a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Olmadı Bu Sayın Çakar!

Kim olursa olsun “SGK zarfı” gibi ucuz “kasaba siyasetçisi” numaralarından vazgeçmeli ve herkes sınırlarını iyi bilmelidir.

09 Mart 2015 - 16:34 'de eklendi ve 5008 kez görüntülendi. A+A-

Olmadı Bu Sayın Çakar!

Cevap Yanlış Yerden Geldi

‘Her mesleğin akil insanları vardır. Sağduyuludur, duruşlarında dün ile bugün arasında hiç kırılma olmaz. Doğru bildiğini söylemekten asla çekinmezler. Sektörde kendilerine sevgi ve saygı gösterilmesini sağlayan bir duruşları vardır. Sevilen ve sayılan biri olmak zordur. Emek ister, özveri ister, akıl ister, dürüstlük ister…

Her yerde olduğu gibi, sektörümüzde de yöneticilik kademesine gelmiş insanların bazı kurallara daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Yönetim en bilindik tanımı ile bir yöneticinin elindeki mevcut kaynakları belirli amaçlara ulaşmak için örgütlemesidir.

Hatırlarsınız, 18 Ocak 2014 tarihinde Optisyenlik müesseseleri hakkında yayımlanan yönetmeliğin meslektaşlar arasında haksızlıklara yol açan bazı maddelerin düzeltilmesi için Türkiye genelindeki dernekler birlikte Danıştay’a yürütmeyi durdurma talebi ile bir dava açmıştı.

Ve o davanın açıldığı gün, Danıştay’a açılan dava ile ilgili Avukatın kaleme aldığı, tüm dernek isimlerinin alfabetik olarak yazının altında sıralandığı ”Dava Açtık” başlıklı bir yazı sitemizde yayınlanmak üzere OptisyeninSesi haber sitesine gönderilmişti. OptisyeninSesi haber sitesi de yöneticilerimizin sektörümüze nasıl sahip olduğunu göstermek, Derneklerimizin birlikte hareket etmesinin güzel bir örnek olduğunu anlatmak için dava avukatının hazırladığı yazıyı yayınladı.

Yazıyı yayınladıktan 1 saat kadar sonra, avukat beni arayarak, Konfederasyon ve TOOMD tarafından, yazının siteden kaldırılmasını istediğini o nedenle yazıyı yayından kaldırmamızı istedi. Aslında bizim tek yapmaya çalıştığımız Konfederasyonun ve Derneklerimizin çabalarını meslektaşlarımızla paylaşmaktı.

Sonradan öğrendik ki önce dernek sitesinde yayınlamak istiyorlarmış, yani hem sektörün haberciliğine (!) hem de yöneticiliğine soyunmak istemişler.

Yönetici de ben haberci de ben? Ya da başka bir deyişle “BEN istediğimi çalar istediğim gibi oynarım.”

Daha sonra mı ne oldu? Bir gün sonra dernek ve konfederasyonun resmi web sitesinde şöyle bir yazı yayınlandı.

“ Resmi web sitelerimizin dışında yayımlanan haberlere ve bilgilere itibar etmeyiniz.”

Cürete, egonun şişkinliğine ve hazımsızlığa bakınız.

Evet, “Yönetim kurulu üyesi” Sayın Turgut Çakar doğru söylüyorsunuz.

Diyorsunuz ki; “Resmi sitende ve yayın organında her zaman korkak derecede dikkatli olmak zorundasındır. Çünkü sen birey olmaktan çıkmış toplumsal bir kimlik almışsındır. Yaptığın veya yayınladığın her şey sana değil temsil ettiğin topluma mal edilir.”

Bizde aynen sizin dediğiniz gibi düşünerek hareket ediyorduk. Ta ki 04 Mart 2015 tarihinde TOOMD ve Konfederasyonun resmi sitesinde, bir yıl önce yayınlanan yazının benzeri;

“Resmi web sitelerimizin dışında yayımlanan haber, duyuru vb. açıklamalara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.” Yazısı yayınlanana kadar…

Bilmeyenler için yeniden anlatalım; Bu sektöre 50 yılını vermiş bir dernek başkanı, meslektaşlarına iki aydan bu yana ödenmeyen SGK katılım payları ile ilgili bir çözüm yolunu ile paylaşmıştı. İki aydır meslektaşlarımız paralarını alabilmek için bizlere mail atmakta ve telefonlar ile katılım paylarının akıbetini sormakta idiler. Bizler de iki aydan bu yana bu konu ile ilgili meslektaşlarımızın bu sorununa dikkat çekmek için haberler yapmaktaydık.

TOOMD ve Konfederasyonun bu konuda yaptığı tek faaliyet “Resmi web sitelerimizin dışında yayımlanan haber, duyuru vb açıklamalara itibar etmemelerini önemle rica ederiz.” Yazısı yayınlamak oldu.

OptisyeninSesi haber sitesinde, İtibarlı Derneğin, İtibarsız Elemanları başlıklı yazı yayınlanmadan önce, ben, Sayın İlker Ayazı telefon ile arayarak, Konfederasyon ve Derneklerin sektöre hizmet için var olduğunu, sektörün haber sitelerini itibarsız olarak ilan etmelerinin doğru olmadığını söyledim. Bu tür tartışmaların herkese zarar verebileceğini belirttim.

Yönetimdeki diğer meslektaşlarımıza da yaptıklarının yanlış olduğunu, bu yazıyı kaldırmazlarsa sektöre bizlerin de söyleyebileceği sözlerimizin olduğunu belirten bir e mail gönderdim.

Maalesef hiçbir cevap alamadım.

Evet, “Yönetim kurulu üyesi” Sayın Turgut Çakar, sizin bir konu hakkında yazı hazırladığınız zaman çok yönlü bir araştırma yaptığınızı çok iyi bilenlerdenim.

Yazdığınız “Cevap Verme Zamanı” başlıklı yazınızı da hazırlarken, size bu cevaplama görevini verenler eksik bilgi vermişler.

Yazınızı her ne kadar “sipariş” üzerine yazmış olsanız da, keşke, tarafsızlık ilkesi gereği konu hakkında bizden de bilgi alsaydınız. Konunun başka açılarının da olabileceğini düşünebilseydiniz.

Olmadı! Sayın Çakar, sizin tarzınız bu değil.

Alınan sipariş üzerine yazılan bir cevap yazısına daha fazla zaman ayırmak gereksiz diyerek, hiçbir kıymeti olmayan “kınama” vs. gibi detaylara takılmadan yineliyorum ki; Kim olursa olsun “SGK zarfı” gibi ucuz “kasaba siyasetçisi” numaralarından vazgeçmeli ve herkes sınırlarını iyi bilmelidir.

Saygılarımla

 

Orhan Küreli

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Pr...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 kontenjana 859 adayın yerleştirildiği görüldü....

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Magazin HABERLERİ
Web TV