a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Temmuz ayı reçete sonlandırması ile ilgili SGK yazısı

Temmuz ayı reçete sonlandırması nasıl yapılacak? SGK’ nun duyurusu sayın Fatih ACAR tarafından imzalanmayı bekliyor. Bugün muhtemelen yayınlanacak duyuruda ,Temmuz ayı reçetelerini Ağustos sonuna kadar medula optik provizyon sistemine girişine izin verilecek, Temmuz reçetelerini ağustos sonuna kadar girebileceğiz Eylül 15 de teslim edeceğiz. Ancak reçeteler Agustos 15 de teslim edilmiş gibi işlem görecek dolayısıyla ödemelerle ilgili […]

07 Ağustos 2012 - 12:55 'de eklendi ve 1156 kez görüntülendi. A+A-

Temmuz ayı reçete sonlandırması ile ilgili SGK yazısı

Temmuz ayı reçete sonlandırması nasıl yapılacak?

SGK’ nun duyurusu sayın Fatih ACAR tarafından imzalanmayı bekliyor. Bugün muhtemelen yayınlanacak duyuruda ,Temmuz ayı reçetelerini Ağustos sonuna kadar medula optik provizyon sistemine girişine izin verilecek, Temmuz reçetelerini ağustos sonuna kadar girebileceğiz Eylül 15 de teslim edeceğiz. Ancak reçeteler Agustos 15 de teslim edilmiş gibi işlem görecek dolayısıyla ödemelerle ilgili bir mağduriyet olmayacak, Ayrıca SGK dan aldığımız bilgiye göre, Medula optik provizyon sistemine reçete kayıt giriş ve hak sahibinin hak ediş provizyon onayını DAHA HIZLI yapılabilmesi amacıyla ,Hak sorgulama ve Reçete hak ediş kayıt butonu server ları ayrılmış ve daha da güçlendirilmiştir.

Hiç bir meslektaşımızın bir mağduriyet yaşamaması için süreç konfederasyonumuz tarafından titizlikle takip edilmektedir. Konu SGK bürokratlarımızla yüzyüze müzakere edilmiş ,kurumada 18.07.2012 tarihinde isteklerimizi belirten yazılı bir başvuruda bulunulmuştur .Yapılan başvuru metini aşağıda incelemenize sunulmuştur.

GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER KONFEDERASYONU
 

Sayı:12/58                                                                                 Tarih:18.07.2012
Konu: Temmuz ayı reçete sonlandırması nasıl yapılacak?

T.C
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ANKARA
 

SGK 01.07.2012 karekod uygulamasına geçmiştir.
Ancak, 3.000 üzerinde meslektaşımız 2011 envanterlerindeki optik ürünleri TİTUBB giriş ve kayıt yaptırmak için olağanüstü samimi gayret ve çaba göstermektedir. TC Sağlık Bakanlığının kayıt ve giriş için verdiği süre 20.07.2012 tarihinde Cuma günü dolacaktır. TİTUBB sistemi açıldığında uzun süre hata vermiş giriş işlemleri yapılamamıştır.

Konfederasyon olarak profesyonel yazılım şirketleri ile anlaşılarak meslektaşlarımız TİTUBB giriş ve kayıt işleri için yönlendirilmiştir. Bu kayıtlar için meslektaşlarımız belli bir masrafta yapmaktadırlar. Yazılım firmaları girişi yapılan optisyenlik müesseselerinin karekod basım işlemlerini 30 Temmuz -10 Ağustos arasında müesseselere göndereceklerini ifade etmiştir.

Başka bir engel, mail adresleri İl sağlık müdürlüklerinden yanlış girilen meslektaşlarımız bırakın giriş kayıt işlemini daha şifrelerini alamamışlardır.

Tüm bu problemleri çözmek için T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim KERMAN ile konfederasyon yönetim kurulumuzun 16.07.2012 tarihinde yaptığı toplantıda TİTUBB kayıt ve giriş işlemleri ile ilgili yaşadığımız problemlerimiz sayın başkana iletilmiştir.

Sayın başkanımız, hatalı mail adresi olan müesseselerin bilgileri kendisine ulaştırıldığında bu problemleri bizati çözme sözü vermiştir. Cuma günü giriş kayıt sonuç rakamlarına göre süre uzatımı da dahil kimsenin mağdur edilmemesi için gerekli tedbirleri alacağını iletmiştir.

Sayın başkana Kurum telefonlarına ulaşamadığımızı, maillerimize cevap verilmediğini ilettiğimizde de bu işlere bakan bürokratların şu anda ABD’de görevli olduklarını belirtmiştir.

SGK nun duyurunsa rağmen, özellikle cam firmalarından hiçbirisi 2012 ye ait müesseselere envanterlerindeki ürünler için karekod dağıtımı yapmamıştır. Çerçeve firmalarından gelen karekodların büyük çoğunluğu hatalı çıkmakta giriş için okutulduğunda hata kodları vermektedir.
 

SGK bürokratlarımızla, 16.07.2012 tarihinde yaptığımız toplantıda bu aksaklıklar anlatılmış, üyelerimiz ellerinde giriş yapılmamış ama hak sahibine hizmet teslimi yapılmış reçeteleri için nasıl bir işlem yapacakları konusunda çaresiz bizleri aramakta olduğu ifade edilmiştir. Bu konu ile ilgili sektörde tamamen bir kaos ve karmaşa hakimdir. Bizlere kurumun giriş için vereceği ek sürede problemi çözmeyecektir. Bu süre ağustos sonuna uzatılırsa bu seferde ödeme takvimi bir ay sarkacağı için meslektaşlarımız önceden planladığı ödemelerini yapamayacaktır. Ayın 18’i itibariyle yapılan reçete giriş sayısı 19.000 dir. 

Bu 1,5 ya da 2 günlük reçete sayısıdır. Daha 300.000 den fazla GÖZLÜK REÇETESİ müesseselerin elinde giriş ve kayıt yapılarak hak ediş onayı beklemektedir. 1 temmuz da alınan bir reçete 30 temmuzda en geç optik medula provizyon sistemine kayıt işleminin yapılması gerekmektedir. 30’una kadar müesseselerin bu karekodları temini mümkün görünmemektedir. Bu durumda reçeteler yanacaktır.
 

Reçetelerin medula sistemine girişi yapılamadığı için kimi arkadaşımız eski sistemdeki gibi reçetelere işlem yapmıştır. Kimi meslektaşımız, karekodlarını girememiş garanti belgesi eklememiştir. Bazı illerde SGK hem karekod u hem de garanti belgesini isteyeceğini açıklamıştır. Sistemin gözlükçünün iradesi dışı kilitlenmesi sözleşme hükümlerine göre beraberinde de cezai bir mağduriyeti de getirecektir.

Reçete sonlandırmaları için 11 gün kalmıştır. Temmuz reçetelerimizi üyelerimiz nasıl sonlandıracaktır?

Üyelerimizden kaynaklanmayan nedenlerle sisteme kayıt ve giriş işlemi kilitlenmiştir.

Üyelerimizin bu mağduriyetinin ivedilikle giderilmesi için ilgillere emir ve müsaadelerinizi saygılarımızla arz ederiz. 
 
 

             Yönetim Kurulu a.
 Genel Başkan                                                Genel Sekreter
RIfat KÜPELİ                                          Gökhan GÖRKEN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Görmek

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir....

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamama...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
6 Ağustos 2012 16:31

Bugün 6 Ağustos ve kime sorsak reçetelerini giremediklerini söylüyor.Ağustos ayının bitmesine 3 hafta kaldı ve bizler sorunun nereden kaynaklandığı ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değiliz.Kurumun bu konuda açıklama yapacabilecek yetkililerinin de Amerikada olduğu Sn. Rıfat Küpeli nin yukarıdaki açıklamasından anlaşılıyor. Son kalan 3 hafta da böyle beklemekle geçecek ise Ağutos sonuna kadar bile korkarız reçeteleri yine sonlandıramayacağız. Zira özellikle camlar girildiği halde çerçevenin niçin girilemediğini anlayabilmiş değiliz. Hem cam hemde cerçeveler için karekod basımını aynı fırmaya yaptırdığımıza göre reçetede camları girip çerçeve girişi yaparak sıra kayıt çıktısı almaya geldiğinde çıktı alınamıyor ! Herkes çerçeveleri giremediğinden şikayet ediyor. Gözlükçüler olarak bizler… Read more »

erdal çetin
erdal çetin
27 Temmuz 2012 13:15

yazıyı okudum şu dikkatimi çekti hiç bir cam firması demişsiniz lütfen araştırın öyle yazalım lütfen ben 2 temmuzdan beri karekod ugulamasına geçtim adana bölgesinden sorabilirsiniz …-.. ….. OPTİK şu anda sorunsuz gidiyor saygılarımla

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Would love your thoughts, please comment.x