a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Davalar caydırıcı oldu, bakkal ve marketlerde ilaç satılmıyor

Sakarya’da eczane dışında satışı yasak olan ilaçları satan büfe, bakkal, market ve toptancılara yönelik yapılan denetimler olumlu sonuç verdi. Yasak olduğu halde ilaç satan iş yeri sahiplerinin yargılanması ve kontrollerin arttırılması caydırıcı olunca bakkal ve marketlerde ilaç satışı yapılmıyor. Bazı ilaçların tıbbi kullanım maksadından saptırılarak gençler tarafından uyuşturucu olarak kullanılması ve ilaca olan bağımlılığın gençlerde […]

08 Ağustos 2011 - 15:57 'de eklendi ve 1374 kez görüntülendi. A+A-

Davalar caydırıcı oldu, bakkal ve marketlerde ilaç satılmıyor

Sakarya’da eczane dışında satışı yasak olan ilaçları satan büfe, bakkal, market ve toptancılara yönelik yapılan denetimler olumlu sonuç verdi. Yasak olduğu halde ilaç satan iş yeri sahiplerinin yargılanması ve kontrollerin arttırılması caydırıcı olunca bakkal ve marketlerde ilaç satışı yapılmıyor.


Bazı ilaçların tıbbi kullanım maksadından saptırılarak gençler tarafından uyuşturucu olarak kullanılması ve ilaca olan bağımlılığın gençlerde artış göstermesi üzerine ilaçların gelişi güzel satışını önlemek için başlatılan denetimler, büyük oranda fayda sağladı. Sakarya’da geçen sene aralık ayında sağlık müdürlüğü, zabıta ve polisin ortaklaşa yürüttüğü denetimlerde toptancılar, büfe, bakkal ve marketler denetlenmişti. Pek çok iş yerinin ilaç satmaları yasak olmasına rağmen Aferin, Vermidon, Sudafed, Tylol Hot ve Gripin gibi ilaçların satışını yaptığı belirlenmişti. Binlerce kutu ilaca el konmuştu.
Uyuşturucu olarak kullanılan ilaçların eczane dışında reçetesiz satışını engellemek için başlatılan mücadelenin başarılı olmasının en önemli nedeni bu ilaçları satan iş yeri sahiplerinin yargılanması oldu. Uygulamanın yapıldığı Sakarya’da yasak olduğu halde ilaç satışı yapan 11 kişi hakkında Sulh Ceza Mahkemelerinde ‘zehirli madde ticareti yapmak’ suçundan 2 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu davaların pek çoğu karara çıktı. Karara çıkan davaların birinde toptancı dükkanında ilaç satışı yaptığı iddiasıyla Sakarya 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Hayrettin N, izinsiz tıbbi ecza sattığı gerekçesiyle 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. İyi hal indirimi yapılarak cezası 1 ay 20 güne düşürülen sanığın sabıkasızlığını ve kişilik hakları göz önüne alan mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU”
Sağlık müdürlüğünün zabıta ve polis eşliğinde büfe, bakkal, market ve toptancılara yönelik yaptığı denetimler de aralıksız devam ediyor. Sakarya Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürü Tijen Ülgen, kontollerde eczane dışında ilaç satan iş yerine rastlamadıklarını söyledi. Yasak ilaç satışıyla ilgili mücadelede başarılı olduklarını anlatan Ülgen, “Pek çok yer dolaştık. İlaç satan yer hemen hemen kalmadı. Dolaştığımız bakkal, market ve toptancı gibi yerlerde ilaç yok. Denetimlerimiz ve açılan davalar caydırıcı oldu.” dedi.

Yasak ilaç satışıyla ilgili mücadelelerinin diğer illere de örnek olduğunu kaydeden Ülgen, basında yer alan haberlerden sonra Nevşehir ve Bilecik’te ilgili kurumların denetimlerini arttırdığını belirtti.
Sakarya Eczacılar Odası Başkanı Orhan Yontar ise bakkal ve marketlerde ilaç satışının önlenmesi amacıyla başlatılan uygulamanın Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Denetimlerin çok olumlu sonuçlar verdiğine işare teden Yontar, şöyle konuştu; “Şu anda bakkal ve marketlerde ilaca rastlamıyoruz. Denetimler caydırıcı oldu. Yasa boyutunu bilmeyen esnafta yasal olmadığını öğrendi. Mücadele Sakarya’da başladı. Düzce ve Bolu’da da uygulama yapıldı.”

İlacın eczane dışında satışının yasak olduğuna dikkati çeken Yontar; “İlaç bir sağlık metasıdır. İlaç akedemik eğitim almış eczacılar tarafından sağlıklı bir şekilde hasta ve hasta yakınına sunulması gerekiyor. İlaçlar bitkisel ve sentetik maddelerden yapılıyor. Fazla aldığınız zaman ya da yanlış aldığınız zaman yan etkileri ortaya çıkıyor. Bakkallarda ve marketlerde satılan ürünlerin nasıl yan etkileri olduğu bilinmiyor. Satan kişi de alan kişi de bunu bilmiyor. Aferin kapsülleri bilerek satın alan kişiler içindeki etken maddeleri sulandırarak vücutlarına enjekte ediyorlar. Bu ölümcül olabiliyor. Sonuçta sağlık açısından ciddi sorunlar oluşturuyor. Yasal olarak zaten ilaç sadece eczanelerde satılır, başka yerde satılmaz” diye konuştu.

 
İLAÇ İÇİN YAPILAN DENETİM VE TAKİBİN ,OPTİK ÜRÜNLER İÇİNDE YAPILMASINI İSTİYORUZ
 
·  Değerli meslektaşlarımız, bizlerde TC Sağlık bakanlığı gözetim ve denetiminde çalışan önemli bir Sağlık mesleğiyiz. Bizimde mesleğimiz özel meslek kanunumuzla korunuyor ve denetleniyor. Ancak pratikte optisyenlik müesseselerinde reçete ile satılması yasa ile emredilmiş optik ürünler

·  Gözlük çerçeve ve camları, Hazır okuma gözlükleri olarak işportada yaygın olarak satılıyor. Kaçak hurda malzemelerden üretilen hazır okuma gözlükleri ciltte allerji tahriş, yapıyor, muayenesiz satıldığı için, gözün kör olmasına neden olabilecek hastalıkların teşhisini geciktiriyor,kayıt dışı olduğu için faturasız satılıyor ,Devletin önemli bir katma değer vergi kaybı meydana geliyor. Bazı web sitelerinde optik çerçevelerin satışı gerçekleştirilmektedir.

·  Kontakt lensler ,her türlü kontakt lens reçete ile sadece optisyenlik müessesesinde satılması gerektiği halde ,göz doktorları,parfümeriler, marketler ,internet siteleri üzerinden yetkisiz kişiler tarafından satışı gerçekleştiriliyor.

·  Güneş Gözlüğü, içler acısı, Güneş gözlüklerinin kontrol ve denetimi TC Sağlık Bakanlığında değil, Sanayi Bakanlında, kontroller belediyeler eliyle zabıta memurları vasıtasıyla yürütüldüğü için maalesef Türkiye’de bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş bulunmaktadır, güneş gözlüğü konusunda mutlaka bir yasal düzenleme yapılması çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
gokmen
gokmen
8 Ağustos 2011 23:29

eeee tamam zaten bız bu konuda hem fıkırız dıyınkı baskanım böyle yapmamız gerekıor yapalım de hadı … valla 30 adım ılerımde cd tutun gözluk bınımun ne varsa satıor tezgahda bıde bunun arkası var tabı ıllakı …? valla gına geldı artık 20 tl gunes yokmu bende musterılerıme bızde standart altı urun yok olamazda onların hepsı saglık acısında ntehlıke arz ettıgı ıcın ımha edıleceklerı yerıne hıbe parasıyla satılıp sonrada halka sunuluyor dıyerekden bılınclendırıyorum yanı …. fakat bunun yasa olarak duzenlenmesı gerktıgıne bır cok kısı gıbı bende destek vermeye hazırım ve bınlercemızde bızı bu yazıyı hazırlayan kısıye tesekkur ederız fakat bırde bunu yapmalıyız… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV