a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bu Gözlüğe DİKKAT!!

Her geçen gün sektörde çığır açacak yeni yöntemlere başvuran araştırma ve pazarlama dünyası, şimdi de “Eye Capture” ile tanıştı. Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu araştırma yöntemi, kızılötesi bir gözlük sayesinde tüketicinin reklama veya bir ürüne tepkisini bakışlarıyla ölçüyor. Reklam ve pazarlama dünyası artık tüketicinin düşüncelerini, tepkilerini herhangi bir soru sorma gereği […]

12 Mart 2011 - 17:33 'de eklendi ve 1193 kez görüntülendi. A+A-

Bu Gözlüğe DİKKAT!!

Her geçen gün sektörde çığır açacak yeni yöntemlere başvuran araştırma ve pazarlama dünyası, şimdi de “Eye Capture” ile tanıştı.

Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu araştırma yöntemi, kızılötesi bir gözlük sayesinde tüketicinin reklama veya bir ürüne tepkisini bakışlarıyla ölçüyor.

Reklam ve pazarlama dünyası artık tüketicinin düşüncelerini, tepkilerini herhangi bir soru sorma gereği duymadan bakışlarıyla ölçüyor.

Araştırma sektöründe büyük bir devrim niteliğinde olan ve ”Eye Capture” adı verilen bu yöntemde kızılötesi teknolojili gözlükler kullanılıyor.

Teknoloji harikası bu gözlükler sayesinde insanların bakışları ölçümlenerek reklama ya da ürüne karşı tepkileri ortaya çıkarılabiliyor.

Göz hareketlerini kaydederek insanın dikkatini ölçebilen gözlük, araştırma sektöründe bir devrim yaratırken perakende ve reklamda yeni bir dönemin kapısını açıyor.

Kızılötesi teknoloji kullanılarak bakılan noktaları işaretleyip kaydedilebilmesini sağlayan ”Tobii” gözlük, sorularla cevap aranılan tüketici düşüncelerini, beğenilerini, duygularını artık göz hareketleriyle elde edebiliyor.

İlk olarak Millward Brown araştırma şirketi tarafından kullanılmaya başlanan bu yöntemle, izleyicinin nereye baktığı, malzemeyi ne şekilde algıladığı, nelerin dikkatini çektiği, neleri hiç görmediği, hangi unsurların zor anlaşıldığı gibi birçok soruya cevap bulunuyor.

Pazarlamada kullanılan tüm materyallerin tüketici üzerindeki etkisi ile ilgili detayları inceleyebilen yöntemde kızılötesi gözlükler sayesinde tüketicinin baktığı alan, görsel unsurlarının izlenme süreleri, hareketli bir görsel malzemenin ne şekilde izlendiği, bakışın odaklandığı alanın sırası, sıklığı ve süresi belirleniyor.

Gözlükler, üzerinde bulundurduğu kamera ve minik mikrofon ile tüketicilerden alınan tüm tepkileri kaydedebiliyor.

DAHA OBJEKTİF SONUÇLAR ELDE EDİLİYOR

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, toplanan tüm verilerin dijital ortama aktarılarak değerlendirildiği bu yöntem sayesinde pazarlama araştırmalarında objektif sonuçlara ulaştıklarını belirtti.

Khan, ”Bu yöntem ile cevapları tüketicinin gözünde açıkça görmek mümkün gibi gözükse de; tüketicinin baktığı noktayı net olarak saptadığımızda, özel yöntemlerimizle ‘bakarken görmediğini’ de ispat edebiliyoruz.

Teknolojiyi, klasik yöntemlerle ustaca harmanlayıp en doğru sonuca ulaşıyoruz” dedi.

Gözlüğün hangi noktaya bakıldığı bilgisini saniyede 30 hz kızılötesi ışın göndererek tespit ettiğini belirten Khan, ”Kayıt cihazına toplanan bu bilgilerin aktarıldığı bilgisayarlarda tüketicinin odaklandığı noktalar grafiklerle tespit ediliyor” diye konuştu.

Birçok uygulama alanı bulunan gözlüğün raflarda hangi noktaların dikkat çektiğini, kör noktaların nerelerde olduğunu da gösterdiğini belirten Khan, yöntemin böylece ürün yerleşiminden ambalaj tasarımına kadar birçok alanda doğru karar vermeye yardımcı olduğunu belirtti.

Betül Khan, ”Bir ürün ambalajının çekiciliğinin de somut olarak ölçümlendiği bu yöntemle ambalaj tasarımının nasıl algılandığını incelemek, güçlü ve zayıf noktalarını ortaya çıkartmak da mümkün oluyor” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük Challenge! Gözlük Challenge!

Sosyal medya denildiğinde aklımıza challengelar, akımlar geliyor. Peki şimdiki akım ne diye soracak olursanız Gözlük Challenge!...

Göz bozukluğunu ortadan kaldıran göz damlası yapıldı Göz bozukluğunu ortadan kaldıran göz dam...

İsrailli bilim insanları, miyop ve hipermetropu ortadan kaldıran göz damlası yaptılar. Domuzlarda olumlu sonuç veren damlanın bu yıl ya...

KOSGEB’den 40 bin lira destek aldı KOSGEB’den 40 bin lira destek aldı...

KOSGEB desteğiyle şirket kuran Mertcan Engindeniz, 3 yıllık çalışma sonunda gözlüğün yüzden kaymasını ve düşmesini engelleyen bitkisel ...

Çığır açacak buluş! Çığır açacak buluş!

Bilim insanlarından çığır açacak buluş! Beyin implantıyla görme engelli kadın basit şekilleri görebildi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Lens reçete süresi nedir? Lens reçete süresi nedir?...

Gözlük ve her türlü kontaktlens reçetelerinin geçerlilik sür...

Koronavirüs günlerinde mavi ışıktan korunulmalı! Koronavirüs günlerinde ma...

Mavi ışığın çocukların ve yetişkinlerin göz sağlığı üzerine ...

KOSGEB Desteği KOSGEB Desteği

Destek başvurusu aşamasında KBS üzerinden onaylanan taahhütn...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x