a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi tespit edildi.

Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi kullanıldığı tespit edilmiş ve söz konusu sahte ruhsatnameler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılması için ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine talimat gönderilmiştir. 370 ADET SAHTE GÖZLÜKÇÜLÜK RUHSATNAMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU Sağlık Bakanlığımız tarafından sahtelikleri tespit edilmiş olan 370 adet ruhsatnamenin ortaya […]

20 Mart 2011 - 19:08 'de eklendi ve 1513 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi tespit edildi.

Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye genelinde 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesi kullanıldığı tespit edilmiş ve söz konusu sahte ruhsatnameler ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatılması için ilgili İl Sağlık Müdürlüklerine talimat gönderilmiştir.

370 ADET SAHTE GÖZLÜKÇÜLÜK RUHSATNAMESİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

Sağlık Bakanlığımız tarafından sahtelikleri tespit edilmiş olan 370 adet ruhsatnamenin ortaya çıkartılmış olması, tüm sektörce malum çevrelerce yıllardır derneğimiz ve Abdullah Aydın hakkında, bir gazeteye vermiş olduğu demeçte, bazı müesseselerin sahte ruhsatlarla çalıştıklarına ilişkin beyanı nedeni ile 2004 yılından bu yana sürdürülmekte olan karalama kampanyasına verilmiş olan en güzel cevaptır.
Sahte ruhsatnameler ile çalışan müesseseler olduğu, bu konunun meslek adına büyük bir ayıp olduğu ve bir an önce bu sahteliklerin temizlenmesi gerektiği yönünde verilmiş olan beyanların gözlükçülerin teşhir edilmesi ya da mesleğe hakaret olarak algılanıyor olmasını siz sayın meslektaşlarımızın takdirlerine bırakıyoruz.
Sorumluluk sahibi meslek adamlarından beklenen, sahte ruhsatnameler ile faaliyet gösteren müesseseleri korumak değil, bu müesseselerin tespit edilerek mesleğin daha fazla zarar görmesini engellemektir. Ancak malum çevreler bugüne kadar hiçbir zaman bu davranışı sergilememiş, aksine sahtecilik iddialarını mesleğe iftira olarak algılamış, bu tavırları ile de sahte ruhsatname ile faaliyet gösteren müesseseleri korumuşlardır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri konusunda yaklaşık olarak bir yıldır derneğimiz yoğun çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalarımızın başladığı tarihten itibaren, genel başkanımız sayın Abdullah Aydın’a yapılan tüm tehditlere rağmen hiçbir kesintiye uğramamış ve konu ile ilgili gerekli tüm girişimler kararlılıkla yapılmıştır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri ile ilgili olarak hukuk servisimiz tarafından, resmi evrakta sahtecilik suçundan soruşturma yapılması amacı ile ilgili Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuş ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı konu hakkında bilgilendirilmiştir.
Sağlık Bakanlığımızca günümüze kadar verilmiş olan tüm gözlükçülük ruhsatnamelerinin kayıtlarının güncellenerek elektronik ortama aktarılması çalışması başlatılmış ve çalışmaların süratle tamamlanabilmesi adına derneğimiz Ankara Şubesi sekreterimiz bu konuda yardımcı olmak üzere görevlendirilmiştir.
Geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma tamamlanmış ve İl Sağlık Müdürlüklerinden alınan verilerle karşılaştırma yapılmış ve sonuçta 370 adet sahte gözlükçülük ruhsatnamesinin, optisyenlik müessese ruhsatnamesi işlemlerinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan tespit neticesinden Sağlık Bakanlığı tarafından söz konusu sahte ruhsatnamelerin kullanıldığı illerin Sağlık Müdürlüklerine ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talimatı verilmiş ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunulmuştur. Derneğimiz açılacak olan ceza davalarında müdahil olabilmek için soruşturma süreçlerini yakından takip etmektedir.
Sahte gözlükçülük ruhsatnameleri ile optisyenlik müessese ruhsatnamesi düzenlenmesinin önüne geçilebilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından, tüm Sağlık Müdürlüklerinin kendilerine ulaşan gözlükçülük ruhsatnameleri ve optisyenlik diplomalarının geçerliliğini sorgulayabilecekleri elektronik sistem geliştirilmiş ve hizmete sokulmuştur.
Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmiş olan sahte gözlükçülük ruhsatnameleri, halihazırda optisyenlik müesseselerinde kullanılmakta olan sahte ruhsatnamelerdir. Yapmış olduğumuz çalışmada bunların dışında, çok sayıda sahte ruhsatnamenin piyasada bulunduğu tespit edilmiştir.
Geniş çaplı organize bir yapının ürünü olduğu düşünülen sahte gözlükçülük ruhsatnameleri nedeniyle optisyenlik müesseseleri ciddi cezalarla karşı karşıya kalarak mağdur olmakta ayrıca, sahte gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi kişiler, mesul müdür arayışındaki müesseselere bu ruhsatnamelerle giderek mesul müdür olarak çalışmak istediklerini belirtip 1 yıllık ücretlerini peşin alarak ortadan kaybolmak suretiyle optisyenlik müesseselerini dolandırmaktadır.
Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlükleri arasında, gözlükçülük ruhsatnameleri ve optisyenlik diplomalarının sorgulanması amacı ile elektronik sistem kurulmuş olması nedeni ile sahte ruhsatname ya da diploma ile optisyenlik müessese ruhsatnamesi düzenlenmesi tehdidi tamamen ortadan kalkmıştır ancak sahte belgeler ile müesseselerin dolandırılması durumu halen devam etmektedir.
Meslektaşlarımızın kendilerine mesul müdür olarak çalışmak üzere başvuran kişiler ile ilgili olarak yapacakları anlaşma öncesinde, ilgili kişinin ruhsatname/diploma bilgileri ile kimlik bilgilerini alarak öncelikle bu bilgilerin doğruluğunu sorgulamaları, bilgiler doğrulandıktan sonra anlaşma yapılarak ödeme yapmaları hususu büyük önem taşımaktadır.
Sahte gözlükçülük ruhsatnamesi ile dolandırılan ya da bu nedenle mağduriyet yaşamış tüm meslektaşlarımızın, sürdürülmekte olan soruşturmaya katkıda bulunmak adına derneğimizi bilgilendirmeleri sorumluların gerekli cezaları almalarını sağlayacaktır.
Herhangi bir şekilde sahte evrak kullanılması nedeni ile mağdur olan optisyenlik müesseselerine, yapmaları gerekli yasal işlemler konusunda hukuk servisimizce gerekli destek sağlanacaktır.

KaynaK :   http://www.gozder.com/news.asp?id=1655

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV