a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kontakt Lens Özgürlük Demektir

Göz Bozukluklarının Düzeltilmesinde En Çok Tercih Edilen Yöntemlerden biri De Kontakt Lenslerdir. Göz bozukluklarının düzeltilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de kontakt lenslerdir. Kontakt lensler gelişmiş ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır, hatta Japonya, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde göz bozukluğu olanların %20’si civarında bir oranı kontakt lens tercih etmektedir. Kontakt lensler neden tercih edilmeli? […]

27 Temmuz 2011 - 10:37 'de eklendi ve 1462 kez görüntülendi. A+A-

Kontakt Lens Özgürlük Demektir

Göz Bozukluklarının Düzeltilmesinde En Çok Tercih Edilen Yöntemlerden biri De Kontakt Lenslerdir.

Göz bozukluklarının düzeltilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de kontakt lenslerdir. Kontakt lensler gelişmiş ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır, hatta Japonya, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde göz bozukluğu olanların %20’si civarında bir oranı kontakt lens tercih etmektedir.

Kontakt lensler neden tercih edilmeli?
Kontakt lens özgürlük demektir. Gözlükten farklı olarak her yeri rahat bir şekilde görebilirsiniz, tıpkı kusursuz gözlere sahipmişsiniz gibi. Gözlükte olduğu gibi çerçeveler sizi sınırlamaz. Kontakt lensler hareket kabiliyeti sağlar. Gözlüklerin kayması veya düşmesi çoğu zaman can sıkıcı olmaktadır. Her türlü yoğun aktiviteyi lenslerinizle yapabilir ve bu esnada net görmeye devam edebilirsiniz.

Spor yapmak gibi koşmayı veya eğilip doğrulmayı gerektiren tüm bedensel aktiviteleri özgürce yapabilirsiniz. Gözlük kullanmanın insan psikolojisi üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri, özellikle gençler üzerindeki etkilerini de unutmamak gerekir. Özellikle estetik kaygılar söz konusu ise kontakt lensler tek alternatiftir.

Refraktif cerrahi, yani göz bozukluklarının cerrahi yöntemlerle düzeltimi ise tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi riskler taşımaktadır. Refraktif cerrahi, ülkemizde her ne kadar başarı ile uygulanmakta olursa olsun yine de risklerini göz ardı etmek pek mümkün değildir. Zaten gelişmiş ülkelerde kontakt lenslerin tercih edilmesinin bir nedeni de budur. Herkesin göz yapısı farklıdır ve kendine has özellikler taşır, bu nedenle herkesin refraksiyon cerrahisinden yararlanabilmesi de söz konusu değildir.

Kontakt lensler ne kadar sağlıklı?
Öncelikle şunu söylemekte yarar var.70’li yıllardan sonra ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan lensler artık günümüzde çok farklıdır. Toplum olarak zihinlerimizde oluşan kontakt lens imajı da değişen kontakt lens teknolojisine bağlı olarak geçmişte kaldı. Kontakt lensler artık sert değil. Bazı kornea hastalıklarında kullanılanlar hariç uzak, yakın ve astigmat görme bozukluklarında tamamen yumuşak lensler kullanılmakta. Bunlar gözde hissedilmeyen hatta lens kullandığınızı unutturabilecek kadar rahat lenslerdir.

Kozmetik amaçlı renkli kontakt lensler
Kontakt lenslerin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri belki de kozmetiktir. Renkli lensler, ülkemizde tahmin edilenden çok daha fazla kullanılmaktadır. 90’lı yıllarda televizyon yıldızlarının kullandığı abartılı görünen renkli lenslerden bahsetmiyoruz. Bu tür lensler elbette halen bulunabiliyor ancak artık bunlardan çok farklı ve doğal görünümlü renkli lensler üretilmekte. Doğal bir renk değişikliği sağlayan lenslerle kişinin renkli lens kullanıp kullanmadığı kolay kolay anlaşılamamaktadır.

Çoğu zaman renkli lens kullanan kişinin yakınları, bu durumu bildikleri halde çok fazla yadırgamamaktadır. Belki de renkli lenslerin yaygınlaşmasının bir sebebi budur. Göz dış görünüşümüz açısından o kadar önemli bir noktadır ki, renkli gözler kişinin dış görünüşünü tamamen değiştirebilmektedir, kişiyi daha farkedilir kılmaktadır. Bu ufak ve istediğiniz anda çıkartmak suretiyle geri dönüşü mümkün olan değişiklikle, görünüşünüzü yenileyebilir ve kendinizi yeniden keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Renkli lenslerde günlük kullan-at seçeneğiyle her gün başka bir renk deneyebilirsiniz
Renkli kozmetik lensler yakın bir zamana kadar yıllık ve aylık olarak üretilmekteydi. Geçtiğimiz günlerde günlük kullan-at seçeneğinin de piyasaya çıkmasıyla her tercihe uygun bir renkli kontakt lens artık mevcut.

Özellikle göz kalemi ve sürme gibi makyaj malzemeleri kullanan kadınlar lenslerin temizliği konusunda daha titiz olmak durumundayken, artık günlük kullan-at seçeneğiyle pratik ve hijyenik bir çözüme kavuşmuş oldular. Ayrıca günlük kullan-at lenslerin ince yapısından dolayı sundukları rahatlığı da unutmamak gerekir. Her göz ayrı bir hikaye anlatır derler, işte şimdi bu hikayeyi yeniden yazma şansınız var.

Denize havuza girebilirsiniz

Diğer bir sağlıklı kontakt lens tercihi ise günlük kullan- at lenslerdir. Farklı bir teknoloji ile üretilen bu lensler sabah takılıp akşam çıkartılarak atılmak suretiyle kullanılmaktadır. Temizlik gerektirmemesi ve bu nedenle çok güvenli olması sebebiyle gelişmiş ülkelerde en çok terich edilen kontakt lens türlerinden biridir.

Özellikle alerji sorunu olanlar, yoğun makyaj yapanlar, aktif bir yaşam tarzı olanlar ve gençler tarafından tercih edilmektedirler. Göz doktorları tarafından, kontakt lenslerle denize veya havuza korunmasız olarak girilmesi önerilmezken, günlük kullan-at lenslerle, lens işi bitince atılacağı için izin verilebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce çok üzülüyorum…”...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler belli oldu!

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde ettiği verilere göre en stressiz meslekler belirlendi....

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de daha da genişliyor...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zinciri Shopko Optical'ın hisselerinin yüzde 100'ünü Monarch Alternative Capit...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Lens hatası yüzünden 2 günde gözünü kaybetti! Lens hatası yüzünden 2 gü...

Havuz, deniz, jakuzi hatta musluk sularındaki büyük tehlikey...

Esra Beni Eversene! Esra Beni Eversene!

Bir tane bile göz doktoru bir kadın katılmadı ki, kapalım he...

Optisyenlik mesleği üzerine bir araştırma Optisyenlik mesleği üzeri...

Bu araştırmanın amacı, optisyenlik mesleğinde örgütsel bağlı...

Neden Gözlük kaçakçılığı Neden Gözlük kaçakçılığı...

Kaçakçılık, devlet gelirlerini olumsuz etkileyebilir, yerel ...

Türkiye’de lazer cerrahisi neden artıyor? Türkiye’de lazer cerrahis...

Gözlükçüler çağdaş insanlardır.. Çağdaş olmak teknoloji kull...

Magazin HABERLERİ
Web TV