a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Stereo körlük (Stereopsis Bozukluğu)

Stereopsis; Çevremizi üç boyutlu (3D) olarak algılama yeteneğidir ve çevremizdeki nesnelerle aramızdaki mesafeyi değerlendirmemize olanak tanır.

16 Aralık 2023 - 12:00 'de eklendi ve 6860 kez görüntülendi. A+A-

Stereo körlük (Stereopsis Bozukluğu)

100 kişiden 6-7’sinde 3 boyutlu görme yeteneğini engelleyen görme sorunları bulunmaktadır. Stereopsis veya 3 boyutlu derinlik algısı, beynimizin her iki gözden alınan iki görüntüyü tek bir 3 boyutlu görüntü oluşturacak şekilde birleştirmesiyle ortaya çıkar.

3D görme yeteneği, kişinin doğuştan sahip olduğu bir yetenektir. Ancak, bazı durumlarda, göz/görme sorunları veya travmatik kazalar nedeniyle 3D görme yeteneği kaybedilebilir.

Bir gözü görmeyen insanlar çevreyi 2 boyutlu görüyor ve bu, stereo körlük denilen bir durumdur. Gözümüzün birini kapattığımızda da derinlik algısını yitiriyoruz.

Deneme yapmak için, belli bir mesafede masanın üstündeki bir noktaya tek gözünüzü kapatarak basmak isteyin. Belirlediğiniz noktaya parmağınızı basmakta zorlandığınızı göreceksiniz. Halbuki, iki göz açıktan aynı işlem çok rahat gerçekleşecektir.

İki gözün de görüyor olması, stereo kör olunmadığı anlamına gelmiyor. Bir gözün diğerine göre daha az görüyor olması, Strabismus (Şaşılık, göz merkezinin kaymış olması), Diplopi (Çift görme), Ambliyopi (Göz tembelliği), Dikkat eksikliği, Hiperaktivite bozukluğu (DEHB), Vertigo (Baş dönmesi), Astenopi (göz yorgunluğu) v.b. durumlarında da, stereo körlük söz konusudur. Derinliği algılayabilmek için, iki göze gelen bilgilerin beyinde birleştirilmesi gerekir.
Stereo körlük, gözlemlenen görüntünün derinliğinin olmamasına neden olan görme değişikliğidir ve bu nedenle üç boyutta görmek zordur. Bu şekilde her şey sanki bir çeşit fotoğrafmış gibi gözlenir.

Stereo körlük üç boyutlu nesneleri iki boyutlu görmek değil sadece. Yüksekliği, genişliği ve mesafeyi de (uzaklık-yakınlık) zayıf algılamaktır.

Sağ gözde 600 nm dalga boyunda (kırmızı-bordo renkte) ve Sol gözde ise 450 nm dalga boyunda (yeşil veya mavi) filtreler kullanılmaktadır.

3D görme kaybı, yaşam kalitemizi etkileyebilecek bir durumdur. Ancak, doğru tedavi ile çoğu insan 3D görmeyi yeniden kazanabilir veya 3D görme kaybının etkilerini azaltabilir.

Stereo körlük testi bazı kolay ve basit yöntemlerle yapılabilir. Örneğin; Kişi farklı derinliklerde bulunan iki nesnenin aynı hizada mı yoksa farklı hizada mı olduğunu belirlemeye çalışır. Veya kişi, 3D filmleri/ video oyunlarını nasıl algıladığını düşünebilir. Eğer kişi, bu görüntülerin derinliğini ve mesafesini doğru bir şekilde algılayabiliyorsa, muhtemelen 3D görme yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, bahse konu problemleri doğru bir şekilde teşhis ve tedavi etmek için, belirtilen görme değişiklikleri şüphesi olduğunda bir göz doktoruna danışılmalıdır.

Hazırlanan terapi gözlüğünün, yaşa ve problemin düzeyine bağlı olarak, hangi süre ve sıklıkla kullanılacak olması göz doktorunca planlanması gerekir. Kaldı ki, öncelikle sorunun altında yatan muhtelif sebeplerin, tedavi edilerek/düzeltilerek ortadan kaldırılmasına yönelik süreçler, göz doktorlarımızca takip edilecektir.

Bu bilgilendirmeden amacımız; Sorunun teşhis ve tedavisi ile ilgili Oftalmoloji/Nöro Oftalmoloji bilimini ilgilendiren detaylara girmek değil, yalnızca stereo körlük tedavisinin özel gözlükle terapi edilerek düzeltilmesi veya sorunun hafifletilmesi amacıyla ihtiyaç duyulacak gözlüğün, üretilmesinin mümkün olduğu bilgisini paylaşmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Magazin HABERLERİ
Web TV