a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Tembel göz nüfusta yüzde 2.5 oranında !

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerine seminer verildi. Seminerde tembel gözle ilgili bilgi veren Op. Dr. Hasan Tekin, tembel gözün körlük veya görme kaybı değil, görme keskinliğinde oluşan düşüklük olduğunu kaydetti. Op.Dr. Tekin, bu hastalığın zayıf görme olarak da tanımlanabileceğini ve nadir olarak her iki gözde görülebildiğini bildirdi. Tembel gözle sıklıkla tek taraflı […]

07 Nisan 2013 - 17:21 'de eklendi ve 1348 kez görüntülendi. A+A-

Tembel göz nüfusta yüzde 2.5 oranında !

tembelgozMehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerine seminer verildi.

Seminerde tembel gözle ilgili bilgi veren Op. Dr. Hasan Tekin, tembel gözün körlük veya görme kaybı değil, görme keskinliğinde oluşan düşüklük olduğunu kaydetti. Op.Dr. Tekin, bu hastalığın zayıf görme olarak da tanımlanabileceğini ve nadir olarak her iki gözde görülebildiğini bildirdi. Tembel gözle sıklıkla tek taraflı olarak karşılaştıklarını ifade eden Op.Dr. Tekin, “Görme keskinliği oranlara göre yüzde 50’nin üzerinde ise hafif, yüzde 25-50 arasında ise orta, yüzde 25’in altında ise kuvvetli, yüzde 10’nun altında derin tembellik olarak tanımlanır” dedi.

Tembel gözün genel nüfusta yüzde 2-2.5 sıklığında izlendiğini ifade eden Op.Dr. Tekin, şaşılığa bağlı göz tembelliği dikkate alındığı takdirde içe kaymaya yüzde 79, dışa kaymaya yüzde 17, diğerlerinde yüzde 4 sıklığında rastlandığını bildirdi. Tembel gözün küçük açılı kaymalarda da sıklıkla görüldüğünü söyleyen Op.Dr. Tekin, yeni doğan bebeklerde, 3,5 ve 6 yaşlarında tembel göz için mutlaka tarama yapılması gerektiğini savundu.

Tembel göz bakımından dikkatli olunması gerekilen hastalıkları sıralayan Op.Dr, Tekin, şöyle konuştu: “Çocuklarda düşük ağırlıklı doğum öyküsü, doğuştan göz anomalisi varlığı, ailede şaşılık öyküsü görmeyi tehdit eden sistemik hastalıkların varlığı tembel göz bakımından dikkatli olunması gereken faktörlerdir.” Çocukların rutin olarak üçüncü ayında, 2,5 ve 9 yaşlarında göz muayenesi edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Tekin, tembel gözün fonksiyonel ve organik olarak iki kısımda incelendiğini belirtti.

OLUŞMA MEKANİZMASI
Tembel gözün oluşma mekanizması ile ilgili bilgi veren Op.Dr. Tekin, bunları şöyle açıkladı: “Tembel gözün oluşma mekanizmasını nöronal maturasyon eksikliği (hipermetrop, miyop, astigmat, nistagmus), şaşılık, katarakt, korteks ve optik yol lezyonu olarak açıklayabiliriz.”
Tembel gözde kritik sürenin normal koşullarda yaşamın ilk iki ayı ve yaşamın 3-6 ayı içerisinde ortaya çıktığını belirten Op.Dr. Tekin, bu kritik zaman diliminde gözlerin paralel ve net görüntüye sahip olması gerektiğini bildirdi.

Tembel gözün iki yaşına kadar önemini koruduğunu ifade eden Op. Dr, Tekin, sözlerine şöyle devam etti: “Tembellik riski 6 yaşına kadar devam eder. Bu yaşlardan 9 yaşa kadar düşük etkilidir. Her iki gözle görme için kritik dönem iki yaştan öncedir. Her iki gözle görme gelişimi 9-10 yaşına kadar devam etmektedir. Kırma kusuruna bağlı tembel gözün tespit ve tedavisinde çoğunlukla geç kalınmaktadır”

GÖRSEL DAVRANIŞI TAKİP ETME YANILTICI OLABİLİR
Tembel gözü belirleme noktasında bazı bilgilerin önem taşıdığına değinen Op. Dr. Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuşma öncesi dönemde görme keskinliği rakamlarla ölçülemez. Ayrıca, görsel davranışı takip etme yanıltıcı olabilir. Bu yüzden anne-babanın bilgisi çok önem taşır. Eğer hastada gözde titreme veya şaşılık varsa görme azlığını tespit etmek daha kolaydır.”

Tembel gözü tedavi etmek için birkaç yönteme başvurduklarını belirten Op. Dr. Tekin, tedavi sürecinde doğru gözlüğü verme ve kapamanın önemine değinerek, ‘Atropin’ ile ‘Penalizasyon’, ‘Pleoptik tedavi’, CAM tedavisi, Medikal tedavi ve Nörovizyon tedavisini uyguladıklarını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV