Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Polarize camlar ne zaman tercih edilmelidir?

Birçok güneş gözlüğü firması, maliyetleri azaltmak dahil, bazı nedenlerden ötürü, gözlüklerinde, daha ucuz olan “film” polarize camlar kullanmaktadır.

06 Şubat 2018 - 23:11 'de eklendi ve 2009 kez görüntülendi. A+A-

Polarize camlar ne zaman tercih edilmelidir?

Polarize camlar her zaman en ideal güneş camları mıdır?

Yüzey yansımalarını bloke eden yegane camlar polarize camlardır. Mineral olarak da üretilmesine rağmen günümüzde popüler olanlar, Füme, Kahverengi ve G-15 renklerde 1.5 indeks, Trivex, Polikarbonat, 1.6 ve 1.67 indeks olarak üretilen organik polarize camlardır.

Güneş gözlükleri için üretilen Verre Plan düz ve degrade polarize camlara ek olarak Rx firmalarının düz ve degrade renklerdeki polarize camları Tek Odaklı, Progresiv ve Bifokal tasarımlarda da ürettiklerini bilmekteyiz. Birçok güneş gözlüğü firması, maliyetleri azaltmak dahil, bazı nedenlerden ötürü, gözlüklerinde, daha ucuz olan “film” polarize camlar kullanmaktadır.

Polarize camların kesin olarak avantajlı olduğu durumlar, yatay yüzeyden gelen yansımaların rahatsız ettiği durumlardır. Örneğin, deniz sporlarında, gündüz güneşli fakat ıslak olan yolda güneşe karşı araba kullanımında ve güneşli havada balık avlanmasında polarize camlar kesin olarak en avantajlı güneş gözlüğü camlarıdır.

Polarize camların en önemli dezavantajı, kullanıcının LCD ve plazma ekranlarını (polarizasyon aksının uygun olmadığı durumlarda) bazen görememesi durumudur. LCD ve plazma ekranlar ışığı polarize ettiğinden, arabanın, uçağın veya herhangi bir vasıtanın veya makinenin üzerindeki böyle ekranların polarizasyon aksları, polarize gözlük camlarının polarizasyon aksına dik olduğu zaman, polarize camların bir özelliği olarak , ekrandaki görüntü kaybolmaktadır.

Bu nedenle, kesintisiz net görüşün hayati önem taşıdığı durumlarda polarize gözlük kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Kayak sporu yapan kişiler de, özellikle bazı iniş parkurlarında ışık yansıması nedeniyle oluşan polarizasyon nedeniyle tehlike oluşturabilecek görüş yanılması yaşayabilirler. Polarize camlar, pilotlar için de önerilmemektedir.

Polarize camların Abbe değerleri ve UV absorbsiyonu, aynı indekslerdeki beyaz camların değerlerine benzemektedir. Polarize filmin mevcudiyeti, (filmde UV absorbsiyon özelliği olmadığı takdirde) bu iki değeri etkilememektedir. Fakat üretiminde UV420 materyalin kullanıldığı durumlarda elde edilen polarize camlar da UV420 koruması sağlamaktadır.

1.5 indekstekiler hariç , diğer tüm organik polarize camlara , yüzey sertliklerinin yetersiz olmaları nedeniyle Anti-refle kaplama yapılmayacaksa bile en azından “Sert kaplama” yapılması gerekmektedir.

Polarize camların siparişi, montajı ve kullanımı ile ilgili hususlar:

Silindirik polarize camların aks yönünün sipariş anında verilmesi unutulmamalıdır. Aks yönü verilmeyen polarize camların üretimi imkansızdır.

Sıkı montaj neticesinde polarize camların kenarlarında oluşan aşırı baskıdan dolayı, cam periferisinin bazı noktalarda ışık geçirgenliği değişmektedir. “Double refraction” olarak isimlendirilen bu durumun kabul edilebilir düzeyde olmasını sağlamanın tek yolu, titiz işçilikle cam şeklinin, kanal açısının ve kanal kurvesinin çerçeve şekline, çerçeve kanal açısına ve çerçeve kanal bombesine birebir uygun olacak şekilde yapılmasıdır. Cam büyükse, bazı noktalarda baskı fazla ise, camın kanal tepesi çerçeve kanalı içerisine tam olarak oturmuyorsa veya camın kanal bombesi ile çerçevenin bombesi birebir eşit değilse bu baskılar mutlaka olacaktır. Montajın çok sıkı olduğu durumlarda, ayrıca polarize camın üç katmanı birbirinden ayrılabilmektedir.

Polarize organik cam işçiliğindeki titizliğin kesimden başlaması gerekmektedir. Polarize camların “mineral cam kesme” modunda kesilmesi durumunda camlar daha az baskı altında olacaktır. Camları iki veya üç aşamada kesmek de polarize film üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Kesimde taş basıncının yüksek olmaması gerekmektedir. Kesilen cam eğer büyük ise, zorla takılmamalı, küçültülmelidir. Camlar kesinlikle ısıtılmamalıdır. Büyük olarak kesilen cam zorla takıldığı zaman oluşan deformasyon, ne yazık ki sonradan yok edilemiyor.

Plastik Güneş gözlüğü çerçevesine monte edilecek olan konkav (ve yüksek numara konveks) camların iç taraftan kenarlarına el taşında rötüş yapmaya birçok kez gerek duyulmaktadır. Bu şekilde hem camlar çerçeveye daha iyi oturacak, hem de kenarlarda oluşan baskı azalacaktır.

Vitrinden alacağınız Polarize güneş gözlüklerini incelerseniz, birçoğunda kenarlardaki baskıların oluşturduğu değişimi görebilirsiniz. Film polarize camlı güneş gözlüklerinde sorunun az olma nedeni, camların ince olması nedeniyle kanal içerisine düzgün oturması, cam bazı ile çerçeve bombesinin eşit olması ve camların fazla büyük olarak kesilmemesidir.

Polarize camların montajındaki en önemli husus, sferik veya silindirik tüm camların kesiminin, polarizasyon aksının 0-180 yönünde olacak şekilde yapılmasının gerekliliğidir. Rx laboratuvarları ürettikleri polarize camların ön yüzeyine vurdukları markür ile yatay ekseni belirlemektedirler. Uluslararası Standartlara göre, sferik veya silindirik tüm polarize camların montajında izin verilen maksimum hata payı 5 derecedir.

Polarize camlar nilör çerçevelere takılırken kanalın kesinlikle aradaki polarize film üzerinden açılmaması gerekmektedir.

Kapalı çerçevelere takılan polarize camlar traşlanırken polarize film, oluşturulan sırt ile çakıştırılmamalıdır.

İnce kenarlı polarize camlarda çerçevenin baskısı nedeniyle camların kenarlarında oluşan “Double Refraction” olgusunun fazlalığı nedeniyle görüntüde sorun yaşanabilir. Bu sorunu minimum düzeye indirebilmek için titiz işçiliğe ek olarak minimum kenar kalınlığının 1.5 mm’den daha az olmaması da önerilmektedir.

Polarize camların temizliğinde aseton kullanılacaksa dikkat edilmeli, aseton polarize film ile temas ettirilmemelidir.

Sn. Mehmet R. Akay’ ın eğitim köşe yazılarını okumak için tıklayınız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknol...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından organize edilen, gerek toplumumuzun göz sağlığı, gerekse optisyenlik müess...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indirim yaptı!

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsatçılığa çevirenlere karşı, iş yerinde “Paramıza sahip çıkıyoruz” kampanyası ...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ d...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu genel başkanı Turgut Vardi, yaptığı açıklamayl...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Le...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indiri...

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsat...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler v...

Alanya’da 300 dolar bozdurana güneş gözlüğü bedava Alanya’da 300 dolar bozdu...

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir gözlük mağazasının sahibi, ...

Optik Koop niçin kuruldu? Optik Koop niçin kuruldu?...

Evet Kooperatifler nedir? Sektör olarak bize nasıl katkı sağ...

Kırma Kusurları Toplumların Ekonomik Gelişmesini Sınırlar Kırma Kusurları Toplumlar...

Geçmişte uygulanan fon, döviz fiyatlarındaki yüksek artış, e...

Optisyenlik MYO’ ları arası bilgi yarışması Optisyenlik MYO’ la...

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi ile Türki...

Dolar artıyor, sektörümüz daralıyor! Dolar artıyor, sektörümüz...

Sektörlerde maliyetlerin artmasının beraberinde gelecek zam ...

İhtiyaç sahipleri yıl boyu et ile buluşacak İhtiyaç sahipleri yıl boy...

Türk Kızılay’ı Kadıköy Şubesi OptisyeninSesi Haber aracılığı...

Magazin HABERLERİ
Web TV