a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Pentagon’a özel kontakt lens

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon, kullanıcılarına çok daha geniş bir görüş alanı sağlayan kontakt lenslerin protatipleri için sipariş verdi.  Uzmanlar ise sistemin ne kadar başarılı olacağı konusunda şüpheli. Kullanıcının takacağı baş üstü görüntüleme (HUD) birimiyle bağlantılı olacak lenslere, bu gözlüklerle elde edilecek görüntü aktatılacak. ABD ordusu ve hava kuvvetleri, askerlerin gönderdiği görüntülerden hedefler hakkında bilgi […]

17 Nisan 2012 - 23:48 'de eklendi ve 1621 kez görüntülendi. A+A-

Pentagon’a özel kontakt lens

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon, kullanıcılarına çok daha geniş bir görüş alanı sağlayan kontakt lenslerin protatipleri için sipariş verdi.  Uzmanlar ise sistemin ne kadar başarılı olacağı konusunda şüpheli.

Kullanıcının takacağı baş üstü görüntüleme (HUD) birimiyle bağlantılı olacak lenslere, bu gözlüklerle elde edilecek görüntü aktatılacak. ABD ordusu ve hava kuvvetleri, askerlerin gönderdiği görüntülerden hedefler hakkında bilgi aktaran ve durum güncellemesi sağlayan çok daha büyük baş üstü görüntüleme birimleri kullanıyor.

Optik sistemlerini geliştiren Innovega şirketi, BBC’ye verdiği bilgide, Pentagon’un araştırma laboratuarı DARPA’ya (Savunma Ar-Ge Projeleri Dairesi) söz konusu sistemin prototiplerinin teslim edilmesi konusunda geçtiğimiz hafta anlaşma imzaladıklarını belirtti. Optik teknolojisinin, askerlerin savaş alanındaki görüş alanını ve tespit kabileyitini artırabileceği düşünülüyor.

Pentagon, Washington eyaletindeki Innovega şirketinin iOptik projesindeki ilk mühendislik çalışmalarında kaynak da sağlamıştı. Şirketin CEO’su Steve Willey, “Yaptığımız anlaşma bize en kısa zamanda prototip üretmek ve sistemin içeriklerini göstermek adına fırsat veriyor” dedi.

“ÇOK ODAKLI”
iOptik sistemindeki lensler, kullanıcının aynı anda hem görüntüye, hem de görüntü hakkındaki bilgiye odaklanmasına imkan verecek. Gözlüğün lenslerinde beliren bilgilerle, çok daha uzaktaki görüntü lenslerde görüntülenecek.

Bu özellik, iki farklı filtreye dayanıyor. Her lensin merkez bölgesi, HUD’dan gözbebeğinin ortasına doğru ışık gönderirken, lenslerin dış kısımları, ortamdan gelen ışığı gözbebeğinin çevresine gönderiyor. Retina, oluşan her iki görüntüyü, aynı anda algılıyor.

Willey, “Normalde, bir kamerayla yakın ve uzak, belli bir noktaya odaklanıyorsunuz. Ancak kontakt lensleri giydiğinizde, çoklu, yani ikili görüntü elde ediyorsunuz. Böylece, insanların normalde yapamadığı bir şeyi yapıyorsunuz” dedi.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK
Innovega, geliştirdikleri teknolojinin lisansını alarak piyasaya sunmayı istediklerini ifade etti. Ürünün piyasaya sürülmesi halinde, her iki lense farklı görüntüler verilmesiyle 3D geniş ekran film tecrübesi yaşatmak gibi beraber kullanılabileceği uygulamalardan üretilebileceği öne sürüldü.

iOptik sisteminin bir benzeri, Google tarafından geçtiğimiz hafta tanıtım videosu yayımlanan  Project Glass. Kullanıcılarına internet teknolojilerini çok daha faydalı olacak şekilde sunmayı amaçlayan gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği belli değil.

iOptik ise şu an ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin testlerinden geçiriliyor. Testler sonuçlanmamış olsa da, Willey ürünlerinin 2014 sonlarına doğru piyasaya sürülebileceğine inanıyor.

“EN İYİ ÇÖZÜM OLMAYABİLİR”
Innovega’nın beklentileri ne kadar yüksek olsa da, uzmanlar iOptik benzeri tekniklerin katarakt ameliyatı geçirmiş hastaların tedavilerinde sorunlar çıkardığını belirtti.

Londra Üniversitesi’nden Profesör Gary Rubin, “Birleştirilmiş iki görüntünün çözünürlüğü daha düşük oluyor… Çok odaklı lenslerin doğru çözüm olduğu konusunda şüpheliyim… Eğer kafanızfa bir HUD ile yürüyorsanız, lenslere aktarılan görüntü çevresel veya merkezi görüşünüzü gölgeler. Ayrıca, lensler görüntüleri büyütüyor veya siz hareket ettikçe görüntüyü de hareket ettiriyorsa, hareket hastalığı ortaya çıkabilir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV