a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bu Gözlüğe DİKKAT!!

Her geçen gün sektörde çığır açacak yeni yöntemlere başvuran araştırma ve pazarlama dünyası, şimdi de “Eye Capture” ile tanıştı. Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu araştırma yöntemi, kızılötesi bir gözlük sayesinde tüketicinin reklama veya bir ürüne tepkisini bakışlarıyla ölçüyor. Reklam ve pazarlama dünyası artık tüketicinin düşüncelerini, tepkilerini herhangi bir soru sorma gereği […]

12 Mart 2011 - 17:33 'de eklendi ve 1379 kez görüntülendi. A+A-

Bu Gözlüğe DİKKAT!!

Her geçen gün sektörde çığır açacak yeni yöntemlere başvuran araştırma ve pazarlama dünyası, şimdi de “Eye Capture” ile tanıştı.

Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu araştırma yöntemi, kızılötesi bir gözlük sayesinde tüketicinin reklama veya bir ürüne tepkisini bakışlarıyla ölçüyor.

Reklam ve pazarlama dünyası artık tüketicinin düşüncelerini, tepkilerini herhangi bir soru sorma gereği duymadan bakışlarıyla ölçüyor.

Araştırma sektöründe büyük bir devrim niteliğinde olan ve ”Eye Capture” adı verilen bu yöntemde kızılötesi teknolojili gözlükler kullanılıyor.

Teknoloji harikası bu gözlükler sayesinde insanların bakışları ölçümlenerek reklama ya da ürüne karşı tepkileri ortaya çıkarılabiliyor.

Göz hareketlerini kaydederek insanın dikkatini ölçebilen gözlük, araştırma sektöründe bir devrim yaratırken perakende ve reklamda yeni bir dönemin kapısını açıyor.

Kızılötesi teknoloji kullanılarak bakılan noktaları işaretleyip kaydedilebilmesini sağlayan ”Tobii” gözlük, sorularla cevap aranılan tüketici düşüncelerini, beğenilerini, duygularını artık göz hareketleriyle elde edebiliyor.

İlk olarak Millward Brown araştırma şirketi tarafından kullanılmaya başlanan bu yöntemle, izleyicinin nereye baktığı, malzemeyi ne şekilde algıladığı, nelerin dikkatini çektiği, neleri hiç görmediği, hangi unsurların zor anlaşıldığı gibi birçok soruya cevap bulunuyor.

Pazarlamada kullanılan tüm materyallerin tüketici üzerindeki etkisi ile ilgili detayları inceleyebilen yöntemde kızılötesi gözlükler sayesinde tüketicinin baktığı alan, görsel unsurlarının izlenme süreleri, hareketli bir görsel malzemenin ne şekilde izlendiği, bakışın odaklandığı alanın sırası, sıklığı ve süresi belirleniyor.

Gözlükler, üzerinde bulundurduğu kamera ve minik mikrofon ile tüketicilerden alınan tüm tepkileri kaydedebiliyor.

DAHA OBJEKTİF SONUÇLAR ELDE EDİLİYOR

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, toplanan tüm verilerin dijital ortama aktarılarak değerlendirildiği bu yöntem sayesinde pazarlama araştırmalarında objektif sonuçlara ulaştıklarını belirtti.

Khan, ”Bu yöntem ile cevapları tüketicinin gözünde açıkça görmek mümkün gibi gözükse de; tüketicinin baktığı noktayı net olarak saptadığımızda, özel yöntemlerimizle ‘bakarken görmediğini’ de ispat edebiliyoruz.

Teknolojiyi, klasik yöntemlerle ustaca harmanlayıp en doğru sonuca ulaşıyoruz” dedi.

Gözlüğün hangi noktaya bakıldığı bilgisini saniyede 30 hz kızılötesi ışın göndererek tespit ettiğini belirten Khan, ”Kayıt cihazına toplanan bu bilgilerin aktarıldığı bilgisayarlarda tüketicinin odaklandığı noktalar grafiklerle tespit ediliyor” diye konuştu.

Birçok uygulama alanı bulunan gözlüğün raflarda hangi noktaların dikkat çektiğini, kör noktaların nerelerde olduğunu da gösterdiğini belirten Khan, yöntemin böylece ürün yerleşiminden ambalaj tasarımına kadar birçok alanda doğru karar vermeye yardımcı olduğunu belirtti.

Betül Khan, ”Bir ürün ambalajının çekiciliğinin de somut olarak ölçümlendiği bu yöntemle ambalaj tasarımının nasıl algılandığını incelemek, güçlü ve zayıf noktalarını ortaya çıkartmak da mümkün oluyor” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuar...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee Cooper ağırlıklı olarak 18-35 yaş aralığındaki tüketicilere hitap ediyor....

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang ...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımları ve tüm yüz hatlarına uygun modelleriyle MUSTANG yeni sezona damgasını vur...

Osse; Modern, Sıra dışı, Yenilikçi Osse; Modern, Sıra dışı, Yenilikçi

Osse, modanın öncülerinden biri olarak bu sezonda gözlüklerdeki ayrıntıyı ve gösterişi sizlerin beğenisine sunuyor....

Bilim kendine meydan okuyor! Bilim kendine meydan okuyor!

Yaşlanmanın ‘ileri – geri’ gidebilen bir süreç olduğunu gösteren bilim insanları, yaşlı, kör farelere yeniden görme yetisi kazandırdı, ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Ailedeki Göz Bozukluğu Çocuk İçin Risk Faktörü Ailedeki Göz Bozukluğu Ço...

Çocuklar arasında yapılan araştırmada, vücut ağırlığı 20-24 ...

CEO’nun gözlük tercihi CEO’nun gözlük terc...

Şık ve hafif tasarımları tercih eden liderler, günün optik t...

Amcaoğlu Amcaoğlu

Gözlük işin olursa bundan sonra burdasın’’deyip bana iş kaza...

Kış mevsiminde iyi görüş Kış mevsiminde iyi görüş...

Ehliyet göz testi, minimum yüzde 70 görme keskinliği gerekti...

Odak Noktası Odak Noktası

Hastaya daha kaliteli bir görüş için odaklara göre çerçeveye...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yabancı yatırımların rekabet hukuku açısından incelenmesi Yabancı yatırımların reka...

Yerel firmaların kâr hadlerinin düşmesi ve piyasadan çekilme...

Apollo’nun CEO’luk görevini Nihat Aydın üstlenecek Apollo’nun CEO’luk görevi...

Apollo'nun Genel Müdürlük görevini 1 Şubat'tan itibaren Niha...

Hazır okuma gözlüklerinin satışı yasaktır Hazır okuma gözlüklerinin...

HAZIR OKUMA GÖZLÜKLERİ, SOSYETE PAZARI,CAMİ ÖNLERİ, İŞPORTA,...

Kamu Hastanesi Optisyen arıyor! Kamu Hastanesi Optisyen a...

Afyonkarahisar kamu hastanesi Optisyen alımı yapacak! ...

Magazin HABERLERİ
Web TV