Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Corona Virüsü ve Gözlük

Çin’deki Corona salgını gözlük piyasasını da etkileyeceğe benziyor. İthalatçıların salgından dolayı Çin’e gidememesi nedeniyle piyasada Çin ile ticaret yapan tedarik firmalarının ürün teminindeki sıkıntı beraberinde neler getirecek?

06 Şubat 2020 - 21:54 'de eklendi ve 2167 kez görüntülendi. A+A-

Corona Virüsü ve Gözlük

Çin, dünyadaki en fazla gözlük üreticisine ve gözlük ürünlerine sahiptir. Çin’de yaklaşık 6.000 gözlük üreticisi var.

Çin Optik Endüstrisi geniş bir yelpazede optik çerçeve, presbiyopik gözlük, yüzme gözlüğü, koruyucu gözlük, kayak gözlüğü, gözlük aksesuarları, gözlük ambalajı, optik lens, lens çeşitleri, ham madde, gözlük üretim ekipmanı, optik ekipman, kontakt lens, kontakt lens solüsyonları, kornea şekli camları üretiyor. Çin Gümrük İstatistikleri’ne göre, Çin’in gözlük/ optik endüstrisinin 2017 yılında toplam ihracat hacmi 5.37 milyar dolardı (enstrümanlar ve ekipman ve gözlük ambalajı hariç), 2016 yılına göre% 7,25 arttı. çerçeveler, güneş gözlükleri, presbiyop gözlükler ve dünya çapında satılan optik lenslerin% 40’ından fazlası Çin fabrikalarından geliyor.Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı korkutan ‘corona virüsü’ ile ilgili her geçen gün bir iddia daha ortaya atılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum ilan ettiği corona virüsü ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ölü ve vaka sayısı tırmanmaya devam ederken tedavi yönteminde de önemli bir aşama kaydedildi. Coronavirüsü için özel hazırlanmış haritaya bakıldığında 4 Şubat Salı günü elde edilen son verilere göre 20.613 kişi şuan bu virüse yakalanmış durumda. Şuana kadar 427 kişi hayatını kaybederken, 657 kişi de tedavi edildi.Corona Virüsler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.
Fransız Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, Çin’den dünyaya yayılmaya başlayan yeni tip coronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, coronavirüsü tedavisinde kullanılması adına bir aşı geliştirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Enstitü yetkilisi Christophe D’Enfert gazetecilere yaptığı açıklamada aşının 20 ay içerisinde kullanılabileceğini ifade etti. Bir çok sektörde olduğu gibi Çin ile gözlük ticaretinin corona virüsü ile durma noktasına gelmesi, sektörü başka pazarlar aramaya zorlayacak. Tabi ki bu arada cam, çerçeve temininde ve fiyatlandırılmalarında yaşanacak sorunları hep birlikte gözlemleyeceğiz. Birçok havayolu firması Çin’e uçmama kararı aldı!

Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını durdurma kararı sonrası Pekin, Şangay, Xian ve Guangzhou seferlerini yapan uçaklar geçtiğimiz günlerde son yolcularını İstanbul’a taşıdı.

Çin’deki corona virüsü salgının küresel ekonomide endişeleri artırırken, İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan bir analizde Türkiye ekonomisinin salgından olumlu etkilenebileceği öngörüsüne yer verildi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesi Çin’deki salgından az da olsa olumlu etkilenebilir.

Financial Times’ın yayımladığı hesaplamaya göre, 24 ülke arasında sadece Türkiye’nin ekonomik büyümesi Çin’deki salgından az da olsa olumlu etkilenebilir. Türkiye ekonomisinin pozitif etkilenmesinde düşen petrol fiyatlarının etkili olabileceği belirtiliyor. İhracatta Çin ile rekabet edilen sektörler açısından da avantaj ortaya çıkabilir.

Salgından en çok etkilenebilecek ülke olarak ise, Güney Kore’ye işaret edildi. Çin ekonomik büyümesindeki 1 puanlık yavaşlamanın Güney Kore ekonomisini 0.35 puan yavaşlatabileceği öngörüldü. Türkiye 2019’da Çin’den 19.1 milyar dolarlık ithalat yaparken, bu ülkeye 2.6 milyar dolarlık ihracat yaptı. Türkiye, yaklaşık 16.5 milyar dolarla büyük bir dış ticaret açığı verdi.

Çin’deki salgının ardından küresel ekonomide yavaşlama olacağı endişesi ve Çin’in günlük petrol talebindeki sert düşüşle Brent tipi petrol fiyatı 65 dolardan 54 dolara kadar gerilemiş durumda. Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için bu durum olumlu bir gelişme. İhracatta Çin ile rekabet edilen sektörler açısından da avantaj ortaya çıkabilir. Küresel risk iştahındaki azalma ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere sermaye akışlarını yavaşlatabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşullar, Çinli katılımcı şirketlerin çoğunun Mido 2020'ye katılmasını engelley...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da!...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en eski şehirlerden biridir, antik çağ ve Türk-İslâm dönemine ait birçok tarih...

Uğurlu Kardeşler Uğurlu Kardeşler

Üç bölüm halinde yayınladığımız sn. Turgut Çakar’ ın yakın tarihte sektörümüzde gelişen konulara belgelerle yapmış olduğu açıklamaların...

Fuarlara corona virüsü bulaştı Fuarlara corona virüsü bulaştı

Coronavirüs nedeniyle Çin' deki birçok fuar ve etkinlik ya haziran sonrasına ertelendi ya da iptal edildi. Yılın ilk yarısı, özellikle ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Mido 2020 Planı Mido 2020 Planı

Açıkça görülüyor ki, son birkaç gün içinde ortaya çıkan koşu...

Samsun Oda yönetimi Kastamonu’ da! Samsun Oda yönetimi Kasta...

Evliyalar şehri olarak da bilinen Kastamonu Anadolu'daki en ...

Fuarlara corona virüsü bulaştı Fuarlara corona virüsü bu...

Coronavirüs nedeniyle Çin' deki birçok fuar ve etkinlik ya h...

Korkunun ecele faydası yok! Korkunun ecele faydası yo...

Sakın unutmayın; Uzun vadede kaçınılmaz sonla herkes yüzleşe...

Yargıtay’ dan emsal olabilecek bir karar! Yargıtay’ dan emsal...

Yargıtay, yurt dışındaki bir sanal mağazadan ithal ettiği eş...

Gözlük boya göre verilir! Gözlük boya göre verilir!...

Uzun ve kısa boylu iki kişinin ekranla arasındaki mesafeye v...

SGK, 2019 Kasım Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Kasım Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Bakan Varank: Çin’den sipariş kaymaları olabilir Bakan Varank: Çin’den sip...

Koronavirüsün etkilerini değerlendiren Sanayi ve Teknoloji B...

Başkan Mutlu Sinoplu meslektaşlarını ziyaret etti Başkan Mutlu Sinoplu mesl...

Samsun Optisyen ve Gözlükçüler Odası yönetim, bölge meslekta...

Avrupa da Optisyenler neden “Halk Sağlığı Diyemiyor” Avrupa da Optisyenler ned...

Avrupa da liberal ekonomi kuralları tam olarak uygulanıyor. ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
CEO’ların gözlük tercihi

CEO Life, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının gözlük tercihlerini araştırdı. İşte bu tercihler…

Kapat