a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlıkta yeni dönem nasıl şekillenecek?

İnanıyorum ki sivil toplum temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin karşılıklı müzakere ederek çözülmesi yolunda adımlar atacaktır.

01 Aralık 2015 - 14:56 'de eklendi ve 1649 kez görüntülendi. A+A-

Sağlıkta yeni dönem nasıl şekillenecek?

Kasım seçimlerinin ülkemize ve umutlarını, büyük, güçlü, müreffeh Türkiye’ye bağlamış milletlere hayırlar getirmesini dilerim.

Malumunuz sağlık sektörü ülkemizdeki güven istikrar ortamının zedelenmesi dünya ekonomisindeki ve komşu ülkelerimizdeki negatif gelişmeler içerisinde bir dar boğaza girmiştir.

Yeni kurulacak hükümetin tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak 13 yılda gerçekleşen sağlıkta dönüşüm programının her türlü paydaş tarafından sürdürülebilir hale getirmesi gerekmektedir.

SUT Fiyatları Sektörümüz kronik bazda bazı problemler yaşamaktadır. Bunlardan bazılarını saymak gerekirse, en başta SUT fiyatlarının revizesi, üniversite hastanelerinin ödeme problemi, kamuda yerli ürün tercihi, ilaç fiyatları, döviz kuru belirlenmesi gibi birçok başlık yazabiliriz.

Bu mesellerle ilgili, inanıyorum ki sivil toplum temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin karşılıklı müzakere ederek çözülmesi yolunda adımlar atacaktır. Sivil toplum uzun zamandır koordineli bir şekilde bakanlık yetkileri ile teknik toplantılar yapmaktadır.

Bu toplantıların neticesinde birçok problemin çözümüne de katkıda bulunulmuştur. İlerleyen zamanda mutlaka sivil toplum ve sağlık sektörü karar verici bakanlıklar arası rutin bilgi alışverişinin devam etmesi gerekmektedir. Finansman modeli Sağlık sektöründe yaşanan kronik meselenin derinlemesine incelendiğinde yapısal olduğunu düşünmekteyim.

Öncelikle söylemek isterim ki, sağlık hizmeti sosyal devletin karşılaması gerektiği, vatandaşının ise en konforlu şekilde bu hizmete ulaşmasını sağlanması politikasından asla vazgeçilmemelidir. Burada prensipte herhangi bir sorun yok fakat işleyiş öyle değil. Bu hizmetlerin finansman modeli genel bütçe doğrultusunda sağlığa ayrılan pay ve sağlık hizmetinin verimli kullanımı döngüsünde problem yaşanmaktadır.

Zaten dar gelen bütçeyi daha fazla israflar neticesinde sağlık hizmet sunucularını sıkıntıya düşürmektedir. GSS’nin ayrılması Ülkemizde mevcut hükümet tarafından SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un bir araya getirilmesi ile oluşturulan SGK, 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla GSS (Genel Sağlık Sigortası) uygulamasına başlamıştır. GSS’nin temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlamak.

Aslında eskiden yalnızca çalışan bireylerin iş akdi ile oluşan zorunlu sigortaları varken, günümüzde bu hizmet tıpkı özel sağlık sigortası gibi işsiz de olsa herkesin prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Pirim ödemeye gücü yetmeyen bireylerin primlerinin de devlet tarafından karşılanmasını sağlayan bir sistemdir.

Yapılması gereken bir öneri olarak, en baştaki sosyal devlet prensip saklı kalmak kaydı ile Genel Sağlık Sigortası müessesesini özerkleştirip Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ayırarak kendi başına yönetilen yarı bağımsız bir kurum olmasını sağlamaktır.

Böylece bireyler ödedikleri pirim katsayısı ile beraber belki ilerde özel hastanelere hiç fark ödemeden gidebilecek duruma gelecek sağlık hizmet sunucuları ise hizmet kalitesini artırabileceklerdir.

 

HÜSEYİN SARPKAYA

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek kadın bilim insanıydı. Şimdi, ölümünden kırk yıl sonra, Glancy yenilikçi çalı...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek komitesinin taleb...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da en fazla zarar gören sektörlerin başında yer almaktadır....

İTO Geleneksel Sektör Buluşması İTO Geleneksel Sektör Buluşması

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük meslek komitesinin organize ettiği geleneksel sektör buluşma toplantısı 16 Ocak 2022 tarihinde Cemil...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır mı?

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki sonra önemli birkaç kişinin de haritasına bakarız. Özellikle istenilen ünlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek ko...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da ...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır...

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki ...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

Pandemi gerekçesiyle ertelenen ATO Akademi Optisyenlik Müess...

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Atilla Karip davayı kazandı! Atilla Karip davayı kazan...

Anayasa Mahkemesi Kararı sonrası anılan kararı esas alarak y...

Meleklerin Cinsiyeti Meleklerin Cinsiyeti

Örgütlü toplum siyaset için de sermaye için de tehdittir, SE...

Lütfen tuzağa düşmeyelim Lütfen tuzağa düşmeyelim...

Bazı grup mağaza ve kişilerin aşağıdaki örnek dilekçeleri do...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

Bu söyleşiyi kaçırmayın! Bu söyleşiyi kaçırmayın!...

Sektörümüzü 2022 yılında neler bekliyor? Birlik ne gibi çalı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x