Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Freeform Tek Odaklı Camlar

Gerek geleneksel sferik,  gerekse  asferik yüzeyli camların tüm olumsuzluklarını büyük ölçüde ortadan kaldırabilen yegane camlar “Kişiye Özel” freeform camlardır.

04 Ekim 2017 - 19:15 'de eklendi ve 2247 kez görüntülendi. A+A-

Freeform Tek Odaklı Camlar

Freeform Tek Odaklı Camlar

Yüzey tasarımlarına göre Tek Odaklı camları üç ana gruba ayırabiliriz:

1.Küresel Yüzey Tasarımına Sahip (Geleneksel) Camlar:  

Küresel yüzeye sahip Geleneksel  optik cam tasarımı, ışığın cam eksenine paralel çizgiler halinde geldiği varsayımı ile yapılır. Küresel yüzey kullanıldığı zaman optik merkeze yakın olan bölgeden geçen ışınlar, odak noktasında kesişir.  Merkezden daha uzak olan bölümlerden geçen ışınlar da odak noktasından daha yakın noktalarda kesişir. Sferik aberasyon olarak bilinen bu sapma nedeniyle, örneğin +5.00 Diyoptri bir çekmece camı  veya  Rx cam, optik merkezde +5.00 olarak ölçülürken, kenara gidildikçe diyoptrinin +5.10, +5.15, +5.20 vs. olduğu  birçok dikkatli optikçi tarafından da bilinmektedir. Bakış genellikle optik merkez ile bununla 30 derecelik açı yapan daire içerisinden gerçekleşir. Bu nedenle yukarıdaki camı kullanan kişi optik merkezin  örneğin 25 mm dışından baktığı zaman net görüntü elde edemeyecektir.

2.Asferik Yüzey Tasarımına Sahip Camlar:   

Sferik aberasyonu ve diğer optik sapmaları  giderebilmek veya azaltabilmek için asferik yüzeyli  camların iyi bir çözüm olduğunu geçen ayki yazımızda görmüştük. İfade ettiğimiz gibi, Asferik camlarda kullanılan ön yüzey kurvesinin, cam kenarlarına doğru  gidildikçe, konveks diyoptrilerde azalması  ve konkav diyoptrilerde de artması neticesinde  camlar hem daha ince ve hem de  daha düz olmakta , hem de üzerindeki  tüm noktalarda  aynı diyoptri  elde edilebilmektedir. Bu şekilde başta  sferik aberasyon olmak üzere diğer optik sapmalar da büyük ölçüde önlenmektedir.

Astigmatizmin orta ve yüksek olduğu durumlarda Bi-asferik camların kullanımının hem performans ve hem de kalınlık bakımından ek bir avantaj olabileceğinden de söz etmiştik.   Gerek tek yüzeyli  “stok” ve “Rx” asferik camlar, gerekse   Bi-asferik “stok” camlar önceden belirlenmiş parametrelere göre (çerçeve pantoskopik açısı, çerçeve bombesi ve arka verteks mesafesi) üretilir.  Camların monte edileceği çerçeve parametreleri  tasarım  parametrelerinden farklı olduğu zaman camların performansı beklentileri  karşılayamayabilir. Böyle durumlarda  en iyi çözüm,  “Kişiye Özel  Freeform”  tek odaklı  camların tercih edilmesidir. Bu camlar çerçeve parametrelerine göre üretileceğinden (üretimde iyi bir  yazılım kullanıldığı takdirde) bunların performansı  tek yüzeyli asferik ve Bi-asferik “stok” camlardan daha iyi olacaktır.

3.Freeform Yüzey Tasarımına Sahip Camlar:   

Gerek geleneksel sferik,  gerekse  asferik yüzeyli camların tüm olumsuzluklarını büyük ölçüde ortadan kaldırabilen yegane camlar “Kişiye Özel” freeform camlardır. Çok hassas optik ve matematiksel formüller kullanılarak cam üzerindeki binlerce noktadan geçen ışınların kırılması, camların yatay ve dikey duruş açıları ve verteks mesafesi de dikkate  alınarak hesaplanmaktadır. Çapraz bakıştan kaynaklanan ve oblik astigmatizm olarak bilinen önemli sapma ve diğer sapmalar,  freeform teknolojisi ile cam üzerinde binlerce noktada yapılan hesaplamalarla optimize edilmektedir.

Aşağıdaki şekilde,  +4.00 Diyoptri geleneksel ve freeform tek odaklı camlar kıyaslanmaktadır. Geleneksel camda merkezi alanda camın diyoptrisi  +4.00  iken, kenarlara gidildikçe numara artmaktadır. Numara yükseldikçe periferik alandaki deformasyon da artmaktadır.

Asferik camlarda bu deformasyon büyük ölçüde giderilmekle beraber, değişik çerçeve seçenekleri söz konusu olduğu zaman en iyi çözüm, “Kişiye Özel” Freeform tasarımların kullanımıdır. Çerçevenin pantoskopik açısını, çerçeve bombesini, verteks mesafesini ve hammadde bazını dikkate alarak üretilebilen ve oluşabilecek tüm sapmaları optimize edebilen yegane camlar, Freeform teknolojisi ile “Kişiye Özel” olarak üretilen camlardır.

Bu optimizasyon, çerçeve bombesi yüksek olan ve yüksek bazlı camların kullanıldığı optik güneş gözlüğü camlarına da yapılabilmektedir. Pantoskopik açı, çerçeve bombe açısı ve verteks mesafesi verilerek üretilen yüksek bazlı tek odaklı “Kişiye Özel” freeform optik güneş camları mükemmel optik konfor ve performans sağlamaktadır.

Kişiye Özel tek odaklı freeform camların fokometre ölçüm değerleri:

“Kişiye Özel” tek odaklı freeform camların tasarımı , camların gerçek duruş açıları ve camların verteks mesafesi dikkate alınarak yapıldığından, fokometre değerleri genellikle reçete değerleri ile aynı olmaz; sferik değer silindirik, silindirik değer de her noktada farklı silindirik değer olarak ölçülür, aks değeri de reçetedekinden farklı olur ve ayrıca prizmatik etki de görülür. Pantoskopik açı ve çerçeve bombe açısı ne kadar büyükse, sipariş değerleri ile ölçülen değerler arasındaki fark o kadar fazla olur. Aşağıdaki örnekler, konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır:

Örnek 1: Bombe açısı 20 derece ve pantoskopik açısı 0 derece olan güneş gözlüğü çerçevesine takılacak camlar -5.00 olarak reçete edilmişse, camların üzerindeki her noktadan mükemmel görüş elde edebilmek için freeform teknolojisi ile üretilen bombeli camların bakış noktasındaki diyoptrik değerleri (fokometre ölçüm değerleri) aşağıdaki gibi olmaktadır:

Sferik değer : -4.16D
Silindir değer: -0.61D
Aks : 180
Prizma : 0.44 Taban İçe

Örnek 2: Bombe açısı 20 derece ve pantoskopik açısı da 10 derece olan güneş gözlüğü çerçevesine örneğin -2.00-2.00 x 170 camların takılması isteniyorsa, freeform olarak üretilecek camların bakış noktasındaki değerleri (fokometre ölçüm değerleri) aşağıdaki gibi olmaktadır:

Sferik değer : -1.68D
Silindir değer: -1.92D
Aks : 176
Prizma : 0.31 Taban İçe

Görüldüğü gibi, camların göz önünde açılı olarak durması nedeniyle, mükemmel görüş kalitesi için aks dahil tüm reçete değerlerinin değişmesi ve ayrıca camlara prizma işlenmesi gerekmektedir. Bu işlemler FREEFORM teknolojisi ile artık mümkündür.

Montajda da aynen progresiv camlarda olduğu gibi, montaj artılarının sağ ve sol pupilla merkezleri üzerine çakıştırılması ve camlar üzerindeki referans noktalarının yatay eksende olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü belli oldu

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geldi. 1989 yıllında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Ünal 199...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Ye...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda yapılan düzenlemelerle toplumun çeşitli kesimlerini ilgilendiren sorunlara ç...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak?...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturma şansıdır. Oda ve Birlik, birlik adına yakışır bir yarın için mücadele ede...

Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli Satış Teknikleri/ Mustafa Küreli

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

.. Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Freeform Tek Odaklı Camlar"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Kemal tığıl
Ziyaretçi

Hocam, yazılarınızı büyük bir ilgi ve beğeni ile okumaktayım. Bunca yıllık meslek sahibiyim. Sayenizde birçok şey yeni öğrendim.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Sağlık Müdürü belli oldu Ankara Sağlık Müdürü bell...

Prof. Dr. Özkan Ünal 1966 yılında Sivas Zara’da dünyaya geld...

Milletvekili Şahin Kanunlarda Yapılan Yeni Düzenlemeleri Değerlendirdi Milletvekili Şahin Kanunl...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bazı kanunlarda y...

Oda ve Birlik’te ne olacak ve olmayacak? Oda ve Birlik’te ne olaca...

Oda ve Birlik tüm mahalleleri birleştirip bir şehir oluşturm...

Yerli malı kullanın genelgesi… Yerli malı kullanın genel...

Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa ait sağlık kuruluşlarının tıbbi ...

70 milyar liralık yatırım teşviki geliyor. 70 milyar liralık yatırım...

Proje bazlı teşvik sisteminde, 70 milyar liralık yatırım açı...

Karl Lagerfeld Marchon İle Olan Gözlük Lisansını Yeniledi. Karl Lagerfeld Marchon İl...

Karl Lagerfeld’in CEO’su Pier Paolo Righi basın açıklamasınd...

Kimlik Bildirme Kanunu “ÖNEMLİ” Kimlik Bildirme Kanunu &#...

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 1. maddesi iş yerlerin...

Silmoİstanbul optik fuarında bir “müze “ Silmoİstanbul optik fuarı...

Ülkeler mitolojilerine bile sahip çıkıyorlar. Müze tarihtir....

Bazı primlerin ödeme sürelerine dair açıklama Bazı primlerin ödeme süre...

5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazetede yayımla...

Yönetimden İstifa Yönetimden İstifa

Gördüğüm lüzum üzerine Ankara Gözlükçüler Derneği yönetim ku...

Magazin HABERLERİ
Web TV