a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt lenslerdeki virüsler!

Waterloo Üniversitesi (Ontario, Kanada) Kimya Mühendisliği Bölümü ve Oküler Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırma, kullanılan temizlik maddesinin türünden bağımsız olarak insan korona virüsünün kontakt lens yüzeylerinden kolayca çıkarılabildiğini buldu.

13 Haziran 2022 - 21:55 'de eklendi ve 1150 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt lenslerdeki virüsler!

Ovalama ve durulamanın önemi

Oküler bir bulaşma yolunun SARS-CoV-2 için birincil giriş yolu olduğu kanıtlanmamakla birlikte, mevcut Covid-19 pandemisi, eller ve parmaklar yoluyla fiziksel virüs bulaşması konusunda farkındalığı artırdı. Bununla birlikte, virüslerin, özellikle de korona virüslerinin kontakt lens malzemelerine bağlanması ve modern kontakt lens bakım ürünlerinin bunları etkisiz hale getirme yeteneği hakkında çok az veri bulunmaktadır.

Kanadalı araştırmacılar, bağlanmayı değerlendirmek için, daha düşük patojeniteye sahip ancak benzer yapılara sahip aynı virüs ailesine ait olan SARS-CoV-2’nin vekilleri olarak iki mevsimsel insan koronavirüsü, HCoV-229E ve HCoV-OC43’ü seçtiler. Sekiz yumuşak kontakt lens malzemesi (silikon hidrojeller ve hidrojeller dahil) ve dört RGP kontakt lens temel malzemesi (hidrofilik kaplamalı ve kaplamasız) kontamine edildi ve ardından fosfat tamponlu saline batırıldı.

Lensler pasif tuzlu su çözeltisinden çıkarıldığında virüs parçacıkları geri kazanılmış olsa da, lensler tek bir durulama, çift durulama veya ovma ve durulama işlemine tabi tutulduğunda hiçbir virüs saptanabilir durumda kalmadı.

Kontakt lenslerin uygun bakımı
Basit bir tuzlu su ile durulama tek başına her iki virüs tipini tüm materyallerden çıkardığı için, HCoV-229E’yi ortadan kaldırmada bakım rejiminin etkinliğini incelemek için iki temsili yumuşak lens materyali (bir hidrojel ve bir silikon hidrojel) seçildi. Araştırmacılar dört temsili kontakt lens bakım ürünü seçti (iki oksidatif ve iki oksidatif olmayan). Her iki oksidatif dezenfeksiyon sistemi, her bir malzemeye bağlı enfeksiyöz virüs partiküllerinin sayısını, tek başına ıslatma ile elde edilen tespit sınırının altına indirmiş olacaktı. Oksidatif olmayan dezenfeksiyon sistemleri, aynı şeyi elde etmek için bir ovalama ve durulama adımı gerektirebilirdi.

Çalışmanın yazarı ve CORE Direktörü, DSc, FCOptom, Lyndon Jones, “Sonuçlarımız, insan koronavirüslerinin kontakt lens malzemelerine oldukça gevşek bir şekilde bağlandığını gösteriyor, bu da kontakt lenslere uygun şekilde bakıldığı sürece oftalmologlar/ montajcılar ve kontakt lens kullanıcıları için güven verici olmalıdır,” dedi. 

“Hekimler ve üreticiler, dezenfeksiyon prosedürlerini izlemenin ve özellikle oksidatif olmayan sistemler kullanırken gece boyunca dezenfeksiyondan önce bir ovma ve daldırma adımının gerçekleştirilmesini sağlamanın önemini vurgulamaya devam etmelidir.”

Modern kontakt lens malzemelerinden insan korona virüsünün uzaklaştırılmasında ovma ve durulama rejiminin etkisi (Nogueira C, ve diğerleri), İngiliz Kontakt Lens Derneği’nin hakemli dergisi Kontakt Lens ve Anterior Eye’da yayınlandı.

Tam çalışma ve ek veriler https://doi.org/10.1016/j.clae.2022.101719 adresinde ücretsiz olarak mevcuttur . Çalışma, Ophtecs Corp. tarafından finanse edildi.

Oküler Araştırma ve Eğitim Merkezi (CORE) , 1988 yılında Waterloo Üniversitesi Optometri ve Görme Bilimi Okulu’nda kuruldu. Önümüzdeki otuz yıl içinde, organizasyon üç kişilik bir operasyondan, ileri yaşam bilimleri, klinik araştırma ve eğitim alanlarında sponsorlar, devlet kurumları ve akademi ile işbirliği yaparak temel ve uygulamalı araştırma merkezine dönüştü. Bugün, yaklaşık 50 kişilik ekip, özellikle ön segmente odaklanarak, tıbbi cihazlar, göz ilaçları, dijital teknolojiler ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi oftalmik sektöre hizmet vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx