a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

SGK, özel sigorta ile tamamlanacak

Sektör Haberleri/Sosyal Güvenlik Kurumu Belli sağlık giderleri paketin içine girerken, bazı harcamalar kapsam dışında tutulacak. Kapsam dışında kalan hizmetler için tamamlayıcı sigorta devreye sokulacak. 2014’te Genel Sağlık Sigortası’nın kapsamı daralıyor. Sağlık hizmetleri için temel teminat paketi oluşturulacak. Belli sağlık giderleri paketin içine girerken, bazı harcamalar kapsam dışında tutulacak. Kapsam dışında kalan hizmetler için tamamlayıcı sigorta […]

11 Kasım 2013 - 15:43 'de eklendi ve 1160 kez görüntülendi. A+A-

SGK, özel sigorta ile tamamlanacak

2212Sektör Haberleri/Sosyal Güvenlik Kurumu

Belli sağlık giderleri paketin içine girerken, bazı harcamalar kapsam dışında tutulacak. Kapsam dışında kalan hizmetler için tamamlayıcı sigorta devreye sokulacak.
2014’te Genel Sağlık Sigortası’nın kapsamı daralıyor. Sağlık hizmetleri için temel teminat paketi oluşturulacak. Belli sağlık giderleri paketin içine girerken, bazı harcamalar kapsam dışında tutulacak. Kapsam dışında kalan hizmetler için tamamlayıcı sigorta devreye sokulacak.

Hükümet, 2014 yılı programına tamamlayıcı sağlık sigortasını aldı; Hazine de sigortanın şartları ile ilgili yönetmelik yayınladı. Böylece, üzerinde yıllardır konuşulan ancak bir türlü hayatageçemeyen tamamlayıcı sağlık sigortası da resmen uygulamaya geçmiş oldu.

Hükümet, açıkladığı planda, 2014’te sağlık harcamalarını kontrol altına alacağını ortaya koydu. Bu çerçevede, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında sağlanacak hizmetlerin tanımlandığı temel bir teminat paketi oluşturulacak. Belli giderler kapsam içine alırken, belli sağlık harcamaları ise kapsam dışında tutulacak. Hükümetin, bu yılın sonuna kadar sağlık paketini hazırlaması bekleniyor. Temel teminat paketinin kapsamı dışında kalan hizmetlerde ise tamamlayıcı sağlık sigortası devreye sokulacak. Yine bu kapsamda, tamamlayıcı sağlık sigortasına konu olacak sağlık hizmetleri de ayrıca belirlenecek.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

2014 hükümet planının açıklanmasından günler öncesinde ise Hazine, özel sağlık sigortalarına yönelik bir yönetmelik yayınladı ve yönetmelikte; tamamlayıcı ile destekleyici sağlık sigortası ürünlerine de açıklıkgetirdi.Buna göre, Genel Sağlık Sigortası kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanan sağlık giderlerine ek masraflar ile SGK tarafından karşılanmayan tüm giderler; özel sigortaşirketlerinin çıkartacağı tamamlayıcı sağlık sigortaları tarafından karşılanacak. Önce Hazine’nin tamamlayıcı sağlık sigortasının şartlarını belirleyen yönetmelik yayınlanması, ardından da hükümetin 2014 planında konuya yer vermesiyle, tamamlayıcı sigorta uygulaması da resmen başlatıldı.

Genelge ile hem SGK’ya bağlı olup, hem de özel sağlık sigortası bulunanların; tedavi giderlerinin belli bir kısmını SGK’ya fatura edebileceklerine imkan tanındı. İlk uygulamayı ise 2012’nin Kasım ayında, ‘Fark Yok’ sigortası ile Mapfre Genel Sigorta başlattı ve SGK’lıların özel hastanelerde hiçbir fark ödemeden tedavi olmalarına imkan tanıdı. Mapfre Genel Sigorta, tamamlayıcı sigorta için Türkiye çapında toplam 250 özel hastane ile anlaştı ve bugüne kadar da 25 binden fazla SGK’lı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak, özel hastanelerde fark ödemeden tedavi oldu.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının diğer özel sağlık sigortalarından farkı ise, tedavi giderinin belirli miktarını SGK karşıladığından ve sadece bunun üzeri giderleri kapsadığından, primin ucuz olması. Kişiye ve yaşa göre değişse de tamamlayıcı sigortada primler yıllık, 250 liradan başlıyor.

Tamamlayıcı sigorta neleri kapsayacak?

Kişiler, hem Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) kapsamına girmeyen tedavi giderleri hem de özel hastanelerin talep ettikleri ve yüzde 200’e kadar varan fark ücreti için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilecek. Tamamlayıcı sigortayı, özel sigorta şirketleri yapacak ve zorunlu olmayacak. İsteyenler tamamlayıcı sigorta poliçesi alacak.

Bugün için GSS; tüp bebekten göze, dişe kadar tüm tedavileri ve ilaçları kapsıyor. Ancak artan sağlık giderleri nedeniyle hükümetin 2014 yılı planı, GSS’nin tüm tedavileri içermesi yerine; belli başlı sağlık giderleri için temel bir teminat paketi hazırlamak. Bu paketin kapsamadığı sağlık giderleri ise, tamamlayıcı sağlık sigortasının içine girecek

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin!

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Ka...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu gidermek umuduyla Lasik ameliyatı geçiriyor....

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman başkalarıdır. Liderlerin onlara nasıl hizmet ettiğini, onları güçlendirip o...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
emin sami
emin sami
19 Kasım 2013 10:44

önce sgk sisteminde adaleti sağlayın.bekar bir kişi pirim ödüyor sadece kendisi faydalanıyor.öbür yanda on çocuklu bir aile aynı pirimi ödüyor on çocuk ana baba hepsi sigortadan faydalanıyor.adalet bumu.

engin ufuk vural
engin ufuk vural
13 Kasım 2013 17:02

Oh bide bunu zorunlu yapın Bağkur ciğerimizi delerken Bi primde buna ödeyelim.Zorunlu sigortalılığı kaldırın madem isteyen tamamlayıcı olsun isteyen tamamlamayıcı Ayıptır ya

fatin
fatin
11 Kasım 2013 18:12

Arkadaşlar tamamlayıcı sigorta dediğinizde en az 3 kişilik bir aileyi düşündüğünüzde 750 tl den başlayan fiyat demiş oluyorsunuz bunun başlangıç fiyatı bu da demektir ki en az 1000 tl yılda bu farklar için havadan para vererek tamamlayıcı sigorta yaptırabilirsiniz.hiç mantıklı değil.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin...

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komp...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu g...

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri ...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman ...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılı...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Gözlük kullanmamanın bedeli 227 milyar! Gözlük kullanmamanın bede...

Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı’ raporunu hazırlayan ...

Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Magazin HABERLERİ
Web TV