a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Tembel göz nüfusta yüzde 2.5 oranında !

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerine seminer verildi. Seminerde tembel gözle ilgili bilgi veren Op. Dr. Hasan Tekin, tembel gözün körlük veya görme kaybı değil, görme keskinliğinde oluşan düşüklük olduğunu kaydetti. Op.Dr. Tekin, bu hastalığın zayıf görme olarak da tanımlanabileceğini ve nadir olarak her iki gözde görülebildiğini bildirdi. Tembel gözle sıklıkla tek taraflı […]

07 Nisan 2013 - 17:21 'de eklendi ve 1582 kez görüntülendi. A+A-

Tembel göz nüfusta yüzde 2.5 oranında !

tembelgozMehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerine seminer verildi.

Seminerde tembel gözle ilgili bilgi veren Op. Dr. Hasan Tekin, tembel gözün körlük veya görme kaybı değil, görme keskinliğinde oluşan düşüklük olduğunu kaydetti. Op.Dr. Tekin, bu hastalığın zayıf görme olarak da tanımlanabileceğini ve nadir olarak her iki gözde görülebildiğini bildirdi. Tembel gözle sıklıkla tek taraflı olarak karşılaştıklarını ifade eden Op.Dr. Tekin, “Görme keskinliği oranlara göre yüzde 50’nin üzerinde ise hafif, yüzde 25-50 arasında ise orta, yüzde 25’in altında ise kuvvetli, yüzde 10’nun altında derin tembellik olarak tanımlanır” dedi.

Tembel gözün genel nüfusta yüzde 2-2.5 sıklığında izlendiğini ifade eden Op.Dr. Tekin, şaşılığa bağlı göz tembelliği dikkate alındığı takdirde içe kaymaya yüzde 79, dışa kaymaya yüzde 17, diğerlerinde yüzde 4 sıklığında rastlandığını bildirdi. Tembel gözün küçük açılı kaymalarda da sıklıkla görüldüğünü söyleyen Op.Dr. Tekin, yeni doğan bebeklerde, 3,5 ve 6 yaşlarında tembel göz için mutlaka tarama yapılması gerektiğini savundu.

Tembel göz bakımından dikkatli olunması gerekilen hastalıkları sıralayan Op.Dr, Tekin, şöyle konuştu: “Çocuklarda düşük ağırlıklı doğum öyküsü, doğuştan göz anomalisi varlığı, ailede şaşılık öyküsü görmeyi tehdit eden sistemik hastalıkların varlığı tembel göz bakımından dikkatli olunması gereken faktörlerdir.” Çocukların rutin olarak üçüncü ayında, 2,5 ve 9 yaşlarında göz muayenesi edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Tekin, tembel gözün fonksiyonel ve organik olarak iki kısımda incelendiğini belirtti.

OLUŞMA MEKANİZMASI
Tembel gözün oluşma mekanizması ile ilgili bilgi veren Op.Dr. Tekin, bunları şöyle açıkladı: “Tembel gözün oluşma mekanizmasını nöronal maturasyon eksikliği (hipermetrop, miyop, astigmat, nistagmus), şaşılık, katarakt, korteks ve optik yol lezyonu olarak açıklayabiliriz.”
Tembel gözde kritik sürenin normal koşullarda yaşamın ilk iki ayı ve yaşamın 3-6 ayı içerisinde ortaya çıktığını belirten Op.Dr. Tekin, bu kritik zaman diliminde gözlerin paralel ve net görüntüye sahip olması gerektiğini bildirdi.

Tembel gözün iki yaşına kadar önemini koruduğunu ifade eden Op. Dr, Tekin, sözlerine şöyle devam etti: “Tembellik riski 6 yaşına kadar devam eder. Bu yaşlardan 9 yaşa kadar düşük etkilidir. Her iki gözle görme için kritik dönem iki yaştan öncedir. Her iki gözle görme gelişimi 9-10 yaşına kadar devam etmektedir. Kırma kusuruna bağlı tembel gözün tespit ve tedavisinde çoğunlukla geç kalınmaktadır”

GÖRSEL DAVRANIŞI TAKİP ETME YANILTICI OLABİLİR
Tembel gözü belirleme noktasında bazı bilgilerin önem taşıdığına değinen Op. Dr. Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuşma öncesi dönemde görme keskinliği rakamlarla ölçülemez. Ayrıca, görsel davranışı takip etme yanıltıcı olabilir. Bu yüzden anne-babanın bilgisi çok önem taşır. Eğer hastada gözde titreme veya şaşılık varsa görme azlığını tespit etmek daha kolaydır.”

Tembel gözü tedavi etmek için birkaç yönteme başvurduklarını belirten Op. Dr. Tekin, tedavi sürecinde doğru gözlüğü verme ve kapamanın önemine değinerek, ‘Atropin’ ile ‘Penalizasyon’, ‘Pleoptik tedavi’, CAM tedavisi, Medikal tedavi ve Nörovizyon tedavisini uyguladıklarını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV