a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Delegelere Duyuru!

Optisyenlik alanında faaliyet gösteren Derneklerin seçtikleri (meslek mensubu) delegelerin katılımlarıyla Türk Optisyenler Birliği ilk Genel Kurulunun yapılacağı Sağlık Bakanlığımızca duyurulmuştu.

26 Nisan 2018 - 17:38 'de eklendi ve 2399 kez görüntülendi. A+A-

Delegelere Duyuru!

Değerli delegelerimiz,

Bilindiği üzere, 06/12/2017 tarihinde Yüce Meclisimizde kabul edilen ve 20/12/2017 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun maddesi gereği 20/12/2017 tarihinden önce optisyenlik alanında faaliyet gösteren Derneklerin seçtikleri (meslek mensubu) delegelerin katılımlarıyla Türk Gözlükçüler ve Optisyenler Birliği ilk Genel Kurulunun yapılacağı Sağlık Bakanlığımızca duyurulmuştu.

Bununla birlikte; Konfederasyon yönetimimiz tarafından, Kanun maddesinin Mecliste kabulü ile Resmi Gazetede yayımı arasında kalan 14 günlük sürede 25 adet daha derneğin kuruluş işlemleri için girişimlerde bulundukları tespit edilmiş ve bu cemiyetlerin anılan Genel Kurula müdahil olmaları durumunda doğacak hukuki ve sosyal sıkıntılar yine hukuki yollardan gerekli makamlara iletilmiş ve gerekli birimlerden duruma açıklık getiren hukuki görüşlerin Sağlık Bakanlığımız adına TİTCK’na iletilmesi sağlanmıştı.

Devamında; TİTCK’nca ilk Genel Kurul tarihi için 13/04/2018 tarihi işaret edilerek, 20/12/2017 tarihinden önce faaliyette bulunan 24 derneğe anılan günde delegeleri ile birlikte hazır bulunmaları daveti yapılmıştı.

Nitekim kanuni yeterliliklere sahip olmadıkları gerekçesiyle bu derneklerin anılan Genel Kurula katılma yönündeki talepleri TİTCK tarafından ret edilmişti. Genel Kurula çağrılmayan bu 25 dernek Ankara İdare Mahkemesine müracaatla ilgi Genel Kurula katılmak yönündeki taleplerini yargıya taşımışlardır. Bu girişim sonucu verilen yürütmeyi durdurma kararı neticesinde 13.04.2018 tarihinde yapılacak Birlik Genel Kurulu iptal edilerek, 20.04.2018 tarihine ertelenmiş ve davacı dernekler Sağlık Bakanlığı tarafından bu genel kurula davet edilmişlerdir.

Bu gelişmeler karşısında siz değerli meslektaşlarımızın hak ve hukuklarını korumak adına sorumluluk üstlenmiş meslek temsilcileriniz olarak, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Mersin ve Samsun dernek başkanlarımız almış oldukları ortak karar ile 20.04.2018 tarihinde davacı derneklerin katılımıyla yapılacak birlik genel kurulun iptali için dava açmış ve Ankara 9 İdare Mahkemesi Sağlık Bakanlığının geçen hafta yapmakta ısrarcı olduğu genel kurulun yapılamayacağına hükmederek yürütmenin durdurulması kararını vermiştir.

Bu vesile ifade etmek isteriz ki, idari yargı üzerinden yapmış olduğumuz bu girişim davalı idare durumunda kalan TİTCK’nun konu özelindeki tezlerini yine Kurumla birlikte ve aynı safta yargı zemininde savunmak amaçlı olup idareye karşı herhangi bir karşıtlık söz konusu değildir.

Bu karşı dava Konfederasyonumuza bağlı derneklerimiz tarafından şayet açılmamış olsaydı; yerli-yabancı sermaye şirketleri, sahibi oldukları (hukuku eksik ve kontrolleri altında bulunan 25 dernek vasıtasıyla) zincir mağazalar üzerinden Birlik yönetimini ele geçirerek, Odaların ve Birliğin tabi olacağı yönetmelikleri ve odaların kuruluşunu karara bağlayacak bir dizi önemli kararları alma yetki ve ehliyetine sahip olacaklardı.

Hali hazırda Ankara Bölge İdare Mahkemesinde devam eden davalarla ilgili olarak avukatımız tarafından gerekli tüm hukuki hazırlıklar yapılmış olup yeri ve zamanı geldiği zaman derneklerimiz ve tüm delegelerimiz adına hem taraf hem de müdahil olunacaktır.

Birlik delegelerimizin, meslek etiğinden ve yöneticilik sorumluluğundan uzak, taraflı, ucuz kahramanlık peşinde koşan kişi yâda kişilerin paylaşım ve sözlerine itibar etmemelerini ve her konuda olduğu gibi bu konu özelinde de yapılacak duyuruları başta Konfederasyonumuz olmak üzere Resmi Dernek sitelerimiz üzerinden yapılacak paylaşımlardan takip etmelerini önemle rica ederiz.

Bilgilerinize, saygılarımızla,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Atilla Karip
Atilla Karip
27 Nisan 2018 15:41

Konfederasyon bugüne kadar gözlükçülerin lehine ne yaptı ki bundan sonrada ne yapsın konfederasyonun aklı başına yeni gelmiştir sermayenin yürütmeyi durdurma kararına karşı şahsım 25/04/2018 tarihinde delege olarak müdahil olma kararı alarak mahkemeye müracaat ettim mahkeme müdahil olarak katılmamı kabul ettikten sonra kendi whats App gurubumda paylaştım. Nasıl oldularsa biz niye müdahil olmamışız diyerek müdahil olmaya karar vermişler. Günaydın hayırlı olsun Konfederasyonun bugüne kadar ismi var kendisi yoktur. Dolayısıyla herkes koltuk peşindedir Emek hırsızlığı yapan oda birliği biz kurduk diye gezen şahıs ve tüzel kişiliğin adını kullanan bir grup koltuk meraklısı kişilerden meslektaşlarımın uzak durmasını önemle rica ediyorum. Oda ve birliği… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV