OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Freeform Tek Odaklı Camlar

Gerek geleneksel sferik,  gerekse  asferik yüzeyli camların tüm olumsuzluklarını büyük ölçüde ortadan kaldırabilen yegane camlar “Kişiye Özel” freeform camlardır.

04 Ekim 2017 - 19:15 'de eklendi ve 1436 kez görüntülendi. A+A-

Freeform Tek Odaklı Camlar

Freeform Tek Odaklı Camlar

Yüzey tasarımlarına göre Tek Odaklı camları üç ana gruba ayırabiliriz:

1.Küresel Yüzey Tasarımına Sahip (Geleneksel) Camlar:  

Küresel yüzeye sahip Geleneksel  optik cam tasarımı, ışığın cam eksenine paralel çizgiler halinde geldiği varsayımı ile yapılır. Küresel yüzey kullanıldığı zaman optik merkeze yakın olan bölgeden geçen ışınlar, odak noktasında kesişir.  Merkezden daha uzak olan bölümlerden geçen ışınlar da odak noktasından daha yakın noktalarda kesişir. Sferik aberasyon olarak bilinen bu sapma nedeniyle, örneğin +5.00 Diyoptri bir çekmece camı  veya  Rx cam, optik merkezde +5.00 olarak ölçülürken, kenara gidildikçe diyoptrinin +5.10, +5.15, +5.20 vs. olduğu  birçok dikkatli optikçi tarafından da bilinmektedir. Bakış genellikle optik merkez ile bununla 30 derecelik açı yapan daire içerisinden gerçekleşir. Bu nedenle yukarıdaki camı kullanan kişi optik merkezin  örneğin 25 mm dışından baktığı zaman net görüntü elde edemeyecektir.

2.Asferik Yüzey Tasarımına Sahip Camlar:   

Sferik aberasyonu ve diğer optik sapmaları  giderebilmek veya azaltabilmek için asferik yüzeyli  camların iyi bir çözüm olduğunu geçen ayki yazımızda görmüştük. İfade ettiğimiz gibi, Asferik camlarda kullanılan ön yüzey kurvesinin, cam kenarlarına doğru  gidildikçe, konveks diyoptrilerde azalması  ve konkav diyoptrilerde de artması neticesinde  camlar hem daha ince ve hem de  daha düz olmakta , hem de üzerindeki  tüm noktalarda  aynı diyoptri  elde edilebilmektedir. Bu şekilde başta  sferik aberasyon olmak üzere diğer optik sapmalar da büyük ölçüde önlenmektedir.

Astigmatizmin orta ve yüksek olduğu durumlarda Bi-asferik camların kullanımının hem performans ve hem de kalınlık bakımından ek bir avantaj olabileceğinden de söz etmiştik.   Gerek tek yüzeyli  “stok” ve “Rx” asferik camlar, gerekse   Bi-asferik “stok” camlar önceden belirlenmiş parametrelere göre (çerçeve pantoskopik açısı, çerçeve bombesi ve arka verteks mesafesi) üretilir.  Camların monte edileceği çerçeve parametreleri  tasarım  parametrelerinden farklı olduğu zaman camların performansı beklentileri  karşılayamayabilir. Böyle durumlarda  en iyi çözüm,  “Kişiye Özel  Freeform”  tek odaklı  camların tercih edilmesidir. Bu camlar çerçeve parametrelerine göre üretileceğinden (üretimde iyi bir  yazılım kullanıldığı takdirde) bunların performansı  tek yüzeyli asferik ve Bi-asferik “stok” camlardan daha iyi olacaktır.

3.Freeform Yüzey Tasarımına Sahip Camlar:   

Gerek geleneksel sferik,  gerekse  asferik yüzeyli camların tüm olumsuzluklarını büyük ölçüde ortadan kaldırabilen yegane camlar “Kişiye Özel” freeform camlardır. Çok hassas optik ve matematiksel formüller kullanılarak cam üzerindeki binlerce noktadan geçen ışınların kırılması, camların yatay ve dikey duruş açıları ve verteks mesafesi de dikkate  alınarak hesaplanmaktadır. Çapraz bakıştan kaynaklanan ve oblik astigmatizm olarak bilinen önemli sapma ve diğer sapmalar,  freeform teknolojisi ile cam üzerinde binlerce noktada yapılan hesaplamalarla optimize edilmektedir.

Aşağıdaki şekilde,  +4.00 Diyoptri geleneksel ve freeform tek odaklı camlar kıyaslanmaktadır. Geleneksel camda merkezi alanda camın diyoptrisi  +4.00  iken, kenarlara gidildikçe numara artmaktadır. Numara yükseldikçe periferik alandaki deformasyon da artmaktadır.

Asferik camlarda bu deformasyon büyük ölçüde giderilmekle beraber, değişik çerçeve seçenekleri söz konusu olduğu zaman en iyi çözüm, “Kişiye Özel” Freeform tasarımların kullanımıdır. Çerçevenin pantoskopik açısını, çerçeve bombesini, verteks mesafesini ve hammadde bazını dikkate alarak üretilebilen ve oluşabilecek tüm sapmaları optimize edebilen yegane camlar, Freeform teknolojisi ile “Kişiye Özel” olarak üretilen camlardır.

Bu optimizasyon, çerçeve bombesi yüksek olan ve yüksek bazlı camların kullanıldığı optik güneş gözlüğü camlarına da yapılabilmektedir. Pantoskopik açı, çerçeve bombe açısı ve verteks mesafesi verilerek üretilen yüksek bazlı tek odaklı “Kişiye Özel” freeform optik güneş camları mükemmel optik konfor ve performans sağlamaktadır.

Kişiye Özel tek odaklı freeform camların fokometre ölçüm değerleri:

“Kişiye Özel” tek odaklı freeform camların tasarımı , camların gerçek duruş açıları ve camların verteks mesafesi dikkate alınarak yapıldığından, fokometre değerleri genellikle reçete değerleri ile aynı olmaz; sferik değer silindirik, silindirik değer de her noktada farklı silindirik değer olarak ölçülür, aks değeri de reçetedekinden farklı olur ve ayrıca prizmatik etki de görülür. Pantoskopik açı ve çerçeve bombe açısı ne kadar büyükse, sipariş değerleri ile ölçülen değerler arasındaki fark o kadar fazla olur. Aşağıdaki örnekler, konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır:

Örnek 1: Bombe açısı 20 derece ve pantoskopik açısı 0 derece olan güneş gözlüğü çerçevesine takılacak camlar -5.00 olarak reçete edilmişse, camların üzerindeki her noktadan mükemmel görüş elde edebilmek için freeform teknolojisi ile üretilen bombeli camların bakış noktasındaki diyoptrik değerleri (fokometre ölçüm değerleri) aşağıdaki gibi olmaktadır:

Sferik değer : -4.16D
Silindir değer: -0.61D
Aks : 180
Prizma : 0.44 Taban İçe

Örnek 2: Bombe açısı 20 derece ve pantoskopik açısı da 10 derece olan güneş gözlüğü çerçevesine örneğin -2.00-2.00 x 170 camların takılması isteniyorsa, freeform olarak üretilecek camların bakış noktasındaki değerleri (fokometre ölçüm değerleri) aşağıdaki gibi olmaktadır:

Sferik değer : -1.68D
Silindir değer: -1.92D
Aks : 176
Prizma : 0.31 Taban İçe

Görüldüğü gibi, camların göz önünde açılı olarak durması nedeniyle, mükemmel görüş kalitesi için aks dahil tüm reçete değerlerinin değişmesi ve ayrıca camlara prizma işlenmesi gerekmektedir. Bu işlemler FREEFORM teknolojisi ile artık mümkündür.

Montajda da aynen progresiv camlarda olduğu gibi, montaj artılarının sağ ve sol pupilla merkezleri üzerine çakıştırılması ve camlar üzerindeki referans noktalarının yatay eksende olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistem...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS sistemini muhtelif nedenlerle aktif etmeyen optisyenlik müesseselerinin, me...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarınd...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar taksitli satışa imkan veren yeni düzenleme yapıldı....

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar günü Üsküdar'da kahvaltı programında buluştu....

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Nuri Gizer, Başkan Yardımcısı H.Fatih İşçimen ve Eğitim Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker İstifa etti Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil ...

Bu yazıyı okuyanların pek çoklarının anlayamayacağı, her türlü maddi faydadan uzak bir dostluk içinde kader birlikteliği yapmış olan bi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Freeform Tek Odaklı Camlar"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Kemal tığıl
Ziyaretçi

Hocam, yazılarınızı büyük bir ilgi ve beğeni ile okumaktayım. Bunca yıllık meslek sahibiyim. Sayenizde birçok şey yeni öğrendim.

wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
ÜTS kayıdı nedeniyle Medula Optik sistemine girilemeyen reçeteler sorunu! ÜTS kayıdı nedeniyle Medu...

ÜTS uygulaması ile entegre edilen Medula Optik sistemi, ÜTS ...

Optik ürünlerin kredi kartlı satışlarında yeni düzenleme Optik ürünlerin kredi kar...

Sağlık ürünü satışlarında kullanılmak üzere 9 taksite kadar ...

TOOMD Üyeleri ile Kahvaltıda Buluştu TOOMD Üyeleri ile Kahvalt...

TOOMD üyeleri, güzel bir sonbahar gününde 15 Ekim 2017 Pazar...

Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Nuri Gizer, Başkan Yardımcısı H.Fatih İşçimen ve Eğitim Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker İstifa etti Federasyon Yönetim Kurulu...

Bu yazıyı okuyanların pek çoklarının anlayamayacağı, her tür...

Cinayet Var! Cinayet Var!

Avrupa'nın değişik şehirlerinde gözlük pazarlamacılığı yapan...

Taziye Teşekkür Mesajı Taziye Teşekkür Mesajı

Tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında ebediyete intikal eden d...

Öğretmenlere göz tarama uygulaması semineri verildi Öğretmenlere göz tarama u...

Kızılay Muş Şubesi ve Tüm Optik ve Optometrik Meslek Adamlar...

SGK, 2017 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2017 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Göz kusurlarıyla okul başarısı arasında ilişki var! Göz kusurlarıyla okul baş...

Uzmanlar okula giden çocukların başarısını doğrudan etkileye...

12 Ekim Dünya Görme Günü 12 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV