OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ahlaka Övgü

İyi insan olmak başkaları ile ilgili bir şey değildir, bizim kendimizle ilgili bir şeydir, kimse yokken de insanız, bu yüzden önemlidir.

23 Mayıs 2019 - 1:31 'de eklendi ve 3018 kez görüntülendi. A+A-

Ahlaka Övgü

Bilgisayarımdaki yazılarım dosyasına bakıyorum, toplam 838 tane yazı duruyor, neredeyse yarısında öyle veya böyle, doğrudan veya dolaylı ucundan bir ahlaka dokunuşum olmuştur, niye?

Sabahtan beri düşünüyorum ne yazsam ne yazmasam, başıma ağrılar girdi. Daha dün bir okulda hem çocuklara hem velilere konuşma yaptım, iki gün sonra yine başka bir okulda çocuklara ve velilere konuşma yapacağım, her çocuğa her veliye usanmadan çekinmeden tek tek acıkıyorum:

“İyi insan olmak başkaları ile ilgili bir şey değildir, bizim kendimizle ilgili bir şeydir, kimse yokken de insanız, bu yüzden önemlidir. Peki, bizi ne iyi insan yapar, tabi ki yapmayacağım şeyler, neler gibi? Ben kimsenin canını yakmam, ben kimsenin canını sıkmam, ben kimseyi üzmem, ben rüşvet vermem, ben rüşvet almam, ben kopya çekmem, ben başkasının emeğini çalmam, ben hak etmediğimi kabul etmem…” niye? Çünkü kötü olmak kolaydır da ondan, iyi olmak her zaman zordur, çünkü “çaba” ister, “hayır demek” ister, “Egonu yenmek” ister, ister de ister.

Şimdi bir durum tespiti yapalım, gazeteci işsiz kalmasın diye uyduruk haber yayıyor, tahrif yapıyor. Hukukçu hukuk ihlallerini göz göre göre görmezden geliyor, niye? TV de bölüm başına bilmem kaç para kazanacak diye. İş adamı ormanı yakıp inşaat yapıyor, sırf çıkar için, akademisyeni, bilimsel argümanlardan yoksun şovlara çıkıp toplumu oyalıyor niye, çıkar için, para için, şan şöhret için.

Başkası rüşvet alınca kötü kendisi alınca komisyon oluyor. Başkası eşini aldatınca ahlaksız kendisi aldatınca kaçamak oluyor. Başkası tarihi geçmiş mal satınca hilekâr kendisi satınca “bişey olmazzz” diyor. Başkası birden bire zengin olunca haram kendisi kazanınca helal para oluyor…

Dikkat edin, hatayı fark ettiniz mi?

Hatayı anlatayım; siz Ankara’dan bir ton balığı konservesi alıyorsunuz bozuk çıkıyor, aynı ton markasını İzmir’den alıyorsunuz yine bozuk çıkıyor, gidip Adana’dan alıyorsunuz yine bozuk çıkıyor… Siz tek tek konserveleri toplar mısınız yoksa konserve fabrikasına mı gidersiniz? Tekrar ediyorum hangisini yaparsınız? Biz tek tek konserveleri tartışıyoruz….yahu kardeşim…kendine gel…fabrika bozuk fabrika, hepsi bozuk çıkıyor…bataklığı kurutmadan sinekleri avlamanın bir anlamı var mı?

Ben meslektaşlarıma defalarca dedim ki eczacılık sorunları olmaz eczacılar sorunları olur… Çünkü eczacılığı uygulayan “insanlardır”, ilaç kutusundaki sorundan insan sorumludur, ya üreten ya taşıyan yada satan, sonuçta onu yapan “insandır.”
Biz insanları tanımlarken şöyle sıfatlar takıyoruz “…. mesleğin ideali, İmparator, kral, kahraman, lider, uzman, profesyonel, vs…” peki bu kişi ne kadar insan, yani meslek sahibi olmadan önce ve sonra nasıl bir “insan”? çünkü meslek sonuçta bir üniforma, onu taşıyacak gövde kişinin kendisi…Hiç ama hiç oralı değiliz, kimse diplomadan önce “yahu bu kişini ahlaki değerleri nelerdir?” Diye sormuyor. Hiçbir firma da sormuyor hiçbir öz geçmişte de yazmıyor…Niye? Çünkü “(güya) biz doğuştan ahlaklıyız” da ondan…

Bir eczacı arkadaşım vardı, çok ihtiraslı, çok para kazanıyordu ve çok yatırım yapıyordu, gösterişe de düşkündü. Amacına ulaşmak için her yol mubahtı ( makyavelisti)… Yıllar sonra çok büyük çöküşler ve iflaslar yaşadı, diploması delindi, ailesi dağıldı ve tükendi… Son görüşmemizde ona bir soru sordum “ ..Kendine bir öz eleştiri yapar mısın?” düşündü düşündü ve dedi ki “ kötü insanlar ile arkadaşlık yaptım..” ancak ben şu cevabı bekliyordum “ ahlâksız olduğum için bunlar yaşadım”.. büyük bir hayal kırıklığı yaşadım, anladım ki biz çocuklarımız “ ahlak öğrenilmesi gereken zorunlu değerler manzumesidir” ilkesini vermemişiz, vermiyoruz ve vermekte istemiyoruz, çünkü bizde herkes yeterince ahlaklı!

Japon halat kopunca intihar ediyor ya boşuna imiş, Alman hızlı tren hattı için sinyalizasyon sistemini zorunlu satıyorsa boşunaymış… Onların pasaportları en sayın pasaportlar olması onların zenginliğinden geliyormuş meğer! Bizim de çok paramız olursa çok saygın olacakmışız!

Dağları yardık, ormanları biçtik, hayvanların bacaklarını kollarını biçtik, her tarafı çöpe çevirdik, ne canlı varsa canını yaktık, her tarafı betona çevirdik, niye kalkınacağız diye! Önce insan kalitesini kalkındır sonra o diğer her şeyi kalkındırır.

Sabah akşam sosyal medyada hayvan resimler paylaşmanın hayvan severlik sandık, hayatında bir kere yaralı bir hayvanı veterinere götürmemiş, aç susuz bir hayvanı beslememiş, sırf “beğenir-tıklamakla” hayvan sever olmak isteyenler, demokrasi için hiç mücadele vermemiş ama oturduğu yerden slogan atanlar, hazlarına ihtiraslarına hayvani dürtülerine kenet vur(a)mamış ama namus sloganları atanlar… Hakikate uymak yerine hakikati kendilerine uyduranlardır… Havanda…su dövenlerdir.

Çocuklar anne babaların dediklerini değil yaptıklarını yapar, bu yüzden ahlaksız bir toplum ahlaklı çocuklar yetiştirmez. Bu yazıyı okuyan okutan herkesi içten ve samimi olarak bir kez olsun bile ahlak konusunda kendisini özeleştiriye tabi tutmaya davet ediyorum, çünkü ben bunu her gün yapıyorum ve biliyorum ki “ahlaklı olmak diploma almaya benzemez her gün her an çaba isteyen bir uğraştır”.

Ahlakın olmadığı yerde hukuk olmaz çünkü hukuk ahlakın çocuğudur. Hukukun olmadığı yerde ne yaparsanız yapın ne kazanırsanız kazanın, istediğiniz kadar bilge olun istediğiniz kadar zengin, o hukuksuzluk daha fazlasını size ödettirecektir.

“Cehalet gelirken bedava gelir, giderken her şeyi götürür” ve ilk cehalet, ahlaka gereksinim duymamaktır.

Esen kalın.

 

Dr. Anooshirvan Miandji
Bilim Tarihi ve Felsefesi Doktoru

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başl...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşuna dair mazbatalar, birlik yönetimince bölgelerde kurulacak Oda temsilciler...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat herkesi duygula...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan'ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi d...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğüt!

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla yanmayın. Hep ileriye, geleceğe bakın. Küçük şeylerden de zevk alın....

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruşturma açılan birliklere kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgis...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odal...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşu...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat ...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğ...

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla ya...

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturm...

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruş...

‘Opti’ 2020 için hazırlanıyor! ‘Opti’ 2020 i...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Tarihsel süreç içerisinde gözlüğün gelişimi Tarihsel süreç içerisinde...

Kullanma oranının yüksekliği, toplumun gelişmişlik düzeyinin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Özgür Köşe
SGK İstanbul adres değişikliği

Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Cibali Merkez Müdürlüğü 'nün adresi değişmiştir.

Kapat