Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Lüks ürün pazarı kan kaybediyor!

İtalya, şirket sayısı itibariyle lüks ürün pazarının ilk sırasında yer alıyor. Küresel gözlük lideri Luxottica, ilk 10’daki tek aksesuar şirketi olarak yerini aldı. ABD ve Fransa, ilk 10’daki şirketlerin 3’ünün merkezine ev sahipliği yaparken, 2 şirketin merkezi İsviçre’de yer alıyor.

14 Temmuz 2018 - 17:34 'de eklendi ve 1756 kez görüntülendi. A+A-

Lüks ürün pazarı kan kaybediyor!

Deloitte’in Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2018 raporuna göre, dünya genelinde lüks ürün satışlarındaki artış hızı yavaşlıyor. İtalya, şirket sayısı itibariyle yine lüks ürün pazarının ilk sırasında yer alırken, lüks ürünlerde en yüksek satış payına sahip ülke Fransa oldu.

Deloitte, bu yıl 5’incisini hazırladığı ve lüks ürün pazarını mercek altına alan Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2018 raporunu yayınladı.

En büyük 100 şirketin satışları 217 milyar dolar
Rapora göre, dünyanın en büyük 100 lüks tüketim şirketi, Haziran 2017’de sona eren 2016 mali yılında, 217 milyar dolar satış rakamına ulaştı. Söz konusu şirketlerin lüks ürünlerinin ortalama yıllık satış rakamı ise 2.2 milyar dolar oldu.

Lüks tüketimin en büyük 5 moda markası, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE, Estée Lauder Companies Inc., Compagnie Financière Richemont SA, Luxottica Group SpA ve Kering SA, bu yılın raporunda da liderlik sıralamasındaki yerlerini korudular.

1 trilyon dolara çıkması bekleniyor

2016 yılında ekonomik belirsizlik ve jeopolitik krizlerden etkilenen küresel lüks pazarında satışların 2017 yılının sonunda toparlanma göstererek tüm dünyada 1 trilyon dolara yaklaşacağı öngörüsünü dile getiren Deloitte Türkiye Perakende Sektörü Lideri Hakan Göl, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Önümüzdeki yıllarda küresel sektörü şekillendirecek iki trend; fiziksel ürünlerin yerini yavaş yavaş dijital deneyime bırakması ve giderek artan kişiselleştirme olacak. Ürünlerin fiziksel varlığından ziyade, müşterilerde nasıl bir his uyandırdığı ve çevrimiçi satın alma sırasında nasıl bir dijital deneyim yaşattıkları trend olacak. Ancak yine de ürünlerin sahip olduğu birinci sınıf kalite yadsınamaz önemini koruyor. Standart bir üründen ziyade müşterilerin bu yüksek kaliteyi hissedebilecekleri kişiselleştirme unsuru da yükselen bir trend olarak öne çıkıyor.”

Her 13 dakikada bir cep telefonuna bakıyoruz!

22 şirket çift haneli oranları yakaladı.
Küresel lüks ürünleri pazarında bir önceki yılda düzeltilmiş büyüme oranı %6,8 iken, 2016 mali yılında sabit döviz kuruyla, ilk 100 şirket için büyüme oranı sadece %1 olarak gerçekleşti. Araştırmaya göre, ilk 100 şirket arasında kaybedenler de var, kazananlar da…

Deloitte Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2018 raporuna göre, 57 şirket yıldan yıla lüks ürün satışlarını artırırken, 22 şirket çift haneli büyüme oranlarını yakaladı. Bu sonuçla, ilk 100 şirketin yaklaşık üçte biri, 2016 mali yılında satışlarında 2015 mali yılından daha yüksek bir büyüme elde etti.

Çift haneli satış rakamlarında düşüş yaşayan 10 şirket nedeniyle, ilk 100 şirketin ortalama büyümesi zayıfladı. Bu şirketlerden ikisi olan ve Türkiye’de de faaliyet gösteren Swatch Group ve Ralph Lauren, ilk 10’da yer alıyor. Ancak rapora göre, 2016 mali yılının, çoğu şirket için lüks ürün satışlarındaki sıkıntılı dönemin bitişini işaret ediyor.

Raporda öne çıkan bazı bulgular da şöyle:

İtalya, bir kez daha şirket sayısı bakımından önde gelen lüks ürünler ülkesi olurken; Fransa ise en yüksek satış payına sahip ülke oldu.

Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve ABD, ilk 100 lüks tüketim şirketlerinin %83’ünü ve ilk 100 lüks tüketim satışının %90’ını oluşturdu. İspanya ve Fransa ise lüks ürün satışındaki en yüksek büyümeyi gerçekleştirdi.

Sıralamadaki ilk 10 şirketten 3’ü holding yapısına sahip ve lüks ürün pazarının birden fazla alt sektöründe faaliyet gösteriyor. 2 şirket kozmetik ve parfüm; 2 şirket mücevher ve saat; 2 şirket ise moda şirketi olarak tanımlanıyor.

Küresel gözlük lideri Luxottica, ilk 10’daki tek aksesuar şirketi olarak yerini aldı.

ABD ve Fransa, ilk 10’daki şirketlerin 3’ünün merkezine ev sahipliği yaparken, 2 şirketin merkezi İsviçre’de yer alıyor. İtalya ve Hong Kong’da ise birer şirketin merkezi bulunuyor.

2014 ve 2016 mali yılları arasında, en hızlı büyüyen 20 şirketin lüks ürün satışları %15,1 oranında artarken, büyümeleri ilk 100 şirketin ortalamasının yaklaşık dört katı oldu. Ancak, bir önceki yıla göre büyüme oranları %7,1 azaldı.

38 şirket ile ilk 100’de en fazla sayıda faaliyet gösteren sektörler giyim ve ayakkabı sektörü oldu. Kozmetik ve parfüm sektörleri, 2016 mali yılında hem en yüksek performans gösteren hem de %7,6’lık büyüme ile lüks ürün satışlarının bileşik büyümesini geliştiren tek sektör oldu.

Sektörde birden fazla lüks ürün üreten şirketlerden 11’i, ilk 100 arasında en büyük ortalama büyüklüğe sahip. Bu şirketlerin ortalama yıllık lüks ürün satışları 6,3 milyar dolar olurken, ilk 100 şirket, lüks ürün satışlarının %32,2’sini oluşturdu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gösterildi? Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gös...

Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 bin kontenjan azaldı....

Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesseselerine Duyuru Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesse...

Opak Optik firmasının, son günlerde yaşadığımız zorlu şartlar nedeniyle, almış oldukları kararları sizlerle paylaşıyoruz....

“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknol...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından organize edilen, gerek toplumumuzun göz sağlığı, gerekse optisyenlik müess...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gösterildi? Optisyenlik Programına ne...

Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 b...

Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesseselerine Duyuru Opak Optik’ ten Opt...

Opak Optik firmasının, son günlerde yaşadığımız zorlu şartla...

“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Le...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indiri...

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsat...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler v...

Alanya’da 300 dolar bozdurana güneş gözlüğü bedava Alanya’da 300 dolar bozdu...

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir gözlük mağazasının sahibi, ...

Optik Koop niçin kuruldu? Optik Koop niçin kuruldu?...

Evet Kooperatifler nedir? Sektör olarak bize nasıl katkı sağ...

Kırma Kusurları Toplumların Ekonomik Gelişmesini Sınırlar Kırma Kusurları Toplumlar...

Geçmişte uygulanan fon, döviz fiyatlarındaki yüksek artış, e...

Optisyenlik MYO’ ları arası bilgi yarışması Optisyenlik MYO’ la...

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi ile Türki...

Magazin HABERLERİ
Web TV