Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Corona Virüsü ve Gözlük

Çin’deki Corona salgını gözlük piyasasını da etkileyeceğe benziyor. İthalatçıların salgından dolayı Çin’e gidememesi nedeniyle piyasada Çin ile ticaret yapan tedarik firmalarının ürün teminindeki sıkıntı beraberinde neler getirecek?

06 Şubat 2020 - 21:54 'de eklendi ve 3255 kez görüntülendi. A+A-

Corona Virüsü ve Gözlük

Çin, dünyadaki en fazla gözlük üreticisine ve gözlük ürünlerine sahiptir. Çin’de yaklaşık 6.000 gözlük üreticisi var.

Çin Optik Endüstrisi geniş bir yelpazede optik çerçeve, presbiyopik gözlük, yüzme gözlüğü, koruyucu gözlük, kayak gözlüğü, gözlük aksesuarları, gözlük ambalajı, optik lens, lens çeşitleri, ham madde, gözlük üretim ekipmanı, optik ekipman, kontakt lens, kontakt lens solüsyonları, kornea şekli camları üretiyor. Çin Gümrük İstatistikleri’ne göre, Çin’in gözlük/ optik endüstrisinin 2017 yılında toplam ihracat hacmi 5.37 milyar dolardı (enstrümanlar ve ekipman ve gözlük ambalajı hariç), 2016 yılına göre% 7,25 arttı. çerçeveler, güneş gözlükleri, presbiyop gözlükler ve dünya çapında satılan optik lenslerin% 40’ından fazlası Çin fabrikalarından geliyor.Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı korkutan ‘corona virüsü’ ile ilgili her geçen gün bir iddia daha ortaya atılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum ilan ettiği corona virüsü ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ölü ve vaka sayısı tırmanmaya devam ederken tedavi yönteminde de önemli bir aşama kaydedildi. Coronavirüsü için özel hazırlanmış haritaya bakıldığında 4 Şubat Salı günü elde edilen son verilere göre 20.613 kişi şuan bu virüse yakalanmış durumda. Şuana kadar 427 kişi hayatını kaybederken, 657 kişi de tedavi edildi.Corona Virüsler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.
Fransız Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, Çin’den dünyaya yayılmaya başlayan yeni tip coronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, coronavirüsü tedavisinde kullanılması adına bir aşı geliştirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Enstitü yetkilisi Christophe D’Enfert gazetecilere yaptığı açıklamada aşının 20 ay içerisinde kullanılabileceğini ifade etti. Bir çok sektörde olduğu gibi Çin ile gözlük ticaretinin corona virüsü ile durma noktasına gelmesi, sektörü başka pazarlar aramaya zorlayacak. Tabi ki bu arada cam, çerçeve temininde ve fiyatlandırılmalarında yaşanacak sorunları hep birlikte gözlemleyeceğiz. Birçok havayolu firması Çin’e uçmama kararı aldı!

Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını durdurma kararı sonrası Pekin, Şangay, Xian ve Guangzhou seferlerini yapan uçaklar geçtiğimiz günlerde son yolcularını İstanbul’a taşıdı.

Çin’deki corona virüsü salgının küresel ekonomide endişeleri artırırken, İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan bir analizde Türkiye ekonomisinin salgından olumlu etkilenebileceği öngörüsüne yer verildi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesi Çin’deki salgından az da olsa olumlu etkilenebilir.

Financial Times’ın yayımladığı hesaplamaya göre, 24 ülke arasında sadece Türkiye’nin ekonomik büyümesi Çin’deki salgından az da olsa olumlu etkilenebilir. Türkiye ekonomisinin pozitif etkilenmesinde düşen petrol fiyatlarının etkili olabileceği belirtiliyor. İhracatta Çin ile rekabet edilen sektörler açısından da avantaj ortaya çıkabilir.

Salgından en çok etkilenebilecek ülke olarak ise, Güney Kore’ye işaret edildi. Çin ekonomik büyümesindeki 1 puanlık yavaşlamanın Güney Kore ekonomisini 0.35 puan yavaşlatabileceği öngörüldü. Türkiye 2019’da Çin’den 19.1 milyar dolarlık ithalat yaparken, bu ülkeye 2.6 milyar dolarlık ihracat yaptı. Türkiye, yaklaşık 16.5 milyar dolarla büyük bir dış ticaret açığı verdi.

Çin’deki salgının ardından küresel ekonomide yavaşlama olacağı endişesi ve Çin’in günlük petrol talebindeki sert düşüşle Brent tipi petrol fiyatı 65 dolardan 54 dolara kadar gerilemiş durumda. Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için bu durum olumlu bir gelişme. İhracatta Çin ile rekabet edilen sektörler açısından da avantaj ortaya çıkabilir. Küresel risk iştahındaki azalma ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere sermaye akışlarını yavaşlatabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2020 Ağustos Ayı Katılım Payı Ödemesi 2020 Ağustos Ayı Katılım Payı Ödemesi...

2020 Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

28 yıl oldu! Açmaya devam ediyoruz 28 yıl oldu! Açmaya devam ediyoruz

Her dört gençten birinin işsiz olduğu, diplomanın işsizlik belgesi yerine geçtiği, istihdamın sağlanamadığı, gençlerimizin yarınlarında...

‘Meltem Optik’ Gözlükçünün alışveriş sitesi! ‘Meltem Optik’ Gözlükçünün a...

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TOPTAN OPTİK ÇERÇEVE VE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIŞVERİŞ SİTESİ!...

İş güvenliği e sertifika sınavında başarısız olanların dikkatine! İş güvenliği e sertifika sınavında başar...

Daha önceki sınavında başarısız olup tekrar sınava girecek adayların kayıtlarını yenilemeleri gerekmektedir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
2020 Ağustos Ayı Katılım Payı Ödemesi 2020 Ağustos Ayı Katılım ...

2020 Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri ç...

28 yıl oldu! Açmaya devam ediyoruz 28 yıl oldu! Açmaya devam...

Her dört gençten birinin işsiz olduğu, diplomanın işsizlik b...

‘Meltem Optik’ Gözlükçünün alışveriş sitesi! ‘Meltem Optik’...

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TOPTAN OPTİK ÇERÇEVE VE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ A...

İş güvenliği e sertifika sınavında başarısız olanların dikkatine! İş güvenliği e sertifika ...

Daha önceki sınavında başarısız olup tekrar sınava girecek a...

İstanbul Odası olağanüstü genel kurula gidiyor İstanbul Odası olağanüstü...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası, gelecek dönemin bütç...

Kontakt Lensler Kontakt Lensler

Kontakt lensler görme amaçlı kulanınım ile birlikte kozmetik...

Öküz öldü, Ortaklık bitti mi? Öküz öldü, Ortaklık bitti...

Odaların kurulmasıyla işlevselliğini yitiren meslek dernekle...

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri sınavı İş Sağlığı ve Güvenliği H...

İş güvenliği sertifikası ile İSG uzmanının az riskli müesses...

Aidat Aidat

Sivil Toplum Kuruluşlarına yaptığınız aidatlar size kazanım ...

30 Eylül’e kadar denmişti… Ek vergi süresi uzatıldı 30 Eylül’e kadar de...

17 Nisan tarihinde getirilen ve ekim ayından sonra indirilme...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
CEO’ların gözlük tercihi

CEO Life, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının gözlük tercihlerini araştırdı. İşte bu tercihler…

Kapat