a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Pir

Meslekten uzak kaldığım bu 50 yıl sonunda görüyorum ki, bizim de artık okullu olarak yetişen, istikbale ümitle bakmamıza vesile olarak sizler varsınız. Ne diyeceğimi hakikaten bilemiyorum.

27 Ekim 2018 - 14:40 'de eklendi ve 2337 kez görüntülendi. A+A-

Pir

Bu gözlükçülük okulunda siz gençlerle Bir arada bulunmaktan fevkalade memnuniyet duyuyorum.

Bizi bunca yıldan sonra hatırlayıp, bir meslek büyüğü olarak addeden saygıdeğer hocalarınıza da gönülden teşekkür ederim. Çok mütehassıs oldum. Öhö, öhooo!

Ve meslekten uzak kaldığım bu 50 yıl sonunda görüyorum ki, bizim de artık okullu olarak yetişen, istikbale ümitle bakmamıza vesile olarak sizler varsınız. Ne diyeceğimi hakikaten bilemiyorum. Sesim az çıkıyorsa beni mazur görün. Üstünüze afiyet ağır bir gribal vaka geçirdim. O yüzden arka sıralarda ki arkadaşlardan özür dilerim.

Demin yetkili arkadaşlar üniversiteyi gezdirdiler. Laboratuvarlarınız, atölye çalışmalarınız, son model cihazlarınız. .. Çok affedersiniz, ağzım açık izledim. Çook ta gurur duydum.

Şimdi siz saygıdeğer meslek adayları karşısında fenni gözlükçü olarak kendimi addetmekten hicap duyarım. Ancak, fennin, ilmin bu kadar geliştiği bu dönem de şaşkınlığıma aldanıp, bulunduğunuz mevki yeter görmenizi de istemem doğrusu.

Evet biz çok iptidai şekilde çalıştık. Bir dükkan da bir tornavida olurdu. Elmas uçlu cam kesicilerimizi çok dikkatli kullanmak zorunda idik. Bir uç kırılırsa, yenisi 3-4 ayda ancak gelirdi. Böyle şimdiki gibi cam ve çerçeveler de enva-i çeşit model de yoktu. Ama bu yokluk içinde sizin öğretmenleriniz olduğu gibi bizim de ustalarımız vardı.

Benim ustam ki..
Ben 1439 doğumluyum. Yani yeni takvimle 1922. 15 yaşında Ankara da Kızılay da hastahane malzemeleri satan Moris kardeşler de çırak olarak ise başladım. 2 yıl sonra ticarethanenin muhasibi Arnavut Zeynel bey’in
-Senin elin işe yatkın Rızacıgım, gel benimle çalış. Demesiyle 150 kuruş aylıkla Salıncılar pasajında gozlükçülüge başladım. 40 yıl bifiil çalıştığım bu güzel zenaatı 1977 yılında sağlık durumum el vermediği için bıraktım. Ancak o cam tozları insanın nefesine karışınca meslek bırakılmıyor kolay kolay.
Anekdotlar? Anekdot ne? Haa, hatıralar. .. Elbette ya güzel hatıralar vardır ama heyecandan unuttum bir çoğunu. Biraz da yaşlılık var tabii.

Evet, şeyi hatırlarım bir, eeee neydi?? Ben yeni usta olduğum zamanlar da Hacı Bektaş Veli caminin bir müezzini vardı. Abdülbaki Efendi. Babası ahi ocakları başkanı eski bir baston ustasıymıs. Onla ara ara hasbihallerimiz olurdu.

O anlatırdı. Babası bir baston siparişi aldığında o baston ihtiyacı olan topal adamın yerine kendini koyar, bir gün boyunca aksar, bastonu öyle yaparmış ki, kullanan zahmet çekmesin. Bu söz benim kulağıma küpe olmuştu. Ben de bir gözlük yapacağım zaman o hastayı iyice inceler, yüksek numaralı gözlükler de gözlerimi kapar, az gören insanların yerine kendimi koyardım. Tavsiye ederim sizler de bir deneyin. Onların ne düşündüğünü, neye ihtiyaçları olduğunu daha bir anlarsınız. Eskiler ruhiyat derdi, yani n’oluyor? Hah, psikolojisini öğrenmiş olursunuz. Emin olun gözlükleri daha bir özenerek yaparsınız o zaman. Düşük numaralı hastalarım için de bazen bir naylon ya da az buzlu camlarla bir on dakika dünyaya bakardım. Siz de deneyin, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Bir de… Bir de Allah Rahmet eylesin. Ahmet Hamdi Tanpınar vardı. Ankara da olduğun da ara ara gelir sohbet ederdik. Bana “Rıza usta sizin bu meslek büyüyecekse bir pir edinmeniz lazım. Gel seni bu mesleğin piri ilan edelim. Der takılırdı. Sonra öğrendim ki Saatleri ayarlama Enstitüsü diye bir roman yazmış. Şeyh Ahmet Zamani hazretleri diye de bir hayali karakter yaratıp saatçıların piri diye ilan etmişti. Pir nedir biliyorsunuz di mi? Evet, işte öyle.

Hay Allah, beni mazur görün çocuklar. Çok istesem de devam edemiyorum. Bu prostat baş’a bela. İbrahim bey evladım yardım etsen…

Efendim? Son söz? Son söz, önce iyi insan olun, sonra işinizi iyi yapın. Hadi sağlıcakla kalın, gözlerinizde öperim. (Tuvalet uzak mı İbrahim?)

 

Metin Turanlı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV