a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlık harcamalarında AB’ de sondan üçüncüyüz

Türkiye kişi başına düşen 665 dolarlık sağlık harcaması ile AB ülkeleri arasında sadece Romanya ve Bulgaristan’ı geçebildi.   Dünya Bankası verilerinden yapılan derlemeye göre, kişi başına düşen yıllık sağlık harcaması (sağlık hizmetleri, aile planlaması ve acil yardım hizmetleri) incelendiğinde Norveç, kişi başına düşen 9 bin 55 dolarlık harcamasıyla dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. […]

16 Aralık 2014 - 10:37 'de eklendi ve 1154 kez görüntülendi. A+A-

Sağlık harcamalarında AB’ de sondan üçüncüyüz

Türkiye kişi başına düşen 665 dolarlık sağlık harcaması ile AB ülkeleri arasında sadece Romanya ve Bulgaristan’ı geçebildi.

 

Dünya Bankası verilerinden yapılan derlemeye göre, kişi başına düşen yıllık sağlık harcaması (sağlık hizmetleri, aile planlaması ve acil yardım hizmetleri) incelendiğinde Norveç, kişi başına düşen 9 bin 55 dolarlık harcamasıyla dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

 

Kişi başına düşen sağlık harcamasının en yüksek olduğu ikinci ülke ise 8 bin 980 dolarla İsviçre oldu. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ise 8 bin 895 dolarlık kişi başı sağlık harcamasıyla üçüncü sıraya yerleşti.

 

Bu ülkeleri kişi başına düşen 7 bin 452 dolarlık sağlık harcaması ile Lüksemburg, 6 bin 708 dolar ile Monako, 6 bin 304 dolar ile Danimarka, 6 bin 140 dolar ile Avustralya, 5 bin 741 dolar ile Kanada, 5 bin 737 dolar ile Hollanda, 5 bin 407 dolar ile Avusturya ve 5 bin 319 dolarlık harcama ile İsveç takip etti.

 

10 trilyon dolara yakın GSYH’si ile dünyanın ikinci büyük ekonomisi, 1,4 milyar kişiye yakın nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de ise kişi başına düşen sağlık harcaması 322 dolarda kaldı.

 

AB ÜLKELERİ SAĞLIK İÇİN HARCADI

AB’nin 28 ülkesine bakıldığında Lüksemburg, Danimarka, Hollanda, Avusturya ve İsveç’in ardından Belçika, kişi başına düşen 4 bin 711 dolarlık yıllık sağlık harcaması ile AB ülkeleri arasında altıncı sırada yer aldı.

 

Belçika’yı 4 bin 690 dolarla Fransa, 4 bin 683 dolarla Almanya, 4 bin 232 dolarla Finlandiya, 3 bin 708 dolarla İrlanda, 3 bin 647 dolarla Birleşik Krallık ve 3 bin 32 dolarla İtalya takip etti.

 

AB ülkeleri arasında en düşük kişi başı sağlık harcamasını 420 dolarla Romanya yaptı. Bulgaristan, Macaristan, Hırvatistan, Letonya, Litvanya ve Polonya’da da kişi başı sağlık harcaması bin doların altında kaldı.

 

Türkiye kişi başına düşen 665 dolarlık sağlık harcaması ile AB ülkeleri arasında sadece Romanya ve Bulgaristan’ı geçebildi.

 

EN AZ HARCAYAN KONGO VE ERİTRE

Dünyada kişi başı yıllık sağlık harcamasının en düşük olduğu ülkeler 15 dolarla Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Eritre oldu.

 

Bu ülkeleri kişi başına düşen 18 dolar harcama ile Etiyopya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Madagaskar, 20 dolar ile Myanmar ve Burundi, 25 dolar ile Malawi, Çad ve Nijer, 26 dolar ile Gambiya ve Bangladeş, 27 dolar ile Güney Sudan, 30 dolar ile Gine-Bissau, 32 dolar ile Gine, 38 dolar ile Komorlar ve Burkina Faso izledi.

 

Pakistan, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Togo, Tanzanya, Mali, Uganda, Kenya, Doğu Timur, Senegal, Kamboçya, Afganistan, Moritanya, Haiti, Tacikistan, Kamerun, Hindistan, Liberya, Ruanda, Yemen, Gana, Kırgız Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Sri Lanka, Butan, Nijerya, Sierra Leone ve Zambiya’da da kişi başı sağlık harcaması 100 doların altında kaldı.

 

Kişi başı sağlık harcaması en düşük ülkeler Kongo ve Eritre ile en yüksek ülke olan Norveç arasında yaklaşık 600 kat fark olduğu görüldü.

 

Dünya Bankası verilerine göre, kişi başı sağlık harcaması en yüksek olan 10 ülke, en düşük 10 ülke ve Türkiye rakamları dolar olarak şöyle: Ülke Kişi başı sağlık harcaması (dolar) Norveç 9.055 İsviçre 8.980 ABD 8.895 Lüksemburg 7.452 Monako 6.708 Danimarka 6.304 Avustralya 6.140 Kanada 5.741 Hollanda 5.737 Avusturya 5.407 . TÜRKİYE 665 . Eritre 15 Kongo 15 Etiyopya 18 Orta Afrika 18 Madagaskar 18 Myanmar 20 Burundi 20 Malawi 25 Çad 25 Nijer 25

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV