a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye’de Kontaktlens Sektörü Ne Durumda?

2000’li yıllarda kontakt lens almak için bir göz doktoruna giderek muayene olduktan sonra aynı doktordan lens temin ederek güvenli bir şekilde kontakt lens kullanılıyordu.. Diğer kontakt lens satışı yapan yerlerde bir göz doktorunu mesul müdür olarak işyerinde çalıştırıyordu. Tamamen doktor kontrolünde lens kullanımına yönelten bir sağlık uygulaması vardı.. Fakat artık bu günler geride kaldı.. Geçtiğimiz […]

14 Şubat 2013 - 1:17 'de eklendi ve 1445 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye’de Kontaktlens Sektörü Ne Durumda?

2000’li yıllarda kontakt lens almak için bir göz doktoruna giderek muayene olduktan sonra aynı doktordan lens temin ederek güvenli bir şekilde kontakt lens kullanılıyordu..

Diğer kontakt lens satışı yapan yerlerde bir göz doktorunu mesul müdür olarak işyerinde çalıştırıyordu. Tamamen doktor kontrolünde lens kullanımına yönelten bir sağlık uygulaması vardı.. Fakat artık bu günler geride kaldı..

Geçtiğimiz 10 yıl içinde kontakt lenslerin hiçbir gözetim olmadan internet yoluyla satılması ve lens kullanıcısının bu yanlışı doğru olarak kabul etmesi ile birlikte. Kontakt lens’ten anlamayan bir satıcı ve kontakt lens kullanmasını bilmeyen bir tüketici grubu oluşturdu.

Türkiye’de kontakt lens o kadar yanlış anlaşılıyor ki bütün herkes göze takılan kontakt olan kontakt lensi sadece lens olarak telaffuz etmeye başladı.. Aslında lens türkçe’de anatomik olarak göz merceği anlamına geliyor. Optik bilimindeki yani gözlük camları ve fotograf makinalarında kullanılan mercek tüm dünya’da lens olarak biliniyor. Tüm dünyada contact lens olarak adlandırılan malzemenin adı Türkiye’de maalesef lens.

Halk dilinde lensimi taktım! Lensimi çıkardım! Lens kullanıyorum gibi kelimelerin yerini ”kontakt lensimi çıkardım” ne zaman alacak merak ediyorum.

Bu gerçeği google arama motoru yeni keşfetmiş olacak ki arama çubuğuna lens yazdığınız zaman son bir kaç gündür ilk sayfada lens kelimesinin gerçek anlamı sıralamada görünmeye başladı.

İnternet üzerinden kontrolsüzce satılan kontakt lensler nedeni ile son 10 yılda göz problemleri artmış durumda. Öte yandan internet sitelerinde yer alan lens fiyatları, lens satış siteleri arasındaki acımasız rekabet nedeniyle son derece ucuz! İnternet nedeni ile kontakt lens fiyatları son 5 yılda hiç artmayarak aksine azaldı. İnternet üzerinde pazarlamanın altın kuralı işlemeye devam ediyor.. Ürünün aynı ise fiyatın ucuzdur! Lens fiyatlarının rekabet nedeniyle ucuz olması lens tüketicisi için sevindirici bir durum.. Bütün internet lens satış siteleri en büyük kendisinin olduğunu iddaa ediyor. Fakat türkiyede kontakt lens pazarı çok büyük olmadığı için sürümden kazanmak gibi bir taktikte pek işe yaramıyor. Aynı aylık numaralı şeffaf kutu lensi 20 tl, 21,90 tl ve 24,00 tl ye bulmak mümkün.

Lens satan siteler kutu başına 5 tl ile 12 tl arasında bir kar marjı ile satış yapıyorlar.

Türkiye’de lens satışı optik mağazaların kanuni hakkı olmasına rağmen; internet siteleri ve büyük göz hastaneleri lens satışı yapmaya devam ediyor! Bu durumda optik dükkanı olan bir optisyen lens satamaz hale geliyor neden mi? Çünkü Optisyene giriş fiyatı 25 tl olan bir lens internette 20 tl’ye satılıyorda ondan.. Optisyenler kendi aralarında bir birlik sağlayarak pazarlarına yıllardır hakim olamadılar. Bu durumda internetten online lens satışı yasak olmasına rağmen bu yasağa pek aldıran yok gibi..

Daha ucuz ve dahada ucuz lensin gideceği nokta kalitesiz ve kaçak lenslerinde satılmasına neden olduğu gibi halk sağlığını tehdit edecek bir duruma gelebiliyor.

Batıda ise durum çok farklı! Kontakt lens gerçekten optik mağazalarda satılıyor ve optometrist denilen meslek grubu lens ölçümlerini yapabiliyor. Ayrıca kontakt lens distribütörleri taban ve tavan fiyat yayınlayarak pazarın bozulmasına engel oluyor.

Amerika’da farklı eyaletlerde internet üzerinden lens satışı yapmak 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile karşılık buluyor.

Fikret HAYMANA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
bekir karslı
bekir karslı
9 yıl önce

Amerika’da farklı eyaletlerde internet üzerinden lens satışı yapmak 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile karşılık buluyor.
elinizde eyalet örneği varmı?
ayrıca texastan california eyaletine internetten lens ve numaralı gözlük satmanın önüne geçen bir tane sadece bir tane uygulama varmı?
ben cevabı vereyim.YOK

MURAT KÜÇÜKÇOLAK
MURAT KÜÇÜKÇOLAK
9 yıl önce

bu bilgiyi bizimle paylaşmanız sıkıntıların çözümüne katkı sağlamasını umarım, fakat sorun birlik ve beraber olmayınca mesleki sözde başkalarına geçer.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx