a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi tespit edildi.

Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi kullanıldığı tespit edilmiş ve söz konusu sahte ruhsatnameler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılması için ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine talimat gönderilmiştir. 370 ADET SAHTE GÖZLÜKÇÜLÜK RUHSATNAMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU Sağlık Bakanlığımız tarafından sahtelikleri tespit edilmiş olan 370 adet ruhsatnamenin ortaya […]

20 Mart 2011 - 19:08 'de eklendi ve 1607 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi tespit edildi.

Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi kullanıldığı tespit edilmiş ve söz konusu sahte ruhsatnameler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılması için ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine talimat gönderilmiştir.

370 ADET SAHTE GÖZLÜKÇÜLÜK RUHSATNAMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

Sağlık Bakanlığımız tarafından sahtelikleri tespit edilmiş olan 370 adet ruhsatnamenin ortaya çıkartılmış olması, tüm sektörce malum çevrelerce yıllardır derneğimiz ve Abdullah Aydın hakkında, bir gazeteye vermiş olduğu demeçte, bazı müesseselerin sahte ruhsatlarla çalıştıklarına ilişkin beyanı nedeni ile 2004 yılından bu yana sürdürülmekte olan karalama kampanyasına verilmiş olan en güzel cevaptır.
Sahte ruhsatnameler ile çalışan müesseseler olduğu, bu konunun meslek adına büyük bir ayıp olduğu ve bir an önce bu sahteliklerin temizlenmesi gerektiği yönünde verilmiş olan beyanların gözlükçülerin teşhir edilmesi ya da mesleğe hakaret olarak algılanıyor olmasını siz sayın meslektaşlarımızın takdirlerine bırakıyoruz.
Sorumluluk sahibi meslek adamlarından beklenen, sahte ruhsatnameler ile faaliyet gösteren müesseseleri korumak değil, bu müesseselerin tespit edilerek mesleğin daha fazla zarar görmesini engellemektir. Ancak malum çevreler bugüne kadar hiçbir zaman bu davranışı sergilememiş, aksine sahtecilik iddialarını mesleğe iftira olarak algılamış, bu tavırları ile de sahte ruhsatname ile faaliyet gösteren müesseseleri korumuşlardır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri konusunda yaklaşık olarak bir yıldır derneğimiz yoğun çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalarımızın başladığı tarihten itibaren, genel başkanımız sayın Abdullah Aydın’a yapılan tüm tehditlere rağmen hiçbir kesintiye uğramamış ve konu ile ilgili gerekli tüm girişimler kararlılıkla yapılmıştır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri ile ilgili olarak hukuk servisimiz tarafından, resmi evrakta sahtecilik suçundan soruşturma yapılması amacı ile ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuş ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı konu hakkında bilgilendirilmiştir.
Sağlık Bakanlığımızca günümüze kadar verilmiş olan tüm gözlükçülük ruhsatnamelerinin kayıtlarının güncellenerek elektronik ortama aktarılması çalışması başlatılmış ve çalışmaların süratle tamamlanabilmesi adına derneğimiz Ankara Şubesi sekreterimiz bu konuda yardımcı olmak üzere görevlendirilmiştir.
Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma tamamlanmış ve İl Sağlık Müdürlüklerinden alınan verilerle karşılaştırma yapılmış ve sonuçta 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesinin, optisyenlik müessese ruhsatnamesi işlemlerinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan tespit neticesinden Sağlık Bakanlığı tarafından söz konusu sahte ruhsatnamelerin kullanıldığı illerin Sağlık Müdürlüklerine ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talimatı verilmiş ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunulmuştur. Derneğimiz açılacak olan ceza davalarında müdahil olabilmek için soruşturma süreçlerini yakından takip etmektedir.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri ile optisyenlik müessese ruhsatnamesi düzenlenmesinin önüne geçilebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından, tüm Sağlık Müdürlüklerinin kendilerine ulaşan gözlükçülük ruhsatnameleri ve optisyenlik diplomalarının geçerliliğini sorgulayabilecekleri elektronik sistem geliştirilmiş ve hizmete sokulmuştur.
Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmiş olan sahte gözlükçülük ruhsatnameleri, halihazırda optisyenlik müesseselerinde kullanılmakta olan sahte ruhsatnamelerdir. Yapmış olduğumuz çalışmada bunların dışında, çok sayıda sahte ruhsatnamenin piyasada bulunduğu tespit edilmiştir.
Geniş çaplı organize bir yapının ürünü olduğu düşünülen sahte gözlükçülük ruhsatnameleri nedeniyle optisyenlik müesseseleri ciddi cezalarla karşı karşıya kalarak mağdur olmakta ayrıca, sahte gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi kişiler, mesul müdür arayışındaki müesseselere bu ruhsatnamelerle giderek mesul müdür olarak çalışmak istediklerini belirtip 1 yıllık ücretlerini peşin alarak ortadan kaybolmak suretiyle optisyenlik müesseselerini dolandırmaktadır.
Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlükleri arasında, gözlükçülük ruhsatnameleri ve optisyenlik diplomalarının sorgulanması amacı ile elektronik sistem kurulmuş olması nedeni ile sahte ruhsatname ya da diploma ile optisyenlik müessese ruhsatnamesi düzenlenmesi tehdidi tamamen ortadan kalkmıştır ancak sahte belgeler ile müesseselerin dolandırılması durumu halen devam etmektedir.
Meslektaşlarımızın kendilerine mesul müdür olarak çalışmak üzere başvuran kişiler ile ilgili olarak yapacakları anlaşma öncesinde, ilgili kişinin ruhsatname/diploma bilgileri ile kimlik bilgilerini alarak öncelikle bu bilgilerin doğruluğunu sorgulamaları, bilgiler doğrulandıktan sonra anlaşma yapılarak ödeme yapmaları hususu büyük önem taşımaktadır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnamesi ile dolandırılan ya da bu nedenle mağduriyet yaşamış tüm meslektaşlarımızın, sürdürülmekte olan soruşturmaya katkıda bulunmak adına derneğimizi bilgilendirmeleri sorumluların gerekli cezaları almalarını sağlayacaktır.
Herhangi bir şekilde sahte evrak kullanılması nedeni ile mağdur olan optisyenlik müesseselerine, yapmaları gerekli yasal işlemler konusunda hukuk servisimizce gerekli destek sağlanacaktır.

KaynaK :   http://www.gozder.com/news.asp?id=1655

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV