a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bakanlık açıkladı ama değişen bir şey yok.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada halkın bilgilendirilmesinde dikkat çekici yöntemler kullanılarak gerçek ve doğru bilgilendirme yerine yanıltıcı yanlış yönlendirici bilgilendirme yapılabildiği hatırlatıldı. ANKARA-Toplumun sağlıkla ilgili konularda doğru bilgilendirilmesi ve halkın sağlığının korunması için kitle iletişim araçları olan yazılı ve görsel medya ile internet medyacılığına önemli görevler düştüğü belirtilen açıklamada haberde dikkat edilmesi gereken konular madde madde […]

28 Mayıs 2013 - 19:08 'de eklendi ve 1268 kez görüntülendi. A+A-

Bakanlık açıkladı ama değişen bir şey yok.

sb

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada halkın bilgilendirilmesinde dikkat çekici yöntemler kullanılarak gerçek ve doğru bilgilendirme yerine yanıltıcı yanlış yönlendirici bilgilendirme yapılabildiği hatırlatıldı.

ANKARA-Toplumun sağlıkla ilgili konularda doğru bilgilendirilmesi ve halkın sağlığının korunması için kitle iletişim araçları olan yazılı ve görsel medya ile internet medyacılığına önemli görevler düştüğü belirtilen açıklamada haberde dikkat edilmesi gereken konular madde madde sıralandı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada bilgilendirme ve tanıtımın sınırlarının ve mevzuata aykırı olan uygulamalar tekrar hatırlatıldı.

1. Sağlık hizmetlerine yönelik yapılan bilgilendirme ve tanıtımlarda; sağlık hizmet sunucusu kişi ve kuruluşun adı, hizmet verdiği uzmanlık dalı ve iletişim bilgileri verilebilir.

2. Ancak medya kuruluşlarında bu bilgilendirme dışında herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşunu övücü, öne çıkarıcı bilgilendirme ve tanıtım yapılamaz.

3. Medya kuruluşlarından herhangi bir hastalık konusunda toplumu bilgilendirici açıklamalarda yetkili sağlık meslek mensubu tarafından adı ve uzmanlık alanı belirtilerek yapılabilir. Doğrudan veya dolaylı olarak sağlık kurum ve kuruluşlarına yönlendirecek şekilde bilgilendirme ve tanıtım yapılamaz,

4. Medya kuruluşlarınca hazırlanan programlarda; doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış ve yerleşik tıbbi metot haline gelmemiş uygulamalara ilişkin bilgilendirme ve tanıtım yapılamaz.

Bilgilendirme ve tanıtımlarda tıbbi deontoloji ve meslekî etik kurallarına aykırı ifadelere yer verilemez.
İnsanları yanıltan, yanlış yönlendiren, bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar eden bilgilendirme ve tanıtımlar yapılamaz.
Sağlık kurum ve kuruluşlarının, hasta tedavi ettiği uzmanlık dallarından başka hastaları kabul ve tedavi ettiği intibaını uyandıran bilgilendirme ve tanıtım yapılamaz.
Sağlık kurum ve kuruluşları tabelaları ile basılı ve elektronik ortam materyallerinde Bakanlıkça izin verilen dışında başka bir isim ve logo kullanamazlar.
Bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri kapsamında, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış ve yerleşik tıbbi metot haline gelmemiş uygulamalar hakkında açıklamalara yer verilemez.
Hasta haklarını ihlal eden açıklamalara, hastanın izni olsa dahi diğer hastaları kendine veya belirli bir sağlık kuruluşuna yönlendirecek ifadelere ve tanıtımlara yer verilemez.
Hekim veya hekim olmayan kişiler tarafından faydaları klinik çalışmalarla kanıtlanmamış metotlarla hastalıkları tedavi ettiği veya yardımcı olduğu şeklinde açıklama ve tanıtımlarda bulunulamaz.
Bilgilendirme ve tanıtımlarda hastaları açık veya örtülü bir şekilde belirli bir sağlık kurum veya kuruluşlarına yönlendiren ifadelere yer verilemez.
Yazılı, görsel ve internet medya araçlarıyla belirli bir sağlık kuruluşuna ve/veya hekime toplumu yönlendirici mahiyette haber, tanıtım ve ilan yapılamaz.
Sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık meslek mensuplarınca yapılan bilgilendirme ve tanıtımlarda ticari amaca yönelik ifade ve açıklamalara yer verilemez.
Tıbbi yardım hizmetleri, Check-up, tele sağlık yardımı, sağlık taraması gibi sebeplerle herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşuna yönlendirici şekilde bilgilendirme ve tanıtım yapılamaz.

Ayrıca,

1.İnsanların güvenini, bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar eden “ilk”, “tek”, “deneyimli”,“üstün teknolojik yatırım”, “farklı bir anlayışla”,“güçlü ve uzman kadro”, “sağlıkta kalite”, “ daha az komplikasyon, daha çok hasta konforu, daha erken taburcu olma imkanı”, “ fark edilen güzelliğin fark yaratan adresi”, “bu hastalıkta uygulanması gereken en uygun metot”, “herkes en az bir defa yaptırmalı”, “çok kısa sürede ağrısız acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz”, “Bembeyaz bir gülümseme için 24’e kadar açığız”, “Bıçaksız lazer teknolojisi ile gözlerde HD kalitesi”, “….. dönemde bu tetkik yapılmazsa …. hastalık engellenemez”, “önceden tedbirinizi alın”, “bu cihazla hiç bir şey saklanmaz”,“el bileğinden kalbe giden yol Radikal anjiyografi yöntemi ”, “ en son teknolojik cihaz” gibi hizmet veya kuruluşun, diğer hizmet veya kuruluşlardan farklı olduğunu ifade eden, talep oluşturan ve sunulan sağlık hizmetine ticari yön veren ifadeler,

2.Kişilerin bilgi ve rızaları olmaksızın şahsi telefonlarının rastgele aranması, mektup, kısa mesaj ve elektronik posta gönderilmesi,
3. Ücretsiz muayene, herkese ücretsiz servis, ücretsiz check up, ücretsiz sağlık taraması kampanyaları düzenleme, çekiliş ya da hediye şeklinde aynı hizmetleri pazarlama faaliyetleri ve bu faaliyetleri duyurmaya yönelik reklam ve ilanlar,

4. Ticari kuruluşlarla sözleşmeli olarak yürütülen özendirme ve bu yolla kişileri kendi sağlık kuruluşuna yönlendirme faaliyetleri ve bunlara yönelik tanıtımlar mevzuata uygun değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV