a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlıkta “reklam rekabeti” çığrından çıktı!

Son yıllarda kamu ve özel hastanelerin yaygın bir şekilde hizmet sunumu yapması, bu alanda bir rekabeti de ortaya çıkardı. Bu rekabet ise sağlık hizmeti sunumuyla ilgili reklamların “çığrından çıkmasına” neden oluyor. Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mithat Günaydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu reklamların Türk Tabipler Birliği (TTB) mevzuatına aykırı hale geldiğini savunarak aslında sağlıkta […]

19 Haziran 2013 - 19:09 'de eklendi ve 1298 kez görüntülendi. A+A-

Sağlıkta “reklam rekabeti” çığrından çıktı!

OopsSon yıllarda kamu ve özel hastanelerin yaygın bir şekilde hizmet sunumu yapması, bu alanda bir rekabeti de ortaya çıkardı. Bu rekabet ise sağlık hizmeti sunumuyla ilgili reklamların “çığrından çıkmasına” neden oluyor.

Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mithat Günaydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu reklamların Türk Tabipler Birliği (TTB) mevzuatına aykırı hale geldiğini savunarak aslında sağlıkta yaşanan şiddetin ana kaynaklarından birinin de bu reklamlar  olduğunu ifade etti.

Yaptığı açıklamada “sağlığın, satılacak bir mal değil, verilecek bir hizmet” olduğunu söyleyen Dr.Günaydın “Siz benim malım daha iyi, yani bu ameliyatı ben daha iyi yaparım, bu hastalığı en iyi ben tedavi ederim, en son cihazlar benim hastanemde gibi, sağlığı metalaştıran reklamlar yaparsanız, verdiğiniz hizmetten, yaptığınız ameliyat ve tedaviden, kullandığınız cihazdan memnun olmayan hasta size saldırır, ilgili yerlere şikayet eder, hatta dava da eder ve haklı konuma gelebilir. Sağlık bir meta değildir pazarlamasının yapılması da doğu değildir” dedi.

Özel hastanelere karşı bir tavırları olmadığının altını çizen Günaydın reklam giderlerinin hasta hizmetlerine harcanmasının ise özel hastanelerde kaliteyi daha da artıracağını belirtti.

Özel hastanelerde çalışan hekimlerin kendileriyle ilgili reklamlara karşı çıkması gerektiğini de ekleyen Günaydın bu konuda, Sağlık Bakanlığı’nın, TTB Merkez  Konseyinin, çığrından çıkmış gazete, televizyon ve bilboard reklamlarına el koyması,  tanıtım türü reklamlarla ilgili olarak kabul edilebilir ölçülerde düzenleme yapması gerektiğini ifade etti.

Bakanlık uyarmıştı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığı geçen ay bu konuda gönderdiği açıklamada sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık meslek mensuplarınca yapılan bilgilendirme ve tanıtımlarda ticari amaca yönelik ifade ve açıklamalara yer verilemeyeceği belirtilmişti.

Bakanlık gönderdiği açıklamada ayrıca şu ifadelerin yasak olduğuna dikkat çekmişti:

İnsanların güvenini, bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar eden “ilk”, “tek”, “deneyimli”,“üstün teknolojik yatırım”, “farklı bir anlayışla”,“güçlü ve uzman kadro”, “sağlıkta kalite”, “ daha az komplikasyon, daha çok  hasta konforu, daha  erken taburcu olma imkanı”, “ fark edilen güzelliğin fark yaratan adresi”, “bu hastalıkta uygulanması gereken en uygun metot”, “herkes en az bir defa yaptırmalı”, “çok kısa sürede ağrısız acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz”, “Bembeyaz bir gülümseme için 24’e kadar açığız”, “Bıçaksız lazer teknolojisi ile gözlerde HD kalitesi”, “….. dönemde bu tetkik yapılmazsa …. hastalık engellenemez”, “önceden tedbirinizi alın”, “bu cihazla hiç bir şey saklanmaz”,“el bileğinden kalbe giden yol Radikal anjiyografi yöntemi ”, “ en son teknolojik cihaz” gibi hizmet veya kuruluşun, diğer hizmet veya kuruluşlardan farklı olduğunu ifade eden, talep oluşturan ve sunulan sağlık hizmetine ticari yön veren ifadeler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakalandı

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi....

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı....

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi Optik Reçete Bileşeni 13.09.2022 tarihinde devreye alınmıştır....

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik değildir.

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rüzgar ve yabancı cisimlerden korumak, görünür ışık yoğunluğunu azaltmak amac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakala...

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi...

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi...

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı...

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reç...

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi...

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik d...

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rü...

Tıbbi Cihaz Taraflarının Dikkatine Tıbbi Cihaz Taraflarının ...

Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri ürün güvenliğini sağlamak amaçlı ...

ETO’ da seçimler yapıldı ETO’ da seçimler ya...

Beyaz listeden giren meslektaşlarımızın da dahil olduğu 41 k...

29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Magazin HABERLERİ
Web TV