a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Pentagon’a özel kontakt lens

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon, kullanıcılarına çok daha geniş bir görüş alanı sağlayan kontakt lenslerin protatipleri için sipariş verdi.  Uzmanlar ise sistemin ne kadar başarılı olacağı konusunda şüpheli. Kullanıcının takacağı baş üstü görüntüleme (HUD) birimiyle bağlantılı olacak lenslere, bu gözlüklerle elde edilecek görüntü aktatılacak. ABD ordusu ve hava kuvvetleri, askerlerin gönderdiği görüntülerden hedefler hakkında bilgi […]

17 Nisan 2012 - 23:48 'de eklendi ve 1718 kez görüntülendi. A+A-

Pentagon’a özel kontakt lens

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon, kullanıcılarına çok daha geniş bir görüş alanı sağlayan kontakt lenslerin protatipleri için sipariş verdi.  Uzmanlar ise sistemin ne kadar başarılı olacağı konusunda şüpheli.

Kullanıcının takacağı baş üstü görüntüleme (HUD) birimiyle bağlantılı olacak lenslere, bu gözlüklerle elde edilecek görüntü aktatılacak. ABD ordusu ve hava kuvvetleri, askerlerin gönderdiği görüntülerden hedefler hakkında bilgi aktaran ve durum güncellemesi sağlayan çok daha büyük baş üstü görüntüleme birimleri kullanıyor.

Optik sistemlerini geliştiren Innovega şirketi, BBC’ye verdiği bilgide, Pentagon’un araştırma laboratuarı DARPA’ya (Savunma Ar-Ge Projeleri Dairesi) söz konusu sistemin prototiplerinin teslim edilmesi konusunda geçtiğimiz hafta anlaşma imzaladıklarını belirtti. Optik teknolojisinin, askerlerin savaş alanındaki görüş alanını ve tespit kabileyitini artırabileceği düşünülüyor.

Pentagon, Washington eyaletindeki Innovega şirketinin iOptik projesindeki ilk mühendislik çalışmalarında kaynak da sağlamıştı. Şirketin CEO’su Steve Willey, “Yaptığımız anlaşma bize en kısa zamanda prototip üretmek ve sistemin içeriklerini göstermek adına fırsat veriyor” dedi.

“ÇOK ODAKLI”
iOptik sistemindeki lensler, kullanıcının aynı anda hem görüntüye, hem de görüntü hakkındaki bilgiye odaklanmasına imkan verecek. Gözlüğün lenslerinde beliren bilgilerle, çok daha uzaktaki görüntü lenslerde görüntülenecek.

Bu özellik, iki farklı filtreye dayanıyor. Her lensin merkez bölgesi, HUD’dan gözbebeğinin ortasına doğru ışık gönderirken, lenslerin dış kısımları, ortamdan gelen ışığı gözbebeğinin çevresine gönderiyor. Retina, oluşan her iki görüntüyü, aynı anda algılıyor.

Willey, “Normalde, bir kamerayla yakın ve uzak, belli bir noktaya odaklanıyorsunuz. Ancak kontakt lensleri giydiğinizde, çoklu, yani ikili görüntü elde ediyorsunuz. Böylece, insanların normalde yapamadığı bir şeyi yapıyorsunuz” dedi.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK
Innovega, geliştirdikleri teknolojinin lisansını alarak piyasaya sunmayı istediklerini ifade etti. Ürünün piyasaya sürülmesi halinde, her iki lense farklı görüntüler verilmesiyle 3D geniş ekran film tecrübesi yaşatmak gibi beraber kullanılabileceği uygulamalardan üretilebileceği öne sürüldü.

iOptik sisteminin bir benzeri, Google tarafından geçtiğimiz hafta tanıtım videosu yayımlanan  Project Glass. Kullanıcılarına internet teknolojilerini çok daha faydalı olacak şekilde sunmayı amaçlayan gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği belli değil.

iOptik ise şu an ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin testlerinden geçiriliyor. Testler sonuçlanmamış olsa da, Willey ürünlerinin 2014 sonlarına doğru piyasaya sürülebileceğine inanıyor.

“EN İYİ ÇÖZÜM OLMAYABİLİR”
Innovega’nın beklentileri ne kadar yüksek olsa da, uzmanlar iOptik benzeri tekniklerin katarakt ameliyatı geçirmiş hastaların tedavilerinde sorunlar çıkardığını belirtti.

Londra Üniversitesi’nden Profesör Gary Rubin, “Birleştirilmiş iki görüntünün çözünürlüğü daha düşük oluyor… Çok odaklı lenslerin doğru çözüm olduğu konusunda şüpheliyim… Eğer kafanızfa bir HUD ile yürüyorsanız, lenslere aktarılan görüntü çevresel veya merkezi görüşünüzü gölgeler. Ayrıca, lensler görüntüleri büyütüyor veya siz hareket ettikçe görüntüyü de hareket ettiriyorsa, hareket hastalığı ortaya çıkabilir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı artırıyor!

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kullanmanın geliri artırdığı ortaya çıktı. ...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştir...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, güneş gözlüklerinizi de 2-3 yılda bir değiştirmelisiniz. Güneş gözlüğünüzü ‘...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

“Otizm engel değildir” “Otizm engel değild...

Otizm, sözel ya da sözel olmayan iletişimde zorluk yaşanması...

Taklit güneş gözlüğü tehlikesi! Taklit güneş gözlüğü tehl...

Yaz mevsiminin başlamasıyla güneş gözlüğüne olan ihtiyaçlar ...

Magazin HABERLERİ
Web TV