Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Sağlık Bakanlığı duyurdu! İşte yeni corona virüs kuralları…

Sağlık Bakanlığınca ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ güncellenerek, yeni başlıklar eklendi.

10 Haziran 2020 - 16:11 'de eklendi ve 2380 kez görüntülendi. A+A-

Sağlık Bakanlığı duyurdu! İşte yeni corona virüs kuralları…

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ güncellenerek, ‘optisyenlik müesseseleri ile ilgili alınması gereken önlemler’, ‘gıda sanayi ve üretim tesisleri ile ilgili alınması gereken önlemler’, ‘gıda dışı sanayi ve üretim tesisleri ile ilgili alınması gereken önlemler’, ‘açık alanlarda yapılacak konserlerde alınması gereken önlemler’, ‘kurban bayramı ve öncesinde hayvan satış yerlerine yönelik alınması gereken önlemler’, ‘özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde alınması gereken önlemler’, ‘park/bahçe, rekreasyon ve mesire alanlarının kullanımında alınması gereken önlemler’ başlıkları eklendi.

Buna göre; optisyenlik müesseselerinde;

Bilimsel Danışma Kurulu Çalışması    10 Haziran 2020
COVID-19 | SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ 243 50. OPTİSYENLİK MÜESSESELERİ İLE İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
a. Pupillametre veya odaklama terminali,
b. Cam kesme taşları (otomatik veya manuel),
c. Kanal açma makinesi(nylor),
d. Çerçeve ısıtıcısı,
e. Matkap, küçük el aletleri, pens ve el takımı,
f. Kontakt lens satışı yapılıyor ise lenslerin muhafaza edileceği uygun bir dolap ve gerekli diğer muhafaza gereçleri.
g. Okuma eşeli.
göze uyumunu kontrol eder, Gerektiğinde bilgisayarlı görme kontrolü yapar.
Optisyenlik müesseseleri, göz hekimi tarafından tanısı konmuş hastalara veya estetik amaçlı olarak kişilere optik gereçlerin (gözlük, kontakt lens vb.) hazırlandığı ve satıldığı yerlerdir. Optislüğün göze uyumunu kontrol etme gibi işlemlerin uygulanması ve göz ile ilgili yenlik müesseseleri, hastalara yapılacak bilgisayarlı görme kontrolü, göz ürünlerin satışı sırasında sosyal mesafeyi korumanın zorluğu ve elle temasın yoğun olması nedeniyle COVID-19 yayılmasını önlemek için önlemler alınması gereken iş yerlerindendir.

Optisyenlik müesseselerindeki işlemler randevu sistemi ile yürütülmelidir. İş yerinin görünür bir yerine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır. İş yerinin girişinde ve uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulmalıdır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve her zaman dolu olması sağlanmalıdır.

50.1. İş Yerinde Personeli Korumaya Yönelik Önlemler
» Personelin COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi sağlanmalıdır.
» Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan, COVID-19 vakası veya temaslısı personel çalıştırılmamalıdır
» Personel çalışırken ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler gelişirse, tıbbi maske takılı olarak sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.
» Müşteri departmanı ve atölyede çalışacak personelin çalışma yerleri sabit olmalıdır.
» Fokometre ve pupillametre veya odaklama terminali kullanımı ve gözlük çerçevesi deneme işlemleri ile ilgili inceleme süresi olabildiğince kısa tutulmalıdır.
» Personelin tümü kuralına uygun maske takmalı, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmelidir. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.
» Fokometre ve pupillametre kullanılması durumunda müşteri ile 1 metreden yakın mesafe olabileceğinden tıbbi maske, yüz koruyucu veya koruyucu gözlük kullanılmalıdır.
» Personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanmalıdır. El hijyenini sağlamak için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik
içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
» Personel müşterilerle aynı ürünlere dokunacağı için her müşteriden sonra ellerini temizlemelidir.
» Göz ile ilgili muayeneler sırasında optisyenler her hasta için tek kullanımlık steril olmayan eldiven giymelidir. Eldiven giymeden önce ve işlem sonrası eldiven çıkartılmasını takiben eller 20 saniye su ve sabunla yıkanmalı ya da alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Aynı eldiven ile diğer bir işleme geçilmemeli ve çevreye dokunulmamalıdır. Her hastadan sonra eldivenler çıkarılmalı ve kapaklı çöp kutusu/çöp torbasına atılmalıdır.
» Personel dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi korumalı ve maske takmayı sürdürmelidir. Yemek yerken ya da su/çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden
fazla kişinin olmaması sağlanmalıdır. Bu alanların sık sık havalandırılması sağlanmalıdır.

50.2. Müşterilere Yönelik Önlemler
» Müşterilerin iş yerinin girişinde görünür bir yere asılmış olan ve içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirmeyi okuması sağlanmalıdır.
» Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan müşteriler bu iş yerine alınmamalıdır.
» Müşteriler, diğer müşteriler ve çalışanlar ile aralarında sosyal mesafeyi sağlamaları hususunda uyarılmalıdır.
» Müşterilerin maske takarak bu iş yerlerine girmesi sağlanmalıdır. Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulmalıdır.
» Müşteri iş yerine girdiğinde alkol bazlı el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya kullanmalıdır.
» Müşteriler, iş yeri içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunmamalıdır. Dokunulduğunda el antiseptiği kullanılmalıdır.
» Müşteriler tarafından denenen gözlük çerçeveleri yerine konulmadan önce %70 alkol ile dezenfekte edilmelidir. Müşterilerin dokunduğu ayna ve diğer yüzeyler de %70 alkol ile dezenfekte edilmelidir.
» Müşteriler iş yeri içinde mümkün olduğu kadar kısa süre kalmalıdır.
» Müşterilere içecek ikramı yapılmamalıdır.

50.3. Çalışma Sürecine Yönelik Önlemler
» Maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan (burun ve ağız kapalı şekilde) müşteriler içeri alınmamalıdır.
» Personel ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmalıdır. Bu kurala göre iş yeri kapasite bilgisi kapıya asılmalıdır.
» Randevulu sistemle çalışılması teşvik edilmelidir.
» Sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) uyulmalı, sıra beklenmesi gereken her yerde (iç ve dış mekan dahil) mesafeler yer işaretleriyle belirlenmelidir.
» Müşterilerden işyerine tek başlarına girmeleri istenmelidir. Eşlik eden diğer kişiler dışarıda kalmalıdır.
» Fokometre ve pupilemetre kullanılması sırasında, eller çapraz bulaşmayı önlemek amacıyla çevreye dokunmadan cihazda sabit kalmalıdır. Mümkünse her hasta işleminde aletlerin elle tutulan kısımlarına tek kullanımlık kılıf
takılmalı, takılamadığı durumlarda her hastadan sonra cihazın, üretici firma önerilerine göre temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
» Müşterilere ürün tanıtımında kullanılan kataloglar salgın döneminde kullanılmamalıdır.
» Müşterilerden tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları istenmelidir.

50.4. İş yerlerinde Ortam Düzenlenmesi, Temizlenmesi, Dezenfeksiyonu ve Havalandırılması,
» İçeride kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulmalıdır. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit
olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.
» İş yerlerinde her gün düzenli olarak temizlik yapılmalıdır.
» İş yerlerinin özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir.
Dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen bir dezenfektandır. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.
» Klor bileşiklerinin uygun olmadığı yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri % 70’lik alkolle silinerek dezenfekte edilmeli ve bir dakika kuruması beklenmelidir.
» Çalışma tezgâhları, ekipmanları ve aletleri her müşteriden sonra düzenli olarak temizlenmeli, %70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.
» Optisyenlik müesseselerinde yer alan atölyelerde bulunması gerekli olan cam kesme taşları (otomatik veya manuel), kanal açma makinesi (nylor), çerçeve ısıtıcısı, matkap, küçük el aletleri, pens ve el takımı gibi araçların mümkünse hep aynı kişiler tarafından kullanılması sağlanmalıdır. Bu durum söz konusu olmadığında ise %70’lik alkol ile silinerek dezenfekte edildikten sonra kullanması sağlanmalıdır.
» Denenen ürünler ve ortam için Ultraviyole ışınları uygulanmamalıdır. Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi tarafından önerilmeyen bu işlem insan sağlığına zararlı olabilir.
» Müşteriler ödeme terminalini kullanır ve dokunurlarsa, dokunulan yüzeyler %70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.
» Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindekiçöpe atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.
» İş yerlerinin kapı ve pencereleri açılarak sık sık havalandırılması sağlanmalıdır.
» Merkezi havalandırma sistemleri bulunan iş yerlerinin havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda
yapılmalıdır.
» Varsa iş yeri lavabosu müşterilere kapalı olmalıdır. İş yeri lavabosu sık aralıklarla temizlenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı...

Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, yaptığı açıklamada, bugüne dek dünyada yaklaşık 280 hastaya, ülkemizde de 13 hastaya uygulanan bu mucizevi te...

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması!...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atamamız gerekmektedir....

Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme

Odamızın yönetim kurulunu " Geçici " olarak tarif etme aczi yetinde bulunanlar Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğini yeniden ...

Ordan, burdan… Ordan, burdan…

Her türlü göz kusurlarının ameliyatla tedavi edildiği ve bunun reklamlarının göze sokuldu bir dönemde Ali Sunal, Türk optik sanayi için...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Serkan
Serkan
26 gün önce

Denenen urunler ve ortam icin ultraviyole isinlari uygulanmamalidir yaziyor yonetmelikte ..okuyunuz lutfen

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı Tavuk karasına biyonik gö...

Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, yaptığı açıklamada, bugüne dek dün...

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği U...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atama...

Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme Gözlükçü Kamuoyunu Bilgil...

Odamızın yönetim kurulunu " Geçici " olarak tarif etme aczi ...

Ordan, burdan… Ordan, burdan…

Her türlü göz kusurlarının ameliyatla tedavi edildiği ve bun...

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi ve İşten Çıkarma Yasağı Kısa Çalışma Ödeneği Süre...

4857 sayılı İş Kanunun geçici 10 uncu maddesinin birinci ve ...

Optisyenler’ in Lisans Eğitimi nasıl olacak? Optisyenler’ in Lis...

Dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun old...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Binlerce ürüne ek vergi neden getirildi? Binlerce ürüne ek vergi n...

Getirilen ek vergilerin üzerine konuşan sektör temsilcilerin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Duyuru, Haberler
Staj zorunluluğu olan öğrenciler ne yapacak?

Salgın nedeniyle 2019-2020 eğitim öğretim yılı bu şekilde tamamlanırken, staj yapma zorunluluğu olan öğrenciler nasıl bir yol izleyecek? Milli Eğitim...

Kapat