a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Uğur Optik üretim sonrası ihracat atağına kalkıyor

Optik mağazalarının ihtiyacını giderecek makine ve malzeme satışını gerçekleştiren Uğur Optik Makine, şimdiye kadar ithal edilen makinenin üretimine başladı. Özlem CİHAN ANTALYA – Optik mağazalarının ihtiyacını giderecek makine ve malzeme satışını gerçekleştiren Uğur Optik Makine, şimdiye kadar ithal edilen makinenin üretimine başladı. Firma, Centervision ismini verdiği bu ürünle ithalata dur derken, ihracat için de atağa […]

04 Ağustos 2012 - 13:56 'de eklendi ve 1608 kez görüntülendi. A+A-

Uğur Optik üretim sonrası ihracat atağına kalkıyor

Optik mağazalarının ihtiyacını giderecek makine ve malzeme satışını gerçekleştiren Uğur Optik Makine, şimdiye kadar ithal edilen makinenin üretimine başladı.

Özlem CİHAN

ANTALYA – Optik mağazalarının ihtiyacını giderecek makine ve malzeme satışını gerçekleştiren Uğur Optik Makine, şimdiye kadar ithal edilen makinenin üretimine başladı. Firma, Centervision ismini verdiği bu ürünle ithalata dur derken, ihracat için de atağa geçti.

‘Centervision’ markasıyla ürettikleri optik makinesi için 2 yıl Ar-Ge çalışması yapan Uğur Optik Makine, sektörde yerli üretimi artırmak adına Ar-Ge çalışmalarına ara vermeden devam edecek. 1991 yılında optik sektöründe perakende satış konusunda faaliyete başlayan Uğur Optik Makine, 2005 yılından itibaren de optik mağazalarının ihtiyacını giderecek makine ve malzeme satışını gerçekleştiriyor.

Firma, Ar-Ge çalışmaları ile ithal ettikleri makineleri kendisi üreterek önemli bir projeye imza atmış bulunuyor.

Muğla Üniversitesi’nde optisyenlik eğitimi alan Uğur Optik Makine Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Turgut, bu projede bilgi akışını kendisinin sağladığını yine Muğla Üniversitesi’nin desteğini aldıklarını ve projede teknisyen ve yazılımcıların çalıştığını belirtti. Turgut, “Bu proje için TUBİTAK’tan destek aldık.

Fakat projenin başında maliyetleri doğru öngörmediğimizden TUBİTAK’ın desteği çok cılız kaldı. Başlangıçta üretmeyi planladığımız makinenin çok ilerisine geçtik. Bu sebeple projeyi büyük oranda kendi öz kaynaklarımızla finanse ettik” şeklinde konuştu.

 

2 milyon TL’lik yatırımla projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Turgut, “Dünyada bu makineler başka firmalar tarafından da üretilmekte. Ancak Centervision’ın diğer üretimlerden daha yenilikçi olduğunu söyleyebilirim. Şu an rakiplerimizi geride bırakmış durumdayız. Şubat ayında İtalya’da dünyanın en büyük optik fuarına katıldık. Aldığımız olumlu tepkiler bizi yeni projeler için daha da heyecanlandırdı” dedi.

‘Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı’

Yurtdışından gelen teklifleri değerlendirdiklerini anlatan Turgut, sözlerine şöyle devam etti: “İtalya’da bir firma ile distribütörlük anlaşması yaptık. Firmadan numuneler için proforma fatura istedik. Ek maliyetin ne olduğunu sorduğumuzda ‘paketleme ücreti’ olduğunu söylediler.

Bunun etik olmadığını, bu bedeli ödemek istemediğimizi söyledik. Ancak iptal etmediler. Bunun üzerine siparişi iptal edip, teknik servis personelimizle kendi üretim sürecimize ilk adımı attık. Bu kızgınlıkla Ar-Ge çalışmalarına başladık. 18 ay boyunca yazılım üzerinde çalıştık. Bu sürenin son 6 ayında da mekanik tasarımına başladık. 18. ayda ilk protatipimizi ürettik.

Daha sonra 10 tane daha üretip profesyonellerin denemesi için kurulum yaptık. Buradan gelen geri bildirimleri aldığımızda eksikleri gördük ve giderdik. 3 ay sonra da mekanik olarak şu anki duruma getirdik ve satışa başladık. Ancak yazılım sürekli güncelleme gerektiriyor. Her geçen gün kendimizi biraz daha geliştiriyoruz.”

Üretimi 1000 metrekarelik işyerinin 250 metrekarelik kısmında gerçekleştirdiklerini kaydeden Turgut, “Aylık üretim kapasitemiz 80 adet. 18 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yakın bir zamanda Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bir yer almayı planlıyoruz. Üretimde harddisk ve kamera dışında kullandığımız parçalarda özellikle yerli olanları tercih ettik.

Şu ana kadar Kanada, Hollanda, Uruguay, Irak ve Kosova’ya ihracat gerçekleştirdik.

Asıl hedefimiz iç piyasa değil, dış piyasa. Centervision tüm dünyada kullanılacak bir cihaz. Her optik mağazasının zaman içinde olmazsa olmazı olacaktır. Bu sebeple hedeflediğimiz özel bir pazar yok. Tabi ki büyük pazarı olan ülkelere ihracat yapabilmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni projeler için Ar-Ge çalışmaları devam edecek.

Üretmeyi çok istedikleri 2 ürün daha olduğunu belirten Turgut, “Bu ürünler dünyada çok satılan ürünler ve üretici sayısı çok az. Bu sebeple Centervision’ın üretim ve tutundurma süreçlerini tamamladıktan sonra bu yatırıma geçeceğiz.

Bu 2 ürünün üretimini tamamladığımızda dünyada  bu konudaki en büyük iki firma ile rekabet edebilir duruma geleceğiz. Güney Kore’de uzun süredir çalıştığımız bir partner firmamız var. Onlar pazarlamasını global olarak  bizim yapmamızı istiyorlar. Hem bizim, hem de onların ürünleriyle piyasaya girdiğimizde, dünyadaki en geniş ürün yelpazesi olan firma haline geleceğiz” dedi.

KaynaK http://www.kobiden.com/ugur-optik-uretim-sonrasi-ihracat-atagina-kalkiyor-16688h.htm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV