadece işin özüne konsantre olmayı bu dersten öğrenmiştim. Bu dersi hiç unutmadım ve bana hep kazandırdı.
Şimdi sitelere “yapılan açıklamalar tamamen gerçek dışıdır” diye yorum yazan arkadaşlara önerim de budur. Şimdi ortaya çıkan sorunları görünce o yorumları yazarken  söylediklerini tekrar düşünmelidirler.

Bu kısa açıklamadan sonra asıl konumuza dönelim. Bugün için oldukça ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Mayıs ayında SGK’ da bir toplantı yapıldı ve garanti belge numaralarının hatalı basıldığı gerçeği karşımıza kondu. Durumun düzeltilmesi için garanti belge numaraları değiştirilsin denildi. Yapılacak işlem basitti firmalar yeni garanti belgeleri basacaklardı ve bunları bizlere dağıtacaktı. Ne acıdır ki bizlere ürün satan firmalar bu kadar basit bir eylemi bile algılayamadılar.
Ekim ayına kadar geldik. SGK geçen zaman içinde medula sistemini düzeltti ve kendini korumak adına mükerrer girişleri engelledi. Biz işimizi yapmış ve gerekli bilgileri aktarmış olmanın rahatı içindeyken karşımıza yeni bir sorun çıktı.
Hemen çalışmaya başladık ve kurumla görüşmeleri sürdürerek mükerrer girişlerden dolayı sistem dışına atılan garanti belgelerinin iptal edilip düzgün numaralı garanti belgeleri ile değiştirilmesini ve sigortalılara haber verilmesi konusunda mutabakata vardık. Hemen sitemizde bunu yayınladık. Hatalı basılmış garanti belgelerini değiştirin ve firmalardan yeni numaralı belgeler isteyin diye yazdık. Buraya kadar sorun var ama kriz yok.
Tam o sırada TOOMD resmi internet sitesinde bir yazı yayınladı ve o yazıda seri A.B.C gibi harflerin numaranın önüne yazılmasını önerdi. Biz buna şiddetle karşı çıktık ve bu tür bir eylemin hatalı olduğunu büyük sorunlar yaşatacağını dilimiz döndüğünce anlattık. Derken Kasım ayı geldi ve SGK ile yeni bir toplantı yapıldı. Kurum temsilcileri ellerine kalem alıp tahtanın başına geçerek doğru uygulamanın nasıl olacağını ve meslektaşlarımızı doğru bilgilendirmemiz gerektiğini yazılara dikkat etmemizi üstüne basa basa anlatılar.
Değerli dostlarım, yaptıkları hatanın fakına varan ve o toplantıda çözüm bulamayacağını anlayan dernek yöneticileri daha sonra ilgili Bakanlıklar ve kurumların yolunu tuttular bu sorunun çözümü için arayışa başladılar. Toplantılar yaptılar resimler çektiler ve bunları yayınladılar.
Sorun meslektaşlarımızı ilgilendirdiği ve bizim üyelerimizden de sıkıntı yaşayanlar olduğu için olayda hiç suçumuz olmadığı halde bizler de seferber olduk. Çalışmalar devam ediyor.
Şimdi dilekçeye gelelim. Bu dilekçe konusunda biz bir çalışma yapmadık yapmayacağız da. Nedenine gelince de.
1)      Dilekçe derneğe yazılmış fakat ne dernekler ne de tedarikçiler kurumun muhatabı değiller. Kurumun muhatabı, kurumla sözleşme yapan optisyenlik müesseseleridir.
2)      “Mağduriyetimizin giderilmesi amacıyla Kurum nezdinde gerekli çalışmaların yapılarak konuya çözüm getirilmesini bilgilerinize arz ederim. “ böyle bir talebe gerek yoktur bu yetki ve görev dernek tüzüğümüzde var.
3)         “   Medula-Optik Sistemi’ne yapmış olduğumuz girişler sonucu, SGK Optik Sözleşmesi hüküm maddesi gereği garanti belgelerindeki bilgilerle sisteme giriş yapılan bilgiler arasındaki farklılık nedeniyle mükerrer sayılarak SGK …………… İl Müdürlüğü’nce fatura tutarım kesintiye uğramıştır.” İfade tamamen yanlıştır garanti belgelerinde mükerrer sayılarak kesinti yapılmamıştır. Kesinti bu aydan sonra gelecektir. Sözleşmenin ilgili maddesi gereği işlem yapılacaktır.
6.3.4. Sözleşmenin (3.8) numaralı maddesi gereği MEDULA-Optik Provizyon Sistemine girilen bilgiler ile reçete ekinde gönderilen belgelerdeki bilgilerin birbirinden farklı olduğunun, bilgilerinin yanlış ve/veya eksik olduğunun tespiti halinde, bu durum Kurum zararı doğurmasa bile reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin ikinci kez tekrarı halinde de reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 5 (beş) katı tutarında cezai şart uygulanır ve müessese yazılı olarak uyarılır. Aynı fiilin üçüncü kez tekrarı halinde ise reçete içeriğinde yer alan malzeme bedelinin/bedellerinin 10 (on) katı tutarında cezai şart uygulanarak sözleşme feshedilir ve 3 (üç) ay süreyle sözleşme yapılmaz.
Kaldı ki biz bu maddenin sorun yaratacağını bildiğimiz için iptali talebi ile dava açtık, dava devam ediyor.

4)      Kesinti yapılmamış olduğundan kesinti miktarı da bildirmenin mümkün olmayacağı gibi bir iki firma ve marka da olmadığı için bunların tamamını da yazmanın imkanı yoktur.
5)      Eğer rağmen bir dilekçe yazılacaksa. Şahsi kanaatime göre bu dilekçe yayınlandığı gibi eksik veya yanlış değil aşağıdaki gibi olmalıdır.
“TOOMDYönetim Kurulu Başkanlığına,
Derneğiniz internet sitesinde yayınlanan ve “GARANTİ BELGELERİ MÜKERRER GİRİŞLERİ HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU” Başlıklı “Ancak optisyenlik müesseseleri, Medula Optik Sistemi’ne reçete kayıtlarını yaparken garanti belgelerinin seri numaralarını yazmakta olup A,B,C gibi harfleri yazmamaktadırlar. Bu harfler yazılmadığı takdirde Medula Optik Sistemi’nde, garanti belgelerinin seri numaralarının daha önce girişlerinin yapıldığı uyarısı verilmektedir. Aynı zamanda, seri numaralarının önüne harfler yazıldığı takdirde de reçetelerin tüm bilgileri silinmekte olup sistem dışına atılmaktadır. Bu sebeple, reçete bilgilerinin Medula Optik Sistemi’ne yeniden kaydedilmesi ve garanti belgelerinin seri numaralarının harflerle birlikte girilmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılması halinde reçete bilgilerinin yeniden kaydedildiği görülecektir”” içeriğinde bulunan bu bilgilere göre müessesemde çalışma yapılmış ve medula girişi bu doğrultuda gerçekleştirilmiştir.
Hiçbir art niyet taşımadan kurumunuza duyduğumuz güven sonucunda SGK ile müessesem arasında doğabilecek sorunların çözümü konusunda acilen çözüm bulmanızı bilgilerinize arz ederim.”
Olmalıdır.
Sorunları çözmek adına yola çıkarken, daha büyük sorunlara yol açmak, kaosun büyümesine yol açıyor. Hepimizin sağduyu ve akılla davranması gerektiğini unutmamalıyız. Amacımız birbirimizi daha aşağıya çekmeye uğraşmak değil, mesleğimizin sorunlarını çözmek olmalıdır.
Turgut Çakar
Optisyeninsesi Haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ayhan
ayhan
14 Aralık 2011 20:44

tüm türkiye gözlükçüleri olarak yeni örgütlenmeye ihtiyacımız hep birlikte kişisel çıkarcılıga son verelim

optisyeninsesi
optisyeninsesi
25 Kasım 2011 23:52

Merhaba Şeyhmus Bey, Bugüne kadar hangi yazıya bir yorum gönderdiniz de bizler yayınlamadık! Bırakın yorumu geçtiğimiz hafta sizi bizzat arayıp ta Sektör le ilgili kaygı duyduğunuz konularda size dergimizde bir köşe ayırdığımızı, ister bir sayfa, isterseniz iki sayfalık bir yazı gönderebileceğinizi size söylemedim mi ? Sizde bana sorunlarınızın oldukça çok olduğunu ve yazınızı göndereceğinizi belirtmediniz mi? Yazınızı yazıp gönderdiniz mi? Bölgenizdeki meslektaşlarınıza olan sorumluluğunuzla onların sorunlarınızı yazabileceğinizi belirtim,Sizin için daha ne yapabilirim Şeyhmus Bey, İşte size imkan ister sitemize yazın,isterseniz dergimize….. Ayrıca sizin genel başkanınızı ve diğer tüm şubelerin başkanlarını da tek tek aradım. Onlara da her hangi bir sınır… Read more »

şeyhmus bağış toomd mardin şube başkanı
şeyhmus bağış toomd mardin şube başkanı
25 Kasım 2011 22:06

SİTENİZDEKİ GARANTİ BELGESİNDEKİ HABERE YAPTIĞIM YORUMU YAYINLAMAMANIZ SİZİN TARAF OLDUĞUNUN GÖSTERGESİDİR.

şeyhmus bağış toomd mardin şube başkanı

şeyhmus bağış toomd mardin şube başkanı
şeyhmus bağış toomd mardin şube başkanı
25 Kasım 2011 22:03

TARAFSIZ OLDUĞUNUZU BEYAN EDİYORSUNUZ AMA EYLEMİNİZ VE SÖYLEMİNİZ BİRBİRİYLE ÖRTÜŞMÜYOR.SİZ TARAFSINIZ TARAF OLARAK KALMANIZDA DA BÜYÜK YARAR VARDIR.OPTİK SEKTÖRÜNÜ BALTALAMAYA DEVAM EDİN ÇOK MUVAFFAK OLACAKSINIZ.SİZE YAZIDA YAZMIYORUM.ÇÜNKÜ SİZ ŞOV YAPANLARIN VE OPTİK SEKTÖRÜNE NİFAH SOKAN İNSANLARIN YANINDASINIZ.BİZİM LAFLARLA İŞİMİZ YOK .

şeyhmus bağış toomd mardin şube başkanı

HAKAN
HAKAN
22 Kasım 2011 09:55

Teşekkürler Turgut Bey elinize ve ağzınıza sağlık…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV