Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Siftah

Siftah, ne güzel bir adettir. İş olsa da olmasa da dükkandan içeriye atılan birkaç kuruş, güne güzel başlamak için bir teşviktir adeta.

25 Şubat 2017 - 10:39 'de eklendi ve 1177 kez görüntülendi. A+A-

Siftah

Bu sadece dükkan sahiplerinin dört gözle beklediği bir ücret değil, aksine tüketicilerimizin de geçmişlerinden devraldıkları bir alışveriş kültürünün yansımasıdır.Takılan bir vida, hediye edilen bir silme bezi ya da önemsenmeyecek bir hizmetin karşılığında altta kalmamak için gönül rızası ile sakala, çeneye sürülerek yere atılan bir lira, esnaflığa bir hediyedir.

Gün içerisinde bazen 4-5 kez siftah aldığım olur. Normalde sıkı pazarlık yapan kimi hastalarım bile ’’Yok! Yok! gerekmez abi ‘’abi dedikçe siftah sözkonusu olduğunda bonkör davrandıkları bile olur.

Güzel ve bereketli bir gün dileğiyle atılan siftah parası üzerinde tüm esnaf arkadaşlarım gibi ben de durmam. Verilse de olur, verilmese de. Hastalarımı ben alıştırmadım zaten. Çok şükür bu güne dek siftah parası istemek zorunda da kalmadım. Çünkü o parayı siftah yapan unsur, gönülden verilmesidir.

Ama biri var ki, onun siftahını özellikle beklerim. Kabahat benim değil. O alıştırdı beni. Her gün sabah saat 10 gibi kapının önüne kadar gelip, işaret parmağının altına sıkıştırdığı baş parmağı üzerinde ki 1 lirayı artistik bir şekilde oturduğum masanın üzerine nişanlayarak,

Hayırlı işler, Bol kazançlar.

Dileğiyle fırlatan Suat abi. Genç yaşta emekli olmuş bu SAT komandosunun siftahı, dükkanın kapalı olduğu günler hariç 3 yıldır bir gün bile sekmedi. Her gün atılan bu siftah parasının uğur getirip getirmediğini ben de takip etmedim, o da bir gün bile sormadı ‘’ nasıl param bereket getirdi mi ? ‘’ Diye.

Başka dükkanlara da siftah parası atar mı bilemem.Ama öyle olsa illa ki görürdüm.

Nerden nasıl tanıştığımızı da pek hatırlamıyorum. Çünkü hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bir gözlük alışverişine de girdiğimizi sanmıyorum. Öyle olsa iyi kötü aklımda kalırdı. Sürekli mavi bir eşofman takım, elinde Fanatik gazetesi ve ekmek bulunan poşeti ile uğradığı dükkanda siftahını bırakıp gözden kaybolurdu. Sabah saatleri hariç gün içerisinde de başka yerde karşılaşmadım hiç. Asker emeklisi olduğunu da berber Necati den duymuştum.

Efendi kendi halinde bir adam. Güler yüzüne aldanma daha doğru dürüst, derinlemesine bir sohbete girmedi kimseyle demişti. Yani bir insan berber koltuğunda da gevezelik etmiyorsa… Terzi Adem de Beşiktaş hastası olduğunu, arada bir emekli öğretmen Fevzi bey’le tavla oynaması dışında bir sosyalliği olmadığını söylemişti.

Bunları niye mi anlatıyorum? Çünkü son 3 gündür o siftah parası atılmıyor. Hadi ilk gün pazardı. Pazartesi, Salı bekledim. Suat abi ortalıkta yok. Nerede oturduğunu da bilmiyorum.

Bu sabah saat tam da 10 da verilen sela ile öğreniyoruz ki; Sait Akkara’yı ( soyadı buymuş), üç gündür yatmakta olduğu Devlet hastanesinde kaybetmişiz. İkindi namazını müteakip Merkez camisinden kaldırılacakmış.

Hayat ne tuhaf! Bazen tanımadığımız, tanısak belki de sevmeyeceğimiz, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz insanlarla sorgulamalara meydan vermeden anlaşılmaz yakınlıklar kuruyoruz. Yolumuzun üzerinde ki bir çöpçü, sohbet etmeye vaktimizin olmadığı bir simitçi, köpeğini her gün aynı saatte kordonda gezdiren bir orta yaşlı kadın, kendisini hiç görmediğimiz halde her gün cam siparişi verdiğimiz depo çalışanı bizim hayatımıza tanınmamışlıklarıyla yön veren ya da hayatımıza bilinmeyen bir anlam katan karakterler.

Ve iyi ki varlar.

Al işte ezan da okunuyor. Ben de camiye yetişeyim bari.

 

Metin Turanlı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Asgari ücretin net hesabı ve işverene maliyeti Asgari ücretin net hesabı ve işverene ma...

6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddes...

İlan-Reklam Vergisi Uyarısı İlan-Reklam Vergisi Uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü, mükellefleri beyanlarını 31 Ocak'a kadar verebilecekleri konusunda bilgilendirdi....

Gözlük yardımı sistemi değişiyor Gözlük yardımı sistemi değişiyor

Yunanistan'da, 5 yıldır süren ekonomik kriz ülkedeki sosyo ekonomik dengelerde köklü değişikliklere neden olurken, hükumetin sosyal güv...

YÖK’ten üniversiteli işsizler sorununa fren YÖK’ten üniversiteli işsizler soru...

Başkan Saraç, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu ile Meslek Yüksekokulları Ko...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Asgari ücretin net hesabı ve işverene maliyeti Asgari ücretin net hesabı...

6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.0...

İlan-Reklam Vergisi Uyarısı İlan-Reklam Vergisi Uyarı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü, mükellefl...

Gözlük yardımı sistemi değişiyor Gözlük yardımı sistemi de...

Yunanistan'da, 5 yıldır süren ekonomik kriz ülkedeki sosyo e...

YÖK’ten üniversiteli işsizler sorununa fren YÖK’ten üniversitel...

Başkan Saraç, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Y...

Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliya...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğ...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını ...

İşte Meslek Kodları… İşte Meslek Kodları…...

Artık idari para cezası var. Meslek kodunun sisteme girilmem...

Kurum Ödemeleri Güncelleme ! Kurum Ödemeleri Güncellem...

Yeni yılın gelmesi ile birlikte bir çok banka, çalışan ve em...

İstanbul da “TOOMD” Hazır… İstanbul da “TOOMD&...

Bugün Ankara tüm gözlükçüler ve optisyenler derneği ile İsta...

Magazin HABERLERİ
Web TV