a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bu Gözlüğe DİKKAT!!

Her geçen gün sektörde çığır açacak yeni yöntemlere başvuran araştırma ve pazarlama dünyası, şimdi de “Eye Capture” ile tanıştı. Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu araştırma yöntemi, kızılötesi bir gözlük sayesinde tüketicinin reklama veya bir ürüne tepkisini bakışlarıyla ölçüyor. Reklam ve pazarlama dünyası artık tüketicinin düşüncelerini, tepkilerini herhangi bir soru sorma gereği […]

12 Mart 2011 - 17:33 'de eklendi ve 1266 kez görüntülendi. A+A-

Bu Gözlüğe DİKKAT!!

Her geçen gün sektörde çığır açacak yeni yöntemlere başvuran araştırma ve pazarlama dünyası, şimdi de “Eye Capture” ile tanıştı.

Klasik pazarlama yöntemlerini ve vazgeçilmez anketleri geride bırakan bu araştırma yöntemi, kızılötesi bir gözlük sayesinde tüketicinin reklama veya bir ürüne tepkisini bakışlarıyla ölçüyor.

Reklam ve pazarlama dünyası artık tüketicinin düşüncelerini, tepkilerini herhangi bir soru sorma gereği duymadan bakışlarıyla ölçüyor.

Araştırma sektöründe büyük bir devrim niteliğinde olan ve ”Eye Capture” adı verilen bu yöntemde kızılötesi teknolojili gözlükler kullanılıyor.

Teknoloji harikası bu gözlükler sayesinde insanların bakışları ölçümlenerek reklama ya da ürüne karşı tepkileri ortaya çıkarılabiliyor.

Göz hareketlerini kaydederek insanın dikkatini ölçebilen gözlük, araştırma sektöründe bir devrim yaratırken perakende ve reklamda yeni bir dönemin kapısını açıyor.

Kızılötesi teknoloji kullanılarak bakılan noktaları işaretleyip kaydedilebilmesini sağlayan ”Tobii” gözlük, sorularla cevap aranılan tüketici düşüncelerini, beğenilerini, duygularını artık göz hareketleriyle elde edebiliyor.

İlk olarak Millward Brown araştırma şirketi tarafından kullanılmaya başlanan bu yöntemle, izleyicinin nereye baktığı, malzemeyi ne şekilde algıladığı, nelerin dikkatini çektiği, neleri hiç görmediği, hangi unsurların zor anlaşıldığı gibi birçok soruya cevap bulunuyor.

Pazarlamada kullanılan tüm materyallerin tüketici üzerindeki etkisi ile ilgili detayları inceleyebilen yöntemde kızılötesi gözlükler sayesinde tüketicinin baktığı alan, görsel unsurlarının izlenme süreleri, hareketli bir görsel malzemenin ne şekilde izlendiği, bakışın odaklandığı alanın sırası, sıklığı ve süresi belirleniyor.

Gözlükler, üzerinde bulundurduğu kamera ve minik mikrofon ile tüketicilerden alınan tüm tepkileri kaydedebiliyor.

DAHA OBJEKTİF SONUÇLAR ELDE EDİLİYOR

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, toplanan tüm verilerin dijital ortama aktarılarak değerlendirildiği bu yöntem sayesinde pazarlama araştırmalarında objektif sonuçlara ulaştıklarını belirtti.

Khan, ”Bu yöntem ile cevapları tüketicinin gözünde açıkça görmek mümkün gibi gözükse de; tüketicinin baktığı noktayı net olarak saptadığımızda, özel yöntemlerimizle ‘bakarken görmediğini’ de ispat edebiliyoruz.

Teknolojiyi, klasik yöntemlerle ustaca harmanlayıp en doğru sonuca ulaşıyoruz” dedi.

Gözlüğün hangi noktaya bakıldığı bilgisini saniyede 30 hz kızılötesi ışın göndererek tespit ettiğini belirten Khan, ”Kayıt cihazına toplanan bu bilgilerin aktarıldığı bilgisayarlarda tüketicinin odaklandığı noktalar grafiklerle tespit ediliyor” diye konuştu.

Birçok uygulama alanı bulunan gözlüğün raflarda hangi noktaların dikkat çektiğini, kör noktaların nerelerde olduğunu da gösterdiğini belirten Khan, yöntemin böylece ürün yerleşiminden ambalaj tasarımına kadar birçok alanda doğru karar vermeye yardımcı olduğunu belirtti.

Betül Khan, ”Bir ürün ambalajının çekiciliğinin de somut olarak ölçümlendiği bu yöntemle ambalaj tasarımının nasıl algılandığını incelemek, güçlü ve zayıf noktalarını ortaya çıkartmak da mümkün oluyor” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör değil”

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabilir....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük reklamından 17 Mi...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük markası için seyirciyle bir araya gelecek ve bundan tam 17 Milyon TL kazanac...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha güvenli!

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri üretimi kolay olan yeni kızılötesi gece görüş teknolojisinin standart gözlü...

Görmediğiniz Renkleri Görmek İster misiniz? Görmediğiniz Renkleri Görmek İster misin...

Tetrakromi, insanlarda nadir bulunan bir durum olarak kabul edilir. Bu durum tetrakromi bulunan insanda, yüzlerce renk tonunu, geri kal...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör d...

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabili...

Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arası...

30. Madde TBMM tarafından kabul edildi 30. Madde TBMM tarafından...

Hazırlanan yeni maddenin yer aldığı Kanun Teklifi Türkiye Bü...

Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor...

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarl...

Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx