a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Biz neden SGK kurumuna gözlük yapıyoruz?

Öncelikle tüm mağaza sahibi, optisyen arkadaşlarıma iyi çalışmalar dilerim. Yaklaşık olarak 10 senedir sektörde çıraklık, satış personeli, atölye personeli, ön muhasebe personeli, optik yazılım pazarlaması görevlerinde bulundum. Şu an İzmir Bergama ilçesinde 2 adet optisyenlik müessesi sahibi olarak faaliyet göstermeye devam ediyorum. Siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istediğim ve nasıl göz ardı edildiğini bir türlü çözemediğim […]

07 Aralık 2012 - 13:31 'de eklendi ve 2989 kez görüntülendi. A+A-

Biz neden SGK kurumuna gözlük yapıyoruz?

Öncelikle tüm mağaza sahibi, optisyen arkadaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.

Yaklaşık olarak 10 senedir sektörde çıraklık, satış personeli, atölye personeli, ön muhasebe personeli, optik yazılım pazarlaması görevlerinde bulundum. Şu an İzmir Bergama ilçesinde 2 adet optisyenlik müessesi sahibi olarak faaliyet göstermeye devam ediyorum. Siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istediğim ve nasıl göz ardı edildiğini bir türlü çözemediğim birkaç konu bulunmaktadır.

Bunların 1. ayağı ve aslında en önemlisi ne için sürekli birbirimizle kavga ettiğimiz SGK ÖDENEĞİ;

Ortalama olarak bir gözlük işletmesinin aylık gideri aşağıda verilmiştir. Bütün arkadaşlarımız incelerse aşağı yukarı kendi hesaplarına denk gelir.

Bu tablonun hemen yanına şu hesabı yapmak istiyorum.

SGK kurumu ay içerisinde 350,000 adet reçete kabul etmektedir.

Her bir reçetenin ortalama 1,5 gözlük ettiğini varsayarsak ve buna 60 tl değer biçersek 50,000*60=21.000.000 TL sonucu çıkmaktadır.

Büyük rakam değil mi?

Ama SGK kurumu kayıtlı Optisyenlik müessesine (4750) bölünce ortalama işletme başına 4500 tl bir bedel düşmektedir.

Fark ettiyseniz yan tablo da daha çerçeve , cam ve cam fire gideri yazılmamıştır.

Bunları yazmasak bile zaten biz her ay ortalama 1750tl sgk ya kendi cebimizden ödeme yapmaktayız.

Bir de olmayan mal maliyetini kendi ürünlerinize göre koyduğunuzda çıkan rakamın hepsi SGK kurumuna hediyemiz olmaktadır. Şimdi sormak istediğim eğer her ay biz SGK kurumuna kendi cebimizden bu kadar para veriyorsak neden onların direttiği anlaşmaya ve kendi verdiğimiz para ile neden akıl almaz cezaları ekstra ödemek durumunda kalıyoruz.

Ayrıca sadece bu SGK bedelini alabilmek için bir reçete için 30 dk müşterinin gözlük beğenmesi +20 dk camların kesim ve montaj süresi + müşterinin görme ile ilgili bir sorunu olacak mı dakika yazamıyorum+ aynı gözlüğün reçetesini işlemeye çalışmak 20-30 dk + 2 sene sınırsız hizmet vermeye zorlanmak ki hiç birimizin mağazası servis noktası değildir. Biz sadece satış hizmeti vermekteyiz. Bu kadar emek ve kendi cebimizden SGK kurumuna ödediğimiz para; bunun bir işletme için anlamı nedir?

Eğer SGK kurumu kendi bünyesinde bu gözlükleri yapmaya kalksaydı eminin aylık ortalama 21 milyon TL olan gözlük harcaması 50-60 milyon TL’ye liraya çıkardı. Lütfen aklıselim büyüklerim; dernek yöneticilerim; konfederasyon başkan ve üyelerimin bunun bize mantıklı bir açıklamasını yapsınlar. Biz neden SGK kurumuna gözlük yapıyoruz?

Paylaşmak istediğim konunun 2. Ayağını 1-2 gün önce optisyenin sesinde bir yazısı yayınlanan İsmail Uyar arkadaşımızın yazısından alıntılar yaparak sürdürmek istiyorum.
Yanlış anlaşılmaması için İsmail Uyar kardeşime beraber çalıştığım ve daha önce çalıştığım optisyen arkadaşlarımın telefonları ve çalıştığım firmaların telefonlarını verebilirim ki beni de yazısında belirttiği MAL!! SAHİPLERİ sınıfına sokmasın.

Biz müessesemizde çalışan yardımcı elemanlarımızı bile tanıtırken çalışma arkadaşlarımız diye lanse eder. Ve öyle davranırız. Asıl konuya dönmek gerekirse İsmail arkadaşımız optisyen sayısının çoğalmasıyla müesseselerin asgari ücretle optisyen istihdam etmeye başlayacaklarından ; kalitenin düşeceğini optisyenlerin çalışmak yerine kendi mağazalarını açmaya yönelmeye başlayacaklarını belirtiyor. Şahsi kanaatim hiçbir mağaza sahibinin asgari ücretle optisyen çalıştırmak gibi bir beklentisi bulunmamaktadır.

Beklentisi aşağıda yazacağım çok sık olan örneklerle karşılaşmamak;

2009 senesi temmuz ayı iş ilanı başvuru cevapları kelimesine dokunmuyorum. Mail ve facebook adreslerimde kayıtlıdır.

kendime ve deneyimme güveniyorumm bergama için 2000 ytl +kalcak yer +yemeklker fialn olumsuz düşünüyorsanız yorum yapma kardeşim..
2012 iş ilanı başvurusu
—merhaba 2250 maaş ssk kalacak yer temin edebilirseniz çalışabiliriz.
2500 maaş + yemek + kalacak yer + ssk 6 ay da peşin düşünüyorum.
—2000 maaş+prim+yemek+kalacak yer

Ve telefon ile görüşülen onlarca kişi onları kanıtlayamayacağım için yazma gereği duymadım. Ama aşağı yukarı aynı rakamlar telaffuz edilmektedir. Şimdi sormak istediğim 2012 yılında olan ilanlar yeni mezun tecrübesi olmayan arkadaşlara aittir. Bu fiyatları bu bedelleri kim empoze etmektedir.

Bu sektör sayılı mağazalar hariç yukardaki örnekte de açıkladığım üzere kar etmemektedir. Ve bu arkadaşlarım ne yapabilecekleri konusundan önce birinci konu alacakları ücret olmuştur. 2. Kalacak yer.

Yukarıda verdiğim tabloda atanan hiçbir devlet memuru benim kalacak yerim ne olacak diye bir soru soramamaktadır.

Ayrıca optisyen arkadaşlarım biz senelerimizi verdik diyor. Yukarıda tablodaki devlet memurları sizlerden daha çok senelerini verdi. Ayrıca aynı bölüm olmasa da bizlerde yüksekokul ve fakülte mezunlarıyız Lütfen at gözlüklerimizi çıkartalım gözlerimizden. Eğer bir vicdan varsa insanlarda optisyen sayısının artması kaliteyi düşürecek demesin. Bu sayı artarsa o zaman işinin hakkını yapan; yaptığını alabilecek. Nasılsa bana mecbur bana bu ücreti vermek zorunda diye bir düşünce ortada mevcut olmayacaktır. Samimiyetle söylüyorum.

Bu yazıyı okuyan ve ben sizin mevcut olan cironuzu ikiye katlarım diyen bir optisyen arkadaşım var ise ben gözü kapalı 5000 tl vermeye hazırım.

Ayrıca İsmail arkadaşımın belirttiği bir husus daha mevcut dükkânlarında Çin mallarının satıp mutlu olsunlar diyor. Bana bu gün kendi yazısında belirttiği üzere 5176 optisyenlik müessesinde çin malı bir ürün olmayan bir mağaza göstersin ben 2 mağazamı da devredip mesleği bırakacağım. Artık büyük firmalar bile başta anlattığım maliyet giderlerini düşürmek için orada fabrikalar açmak da veya fason olarak ürün temin etmektedirler. Ne ile kime çamur atma sevdasıdır bu.

Zincir mağazalara gelince o kadar ben merkezci bir zihniyete sahibiz ki onlar zaten çoktan bizi ele geçirmiş durumdadır. Bunun optisyen sayısı artmasıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Son konu İzmir Koop. İle ilgidir. Düşünce çok güzel birlik çok güzel. Ancak uygulama konusunda bir sıkıntı mevcuttur. Burçin Bey’e sormak istediğim bu kooperatifin kurulmasına ön ayak olmak için dernek başkanlığı sıfatını kullanmış mıdır ki izgozder sitesinde bir yazıda izmir gözlükçüler derneğinin büyük katkılarıyla kurulan kooperatif sözü geçmektedir. Bu derneğe üye olan üyeler kooperatife üye olmak istediğinde neden

1-) Sizin bölgenizde koop bir üyesi bulunmaktadır üyeliğiniz olamaz???
2-) Belirlediğimiz kontenjana ulaştık alım yapamamaktayız???
Ayrıca 3. ağızdan doğruluğundan emin değilim Burçin Bey’in kendi bölgenizde sizde kooperatif kurun söylemidir. Burçin Bey dernek başkanlığı sıfatını kullanarak önderlik ettiği bir kooperatif kurulumu bile zor olmuştur. Biz bireysel olarak hangi sıfatla kendi bölgemizde bu kooperatifi kurabileceğiz. Ve kooperatifin tek amacı üyelerine daha ucuza ürün temin edip kar etmesini sağlamak mıdır?

Peki, bunu yaparken sadece 1 gün önce başvurusu tamamlanan bir müesseye ayrıcalık sağlarken yanındaki derneğe kayıtlı üyeyi neden dışlamaktadır.

Son söz olarak hep beraber itibar ve para kaybetmeyelim. Hep beraber tekrar itibar ve para kazanalım.

Saygılarımla;

Ersin Bikliç / Optisyen

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(11 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
nahit pazarbaşı
nahit pazarbaşı
10 Aralık 2012 13:19

Sayın meslektaşlarım,SGK kimseye zorla sözleşme yap demiyor.İnsiyatif sende,Bilgisine güvenen,mekanını teknolojik açıdan gelişriren,Müşterisini veli nimet olarak gören,itimadı esas kabul eden,, OPTİKÇİ kardeşim hiç endişe etme,seni kimse batıramaz,SGK ile sözleşme yapmanada gerek yok.Müşteri, işin ERBABINA gider,fiyat ve bedel ikinci planda kalır.ALLAH hepimizin işlerini rast getirsin.

sinan
sinan
8 Aralık 2012 21:51

Sabit Salman Bey, yazının kanun gücüyle para kazanma devri cümlesine katılıyorum ve bir önceki yazımda açıklamaya çalıştım, ama diğer açıklamalarınıza açıklık getirmek istiyorum 1.Bakkalda kola 1 TL, çünkü bakkallar odasının verdiği tarife ve karj marjına göre çalışır. 2.Kafeteryada cola 5 TL, çünkü lokantıcılar odasının tarifesine göre(1 ci, 2 ci, 3 cü sınıf) fiyatlar belirlenir. 3.Tıp merkezlerinde SGK nın ödediği ücretin en fazla %30 u fark olarak alınır. 4.Özel vakıf üniversitelerinde SGK nın ödediği ücretin en fazla %90 ı fark olarak alınır.Özel hastanelerde fark tavanı %70 dir. Senin hizmet sunumunun sınıfı ne cümlesine ise katılmadığımı ifade etmek isterim. Biz gözlükçüleri SGK… Read more »

sabit salman
sabit salman
8 Aralık 2012 14:02

Mecbur olduğun için SGK’lıya gözlük yapıyorsun ! Gözlük reçetesi “gözlükçüyü satın alacak” değerden işlem görüyor piyasada! Hasta da , Kurum da biliyor bu durumu ve dibine kadar kullanıyor. Senin duruşun burada önem arz ediyor. Bakkalda 1 kutu kola 1 TL, sınıfına göre lokantada 4 – 15 TL arasında satılıyor. itiraz eden varmı? 1 bardak çayın maliyeti ne ki? Kaça içiyorsun en ucuz? 1.5 TL – ile 5 TL arası. Nedir bu kabullenmişlik? HİZMET ALIMI diyebilirmiyiz? Senin hizmet sınıfın sunumun ne? Bakkal/Büfe tarzındaysa itirazsız 1 TL’ye talim edeceksin kola satarken. Yok porselen tabak, beyaz örtü , kristal bardakta özel kıyafetli hizmetkarlarla… Read more »

ersin bikliç
ersin bikliç
7 Aralık 2012 22:52

Durmus Bey yazımdaki satır aralarına bakarsanız zaten konunun maas olmadığı açıktır. ben hakedecek olan için neyin bile helal olacagini belirttim. Ceza konusuna gelince bir BİR SGK anımı da ben paylaşıyım. Denetimden bir hafta önce hastam gözlüğü balık avı sırasında 50-60 metre derinliğe düşürüyor. Geliyor yeni gözlük yapıyoruz. Denetimde sistemdeki model no degişik olduğu için reçete bedelinin 10 kati ceza artı olarak 1.5 senelik gözlüklerde marka veya model silindiği için total 6.500 tl cezai işlem uygulanmıştır. Bu bedel kesinlikle mesul müdürümüze yansıtılmamış.tarafımızdan karşılanmıştır. Açık hesap ödeyen müşteriye neden fiş kesilemediğini açıklayamayan mesul müdürümüze bu işlemin cezai şartı 960 tl yansıtılmamıştır. Siz… Read more »

sinan
sinan
7 Aralık 2012 22:42

Ersin Bey, yazdıklarınız %100 doğru ama bu %100 doğru olanlar yaklaşık 15 yıldan beri dile getirilmekle beraber sonuç değişmiyor. O zaman başka bir bakış açısı ile sektörun sorununa bakmak gerekiyor. SGK kimseye sormadan, sorsa da değiştirmeden bir sözleşme hazırlıyor ve sözleşme için hiçbir gözlükçüye baskı yapmıyor. Bizler kendi isteğimizle sözleşme ve şartlarını kabul ederek, sözleşmeyi imzalıyoruz. Bu gerçeği kabullenmeliyiz. İkinci konu, işletme maliyetleri bunun karşılığında kurumdan alınan para dengesizliği..Bu da hem gerçek, hem de değişmeyecek bir gerçek.. Kurum uzman bir hekime muayene karşılığı 25 TL veriyor, bizlerde %30 katkı payı olarak 7,5 TL fark veriyoruz. 7,5 TL vermek istemeyen ya… Read more »

OPT. DURMUŞ ASMAHAN
OPT. DURMUŞ ASMAHAN
7 Aralık 2012 19:55

Ersin Bey yazınızla ilgili çoğu şeye en işten duygularımla katılıyorum. Ne yazık ki optisyenlerin maaşları ile yazdıklarınıza katılmıyorum. İlk önce bir meslekte çalışanların fiyatını arz talep belirler. Bunu tutup başka dallarla karşılaştırmamız çok yanlış olur. İkinci olarak ta optisyen (mesul müdür)ün görev yaptığı optik müesseselerde maliye hariç tüm sorumluluk optisyen e aittir. sgk sözleşme maddelerinde cezalarının ne kadar sert olduğunu hepimizde biliyoruz. en ufak bir yanlışta optisyen para ve yıllarca fesih yoluna kadar ceza alabilmektedir. Bu kadar sorumluluk yüklenmiş bir meslek insanının sorumluluk parasını almak ta ayrı bir haktır. Sizlere örnek olarak onlarca meslektaşımdan sadece birisinin başına geleni anlatmak istiyorum.… Read more »

Taylan Küçüker
Taylan Küçüker
7 Aralık 2012 19:17

Optik sektöründe kan kaybı devam ediyor
http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=548797

AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
7 Aralık 2012 17:19

Sn.Ersin Biliç Gözlükçülerin getirildiği en son nokta yı hesap kitap yaparak basitçe açıklayan mükemmel yazınız için hem teşekkür ediyorum; hemde sonsuz derecede tebrik ediyorum. TÜRKİYE ÇAPINDA ORTALAMA OLARAK GÖZLÜKÇÜ BAŞINA DÜŞEN REÇETE ADEDİ 100 TANEDİR.Çerçeve 35 T.L. CAM 10 T.L.Ödemesi 10 yıl önce bile yoktu.Sizin yukarıda kalem kalem açıkladığınız masraf kalemleri en asgari seviyede hesaplanmış değerlerdir.Buna rağmen piyasada gözlükçüler işine devam ediyor ise;enflasyon karşısında, hem sermaye kaybediyor hemde mal varlıkların satarak ayakta durma savaşı vermekte, veya borçlanarak faaliyetine devam etmektedirler.Yeni mezun optisyenlerin yatacak yer veya yemek bir yana istedikleri ücret Aslında geçim şartları için belki çok değil ama gözlükçüye mesül… Read more »

Murat Taştan
Murat Taştan
7 Aralık 2012 16:37

Ersin bey,

Yazmış olduğunuz yazıdan dolayı sizi tebrik ediyorum.Dogru bir konuya adım attınız.

Teşekkürler

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
7 Aralık 2012 20:41
Reply to  Murat Taştan

nesini tebrik ediyorsun murat bey türkiye optisyen çöplüğüne döner ve teşekkürler
dersin

Murat Taştan
Murat Taştan
8 Aralık 2012 18:42

Mustafa Bey,
Hak eden işini düzgün yapar.Hakkını kazanarak alır.Hak etmeyen çöplükte yaşar.
Yeri geldi mi sağlık mesleği diyorsunuz.işinize gelmedi mi istemiyoruz.

Rekabet olacak ki kalite artsın.

Hem ne kadar Optisyen Okadar çabuk kurumsal kimliğe kavuşacaktır bu sektör.

Bunu bilmenizi isterim…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV