a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çok şey mi istiyoruz?

O günden bu güne ne değişti? Sağır sultan bile duydu ki; Reçete ile satılan sağlık ürünlerinde reklam yapılamaz. İyi ama (!) diyeceksiniz ki; Atasun Optik’e ait bilboard reklamlarında ” Atasun Optik’te Air Optix Lenslerde ‘4 al 3 öde’ Dailies Aqua Comfort Plus lenslerde ‘6 al 5 öde’ Freeshlook Lenslerde ‘2 al 50 TL öde’ fırsatı […]

21 Mayıs 2013 - 23:59 'de eklendi.

Çok şey mi istiyoruz?

atasun1O günden bu güne ne değişti?

Sağır sultan bile duydu ki; Reçete ile satılan sağlık ürünlerinde reklam yapılamaz.

İyi ama (!) diyeceksiniz ki;

Atasun Optik’e ait bilboard reklamlarında ” Atasun Optik’te Air Optix Lenslerde ‘4 al 3 öde’ Dailies Aqua Comfort Plus lenslerde ‘6 al 5 öde’ Freeshlook Lenslerde ‘2 al 50 TL öde’ fırsatı kaçırmayın” , “Otobüs kaçar Vespa Kazanma Şansı Kaçmaz!” ve “Atasun Optik’ten yapacağınız her 50 TL’lik kontakt lens alışverişi, şimdi 2 Adet Vespa Kazandırıyor!”

İçerikli reklamları ne yapacağız?

Sağlık Bakanlığının açık ve net görüşüne rağmen adı geçen ATASUN, CIBA ve diğer firmalara kim ya da kimler göz yummaktadır? Bu cesareti kimden almaktadırlar? Gerçekten merak ediyoruz.

atasun2

Reklam panolarının (Billbord) bulunduğu ilçelerdeki ilçe sağlık grup başkanlıkları ne yaparlar acaba?

Bu usulsüzlüğü “Bakkallar odası mı denetleyecek? Neden, her görevli üzerine düşen görevi layıkıyla yapmaz? Eğer bakanlığın belirttiği görüşten haberimiz yok diyorlar ise yazının devamında Sağlık Bakanlığının görüşünü görebilirler.

Çok açık ve net bir şekilde yazılmış olan bakanlık görüşünün, iki yıl önce de aynı firmanın (Atasun) yaptığı reklamlar için yapıldığı düşünülürse, bugün yine aynı şekilde “reçete ile satılan” bir ürünün reklamını yapması (yapabilmesi) nasıl izah edilebilir? Yasalar ciddiye alınmamakta mıdır? ya da bu cesaret, verilen cezaların caydırıcı olmaktan çok uzak olduğundan mı kaynaklanmaktadır? Pekala, Sağlık bakanlığına bağlı il sağlık müdürlüklerinin görevini yerine getirmemesini nasıl açıklayabileceğiz?
Açıkça işlenen bu yasadışılığa katılan Ciba Vision (Novartis) firmasına da sormak istiyoruz. Acaba, ürettikleri herhangi bir ilaç için “bir tane alana ikincisi bizden” gibi bir reklam yapabiliyorlar mı?. Ciba Vision firmasının hukuk danışmanları bu usülsüzlüğü nasıl savunabileceklerdir?

Buradan Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerine, Ciba Vision firmasına ve Atasun yetkililerine sesleniyoruz.

*Sağlık Bakanlığı, daha birkaç gün önce, Eczane ve Optisyenlik Müesselerine yönelik yaptıkları duyuruda, kesinlikle reçetesiz olarak ne ilaç, ne gözlük ne de kontak lensin satılmayacağı hakkında genelge yayınlamıştır.Üstelik yazı yine aynı firma (Atasun Optik) için isimleri belirtilerek gönderilmiştir.Yönetmelikler aynı, yasalar aynıdır. O günden bu güne ne değişmiştir?

Yukarıda adı geçen “KAMPANYACILAR”ın diğer firmalardan farklılığı nedir?

Türkiye genelinde yaklaşık 5000 optisyenlik müessesesi yasanın gereklerine göre hareket ederken, nasıl oluyor da bazı (!) firmalar karşı durabiliyor? Birileri uyanana kadar benim kampanyam biter, haksız rekabet benim hakkımdır, ben yaptım oldu! Öderiz üç kuruşluk cezayı, diye düşünülerek mi yola çıkılmaktadır?

Yetkililere sormak istiyoruz; Milyonlarca Liraya yakın reklam bütçesi ayırmış bir firma birkaç bin liralık cezayı umursar mı?

Sayın etkili ve yetkililer lütfen sektörümüz ile ilgili yeni hazırlanan yönetmelik ile yapılmak istenen reklam düzenlemesinin sektörümüze neler getireceğini, nasıl bir kaos yaratacağını düşününüz. Olacakları bu günden görmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Herkesin görevini yaptığı görevliler ve yasalarımıza biraz saygı beklerken, çok şey mi istiyoruz?

Saygılarımla

Optisyenin Sesi

sb

 

 

101102

103

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünde büyük farklıl...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en çok para harcayanlar olurken, 2.986 Euro ile Romenler en az harcayanlar....

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim yapan kurum ve ku...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kuruluşları 'emekliler.gov.tr' adresinden duyurmaya başladı. İl bazında duyurulan...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var!

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(10 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
HAKAN
HAKAN
22 Mayıs 2013 18:54

madem böyle tüm gözlükçüler ortak bir fon oluşturalım biz de atasun un altında fiyat verelim o zaman…

yaset sezer
yaset sezer
22 Mayıs 2013 11:01

yorumlarınız çok güzel ama size bir konu arz etmek istiyorum,ben müşterimden sgk dan cam almış ben de doğal olarak cam farkı aldım,başka gözlükçüye gidiyo diyorki ben bu camları devletten aldım şu kadar da fark aldı diyor! gözlükçüde diyorki devlet veriyor ya sen den daha ne parası almış,gözlük satıyorum,başka meslektaşım diyorki,çok pahalıyaalmışın ben yarı fiyatına yapardım gibi nice sorun ve sıkıntılar yaşıyorum.yaşıyoruz,öncelikle biz kendi sorunumuzu çözememişiz ki atasun’u opmar’ı nasıl çözelim,ben her zaman diyoum ve demeye de devam ediyorm,kanun koyucu,kural koyucu,yalnızca,Allah tır,maide suresi 44 ayette belirttiği gibi:Kim Allah’ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar, kafir olanlardır,biz rab bimizi bırakmışız,sahte kanun koymuşlar kimine işliyor… Read more »

GÖZLÜKCÜ
GÖZLÜKCÜ
21 Mayıs 2013 20:28

Mademki yetkililer FURKAN Beye gönderdikleri cevaben yazıda Televizyon Radyo gibi haksız rekabete neden olan reklam yapılması kesinlikle yasaktır.! diyorlar da neden yalnız atasun optiğin bu şekilde yaptığı reklamlarda her hangi bir beis görülmemiştir diyorlar bunlar biz gözlükcülerle alaymı ediyorlar. Adamlar resmen reklam içinde ayrımcılık yapıyorlar onlar ve biz gibi hangimiz hangi SGK’lıya farklı davranmışız aslında SGK’lılar bizlere farklı davranıyorlar. eskiden gözlük almaya karar verildiğinde gözlükcüye iyi günler kolay gelsin müsaitmisiniz bir gözlük bakmak istiyoruz denilirdi ve gözlükcüye uzun süreli rahat kullana bileceğim banayakışan gözlüğü siz önerin lütfen denilirdi gözlük secildikten sonra hesap yapılır fiat tesbit edildikten sonrada bakarmısınız ben devletten… Read more »

Furkan
Furkan
21 Mayıs 2013 11:11

Geçen buradan gönderdiğimiz dilekçelerin geri dönüşünü, 1 hafta önce yaptılar. Hem lens hakkında bilgilendirme yazısı hem de en arka sayfa da, Atasun optik şikayetime cevap yazmışlar. Cevap şu şekilde; Televizyon radyo bıdı bıdı… haksız rekabete neden olan bıdı bıdı… reklam yapılması kesinlikle yasaktır. Yalnız atasun optiğin bu şekilde yaptığı reklamlar da herhangi bir beis görülmemiştir….. Şimdi bu bir dalga geçme şeklidir. Atasun optiğin yaptıklarının isim vermeden yanlış olduğunu söyleyip, daha sorna atasun optiğin yaptıklarında bir sakınca yoktur demek bir dalga geçme şeklidir!!! Hayır yani ücreti neyse bu işin tüm gözlükçüler birleşip 10,20 atalım atasunun verdiği parayı geçer her halde. Sonra… Read more »

Gözlükçü Ahmet
Gözlükçü Ahmet
21 Mayıs 2013 00:55

Atasun reklamlarını izliyorum izlerken bu mesleği yapan diğer meslektaşları yaraladığınızı hiç düşündünüyor mu. Reçetemle geldim sanki diğer gözlükçüler reçetesiz gözlük yapıyor. Bu hak sadece Atasun ‘a verildi. SSKlıyım bana iyi davrandılar diğer meslektaşlarınız SSK lıyı sopa ile kovalıyor. 68 liraya 300 çeşit 300 çeşit 68 lira mı yoksa firmanızda 300 çeşit mi var diğer 5000 gözlükçüde çeşitler yok mu. Atasun sağlık hizmeti mi veriyor yoksa veriyormuş gibi gözüküyor. Uzman kadro diyor bu kişiler yüksek lisanlarını nerede yaptılar. Bence kelime oyunları ile halkı yanıltıyor, kandırıyorlar. Bunlar yetmiyormuş gibi şimdi birde lensler çıktı. Sağlık Bakanlığı bu yazıları yazarak meslektaşlarımızı Atasun halkı avutuyor… Read more »

GÖZLÜKCÜ
GÖZLÜKCÜ
20 Mayıs 2013 19:00

BİZLER HANGİ ÜLKEDE GÖZLÜKCÜLÜK YAPIYORUZ . ATASUN VE DİĞERLERİ HANGİ ÜLKEDE OPTİSYENLİK YAPIYORLAR . SAĞLIK BAKANLIĞININ YAYINLAMIŞ OLDUĞU GENELGELER Çok açık ve net bir şekilde yazılmış olan bakanlık görüşünün BU VE BUNUN GİBİ FİNANS KURUMLARINA GEÇERLİLİĞİ YOKMU YOKSA BU GENELGELER SADECE MESLEK ERBABI GÖZLÜKCÜLER İÇİN Mİ GEÇERLİ OYSAKİ BİZLERİN BULUNDUĞU İLLERİMİZDE REKLAM YAPMA HAKKIMIZ VE ŞANSIMIZ YOK YANLIŞLIKLA YAPMAYA KALKSAK YA TEPEMİZE BİNİYORLAR. OYSAKİ BUNLAR GİBİ FİNANS KURUMLARI HASTANE KAPILARINDAN HASTA TAŞIRLAR SÖZLÜ OLARAK BÖYLE BÖYLE DEDİĞİNDE BİRİLERİNE BELGE GETİR DERLER İŞTE YUKARIDA YAPILAN REKLAMIN RESİMLİ ISBATI OPTİSYENİN SESİ YAYINLAMIŞ TV LERDE REKLAMLAR AŞİKAR BİRİLERİ NEDEN GEREĞİNİ YAPMAZLAR … ASALINDA… Read more »

EMİN SAMİ
EMİN SAMİ
20 Mayıs 2013 10:35

sayın yetkililer bu sitei takip etmeseler bile sokağa da çıkmıyorlarmı bu reklamları görmüyorlarmı ?acaba bu reklamları gördükçe halen kendilerine saygı ve güvenleri kaldımı?halen kendilerini yetkili ve etkili olarak görüyorlarmı.

tasrali
tasrali
20 Mayıs 2013 10:04

yaşasın kapitalizm yaşasın emperyalizm hamdossuuun.

Gözlükçü
Gözlükçü
19 Mayıs 2013 00:46

Öncelikle mesleki konulara duyarlılığınız için teşekkür ederim. Ülkemiz bir huku devleti olduğuna inancımı henüz yitirmemişken yürürlükte olan kanunumuz ve yönetmeliklerin ilgili maddelerin idare tarafından maalesef farklı yorumlanması neticesinde 3-4 yıldır uluslararası ve ulusal zincir mağazaların geleneksel mağazaları her geçen gün dahada sıkıntıya sokarak rekabet etme gücümüzü tamamen ortadan kaldıran pervasız reklamlarına göz yumulmaktadır. Oysaki kanunlar herkese eşit ve vatandaşları arasında ayrım yapmaz evrensel hukuk kuralları çerçevesinde uygulanır. İdare tarafından her defasında farklı yorumlar getirilerek kanunsuzluğu meşrulaştırılması sektörümüzün canını yakmaktadır. Adalete ve hukuka olan inancımızla idare bu yanlışından bir an önce vazgeçer ve kanun ve yönetmeliklerin her Müessesese için aynı kurallar… Read more »

hamdi selvi
hamdi selvi
22 Mayıs 2013 10:25
Reply to  Gözlükçü

KÖTÜLERİN KAZANMASI İÇİN İYİLERİN SEYİRCİ KALMASI YETERLİDİR
EDMUND BURKE
dünya kötüler yüzünden değil hiç bir şey yapmadan seyirci kalan iyiler yüzünden
tehlikeli bir yerdir

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Avrupa: satın alma gücünde büyük farklılıklar Avrupa: satın alma gücünd...

Kişi başına 12.067 Euro ile Lüksemburglular perakendeye en ç...

SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Magazin HABERLERİ
Web TV