a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlıkta “reklam rekabeti” çığrından çıktı!

Son yıllarda kamu ve özel hastanelerin yaygın bir şekilde hizmet sunumu yapması, bu alanda bir rekabeti de ortaya çıkardı. Bu rekabet ise sağlık hizmeti sunumuyla ilgili reklamların “çığrından çıkmasına” neden oluyor. Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mithat Günaydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu reklamların Türk Tabipler Birliği (TTB) mevzuatına aykırı hale geldiğini savunarak aslında sağlıkta […]

19 Haziran 2013 - 19:09 'de eklendi ve 1605 kez görüntülendi. A+A-

Sağlıkta “reklam rekabeti” çığrından çıktı!

OopsSon yıllarda kamu ve özel hastanelerin yaygın bir şekilde hizmet sunumu yapması, bu alanda bir rekabeti de ortaya çıkardı. Bu rekabet ise sağlık hizmeti sunumuyla ilgili reklamların “çığrından çıkmasına” neden oluyor.

Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mithat Günaydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu reklamların Türk Tabipler Birliği (TTB) mevzuatına aykırı hale geldiğini savunarak aslında sağlıkta yaşanan şiddetin ana kaynaklarından birinin de bu reklamlar  olduğunu ifade etti.

Yaptığı açıklamada “sağlığın, satılacak bir mal değil, verilecek bir hizmet” olduğunu söyleyen Dr.Günaydın “Siz benim malım daha iyi, yani bu ameliyatı ben daha iyi yaparım, bu hastalığı en iyi ben tedavi ederim, en son cihazlar benim hastanemde gibi, sağlığı metalaştıran reklamlar yaparsanız, verdiğiniz hizmetten, yaptığınız ameliyat ve tedaviden, kullandığınız cihazdan memnun olmayan hasta size saldırır, ilgili yerlere şikayet eder, hatta dava da eder ve haklı konuma gelebilir. Sağlık bir meta değildir pazarlamasının yapılması da doğu değildir” dedi.

Özel hastanelere karşı bir tavırları olmadığının altını çizen Günaydın reklam giderlerinin hasta hizmetlerine harcanmasının ise özel hastanelerde kaliteyi daha da artıracağını belirtti.

Özel hastanelerde çalışan hekimlerin kendileriyle ilgili reklamlara karşı çıkması gerektiğini de ekleyen Günaydın bu konuda, Sağlık Bakanlığı’nın, TTB Merkez  Konseyinin, çığrından çıkmış gazete, televizyon ve bilboard reklamlarına el koyması,  tanıtım türü reklamlarla ilgili olarak kabul edilebilir ölçülerde düzenleme yapması gerektiğini ifade etti.

Bakanlık uyarmıştı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığı geçen ay bu konuda gönderdiği açıklamada sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık meslek mensuplarınca yapılan bilgilendirme ve tanıtımlarda ticari amaca yönelik ifade ve açıklamalara yer verilemeyeceği belirtilmişti.

Bakanlık gönderdiği açıklamada ayrıca şu ifadelerin yasak olduğuna dikkat çekmişti:

İnsanların güvenini, bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar eden “ilk”, “tek”, “deneyimli”,“üstün teknolojik yatırım”, “farklı bir anlayışla”,“güçlü ve uzman kadro”, “sağlıkta kalite”, “ daha az komplikasyon, daha çok  hasta konforu, daha  erken taburcu olma imkanı”, “ fark edilen güzelliğin fark yaratan adresi”, “bu hastalıkta uygulanması gereken en uygun metot”, “herkes en az bir defa yaptırmalı”, “çok kısa sürede ağrısız acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz”, “Bembeyaz bir gülümseme için 24’e kadar açığız”, “Bıçaksız lazer teknolojisi ile gözlerde HD kalitesi”, “….. dönemde bu tetkik yapılmazsa …. hastalık engellenemez”, “önceden tedbirinizi alın”, “bu cihazla hiç bir şey saklanmaz”,“el bileğinden kalbe giden yol Radikal anjiyografi yöntemi ”, “ en son teknolojik cihaz” gibi hizmet veya kuruluşun, diğer hizmet veya kuruluşlardan farklı olduğunu ifade eden, talep oluşturan ve sunulan sağlık hizmetine ticari yön veren ifadeler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV