Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

UV korumalı kontak lensleri kullanmaktan kaçının!

Bir süredir UV-engelleyici kontakt lensler sunuluyor. Ancak, bu lenslerin göz hücrelerini güneşe maruz kalmaktan ne kadar iyi korudukları araştırılmamıştır.

09 Ekim 2019 - 0:13 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi. A+A-

UV korumalı kontak lensleri kullanmaktan kaçının!

OptisyeninSesi Dış Haberler-(Berlin) – Güneş ışığının yoğun ultraviyole ışınımı, gözdeki konjonktiva ve korneaya zarar verebilir. Şimdi araştırmacılar, dahili UV korumalı kontakt lenslerin bu hasarı önleyip önleyemeyeceğini test ediyor. Kontakt lensler, örneğin bir asit yanmasından sonra korneasına hassas kök hücreleri nakledilen hastalar için yararlı olacaktır.

Ancak ayrıca düzenli olarak yüksek UV radyasyonuna maruz kalan işçiler de kontakt lenslerden faydalanabilir. İlk test sonuçları başarısız olduğu Eylül ayında düzenlenen DOG (Alman Oftalmoloji Derneği) Kongresinde uzmanlar tarafından açıklandı.

Güneş kremi insan cildini UV ışınlarından koruyabilir. İnsan gözünün kapsamlı bir şekilde korunması ise daha zordur.

Örneğin güneş gözlükleri, başıboş ışığın içeri girmesine izin veriyor. Şimdi bir süredir UV-engelleyici kontakt lensler sunuluyor. Ancak, bu lenslerin göz hücrelerini güneşe maruz kalmaktan ne kadar iyi korudukları araştırılmamıştır.

Prof. Dr. Med. Claus Cursiefen, Alman Oftalmoloji Derneği (DOG) Başkanı ve Köln Üniversitesi Oftalmoloji Merkezi Müdürü “Kontakt lenslerin kök hücrelerin insan korneasından fotodamalarını önleyip önlemediğini laboratuvar testlerinde test ettik” diyor.

Limbal kök hücreler (LSC) sağlıklı görme için çok önemlidir. Hücreler boynuz ve konjonktiva arasındaki sınırda oturur ve korneayı sıfırdan birkaç haftada bir yenilemek için diğer şeylerin yanı sıra hizmet eder. Bu hücreler olmadan, kornea bulanıklaşır ve böylece görme kısıtlanır. UV ışığı, aynı zamanda hastalık, yanıklar veya kimyasal yaralanma bu kök hücrelere zarar verebilir ve körlüğe neden olabilir. Cursiefen, “Bununla birlikte, şimdi limbal kök hücrelerini nakledebilmenin ve oküler yüzeyi restore etmenin birkaç yolu var” diyor. Ancak, nakil sonrasında bu kök hücreler UV ışınlarına karşı çok hassastır.

Kontakt lenslerle umut verici ilk testler
Köln merkezli oftalmologlar, özenle nakledilmiş kök hücrelerden gelen hasarı önlemek ve hastaların görüşlerini korumak için piyasada bulunan kontakt lensleri yerleşik bir UV filtresi ile test etti. Cursiefen, “Laboratuvarda UV ışığı ile ışınlanan insan limbal kök hücreleri üzerinde deneyler yaptık,” diyor. Işınlama UV koruması olmadan gerçekleşti. Sonuç: “Dahili filtreli kontakt lensler UV hasarını neredeyse tamamen önleyebildi, olumsuz etkiler eksikti” diyor DOG Başkanı Cursiefen. UV koruması olmadan limbal kök hücrelerinde belirgin hasar meydana geldi.

Cursiefen, “Laboratuvardaki insan deneyinin sonuçları açıktı” diyor. Şimdi Köln bilim adamları klinik bir çalışma hazırlıyor: Limbal kök hücre nakli yapılan hastalar ameliyattan sonra UV korumalı kontakt lens kullanmalılar.

Cursiefen, “Kontakt lenslerdeki UV filtresi bu hastalar için işe yararsa, lensler gün ışığında çok fazla zaman geçiren insanlar için de bir seçenek olabilir” diyor.

Yoğun UV radyasyonu sadece bağ ve korneaya zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda yaşa bağlı maküler dejenerasyonu, kataraktı ve göz tümörlerini de teşvik eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Mustang!

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenilir ve en çok tercih edilen erkek gözlük markaları arasında en üst sırada yer...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor....

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl yapılacak YKS’den itibaren uygulanmak üzere üniversitelerin bazı bölümlerine ...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara devam!

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail Bozkurt, OptisyeninSesi haber aracılığıyla X. Bölge de bulunan tüm meslektaş...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Musta...

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenili...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl ya...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara dev...

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail B...

Barış pınarı harekatını destekliyoruz Barış pınarı harekatını d...

Ülkemizin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı Türkiye Cum...

Aydın odası başkanından SGK müdürüne ziyaret! Aydın odası başkanından S...

SGK Aydın İl Müdürü Zeynep YILMAZ ve Aydın İl Sağlık Müdürü ...

Birlik ve Beraberliğimizi Pekiştirmeliyiz! Birlik ve Beraberliğimizi...

Parçalanmanın en kolay yolu meslekte birlik beraberliği yok ...

Denetçi Optisyen-Gözlükçü Müracaatları  Denetçi Optisyen-Gözlükçü...

Optisyen / Gözlükçü unvanına sahip gerçek kişilerin Mesleki ...

Geleceğinize sahip çıkın! Geleceğinize sahip çıkın!...

Bütün amaç oda birlik sürecinin inşasına nasıl zarar verir a...

İl Sağlık Müdürlükleri Oda Kayıt İşlemleri Hakkında Bilgilendirdi İl Sağlık Müdürlükleri Od...

Verilen tarihe kadar (29/Kasım/2019) meslek odalarımıza kayı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sağlık
Toplantımıza Davetlisiniz

11 Ekim 2019 Cuma akşamı saat 20:30 – 23:00 arası Bahçelievler Piramit Davet Salonunda yemekli bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Kapat