a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bakanlık Raporu: 10 Çocuktan Birisinde Göz Kırma Kusuru Var

Göz hastalıkları uzmanları özellikle çocuklardaki göz problemlerinin erken tanısı büyük önem taşıdığını dile getiriyor. Sağlık Bakanlığı, çocuklarda göz kırma kusurlarını (miyop-hipermetrop-astigmat) tespit etmek amacıyla önemli bir çalışmaya imza attı. Başkent’te 9 ilçede yer alan 15’i devlet 3’ü özel olmak üzere 18 ilkokulda bin 513 çocuk üzerinde bir araştırma yürütüldü. İlkokul 1. Sınıf Öğrencilerinde Gözde Kırma […]

18 Mart 2014 - 17:26 'de eklendi ve 924 kez görüntülendi. A+A-

Bakanlık Raporu: 10 Çocuktan Birisinde Göz Kırma Kusuru Var

313Göz hastalıkları uzmanları özellikle çocuklardaki göz problemlerinin erken tanısı büyük önem taşıdığını dile getiriyor.

Sağlık Bakanlığı, çocuklarda göz kırma kusurlarını (miyop-hipermetrop-astigmat) tespit etmek amacıyla önemli bir çalışmaya imza attı. Başkent’te 9 ilçede yer alan 15’i devlet 3’ü özel olmak üzere 18 ilkokulda bin 513 çocuk üzerinde bir araştırma yürütüldü. İlkokul 1. Sınıf Öğrencilerinde Gözde Kırma Kusurları Sıklığının Tespit Edilmesi Araştırması’na göre göz muayenesi yapılan öğrencilerin yüzde 87,8’inde kırma kusuruna rastlanmazken, yüzde 12,2’sinde en az bir kırma kusuruna rastlandı. Araştırmada velilerin yüzde 77,7’si öğrenciyi okul öncesinde göz muayenesine götürdüğünü, yüzde 21,2’si göz muayenesi olmadığını, buna karşılık öğrencilerin son bir yılda görme bozukluğu nedeniyle muayene yapılma sıklığı yüzde 11,3 olduğu tespit edildi.

Hastanın uzak veya yakını göremediği gözlük takmasını gerektirdiği, miyop, hipermetrop, astigmat rahatsızlıklarına gözde kırma kusurları deniyor. Gözde kırma kusurlarının tespit edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü ‘Ankara’da İlkokul 1. Sınıf Öğrencilerinde Gözde Kırma Kusurları Sıklığının Tespit Edilmesi Araştırması’ başlıklı bir çalışma yaptı. Sağlık Araştırmaları Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Dilmen’in yönetici olarak görev yaptığı projede Araştırma ve Sağlık Sistemleri Daire Başkanı Uz. Dr. Banu Ayar koordinatör, Uz. Dr. Bekir Kaplan ile Esra Çiftçi proje yürütücüsü ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği’nden Uz. Dr. Tolga Biçer ve Uz. Dr. Mutlu Açar proje çalışanı olarak görev aldı.

Çalışmanın amacı, Ankara’da ilkokul birinci sınıf öğrencilerinde gözde kırma kusurları sıklığını tespit etmek ve kırma kusuru ile ilişkili olabilecek faktörleri saptamak olarak belirlendi. Kırma kusurlarının özellikle görmenin objektif olarak değerlendirmeye başlanabildiği 6 yaş grubunda saptanması, ileri yaşta tedavisi mümkün olmayan sıkıntıların azaltılmasında önemli bir adım olduğu vurgulandı.

5 ÇOCUKTAN 1’İ OKUL BAŞLAMADAN ÖNCE GÖZ MUAYENESİNE GÖTÜRÜLMÜYOR

Araştırma, 18 Eylül – 30 Kasım 2013 tarihleri arasında Ankara’da 9 ilçede yer alan 15’i devlet 3’ü özel olmak üzere 18 ilkokulda yapıldı.

Araştırmada göz muayeneleri Ekim ayında, yaklaşık 4 haftalık zaman dilimi içinde yürütüldü. Araştırma kapsamında örneklemde yer alan birinci sınıf öğrencilerine göz muayenesi yapıldı.

Analizler bin 513 öğrenci üzerinden yapıldı.

Öğrencilerin yüzde 51,3’ü erkek, yüzde 48,7’si kız.

Göz muayenesi yapılan öğrencilerin yüzde 87,8’inde kırma kusuruna rastlanmazken, yüzde 12,2’sinde en az bir kırma kusuruna rastlandı.

Araştırmada muayene edilen erkek çocukların yüzde 11,4’ünde , kız çocukların da yüzde 13’ünde kırma kusuru tespit edildi. Araştırmada muayene edilen çocukların kardeşlerinin yüzde 84,2’sinde kırma kusuru bulunmadı. Kırma kusuru bulunan (yüzde 15,8) kardeşlerin yüzde 42,3’ü miyop. Öğrencilerin annelerinin yüzde 26,7’si kendisinde kırma kusuru olduğunu, yüzde 16,7’si gözlük kullandığını belirtti. Öğrencilerin babalarının ise yüzde 23,4’ü kırma kendisinde kırma kusuru bulunduğunu ve yüzde 17,9’u gözlük kullandığını belirtti. Öğrencinin kardeşlerinden yüzde 84,2’sinin herhangi birinde kırma kusuru olmadığı, buna karşılık yüzde 15,8’inde ise bulunduğu dile getirdi. Velilerin yüzde 77,7’si öğrenciyi okul öncesinde göz muayenesine götürdüğünü, yüzde 21,2’si göz muayenesi olmadığını, buna karşılık öğrencilerin son bir yılda görme bozukluğu nedeniyle muayene yapılma sıklığı yüzde 11,3’tür. Öğrencilerden okul öncesi göz muayenesi olanlardan yüzde 9,8’inde kırma kusuru tespit edilmiş iken, olmayanlardan yüzde 20,6’sında kırma kusuru tespit edildi. Son bir yılda muayene olanların yüzde 33,4’ünde kırma kusuru tespit edilirken, yüzde 66,6’sında kırma kusuru tespit edilmedi. Son 1 yılda muayene olmayanlarınsa yüzde 9,6’sında kırma kusuru tespit edildi.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA YAPILAN GÖZ TARAMALARI EN ÖNEMLİ YÖNTEMLERDEN BİRİDİR

Araştırma ile ilgili önsöz kaleme alan Sağlık Araştırmaları Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Dilmen, Türkiye’ye ait okul çağı çocuklarında kırma kusuru sıklığı ile ilgili geniş tarama çalışmalarında görülen önemli eksikliklerin giderilmesini amaçlandıklarını söyledi. Görme bozukluklarının çocukluk çağında en sık rastlanan dördüncü sağlık problemi olduğunu belirten Dilmen, “Çocukluk çağında görmede herhangi bir nedenle azalma görme tembelliğine neden olur ve bu 8-9 yaşına kadar tedavi edilebilir. Tedavi edilmediği takdirde algıda azalma ile birlikte okul başarısında düşmeye neden olabilmektedir. Çocukların sağlık ve eğitim düzeylerinin düşük olması tüm toplumu ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini etkileyecektir. Görme bozukluğu olan bir çocuk nadiren gözünün yeterince görmediğinden yakınabilir.

Aile ise genellikle gözle görülebilen şaşılık veya gözde kayma gibi bir bozukluk olduğunda doktora başvururlar. Bu nedenle çocukluk çağında yapılan göz taramaları görme bozukluklarını ortaya çıkarmak ve ileri yaşlarda tedavisi mümkün olmayan görme tembelliği sıklığını azaltmak için kullanılan en önemli yöntemlerden biridir.” diye konuştu. Dilmen, bu araştırma ile ülkemizde bu konuda kısmı bir boşluk doldurulurken 6 yaş gurubu çocuklara ait görme kusurlarının ortaya konması açısından önem arz ettiğini belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or’un kazananlar...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Eylül 2022'de fuar merkezinde açıklanan on tasarım ve inovasyon kategorisinin...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık!...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir kara deliktir. Ben bu mesajı çoktan aldım ama yine oğluma ve hanıma laf an...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Magazin HABERLERİ
Web TV