Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Poşet Beyannamesi Talebi

Poşet ücretlerine ilişkin beyannameleri esnaf yerine poşet üreticileri ya da ithalatçıları vermeli. Mevcut düzenlemeyle 1,5 milyonu aşkın esnaf zor durumda kalacak.

09 Nisan 2019 - 11:15 'de eklendi ve 853 kez görüntülendi. A+A-

Poşet Beyannamesi Talebi

Mali Müşavirlerden Poşet Beyannamesi Talebi

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Masis Yontan, alışveriş poşetlerine ilişkin beyanname verme sürecine girildiğini belirterek, “Poşet ücretlerine ilişkin beyannameleri esnaf yerine poşet üreticileri ya da ithalatçıları vermeli. Mevcut düzenlemeyle 1,5 milyonu aşkın esnaf zor durumda kalacak.” dedi.

Yontan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, poşet ücretlerine ilişkin beyanname verilmesi konusunda yeniden düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Poşetler için uygulamaya konulan vergilendirme şeklinin bazı sıkıntılar oluşturabileceğine işaret eden Yontan, “Türkiye’de poşet konusunda bin civarında üretici ve ithalatçı var. Bu konuda kaynaktan vergilendirme yapılmalı. Poşet ücretlerine ilişkin beyannameleri esnaf yerine poşet üreticileri ya da ithalatçıları vermeli. Mevcut düzenlemeyle 1,5 milyonu aşkın esnaf zor durumda kalacak. Bu düzenleme uygulanabilir değil. Bu uygulamada cezalar çok ağır. Beyannamenin yanlış verilmesi halinde, 25 kuruşluk poşet için 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve 18 bin lira para cezası var.” diye konuştu.

Poşet beyanlarının sayıları daha az olan üreticiler tarafından yapılmasının, muhasebeleştirme açısından daha kolay olacağını vurgulayan Yontan, şöyle devam etti:

“Bu şekilde 1,5 milyon esnaf yerine, bin tane firmanın beyanname vermesiyle iş bitmiş olur. Kontrolünü de mali müşavirler yapar. Şu anda köydeki, kasabadaki bakkal 100 tane poşet dahi satsa beyanname verecek. Bu kadar fazla mükellefi kapsama almak doğru değil. 25 kuruşa satılan poşet için 15 kuruş Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına ödenecek, 4 kuruş katma değer vergisine gidecek. Geriye 6 kuruş kalıyor, o maliyeti bile karşılamıyor.”

Mevcut uygulamada mükelleflerin beyanname vermesinin zaman ve maliyet açısından büyük yük olacağına dikkati çeken Yontan, sorunun, kaynaktan vergilendirmeyle daha rahat çözüleceğini dile getirdi.

Yontan, daha önce 15 Şubat olarak belirlenen beyanname verme süresinin 24 Nisan’a kadar uzatıldığını anımsatarak, süre uzatımı yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşerek sistemin yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini bildirdi.

Satış yapılmasa da beyanname verilecek
Çevre Kanunu uyarınca yılbaşından itibaren alışveriş poşetlerinin ücretli olması ve poşet ücretlerine ilişkin beyanda bulunulması zorunlu hale getirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tebliği uyarınca da geri kazanım katılım payı beyannamesinin, plastik poşetin satışının yapıldığı beyan dönemini takip eden ayın 24’üncü günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Buna göre, ocak ve şubatta satılan plastik poşetlere ilişkin geri kazanım katılım payı beyannamesi, 24 Nisan’a kadar verilecek ve ödemeler 30 Nisan’a kadar yapılacak.

Beyan dönemleri, kurumlar vergisi mükellefleri için aylık, diğerleri için 3 aylık olacak. Satış noktaları, beyan dönemi içinde plastik poşet satışı yapmamış olsalar dahi beyanname verecek. Bu durumda beyannamenin, “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek gönderilmesi gerekecek.

Muhasebe Türk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çalışan memnuniyeti anketi Çalışan memnuniyeti anketi

Çalışma yaşamı insan ömrünün büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Bu anlamda çalışma yaşamının kalitesini belirleyen çalışma koşulları bir...

“Optisyeninsesi Haber” Android uygulaması “Optisyeninsesi Haber” Android uygulamas...

Gözlük sektöründeki gelişmeleri, sektörel haberleri artık daha kolay takip edebilirsiniz. Sektör haberlerine daha hızlı ulaşmak mümkün....

İnsanca yaşam gözlükçülerin hakkıdır! İnsanca yaşam gözlükçülerin hakkıdır!...

En kısa zamanda Türkiye’de Gözlükçü odaları kurulacak, yönetimlerde yer alacak basiretli yöneticiler sayesinde mesleğimiz hak ettiği sa...

Atatürk’ ün Gözlüğü Atatürk’ ün Gözlüğü

İçtimai hayatımızda fevkalade yeri olan gözlükçülük gerektiği kadar alaka görmemektedir. İktisadi ve içtimai hayatımızın vazgeçilmez bu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Çalışan memnuniyeti anketi Çalışan memnuniyeti anket...

Çalışma yaşamı insan ömrünün büyük bir bölümünü kapsamaktadı...

“Optisyeninsesi Haber” Android uygulaması “Optisyeninsesi Haber” An...

Gözlük sektöründeki gelişmeleri, sektörel haberleri artık da...

İnsanca yaşam gözlükçülerin hakkıdır! İnsanca yaşam gözlükçüler...

En kısa zamanda Türkiye’de Gözlükçü odaları kurulacak, yönet...

Atatürk’ ün Gözlüğü Atatürk’ ün Gözlüğü...

İçtimai hayatımızda fevkalade yeri olan gözlükçülük gerektiğ...

Optisyen adaylarını gelecekte neler bekliyor? Optisyen adaylarını gelec...

Aydın üniversitesinde genç gözlükçülük adayı meslektaşlarımı...

Optisyenlik’te güncel yaklaşımlar sempozyumu Optisyenlik’te günc...

Altınbaş Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan OPTİ...

İçimizden biri İçimizden biri

Yaşamımız boyunca toplumda farklı kimlik ve mesleklerle haya...

Beta Optik – NOVAX, Eğitim Buluşmaları ! Beta Optik – NOVAX, Eğiti...

Beta Optik, Free Form gözlük camı üretim teknolojisi ve inov...

Kimse bu mesleği itibarsızlaştıramaz! Kimse bu mesleği itibarsı...

Düne kadar dernekleri beğenmeyip ortalıkta, boş boş konuşup ...

AVM’lerde çalışma saatleri neye göre belirlenmelidir? AVM’lerde çalışma s...

AVM’lerin iş kanununa aykırı çalışma saatleri, haksız rekabe...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Gündem, Haberler
Genel Kurul Toplantı İlanı

Akdeniz Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonunun Genel Kurul Toplantı gündemi ve takvimi aşağıdaki şekildedir.

Kapat