a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Olmadı Bu Sayın Çakar!

Kim olursa olsun “SGK zarfı” gibi ucuz “kasaba siyasetçisi” numaralarından vazgeçmeli ve herkes sınırlarını iyi bilmelidir.

09 Mart 2015 - 16:34 'de eklendi ve 5175 kez görüntülendi. A+A-

Olmadı Bu Sayın Çakar!

Cevap Yanlış Yerden Geldi

‘Her mesleğin akil insanları vardır. Sağduyuludur, duruşlarında dün ile bugün arasında hiç kırılma olmaz. Doğru bildiğini söylemekten asla çekinmezler. Sektörde kendilerine sevgi ve saygı gösterilmesini sağlayan bir duruşları vardır. Sevilen ve sayılan biri olmak zordur. Emek ister, özveri ister, akıl ister, dürüstlük ister…

Her yerde olduğu gibi, sektörümüzde de yöneticilik kademesine gelmiş insanların bazı kurallara daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Yönetim en bilindik tanımı ile bir yöneticinin elindeki mevcut kaynakları belirli amaçlara ulaşmak için örgütlemesidir.

Hatırlarsınız, 18 Ocak 2014 tarihinde Optisyenlik müesseseleri hakkında yayımlanan yönetmeliğin meslektaşlar arasında haksızlıklara yol açan bazı maddelerin düzeltilmesi için Türkiye genelindeki dernekler birlikte Danıştay’a yürütmeyi durdurma talebi ile bir dava açmıştı.

Ve o davanın açıldığı gün, Danıştay’a açılan dava ile ilgili Avukatın kaleme aldığı, tüm dernek isimlerinin alfabetik olarak yazının altında sıralandığı ”Dava Açtık” başlıklı bir yazı sitemizde yayınlanmak üzere OptisyeninSesi haber sitesine gönderilmişti. OptisyeninSesi haber sitesi de yöneticilerimizin sektörümüze nasıl sahip olduğunu göstermek, Derneklerimizin birlikte hareket etmesinin güzel bir örnek olduğunu anlatmak için dava avukatının hazırladığı yazıyı yayınladı.

Yazıyı yayınladıktan 1 saat kadar sonra, avukat beni arayarak, Konfederasyon ve TOOMD tarafından, yazının siteden kaldırılmasını istediğini o nedenle yazıyı yayından kaldırmamızı istedi. Aslında bizim tek yapmaya çalıştığımız Konfederasyonun ve Derneklerimizin çabalarını meslektaşlarımızla paylaşmaktı.

Sonradan öğrendik ki önce dernek sitesinde yayınlamak istiyorlarmış, yani hem sektörün haberciliğine (!) hem de yöneticiliğine soyunmak istemişler.

Yönetici de ben haberci de ben? Ya da başka bir deyişle “BEN istediğimi çalar istediğim gibi oynarım.”

Daha sonra mı ne oldu? Bir gün sonra dernek ve konfederasyonun resmi web sitesinde şöyle bir yazı yayınlandı.

“ Resmi web sitelerimizin dışında yayımlanan haberlere ve bilgilere itibar etmeyiniz.”

Cürete, egonun şişkinliğine ve hazımsızlığa bakınız.

Evet, “Yönetim kurulu üyesi” Sayın Turgut Çakar doğru söylüyorsunuz.

Diyorsunuz ki; “Resmi sitende ve yayın organında her zaman korkak derecede dikkatli olmak zorundasındır. Çünkü sen birey olmaktan çıkmış toplumsal bir kimlik almışsındır. Yaptığın veya yayınladığın her şey sana değil temsil ettiğin topluma mal edilir.”

Bizde aynen sizin dediğiniz gibi düşünerek hareket ediyorduk. Ta ki 04 Mart 2015 tarihinde TOOMD ve Konfederasyonun resmi sitesinde, bir yıl önce yayınlanan yazının benzeri;

“Resmi web sitelerimizin dışında yayımlanan haber, duyuru vb. açıklamalara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.” Yazısı yayınlanana kadar…

Bilmeyenler için yeniden anlatalım; Bu sektöre 50 yılını vermiş bir dernek başkanı, meslektaşlarına iki aydan bu yana ödenmeyen SGK katılım payları ile ilgili bir çözüm yolunu ile paylaşmıştı. İki aydır meslektaşlarımız paralarını alabilmek için bizlere mail atmakta ve telefonlar ile katılım paylarının akıbetini sormakta idiler. Bizler de iki aydan bu yana bu konu ile ilgili meslektaşlarımızın bu sorununa dikkat çekmek için haberler yapmaktaydık.

TOOMD ve Konfederasyonun bu konuda yaptığı tek faaliyet “Resmi web sitelerimizin dışında yayımlanan haber, duyuru vb açıklamalara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.” Yazısı yayınlamak oldu.

OptisyeninSesi haber sitesinde, İtibarlı Derneğin, İtibarsız Elemanları başlıklı yazı yayınlanmadan önce, ben, Sayın İlker Ayazı telefon ile arayarak, Konfederasyon ve Derneklerin sektöre hizmet için var olduğunu, sektörün haber sitelerini itibarsız olarak ilan etmelerinin doğru olmadığını söyledim. Bu tür tartışmaların herkese zarar verebileceğini belirttim.

Yönetimdeki diğer meslektaşlarımıza da yaptıklarının yanlış olduğunu, bu yazıyı kaldırmazlarsa sektöre bizlerin de söyleyebileceği sözlerimizin olduğunu belirten bir e mail gönderdim.

Maalesef hiçbir cevap alamadım.

Evet, “Yönetim kurulu üyesi” Sayın Turgut Çakar, sizin bir konu hakkında yazı hazırladığınız zaman çok yönlü bir araştırma yaptığınızı çok iyi bilenlerdenim.

Yazdığınız “Cevap Verme Zamanı” başlıklı yazınızı da hazırlarken, size bu cevaplama görevini verenler eksik bilgi vermişler.

Yazınızı her ne kadar “sipariş” üzerine yazmış olsanız da, keşke, tarafsızlık ilkesi gereği konu hakkında bizden de bilgi alsaydınız. Konunun başka açılarının da olabileceğini düşünebilseydiniz.

Olmadı! Sayın Çakar, sizin tarzınız bu değil.

Alınan sipariş üzerine yazılan bir cevap yazısına daha fazla zaman ayırmak gereksiz diyerek, hiçbir kıymeti olmayan “kınama” vs. gibi detaylara takılmadan yineliyorum ki; Kim olursa olsun “SGK zarfı” gibi ucuz “kasaba siyasetçisi” numaralarından vazgeçmeli ve herkes sınırlarını iyi bilmelidir.

Saygılarımla

 

Orhan Küreli

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV