a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi tespit edildi.

Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi kullanıldığı tespit edilmiş ve söz konusu sahte ruhsatnameler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılması için ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine talimat gönderilmiştir. 370 ADET SAHTE GÖZLÜKÇÜLÜK RUHSATNAMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU Sağlık Bakanlığımız tarafından sahtelikleri tespit edilmiş olan 370 adet ruhsatnamenin ortaya […]

20 Mart 2011 - 19:08 'de eklendi ve 1241 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi tespit edildi.

Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi kullanıldığı tespit edilmiş ve söz konusu sahte ruhsatnameler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılması için ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine talimat gönderilmiştir.

370 ADET SAHTE GÖZLÜKÇÜLÜK RUHSATNAMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

Sağlık Bakanlığımız tarafından sahtelikleri tespit edilmiş olan 370 adet ruhsatnamenin ortaya çıkartılmış olması, tüm sektörce malum çevrelerce yıllardır derneğimiz ve Abdullah Aydın hakkında, bir gazeteye vermiş olduğu demeçte, bazı müesseselerin sahte ruhsatlarla çalıştıklarına ilişkin beyanı nedeni ile 2004 yılından bu yana sürdürülmekte olan karalama kampanyasına verilmiş olan en güzel cevaptır.
Sahte ruhsatnameler ile çalışan müesseseler olduğu, bu konunun meslek adına büyük bir ayıp olduğu ve bir an önce bu sahteliklerin temizlenmesi gerektiği yönünde verilmiş olan beyanların gözlükçülerin teşhir edilmesi ya da mesleğe hakaret olarak algılanıyor olmasını siz sayın meslektaşlarımızın takdirlerine bırakıyoruz.
Sorumluluk sahibi meslek adamlarından beklenen, sahte ruhsatnameler ile faaliyet gösteren müesseseleri korumak değil, bu müesseselerin tespit edilerek mesleğin daha fazla zarar görmesini engellemektir. Ancak malum çevreler bugüne kadar hiçbir zaman bu davranışı sergilememiş, aksine sahtecilik iddialarını mesleğe iftira olarak algılamış, bu tavırları ile de sahte ruhsatname ile faaliyet gösteren müesseseleri korumuşlardır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri konusunda yaklaşık olarak bir yıldır derneğimiz yoğun çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalarımızın başladığı tarihten itibaren, genel başkanımız sayın Abdullah Aydın’a yapılan tüm tehditlere rağmen hiçbir kesintiye uğramamış ve konu ile ilgili gerekli tüm girişimler kararlılıkla yapılmıştır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri ile ilgili olarak hukuk servisimiz tarafından, resmi evrakta sahtecilik suçundan soruşturma yapılması amacı ile ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuş ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı konu hakkında bilgilendirilmiştir.
Sağlık Bakanlığımızca günümüze kadar verilmiş olan tüm gözlükçülük ruhsatnamelerinin kayıtlarının güncellenerek elektronik ortama aktarılması çalışması başlatılmış ve çalışmaların süratle tamamlanabilmesi adına derneğimiz Ankara Şubesi sekreterimiz bu konuda yardımcı olmak üzere görevlendirilmiştir.
Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma tamamlanmış ve İl Sağlık Müdürlüklerinden alınan verilerle karşılaştırma yapılmış ve sonuçta 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesinin, optisyenlik müessese ruhsatnamesi işlemlerinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan tespit neticesinden Sağlık Bakanlığı tarafından söz konusu sahte ruhsatnamelerin kullanıldığı illerin Sağlık Müdürlüklerine ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talimatı verilmiş ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunulmuştur. Derneğimiz açılacak olan ceza davalarında müdahil olabilmek için soruşturma süreçlerini yakından takip etmektedir.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri ile optisyenlik müessese ruhsatnamesi düzenlenmesinin önüne geçilebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından, tüm Sağlık Müdürlüklerinin kendilerine ulaşan gözlükçülük ruhsatnameleri ve optisyenlik diplomalarının geçerliliğini sorgulayabilecekleri elektronik sistem geliştirilmiş ve hizmete sokulmuştur.
Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmiş olan sahte gözlükçülük ruhsatnameleri, halihazırda optisyenlik müesseselerinde kullanılmakta olan sahte ruhsatnamelerdir. Yapmış olduğumuz çalışmada bunların dışında, çok sayıda sahte ruhsatnamenin piyasada bulunduğu tespit edilmiştir.
Geniş çaplı organize bir yapının ürünü olduğu düşünülen sahte gözlükçülük ruhsatnameleri nedeniyle optisyenlik müesseseleri ciddi cezalarla karşı karşıya kalarak mağdur olmakta ayrıca, sahte gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi kişiler, mesul müdür arayışındaki müesseselere bu ruhsatnamelerle giderek mesul müdür olarak çalışmak istediklerini belirtip 1 yıllık ücretlerini peşin alarak ortadan kaybolmak suretiyle optisyenlik müesseselerini dolandırmaktadır.
Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlükleri arasında, gözlükçülük ruhsatnameleri ve optisyenlik diplomalarının sorgulanması amacı ile elektronik sistem kurulmuş olması nedeni ile sahte ruhsatname ya da diploma ile optisyenlik müessese ruhsatnamesi düzenlenmesi tehdidi tamamen ortadan kalkmıştır ancak sahte belgeler ile müesseselerin dolandırılması durumu halen devam etmektedir.
Meslektaşlarımızın kendilerine mesul müdür olarak çalışmak üzere başvuran kişiler ile ilgili olarak yapacakları anlaşma öncesinde, ilgili kişinin ruhsatname/diploma bilgileri ile kimlik bilgilerini alarak öncelikle bu bilgilerin doğruluğunu sorgulamaları, bilgiler doğrulandıktan sonra anlaşma yapılarak ödeme yapmaları hususu büyük önem taşımaktadır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnamesi ile dolandırılan ya da bu nedenle mağduriyet yaşamış tüm meslektaşlarımızın, sürdürülmekte olan soruşturmaya katkıda bulunmak adına derneğimizi bilgilendirmeleri sorumluların gerekli cezaları almalarını sağlayacaktır.
Herhangi bir şekilde sahte evrak kullanılması nedeni ile mağdur olan optisyenlik müesseselerine, yapmaları gerekli yasal işlemler konusunda hukuk servisimizce gerekli destek sağlanacaktır.

KaynaK :   http://www.gozder.com/news.asp?id=1655

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x