a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Üzerimizdeki Kambur..

Geçen hafta yolum Ankara’ya düştü, eee oraya gidince Hacı Bayrama Veli Hazretlerini ziyaret etmeden olmaz dedim. Ziyaretimizi yaptık yanımdaki arkadaşla, dönerken bir vatandaşımız işportada göz muayenesi oluyordu. İşportacı eski bir gazeteyi göstererek şu yazıyı okuyabiliyor musun diye sormaktaydı. Yanımdaki arkadaşa bakarak görüyor musun hizmeti, eğitime gerek yok hem doktor hemde optisyen ve gözlükçü ,sende çocuğunu […]

04 Ekim 2013 - 15:14 'de eklendi ve 1187 kez görüntülendi. A+A-

Üzerimizdeki Kambur..

555Geçen hafta yolum Ankara’ya düştü, eee oraya gidince Hacı Bayrama Veli Hazretlerini ziyaret etmeden olmaz dedim.

Ziyaretimizi yaptık yanımdaki arkadaşla, dönerken bir vatandaşımız işportada göz muayenesi oluyordu. İşportacı eski bir gazeteyi göstererek şu yazıyı okuyabiliyor musun diye sormaktaydı.

Yanımdaki arkadaşa bakarak görüyor musun hizmeti, eğitime gerek yok hem doktor hemde optisyen ve gözlükçü ,sende çocuğunu okutmak için paralar döküyorsun bir meslek sahibi olsun diye. Bu kişiye ne ceza var ne bir yaptırım. Benim, senin gördüğünü Ankara da tüm bürokratlarda görüyor. Sanki milletin kastı garezi bize…..

Sana sadece üzerimizdeki kamburdan bir örnek vereyim. Bu adam gözlüğü sattı bir belge verdi mi yok, giyim mağazalarında gözlük satıyorlar orada veriyorlar mı yok, ama ben garanti belgesi diye bir belge vermek zorundayım, hele bir verme anandan emdiğim sütü burnundan getirirler.

Anlatmaya devam ettim;

Garanti Belgesi Uygulama Yönetmeliğinin 2003 yılında yürürlüğe girmesiyle sektörümüz üzerine bir yük getirdi. 2011 yılında bazı maddelerinde revizyon yapılan bu yönetmeliğin 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanun gereğince zorunlu olarak garanti belgeli satılması gerektiği ifade edilmekte.

Sayın meslektaşlarımız ve sektör temsilcileri ilgili yönetmelikteki ekli listeyi incelerlerse listede yer alan tüm ürünler servis hizmeti verilmesi gereken ürünler olduğunu görecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu optik sözleşmelerinde bile yer aldıran, sektörümüze bir yıl öncesine kadar cezaların kesilmesine neden olan bu belgenin sektörel bir faydası olmadığı artık herkes tarafından bilinmekte.

Neden diyeceksin şimdi; birçok ithalat veya yerli firma kapandı veya el değiştirdi. Kapanan veya el değiştiren firmaların ürünleri piyasada dolaşımı mevcut, bizler kiminle muhatap olacağımız bilmemekteyiz.

Sayın sektör temsilcileri şöyle diyeyim bu uygulama için çaba harcayan kişilere seslenmek istiyorum. Hangi düşünceyle bu uygulama için enerjilerini sarf ettiler bilmiyorum, ama bizi müşteri ile karşı karşıya getiren bürokrasiyle uğraşmaktan bid’at düşüren garanti belgelerin uygulama şeklini değiştirilmesi için bir çalışma yapmayı düşünmeleri gerekiyor artık.

Bu belgenin yerine gözlüğün kullanma kılavuzu oluşturulabilinir. Çerçeveyi zemin üzerine nasıl koyulması gerektiğini, camların özelliklerine göre temizlikleri nasıl yapılması gerektiği anlatıla bilinir.

Müşterinin kendisi veya bir yakını tarafından çerçeveye zarar vermesinden sonra gelip ee bu garanti kapsamında değiştir. Değiştir de garanti belgesi nerede diye soruyorsun yok ben bunu senden aldım.

Vatandaş daha bu belgenin saklanması gerektiğini bile bilmiyor. sıkıntıyı optikçi çeksin. Her akşam beddua ediyorum bu uygulamaları getirenlere, ha onlarda pişmanlar bu yaptıklarını kaldırmak için çaba harcasalar tükürdüklerini yalamış olacaklar.

Senin anlayacağın şimdi burada geldik işlerimiz düzene girsin diye Mevla’ya dua ediyoruz.

İşte sana mesleğim üzerindeki bir kamburu anlattım. Bunun gibi daha bir çok kambur var, Bizim mesleği herkes sahipleniyor gözüküyor da ama derdimizi kimse çözmüyor veya çözmek istemiyor, gerisini sen düşün artık, diyorum.

Bana, sizin meslek adama kitap yazdırır diyor… Dostça ayrılıyoruz, tüm meslektaşlara sektördeki yöneticilere saygı ve sevgilerimi sunarım…

 

METİN KÜÇÜKVAROL

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV