a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yapılan denetimlerde en dürüstü gözlükçüler çıktı

Sağlık hizmeti sunucuları(hastane tedavi ,eczane ilaç gözlük) içinde yapılan denetimde en dürüstü gözlükçüler çıktı . Sgk başkanı Fatih Acar, sgk’ nın hizmet aldığı sağlık kuruluşlarından 993′ ü üzerinde yaptıkları incelemelerin sonucunda 237 sağlık hizmet sunucusunun sözleşmesini feshedilmesini önerdiklerini bildirdi. acar, söz konusu inceleme yaptıkları 993 kuruluşun 153’ünün özel hastane, 706’sının eczane, 25’inin optik, 52’sının tıbbı malzeme firması ve 57’sının de diğer sağlık tesisi olduğu bilgisini verdi. […]

07 Aralık 2012 - 18:59 'de eklendi ve 1561 kez görüntülendi. A+A-

Yapılan denetimlerde en dürüstü gözlükçüler çıktı

Sağlık hizmeti sunucuları(hastane tedavi ,eczane ilaç gözlük) içinde yapılan denetimde en dürüstü gözlükçüler çıktı .

Sgk başkanı Fatih Acar, sgk’ nın hizmet aldığı sağlık kuruluşlarından 993′ ü üzerinde yaptıkları incelemelerin sonucunda 237 sağlık hizmet sunucusunun sözleşmesini feshedilmesini önerdiklerini bildirdi. acar, söz konusu inceleme yaptıkları 993 kuruluşun 153’ünün özel hastane, 706’sının eczane, 25’inin optik, 52’sının tıbbı malzeme firması ve 57’sının de diğer sağlık tesisi olduğu bilgisini verdi.

86 bın kışıye “ne tedavısı gördünüz” mektubu

Her bir muayene ve tedavi için ortalama 72 lira harcayan SGK, yıllık sağlık harcaması 10 bin lirayı aşan 86 bin 660 sigortalı tespit etti.
SGK, sigortalılara mektup yazıp ayrıntılı bilgi istedi.
.
Sağlıkta yersiz ve usulsüz harcamaların önünü kesmek için bir dizi önlem alan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yıllık sağlık harcaması 10 bin liranın üzerine çıkan sigortalıları araştırdı. Ortaya çarpıcı veriler çıktı.
.
SGK’ nın tespitlerine göre, kamu ve özel hastaneler 86 bin 660 hastaya yıllık kişi başı 10 bin liranın üzerinde muayene ya da tedavi harcaması yaptı. Oysa bir sigortalının SGK’ ya yıllık ortalama sağlık masrafı 297 lira civarında. SGK, olağanüstü harcamaları aydınlatmak için 86 bini aşkın sigortalıya tek tek mektup gönderdi.
.
KİŞİ BAŞI HARCAMA DÜŞTÜ
.
SGK’nın hesaplamalarına göre, sigortalılar bu yılın ilk 8 ayında 262,5 milyon kez hastaneye gitti. Sigortalılar için yapılan muayene ve tedaviler için SGK’ nın kasasından 19 milyar TL sağlık harcaması çıktı. Sigortalı sayısı 63 milyon 800 bin. Dolayısıyla her bir sigortalı hastaneye ortalama 4,1 kez giderken sigortalı başına sağlık maliyeti 297 lira oldu. Geçen yılın tamamında sigortalı başına ortalama maliyet ise 337,4 TL civarındaydı.
.
4,5 MİLYON HASTANIN PARASI
.
Bu verilerden hareket eden SGK, kayıtlarda özel ve kamu hastanelerine çok sık gittiği görünen ya da sağlık harcaması 10 bin lirayı aşan hastalar üzerinden denetim başlattı. Araştırma sonucunda 86 bin 660 sigortalı tespit edildi. Bu kişiler için yapılan toplam sağlık harcamasının 1-1,5 milyar liranın üzerinde olduğu tahmin ediliyor. SGK geçen yılın tamamında 64 milyon sigortalı için toplam 21,9 milyar lira sağlık harcaması yapmıştı. Hesaplamalar, 86 bin 660 sigortalı için harcanan paranın yaklaşık 4,5 milyon sigortalı için yapılan sağlık harcamasına eşit olduğunu ortaya koydu.
.
ÇAPRAZ DENETİM YAPILDI
.
SGK, söz konusu yüksek sağlık gideri yapılan 86 bin 660 sigortalının tamamına mektup göndererek, çapraz denetim uyguladı. Mektupta kamu, üniversite ve özel hastanelerde yapılan muayene ve tedaviler tarihleriyle birlikte sigortalılara bildirilirken, bu muayene ve tedavilerin gerçekten kendilerine uygulanıp uygulanmadığı soruldu. Mektupta diğer tahlil, MR, film gibi sağlık amaçlı harcama kalemlerine ilişkin de sigortalılardan teyit istendi. SGK ayrıca, bu hastaların tedavi aldığı 2 bin 33 özel hastane ile 79 üniversite hastanesine de mektup göndererek yasa ve tebliğlere uygun hareket etmeleri konusunda uyardı.
.
GERÇEK DIŞI ÇIKARSA FATURA HASTANEYE
.
Gönderdiği mektuplara sigortalılardan yanıt bekleyen SGK, gelen bilgiler üzerinden kapsamlı bir çalışma yürütecek. Sigortalılardan gelecek, “O hastaneye hiç gitmedim!”. “Hastaneye sadece bir kez gittim, ancak listede yer alan tedavileri almadım”, “Muayene oldum ama MR çektirmedim!” gibi cevaplar SGK için yeni bir denetimin başlangıcı olacak. SGK yetkilileri, 10 bin lira ve üzerinde tedavi masrafı çıkmasının bazı hastalar için normal olduğunu belirtirlerken, bunlar arasında kötü niyetli girişimlere de rastlanmasını beklediklerini söylediler.
237 hastane tespit edildi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı artırıyor!

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kullanmanın geliri artırdığı ortaya çıktı. ...

Belediyeden Ücretsiz Gözlük Tamir Hizmeti Belediyeden Ücretsiz Gözlük Tamir Hizmet...

Uçhisar Belediyesi, vatandaşlara yönelik yeni bir hizmeti hayata geçiriyor....

Zenith markası kimde kalacak? Zenith markası kimde kalacak?

Anılan hükümsüzlük kararının kesinleşmesini takiben ceza dosyası ile ilgili de tarafımızdan Siz ilgililere ayrıca bilgilendirme yapılac...

Arıkan Grup, 8 ilde bölgesel toplantı yaptı Arıkan Grup, 8 ilde bölgesel toplantı ya...

ARIKAN GROUP, İLK ÇEYREKTE ARKA ARKAYA 8 İLDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BÖLGESEL TOPLANTILARDA GÖZLÜK SEKTÖRÜNDEKİ İDDİASINI ORTAYA KOYDU....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
nahit pazarbaşı
nahit pazarbaşı
10 Aralık 2012 12:43

Hani biz optikçilere sahtekar gözü ile bakıyorlardı…!!! Nerde o sahtekarlar Sayın SGK yetkilileri..????? Bizim camiamız Allaha çok şükür diğerlerine göre temizdir,, TEMİİİZ…!!!

sinan
sinan
7 Aralık 2012 21:39

haberi doğru okuyalım, SGK 993 adet inceleme yapıyor. Bu incelemenin 25 adedi gözlükçü. Sözleşmesinin fesih edilmesini önerdikleri 237 sağlık sunucusundan kaç adedidinin gözlükçü olduğu yazmıyor.. Belki de hiç yok. Bu haberden hareketle YAZININ BAŞLIĞI YANLIŞTIR. İnşallah yapılan 25 adet gözlükçü denetiminde hiç bir vukuat çıkmamıştır.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV